Skrytobójca

6 minut czytania

Skrytobójcy to śmiertelnie niebezpieczni zabójcy Hyborii. Dążą do osiągnięcia mistrzostwa w tej profesji poprzez trening swych umiejętności, dyscyplinę i naukę lecz wyłącznie ci, którzy przetrwają szkolenie, są mistrzami tego fachu.

Żaden z przedstawicieli innych klas nie może wyprowadzać tak śmiercionośnych ciosów jak Skrytobójca. Jego szeroki wachlarz zabójczych kombosów jest uzupełniany przez umiejętność prześlizgiwania się obok wroga niezauważonym.

Skrytobójca może atakować dwoma sztyletami z szybkością błyskawicy i potrafi modyfikować sposób ataku w zależności od przeciwnika, z którym ma do czynienia, dla przykładu używa podstępnych ciosów przeciwko ciężko opancerzonym przeciwnikom albo trucizny w przypadku walki z magiem. Niewielu może stanąć do walki ze Skrytobójcą.

Archetyp: Łotr
Dozwolone rasy: Akwilończyk, Stygijczyk
Broń: Sztylet, kusza, dwie bronie
Zbroja: Zbroja płócienna, jedwabna

Wprowadzenie do klasy skrytobójcy

Pytania zadawane przez Cody'ego ”Micajah'a” Bye'a, Głównego Edytora Odpowiedzi udzielane przez Evan'a Michaels'a, Projektanta Systemu Funcom

Nadszedł czas cienia, oszustw i cichych morderstw. Ostatnie kilka tygodni owocuje informacjami na temat klas w Age of Conan, przykładowo bardzo szczegółowym opisem wszystkich archetypów Żołnierza, zamieszczonym w naszym dwutygodniku. Po zakończeniu pracy nad opisem Żołnierza, Ten Ton Hammer skupił uwagę pracowników na klasie Łotra, rozdzielającej się na Skrytobójcę, Łowcę i niezwykle już popularnego Barbarzyńcę. Dla naszego pierwszego z trzech wywiadów projektanci Funcomu chcieli opisać Skrytobójcę. By dowiedzieć się więcej o tej klasie, zadaliśmy serię pytań Evan'owi Michaels'owi, który chętnie przedstawił nam konkrety. Zapraszamy Was do lektury.

Ten Ton Hammer: Spośród wszystkich klas Łotra, Skrytobójca to jedyna klasa, która nie ma jeszcze szczegółowego opisu. Dlaczego tak długo należało czekać na odsłonę detali dotyczących tej profesji?

Evan Michaels: Skrytobójca był jednym z najbardziej znaczących ”scalaczy” – połączeniem klas Mistrza Lotosu i Zbira w jedno – i jako taki wymagał nieco więcej pracy, by wszystko zgrać, w porównaniu do niektórych innych klas, jak Strażnika czy Kapłana Mitry, które były już od jakiegoś czasu ukończone.

Biorąc pod uwagę, że klasa Skrytobójcy przeszła wiele zmian, naturalnie spadła ona na dół listy profesji, które udostępniamy pod lupę. W końcu jednak jesteśmy bardzo zadowoleni ze stworzonej klasy i myślę, że będzie ona bardzo grywalna.

Ten Ton Hammer: Czy możesz krótko scharakteryzować klasę Skrytobójcy, by każdy mógł zrozumieć, jaka dokładnie jest to profesja? Jakie są jej mocne i słabe strony? W czym się specjalizuje?

Evan: Skrytobójca, jak sama nazwa może sugerować, jest zdolny do szybkiego i sprawnego zabijania. To najprawdopodobniej najbardziej śmiercionośna klasa wśród tych atakujących bezpośrednio, mająca rozmaite sposoby zlikwidowania obranego celu. Mówiąc prosto – Skrytobójca to ktoś, kogo chcesz mieć po swojej stronie i lepiej nie prowokować go do wbicia noża w plecy. Jest on najlepiej wyszkolony pod względem krycia się i przemyka obok przeciwników o wiele łatwiej, niż przedstawiciele innych klas, będąc praktycznie niewidzialnym.

assasin
Skrytobójca pod osłoną cieni czyha na upatrzoną ofiarę.

Skrytobójca jest niestety zmuszony do używania jedwabnych pancerzy na rzecz sprawniejszego krycia się, co zmniejsza zdolności obronne, mimo że przedstawiciel tej klasy i tak naraża się na obrażenia przy wyprowadzaniu śmiercionośnych ciosów. Bardziej polega on na unikach i wspomagaczach (np. ekstraktach złotego lotosu). Grając Skrytobójcą należy uważać, by w czasie walki nie dawać okazji przeciwnikowi do zranienia postaci.

