Elementy fantastyki – żaby

5 minut czytania

żaba
rysunek autorstwa tioandria

Pocałowanie wielu żab jest dla dam uniwersalnym sposobem na zdobycie przystojnego, zamożnego męża, pochodzącego z majętnej rodziny. Proste i niezawodne. Bracia Grimm otrzymali ogromne uznanie za włączenie do kultury historii o żabie, która pomogła dziewczynie znaleźć kulę w studni. Dziewczyna została zmuszona do pocałowania go, mimo jej oczywistej odrazy do posiadania takich relacji z żabą. Wszystko było dobrze, dopóki nie rozgniewała się tak bardzo, że rzuciła nim o ścianę i złamała okropne zaklęcie rzucone na wymarzonego księcia.

Żaby pojawiają się głównie w bajkach. Na przykład w "Bajkach Ezopa" żaby szukały potężnego króla, który by im przewodził, więc bogowie zesłali im bociana, który je sterroryzował i zjadł. Natomiast książka "The Tale of Mr. Jeremy Fisher" opowiada o ekscentrycznej żabie, która stawiała czoła zagrażającym jej życiu wyzwaniom podczas wycieczki na ryby, dopóki nie przyrzekła, że już nigdy więcej ryby nie zabije.

Kosmici byli często przedstawiani jako żabopodobne stworzenia z powodu ich zielonej skóry, gładkich twarzy i żabich rąk oraz nóg. Podobnie do plagi żab w Egipcie, w horrorze pt. "Żaby" wystąpiły oślizgłe stworzenia zabijające ludzi. Gdzie miał swój początek ten fantastyczny element o żabach?

Żaby zostały nazwane niegdyś przez antycznych Greków oraz Rzymian od imienia bogini Afrodyty, znanej także jako Wenus. Przedstawiane z nią płazy symbolizowały płodność i harmonię między kochankami. Bajka o całowaniu żab w celu znalezienia księcia pokazuje nieskazitelność prawdziwej miłości w szukaniu idealnego męża bez osądzania go przez pryzmat jego wyglądu czy życiowej pozycji.

żaba
zdjęcie autorstwa erezmarom

Jeśli miałeś sen, w którym trzymałeś żabę, to wkrótce spełnią się twoje największe pragnienia. Żaby w Kolumbii Brytyjskiej oznaczały szczęście. Chińskie żaby reprezentowały powodzenie i dobrą energię yin. Feng Shui obiecuje powodzenie, dom pełen dzieci i szczęśliwe życie domowe, jeśli ustawisz wizerunek żaby w oknie wychodzącym na wschód. W północno-zachodniej części Stanów Zjednoczonych żaby są manifestacją ducha, który pokonuje złe podwodne potwory, ilekroć kijanka przemienia się w żabę.

Jeśli pragnąłeś rozwoju twojej intuicji i komunikacji z duchami, poszukaj żaby. Zachodni Europejczycy wyróżniają trzy stadia rozwoju żaby: jajo, kijankę i postać dojrzałą. Z tego powodu Chrześcijanie zaadaptowali żaby, by pokazać świętą trójcę i zmartwychwstanie.

Żaby były łącznikiem między życiem i śmiercią. Mity greckie opisywały żaby żyjące w bagnach w zaświatach. Były one znane z głośnego rechotania podczas przemierzania przez człowieka drogi od życia do śmierci. Gdy warunki pogodowe nie odpowiadają żabom, wyglądają jak martwe, by potem ożyć. Żaby zakopują się nawzajem w ziemi podczas suszy czy pożaru i odkopują się po deszczu lub ugaszeniu ognia.

Rechot żab prezentował komunikację między życiem i śmiercią. W starożytnej Azji wierzono, że osoba, która umarła, znajdzie bezpiecznie swoją drogę do życia pozagrobowego, gdy jadeitowy posąg żaby zostanie położony na języku zmarłego. Żaby otwierały komunikację między nieboszczykiem a światem duchowym przez podarowanie zmarłej osobie zdolności do dalszego mówienia w świecie żywych.

żaba
zdjęcie autorstwa Badly Drawn Dad

Jeśli życie zmusiło cię do dokonania radykalnych zmian, zwróć się do żaby po siłę. Z drugiej strony, jeśli żaba przecięła twoją ścieżkę, być może widziałeś ją w drodze do pracy lub przechodzącą na podwórko koło twojego domu, spodziewaj się zamieszania w twoim życiu. Jeśli byłeś optymistą, oczekuj możliwości zmiany w przeciwnym kierunku. Żaby symbolizują zmianę z powodu ich licznych stadiów rozwoju. Początkowo żyły one tylko w wodzie. Później przeniosły się między wodę i ląd. Nawet gdy przystosowały się do tlenu, mogły zakopywać się w ziemi i wyłaniać na powierzchnię po suszy.

