Łotry w uniwersum Tolkiena

3 minuty czytania

Pięciu tolkienowskich łotrów zbyt potężnych, żeby trafić na duży ekran.

sauron

Wszyscy znają Saurona, złego czarnoksiężnika z „Władcy Pierścieni”. Pan Jedynego Pierścienia, prześladujący Froda i tych, którzy przeciwstawili się jego panowaniu w Śródziemiu. Co gdybym wam powiedziała, że jego szef był potężniejszy? Oto zestawienie pięciu najgroźniejszych kreatur oraz duchów w uniwersum Tolkiena.

Morgoth, pierwszy Władca Ciemności

morgoth

Tytuły: Wielki Nieprzyjaciel, Mistrz Kłamstw, Czarny Nieprzyjaciel Świata

Rozmiar: w Śródziemiu jest równy bogom, a jego wzrost zależy od humoru.

Wybitne czyny: stworzył całe zło. Każda zła rzecz dziejąca się w świecie może być mu przypisana. Morgoth to trzy w jednym: jest szatanem, puszką Pandory i Lokim.

Zgon: odcięto mu stopy, a reszta ciała została wrzucona w Bezczasową Przestrzeń.

Ciekawostka: Sauron, główny antagonista we „Władcy Pierścieni”, był jego sługusem i dziedzicem.

Ungolianta

ungolianta

Tytuły: Zły Duch, Pajęczyca Nocy

Rozmiar: ogromniasty. Nie sądziłam, że takie słowo istnieje. Spodziewałam się, że edytor tekstu mi je podkreśli.

Wybitne czyny: jest matką wszystkich ogromnych pająków, takich jak Sheloba (która prawie zabiła Froda) i te żyjące w Mrocznej Puszczy. Jej pochodzenie jest niejasne, więc mogła zostać stworzona z samej ciemności. Nienawidziła światła, ale był to jej ulubiony pokarm. Zatrucie dwóch Drzew Valinoru (symbol słońca i księżyca) to najbardziej paskudny czyn, jakiego dopuściła się na rozkaz Morgotha, ponieważ bezpowrotnie utraciły one swoje światło.

Zgon: być może pożarła samą siebie, próbując zaspokoić wieczny głód, ale nie ma na to dowodów.

Ciekawostka: prawie zabiła Morgotha, kiedy nie pozwolił jej pożreć Silmarilów. W ostatniej chwili jego wołanie usłyszała armia Balrogów, która przybyła mu na ratunek.

Gothmog, Wódz Balrogów

gothmog

Tytuły: Dowódca sił Angbandu

Rozmiar: to zło spowite ogniem było wysokie na ponad 6 metrów.

Wybitne czyny: zabił Najwyższego Króla Noldorów i pojmał Húrina, ojca Túrina, zabójcę Glaurunga.

Zgon: Gothmog rozbroił w pojedynku tego kolesia, Ectheliona. Ecthelion, zamiast uciec, uderzył Gothmoga głową, na której nosił szpiczasty hełm, i obaj wpadli do magicznej fontanny. Ecthelion utonął, a płomień Gothmoga zgasł (co chyba jest równoznaczne ze śmiercią – lepiej uważać na deszcz).

Ciekawostka: nie należy go mylić z Gothmogiem, przywódcą armii Saurona podczas Bitwy na Polach Pelennoru. Wiecie, to ten koleś z chropowatą twarzą i zdeformowaną ręką, która jest porośniętą dziwną naroślą.

Glaurung, Ojciec Smoków

glaurung

Tytuły: Gad Morgotha, Wielki Robak Angbandu, Smoczy Król

Rozmiar: gigantyczny.

Wybitne czyny: to pierwszy smok zionący ogniem, który siał zniszczenie w Śródziemiu. Jego pierwsza wyprawa polegała na wyjściu z legowiska, gdzie stworzył go Morgoth, i wzniecenia niewielkiego buntu, ale w rezultacie spustoszył równiny Ard-galen. Zniszczył wiele armii oraz miast, gdy pełnił funkcję pułkownika w wojsku Morgotha; był ojcem całej gamy smoków i głównym antagonistą w książce „Dzieci Húrina”.

Zgon: zginął zraniony magicznym mieczem.

Ciekawostka: nie ma skrzydeł, więc jest wzorowany na azjatyckich smokach. Gady pojawiające się później w Śródziemiu, w przeciwieństwie do Glaurunga, są wzorowane na europejskich smokach *zakłada okulary kujona*

Ankalagon Czarny

ankalagon czarny, ankalagon

Tytuły: Szybka Szczęka

Rozmiar: spójrz na powyższą grafikę *prawdziwy rozmiar*

Wybitne czyny: największy smok wszech czasów, zdolny przesłonić słońce z odległości bardzo wielu mil. Dowodził armią skrzydlatych gadów Morgotha w trakcie Wojny Gniewu i rozgromił największy sojusz Wolnych Ludzi w historii Śródziemia.

Zgon: zabity przez stado orłów i jednego z przodków Arweny, Earendila. Nie wiadomo, jak mu się to udało, skoro Ankalagon był NAPRAWDĘ, NAPRAWDĘ OGROMNY.

Ciekawostka: nadal nie sądzę, żeby wszyscy zrozumieli, jak ogromny był w wyobraźni Tolkiena. Kiedy Ankalagon zginął, jego ciało spadło z nieba na ziemię i zderzyło się z wulkanicznym pasmem górskim, co spowodowało reakcję łańcuchową, która zniszczyła północno-zachodnią część Śródziemia.

Źródło: tickld.com

Ocena użytkowników
10 Średnia z 4 ocen
Twoja ocena

Komentarze

0
·
Nie no a taran, który zniszczył bramy Minas Tirith, nosił to samo miano co młot Morgotha.

Dodaj komentarz

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!
Wczytywanie...