Ten Ton Hammer: W sumie – patrząc na skąpe opisy i materiały wideo udostępniane w Internecie – Skrytobójca to postać walcząca w zwarciu. Jeżeli może on używać kuszy, to czy nie byłby tak dobry w zabijaniu na odległość, jak przy użyciu broni do walki bezpośredniej?

Evan: Podczas gdy Skrytobójca może korzystać z kuszy i innych broni właściwych łowcy, jego siła polega głównie na zaskoczeniu celu, co umożliwia uzyskanie przewagi nad przeciwnikiem. Chociaż przedstawiciel tej klasy może wykończyć wroga równie dobrze na odległość, to większe efekty osiąga on poprzez zbliżenie się do ofiary, szybkie jej obezwładnienie, sztyletowanie, użycie trucizny czy innych nieprzyjemnych technik, by szybko padła trupem.

Ten Ton Hammer: Walka w AoC jest ważna, tak jak stosowanie podstępów i korzystanie z kryjówek, w czym Skrytobójca wydaje się wyjątkowo dobry. Jak krycie się pomaga mu zdobyć przewagę przy wielu spotkaniach z przeciwnikiem?

Evan: Jak wspomniałeś wcześniej, Skrytobójca jest dobry w kryciu się i wiąże się z tym wiele korzyści. Potrafi on użyć elementu zaskoczenia przeciwko nieostrożnym ofiarom i z pomocą wyniszczających ataków zdobyć nad nimi przewagę.

Nie jest to najlepszy wojownik w walce bezpośredniej, toteż uzyskanie elementu zaskoczenia jest wręcz niezbędne. Skrytobójca dobrze wyszkolony w sztuce skradania ma zdolność do wyprowadzania ataków z zaskoczenia,. dających mu przewagę nad przeciwnikiem. Posiada on także dużo umiejętności, które może zastosować z ukrycia. Nie jest to postać, która będzie długo żyć, jeżeli zacznie radośnie hasać po szerokim polu w pełnym słońcu. Siłą Skrytobójcy są mroczne, ciasne zakamarki, gdzie może z łatwością ukatrupić niczego niespodziewających się śmiałków.

Ten Ton Hammer: W przypadku Barbarzyńcy i Łotra wiadomo, co mogą oni wnieść do drużyny (świetne wyniki w walce bezpośredniej, posługiwanie się bronią dystansową itp.), jednak czy Skrytobójca posiada podobne atuty? Nie jest on aby skazany na los „samotnika” w AoC, nie będąc odpowiednią postacią do wcielenia w grupę?

assasin
Efekt udanego ”fatality” Skrytobójcy

Evan: Z pewnego punktu widzenia Skrytobójca jest raczej ”egoistyczną” klasą postaci, jednakże nie należy przekreślać w pełni jego szans i użyteczności w drużynie.

Inaczej niż Barbarzyńca, Skrytobójca nie posiada tzw. ”grupowych wspomagaczy”. Dysponuje natomiast zdolnościami umożliwiającymi skuteczną eliminację celu w sposób odpowiedni zarówno w grze indywidualnej, jak i w grupie.

Dla przykładu jego ”Wyczerpujące” kombosy mogą bardzo osłabić ataki przeciwnika, dodatkowo zwiększa on efekty ciosów przy pomocy ”Atrofii” z asortymentu umiejętności Lotosu.

W odniesieniu do innych specjalnych umiejętności, Skrytobójca może trenować przydatne talenty w grze, takie jak:

  • ”Zbroja Sabotażu”, która usuwa na pewien czas korzyści wynikające z pancerza przeciwnika.
  • ”Oczyszczanie Lotosu”, dzięki któremu można usunąć truciznę z organizmu członka grupy.
  • ”Nekrotyczna Pijawka”, zadaje obrażenia, przy okazji wysysając z obszaru działania magię, kondycję oraz zdrowie.
  • ”Ciężar Cierpienia”, który czyni ciężkozbrojnych przeciwników bardziej podatnymi na obrażenia przez określony czas działania.

To tylko kilka przykładów zdolności Skrytobójcy, lecz wyraźnie widać, że sposób, w jaki radzi on sobie w walce w pojedynkę, może być bardzo użyteczny dla grupy, potrafiącej odpowiednio korzystać z jego atutów.

Ten Ton Hammer: Czy Skrytobójca będzie w stanie zabić przeciwnika w pojedynkę? Zarówno Barbarzyńca, jak i Łotr, wydają się posiadać odpowiednie zdolności do samotnej walki, lecz Skrytobójca nie wydaje się do końca postacią zdolną do efektywnego pokonania wroga własnymi siłami.

