Lich

3 minuty czytania

Lich jest najpotężniejszym martwiakiem. Stara się powiększyć swoją moc za wszelką cenę i nie interesuje się sprawami żyjących, z wyjątkiem tych momentów, gdy zaczynają mu oni przeszkadzać. Lich bardzo przypomina zjawę lub mumię – jest chudy i szkieletowaty. Jego oczodoły są puste, oprócz jasnych punkcików światła, które służą za oczy. Lich potrafi normalnie widzieć, nawet w największych ciemnościach, a światło w ogóle mu nie przeszkadza. Dookoła niego unosi się aura zimna i ciemności, co sprawia, ze potwór jest jeszcze bardziej przerażający. Te stworzenia były kiedyś czarodziejami na co najmniej 3 poziomie.

Walka

Chociaż lich rzadko kiedy angażuje się w bezpośrednią walkę z tymi, których uważa za swoich wrogów, jest w stanie więcej niż tylko poradzić sobie z nimi. Aura potężnej magii, która go otacza, jest tak silna, że każde stworzenie, któremu nie wyjdzie rzut na SW, a które widzi licha, ucieka przez 5k4 rundy. Jeżeli lich dotknie jakiegoś stworzenia, jego aura absolutnego zimna zadaje przeciwnikowi 1k8 punktów uszkodzenia. Oprócz tego, ofiara musi wykonać rzut na Wt, lub zostanie sparaliżowana. Liche są w stanie używać czarów tak, jak to robili za życia, a także mają dodatkowo 1k4 czarów z każdego poziomu czarów magii nekromanckiej, jednak nadal muszą używać magicznych składników. Większość lichów miało mnóstwo czasu aby wymyślić nowe czary i przedmioty, tak więc poszukiwacze przygód powinni spodziewać się takiej magii, jakiej jeszcze nigdy w życiu nie widzieli. Trudno jest pokonać licha w walce, ale jeszcze trudniej go zniszczyć. Wszystkie te stwory chronią się przed zniszczeniem poprzez tworzenie pewnego rodzaju amuletu, w którym przechowują swoje siły życiowe. By zlikwidować licha do końca, jego ciało musi zostać doszczętnie zniszczone (np. ogniem), a amulet z jego siłami życiowymi musi zostać odszukany i także w jakiś sposób zniszczony. Ponieważ ci nieumarli przywiązują dużą wagę do tego, by ich amulet był dobrze ukryty i chroniony, może być to równie męczące zajęcie jak pokonanie ciała licha.

Zachowanie

Liche są zwykle samotnikami. Za życia żyli tak z wyboru, a teraz nie chcą mieć ze światem ludzi nic wspólnego. Ci nieumarli urządzają swoje domy w strasznych, ufortyfikowanych obszarach, takich jak warownie lub duże podziemne krypty. Czasami lich polega jedynie na magii, by wykonać to, co zamierzał, a jeżeli to nie wystarcza, może się podeprzeć ożywioną armią martwiaków. Może istnieć przez wieki, nie zmieniając się w ogóle. Pcha go naprzód chęć zawładnięcia nową magią i mistycznymi mocami, którymi nie mógł nie mógł się posługiwać jeszcze wtedy, kiedy żył. Staje się tym tak zaabsorbowany, że często całkowicie zapomina o tym, kim kiedyś był. Niewiele lichów używa swoich prawdziwych imion po latach, kiedy to ich ciała straciły resztki ludzkiego wyglądu. Zamiast tego korzystają z pseudonimów, takich jak "Czarna ręka", "Zapomniany Król". Podobno poznanie prawdziwego imienia licha wiąże się z posiadaniem nad nim władzy.

Ekologia

Lich nie jest istotą z tego świata. Mimo, że kiedyś żył, jest teraz w innym stanie istnienia. By stać się lichem, mag musi przygotować swój amulet na siły życiowe, używając swych najsilniejszych czarów (co najmniej 3-poziomowych). Amulet, który może być prawie każdym typem przedmiotu, musi być wykonany z najlepszych materiałów i przez najlepszych rzemieślników, a co więcej nie może być mniej warty niż 2000zk na każdy poziom czarodzieja. Kiedy taki przedmiot zostanie już stworzony, przyszły lich musi stworzyć nadzwyczajnie toksyczny eliksir i wypić go w czasie następnej pełni. Eliksir raczej przemieni czarodzieja w nową postać, niż go zabije. Potrzebny jest udany rzut na SW i Wt. Niepowodzenie zaś oznacza, że eliksir został nieprawidłowo przyjęty przez organizm maga i zabił go na zawsze.

Statystyki Licha

Sz WW US S Wt Żw I A Zr CP Int Op SW Ogd
2 33 13 3* 5 40 30 1 10 50 99 100 50 10

* – oprócz fizycznych obrażeń przy każdym trafieniu, lich zadaje 1k8 pkt. obrażeń od zimna

Komentarze

0
·
To jest tzw. "zbędny artykuł" - poczwara/"rasa" opisana w podręczniku Arabia - Piach i Złoto.

Dodaj komentarz

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!
Wczytywanie...