Mitra

2 minuty czytania

– Mitra chce, aby ludzie stali przed nim wyprostowani, a nie pełzali na brzuchach jak robaki i przelewali krew zwierząt na jego ołtarzach.

– Robert E. Howard: Czarny Kolos; Tłumaczenie: Zbigniew A. Królicki


Skromna i pozbawiona ozdób w porównaniu z pełnymi przepychu świątyniami Isztar kaplica była urządzona z prostotą i godnością, charakterystyczną dla kultu Mitry.

Sufit był wysoki, ale nie łukowato sklepiony, jak ściany i podłoga ze zwykłego, białego marmuru. Tylko cienki, złoty fryz zdobił ściany. Za ołtarzem z czystego, zielonego nefrytu nie splamionego krwią ofiar, wznosił się postument, a na nim posąg boga. Jasmela bojaźliwie spojrzała na potężne bary, jasną twarz o szerokich otwartych oczach, patriarchalną brodę i gęste kędziory przytrzymywane na skroniach przez wąską obręcz. Księżniczka nie zdawała sobie sprawy, że spogląda na dzieło sztuki w jej najczystszej postaci – świadectwo artyzmu wysubtelnionego ludu, nie ograniczonego pętami konwencjonalnego symbolizmu.

– To tylko symbol boga. Nikt nie wie, jak Mitra wygląda naprawdę. Ten posąg przedstawia go w wyidealizowanej ludzkiej postaci, tak bliskiej doskonałości, jak tylko człowiek może sobie wyobrazić. On nie żyje w tym zimnym kamieniu, jak to twierdzą kapłani Isztar o swojej bogini. Mitra jest wszędzie – nad nami i wokół nas, i śpi wiecznym snem między gwiazdami, ale widzi nas i słyszy. Zawołaj go.

– Robert E. Howard: Czarny Kolos; Tłumaczenie: Zbigniew A. Królicki


Mitra jest najczęściej wyznawanym bogiem w Hyborii oraz w prawie wszystkich Hyboriańskich królestwach, włączając Akwilonię, Ophir, Nemedię, Brythunię, Corinthię i Zingarę.

Religia Mitry jest monoteistyczna. Są tam całe zastępy świętych, ale tylko jeden bóg. Jego wyznawcy są bardzo podejrzliwi w stosunku do wyznawców innych religii, szczególnie kultystów Seta i bogów – zwierząt.

W przeciwieństwie do Croma i Seta, Mitra jest „grzecznym” bogiem, utrzymuje wyznawców na wysokim poziomie. Teologia jest oparta na sprawiedliwości i bardzo mocnym sensie prawdy i kłamstwa. Wyznawcy Croma są przygotowywani do walki za sprawiedliwość i zachęcani do przebaczania bliźnim

Istnieje ogromne stowarzyszenie duchownych związanych z kultem Mitry. Gdziekolwiek się pojawią, tam można znaleźć świątynie boga, którego czczą. Są one wolne od ozdób. Prawdopodobnie odzwierciedlają pobożnych i ascetycznych ludzi. Doskonale zwracają na siebie uwagę. Mitra nie potrzebuje skarbów i wymyślnych ozdób na swoją cześć. Chce oddania i modlitw, a nie zbędnych poświęceń. Brzydzi się ofiar z ludzi praktykowanych w innych religiach.

Źródło: community.ageofconan.com

Komentarze

Brak komentarzy! Bądź pierwszy! Podziel się swoimi spostrzeżeniami!

Dodaj komentarz

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!
Wczytywanie...