Evan: Skrytobójca z całą pewnością jest zdolny do zabijania przeciwników na własną rękę. Jednakże będzie to wymagało nieco większego kombinowania z jego strony w porównaniu do np. brutalnych środków walki Barbarzyńcy.

Zwłaszcza, gdy Skrytobójca używa elementu zaskoczenia, jego ataki mogą być bardzo potężne. Podstępny atak, eliminacja wzmacniaczy wroga, osłabienie za pomocą wyczerpującego ciosu, następnie seria szybkich cięć, zastosowanie trucizny, albo kaleczących kombosów i przeciwnik może paść szybciej niż w przypadku walki z jakąkolwiek inną postacią w grze.

Z drugiej strony, grając Skrytobójcą należy być ostrożnym. Nie zawsze położy on trupem napotkaną bestię, czy tym bardziej, postać innego gracza. Należy wtedy uciec się do kilku umiejętności pomocniczych, takich jak ”Przeczucie” (bonus do uników), ”Nekrotyczna Pijawka”, ”Pijawka Życia” (wysysające energię życiową), „Kocia Łapa” (kolejny bonus do uników) oraz „Wyciąg Złotego Lotosu" (krótkotrwałe działanie lecznicze), aby poradzić sobie w nieprzewidzianych sytuacjach.

Ten Ton Hammer: Jak działa trucizna i specjalne ataki? Są to kombosy, czy raczej coś, co będzie można zaaplikować broni przed potyczką?

Evan: Skrytobójca ma parę możliwości na wykorzystanie efektów wybranego sposobu obrażeń. Pierwsza specjalna zdolność dostępna w sferach Lotosu i Potępienia udzieli przedstawicielowi tej klasy możliwości na stosowanie trucizn i podstępnych ataków podczas walki w zwarciu. Dodatkowo, w zależności od położenia postaci, jej kombosy będą miały różne formy i nieco inne działanie. Przykładem tego będzie kombos który zapewnia dłuższe działanie trucizny.

Ten Ton Hammer: Czy Skrytobójca nadal może tworzyć wzmacniające eliksiry?

assasin
Skrytobójcy mają układy z właścicielami pralni i korzystają z nich, gdy przyjdzie się nieco...ubrudzić

Evan: Możliwość tworzenia eliksirów pierwotnie była zarezerwowana dla profesji Mistrza Lotosu, tak więc Skrytobójca sam w sobie nie będzie miał tej zdolności. Zamiast tego posiada on umiejętności zapewniające tymczasowe skutki odpowiadające dwóm ”pozycjom” klasy, na przykład specyficzna dla sfery Lotosu jest moc ”Esencji Złotego Lotosu”, lecząca rany postaci.

Podobną opcją będzie możliwość usunięcia trucizny z siebie i swojej grupy, zyskanie niepodatności na magiczne ataki lub (moje ulubione) używanie bomb pomieszanych mocy Lotosu, by wprowadzić zamęt w głowach przeciwników, wykluczając ich z walki na krótki okres czasu. Sfera Potępienia ma natomiast bardziej bestialskie działanie krótkoterminowed, działające na korzyść Skrytobójcy – często wykorzystuje on Fragmenty Dusz zbierane od ofiar w celu wysysania życia z jego przeciwników lub wykorzystania złowrogiej mocy.

Ten Ton Hammer: Wydaje się, że wiemy już najważniejsze, jednak czy jest jeszcze coś, co chciałbyś dodać, aby zachęcić czytelników Ten Ton Hammer'a do tej profesji?

Evan: Osobiście grałem Skrytobójcą – zwłaszcza podczas pracy nad specjalistycznymi sferami – i muszę powiedzieć, że byłem zadowolony. Skrytobójca jest świetną klasą dla ludzi, którzy lubią mieć szeroki wachlarz strategicznych możliwości, umiejętności oraz możliwość zadawania dotkliwych obrażeń.

Po tym wszystkim, po prostu z punktu widzenia graczy, kiedy zaczną używać wszystkich zdolności z maksymalnym potencjałem, nie będą mogli oderwać oczu od liczb ulatującego z przeciwnika HP poprzez zadawanie obrażeń od trucizn, kombosów i ataków z zaskoczenia. Nie powstrzymają się również przed korzystaniem z kolejnych specjalnych umiejętności!

Źródło: tentonhammer.com

Komentarze

Brak komentarzy! Bądź pierwszy! Podziel się swoimi spostrzeżeniami!

Dodaj komentarz

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!
Wczytywanie...