W podróż dookoła świata Gwiezdnych wojen

3 minuty czytania

star wars

Chcesz spędzić ciekawie wakacje? Wybrać się w niesamowitą przygodę? Przeżyć historie znane ci sprzed lat? A do tego jesteś fanem Gwiezdnych wojen? Mam dla ciebie dobrą wiadomość – taka możliwość jest w zasięgu twej ręki! Zachęcony?

To wszystko możliwe jest dzięki pracy GoEuro – wyszukiwarki połączeń autobusowych, kolejowych i lotniczych w całej Europie! Stworzyli oni dla fanów świata Gwiezdnych wojen listę lokacji do odwiedzenia. Co się na niej znalazło?

Tunezja

Nie wszyscy wiedzą, że przy tworzeniu Tatooine George Lucas inspirował się... swoimi wakacjami w Tunezji! Budynki, które Luke Skywalker znał z dzieciństwa, to tak naprawdę tradycyjne budowle Berberów. Zlokalizowane są one w Matmata, około 300 km od Szat-Al-Dżarid. Luke oglądający zachód słońca? Między innymi właśnie ta scena została tam nakręcona.

Pierwsze lądowanie na Tatooine to początkowe minuty części IV sagi. Z kapsuły wychodzą C-3PO i R2-D2. Sceny te były nagrywane na Le Grande Dune w pobliżu miejscowości Nefta, również w Tunezji.

Nadal zostajemy w tym pustynnym kraju, bowiem sceny rozgrywające się nieopodal domu młodego Anakina zostały nakręcone w miejscowości Ksar Hadata, na tle tradycyjnych budowli Berberów, które leżą niedaleko wioski Tatooine.

Ze stałego lądu przenosimy się na wyspę Dżerbę. Tam nagrywane było Mos Eisley z IV części. Idąc drogą nad urwiskiem zobaczyć można chatkę Obi-Wana Kenobiego, w Sidi Jemour piękne pustynne krajobrazy, natomiast w okolicy Adżim wyobrażać sobie można sceny sprzed kantyny Mos Eisley.

Stany Zjednoczone

Wszyscy znają tę zapierającą dech w piersiach scenę, w której bohaterowie zostają rzuceni na pożarcie Sarlaccowi. Ten wątek Jabby nagrywany był na pustyni Yuma w Stanach Zjednoczonych. Twórcy specjalnie nawet stworzyli wielką jamę!

Natomiast planeta Ewoków powstała w oparciu o lasy parku narodowego Redwood. Kręcono w kilku miejscach, jednym z przypuszczalnych jest Tall Trees Redwood Groves, znane także jako Avenue of the Giants. Wyobraźcie sobie – małe Ewoki podążające Aleją Gigantów.

Europa

Kto za dzieciaka kochał się w Padme – ręka do góry! Cóż, być może spotkanie walecznej księżniczki byłoby prostsze, gdyby wszyscy wiedzieli, że... Theed, czyli stolica Naboo, zlokalizowane jest w Plaza de Espana w Sewilli. Idąc dalej tematem Padme, romantyczne sceny z Anakinem kręcone były we Włoszech, dokładniej w okolicach jeziora Como. Pierwszy pocałunek pary odbył się tak naprawdę w willi Villa del Balbianello, a piknik nagrano na łące pomiędzy Tremezzo i Griante.

Ach, ten przepych pałacu w Naboo! Któż by nie chciał poprzechadzać się po jego komnatach, kosztując życia iście królewskiego? Oczywiście nic nie jest niemożliwe, jako że ten historyczny pałac można zwiedzić – w Caserta na południu Włoch. Przechodzimy do jednej z najstraszniejszych scen całej sagi! Walka Anakina z Obi-Wanem. Okazuje się, że nie była ona w całości filmowana przy użyciu green screenu, niektóre sceny to prawdziwe ujęcia lawy podczas erupcji Etny na Sycylii!

star wars

Każdy ma w sobie trochę z leniuszka, również twórcy Gwiezdnych wojen. Lokacje na sceny, w których Obi-Wan i Qui-Gon Jinn poznają Jar Jar Binksa oraz sceny spotkania w tajnej kryjówce Gungan, wybrano, gdyż znajdowały się w niedalekiej odległości od studia nagraniowego! Znajdowało się to dokładnie w lasach Whippendell Woods w Wielkiej Brytanii.

Przechodzimy w troszkę chłodniejsze rejony Europy. Jeśli wydawało się komuś, że nowa trylogia stworzona została z samych efektów komputerowych, to, cóż, niestety się mylił. Na przykład krajobraz planety Alderaan sfilmowany został w miejscowości Grindewald w Szwajcarii.

Pamiętacie leniuszków sprzed dwóch akapitów? To nie koniec ich historii! Ekipa nagrywała na lodowcu Hardangerjøkulen w Norwegii sceny bitwy między Imperium a Rebelią. Niestety (a może stety?) zastała ich tam burza śnieżna i, podczas gdy większość osób, na czele z reżyserem, grzała się przy hotelowym kominku, Mark Hamill i operatorzy biegali przed hotelem, starając się nakręcić ucieczkę Luke’a Skywalkera z jaskini Wampy.

Inne

Yavin IV, baza rebeliantów z samej końcówki IV części zlokalizowana jest w miejscowości Tikal w Gwatemali. Scena wylotu przed atakiem na Gwiazdę Śmierci i budynki wystające nad koronami drzew to tak naprawdę starożytne budowle Majów!

Skąd pochodzi Chewbacca? Powiecie, że z planety Kashyyyk. A tu się okazuje, że Chewbacca pochodzi z... Chin i Tajlandii! Dokładniej mówiąc, w scenach bitew wykorzystano ujęcia z Guilin w Chinach oraz zatoki Phang Ga w Tajlandii. Te widoki są tak niesamowite, że nawet nie wymagają komputerowej obróbki!

star wars

Są jeszcze inne lokalizacje, również z najnowszej produkcji, jednak aby uniknąć spoilerów, zainteresowanych odsyłam na stronę GoEuro, na której znaleźć można wszystko, czego dusza zapragnie. To jak, jedziemy w podróż dookoła świata Gwiezdnych wojen? Nie potrzeba do tego ani statków kosmicznych, ani żadnych urządzeń rodem z science fiction – wystarczy tylko bilet na pociąg czy samolot! A więc w drogę!

Ocena użytkowników
9 Średnia z 1 ocen
Twoja ocena

Komentarze

Brak komentarzy! Bądź pierwszy! Podziel się swoimi spostrzeżeniami!

Dodaj komentarz

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!
Wczytywanie...