Derketo

1 minuta czytania

Oni pochwycą ją i wypróbują w sposób, o jakim nawet jej się nie śniło! Ona jest zbyt delikatna, aby znieść to, co ja wycierpiałam. Ja jestem córką Luxuru: nim ukończyłam piętnaście wiosen, przeszłam przez świątynie Derketo, bogini mroku i poznałam jej rytuały.

– Robert E. Howard: Pełzający Cień; Tłumaczenie: Zbigniew A. Królicki


Bogini kultu płodności i pożądania wywodzącego się z Shem. Derketo ma swoje miejsce w panteonach wielu południowych królestw, szczególnie Stygii i Kush. W Stygii Derketo jest wyuzdaną boginią. Sposób „uprawiania” jej religii jest przeciwieństwem surowych i ponurych modłów wznoszonych do Seta, Wielkiego Węża.

Prawie każde Stygijskie miasto posiada wielką świątynię poświęconą Derketo, gdzie młode dziewczęta są wtajemniczane w erotyczne obrzędy. Wtajemniczone wyznawczynie tej bogini służą zwykle jako kurtyzany u Stygijskiej magnaterii i wysoko postawionych kapłanów, podczas gdy kapłanki świątyni ćwiczą się w sztukach zadowalania czcicieli w zamian za ofiary na świątynie.

Świta bogini obchodzi zbiory i równonoc dzikimi, ociekającymi winem orgiami, co przywołuje życiodajne moce Derketo. Arcykapłani Seta nie aprobują rozpustnych rytuałów w świątyni, a niektórzy wolą oglądać religie pochodzące z własnych królestw. Jednakże oni wiedzą, że arystokratyczne rodziny i kupiecka klasa nigdy nie zezwoli na zabronienie obrzędów religii Derketo.

Znakiem Derketo jest ryba, reprezentuje jej moce urodzaju i życia. W Shem jest ona często kojarzona z życiodajną rzeką Styx. Natomiast w Kush jest ona czczona jako Derketa, nieprzyjazna Królowa Śmierci (Queen of the Dead).

Źródło: community.ageofconan.com

Komentarze

Brak komentarzy! Bądź pierwszy! Podziel się swoimi spostrzeżeniami!

Dodaj komentarz

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!
Wczytywanie...