Człowiek doświadcza radykalnej emocjonalnej i duchowej przemiany podczas swojego życia. Posągi i rysunki żab były szczególnie pozytywnymi obrazami dla nastolatków, gdyż młodzież zmaga się z przejściem z dzieciństwa do przyjmowania obowiązków w życiu dorosłym.

Wyraźny wzrost znaczenia żab objawił się w czterech starożytnych egipskich bogach wspólnie nazwanych "Ogdoadą". Wszyscy czterej mieli głowy żab i każdy z nich symbolizował jakiś okres rozwoju. Heket była boginią porodu i asystowała przy narodzinach świata. Chroniła także matki i nowonarodzone dzieci. Izyda i Hathor były boginiami płodności i narodzin, gdy żaba była rysowana obok ich wizerunku. Amon, najwyższy stworzyciel, również był pokazywany z głową żaby. Obraz kijanki reprezentował święty egipski numer 100 000 [Ogdoad to w egipskiej mitologii 8 bogów i wśród nich nie ma Heket, Izydy i Hathor – dop. Niiin].

żaba
zdjęcie autorstwa JennaVee

Hindusi przedstawiali żaby jako wspierające wszechświat i reprezentujące ciemną materię stworzenia, z której cały świat został uformowany. Na poziomie kosmicznym, żaby umieściły Ziemię w przestrzeni kosmicznej i utworzyły jej orbitę.

Przed podróżą połącz się z twoją żabią stroną. Japoński wyraz "żaba" znaczy także "powrócić". Gdy podróżowano w Japonii, żaby chroniły podróżników przed napadem, dopóki nie wrócili z powrotem do swych domów. Noszenie ozdoby z żaby na swoim ciele podczas długiej wyprawy (szczególnie na morzu) gwarantowało bezpieczeństwo i pokój.

Nogi żab i inne części ciała powinny być trzymane w kieszeni, jeśli chcesz przyciągać lecznicze siły. Celtowie widzieli żaby jako panów ziemi, łącznie z posiadaniem przez nich zdolności do uzdrawiania chorób i leczenia dolegliwości, dzięki wyjątkowym zdolnościom żab do życia w, obok lub bez wody.

Żaby wywoływały tak ogromne wrażenie, że powstało wiele przesądów odnośnie ich znaczenia. Powodzenie i dostatek będą ci dane, jeśli żaba weszła do twojego domu. Na podobnej zasadzie Feng Shui sugerowało ustawienie wizerunku żaby koło kasy sklepowej, by przyciągnąć powodzenie w interesach. Noszenie małego talizmanu żaby w twoim portfelu zapewni ci przypływ gotówki i uchroni przed utratą pieniędzy.

Zabicie żaby było bardzo pechowe, gdyż miały w sobie duchy zmarłych dzieci. Tak się oczywiście działo, gdy tą żabą nie była czarownica, która przemieniła się, by móc szpiegować swoje ofiary. Z tego powodu kościół katolicki używał żab, by symbolizowały zło w czasach średniowiecza.

żaba
rysunek autorstwa mc-the-lane

Jeśli żaba rechotała podczas dnia, spodziewaj się deszczu. Księżyc uwielbiał żaby i traktował je jak święte stworzenia z powodu ich zdolności do przywoływania deszczu. Według Hinduizmu żaby były bóstwami. Ich rechotanie było formą śpiewu Braminów, którzy odprawiali rytuały podczas modlitw o deszcz w czasie suszy.

Żaby reprezentowały przemianę. Japońska historia opowiada o kobiecie przemienionej w żabę za karę za jej złe zachowanie. Jej najbardziej haniebną zbrodnią było zamordowanie własnego męża, co tak rozzłościło bogów, że skazali ją na życie, w którym rodzić będzie żaby.

Spotkanie z żabą czasami oznaczało wielkie kłopoty. Dawno temu, żaby miały ogony, ale zgubiły je, gdy samolubnie ukradły ogień człowiekowi. Jeśli znalazłeś żabę żyjącą w studni, strzeż się, gdyż możesz być pewny, że jej właściciel był lekkomyślny i brakowało mu intuicji. Religia zoroastrian ze Starej Persji opowiadała o demonie Ahriman – stworzycielu żaby, która wypiła całą wodę. W aborygeńskich mitach żaba miała przechytrzyć swoich wrogów odzywaniem się jak brzuchomówca, kiedykolwiek umieściła drewniane naczynie na swoich plecach.

Źródło: fantasy-faction.com

Ocena użytkowników
9.5 Średnia z 1 ocen
Twoja ocena

Komentarze

Brak komentarzy! Bądź pierwszy! Podziel się swoimi spostrzeżeniami!

Dodaj komentarz

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!
Wczytywanie...