bitwa_blizniakow

Czy Polska powinna dopłacić do „Wiedźmina”?

2 minuty czytania

sejm

Czy Polska powinna pójść śladem Francji oraz Kanady i wspierać rodzime produkcje? W końcu branża wirtualnej rozrywki przynosi coraz większe pieniądze, a dobre marki jak „Wiedźmin” rozsławiają rodzimą kulturę i literaturę na całym świecie. Utworzyć coś na modłę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i wspierać tak, ambitnych twórców oraz ich smakowite wizje, a może wspomagać ich w jakiś innych sposób?

Kto pyta ten nie błądzi, a najłatwiej uzyskać odpowiedzi u źródła. Redakcja Polygamii postanowiła zawitać na Wiejską i podpytać pracujących tam w pocie czoła polityków, jaki oni mają pogląd na tą przyszłościową kwestię.

Plik wideo nie jest już dostępny.

Sławomir Neumann (Platforma Obywatelska) niestety nie za bardzo wiedział o co chodzi i kluczył wokół tematu jak rasowy polityk. Byleby brzmiało mądrze i masy nie kapnęły się, że nie mam pojęcia o czym mówię. Poseł, znany przede wszystkim z komisji śledczej wyjaśniającej kulisy „afery hazardowej”, jest raczej przeciwny wsparciu pieniężnemu, bo byłby to protekcjonizm państwowy, a to nie jest sprawiedliwa droga w wolnym rynku. Podsumowując – żadnych ustaw.

Natomiast Adam Hofman i Mariusz Kamiński (Prawo i Sprawiedliwość) chwalą się swoją wiedzą związaną z branżą gier oraz otwarcie przyznają się do pogrywania po godzinach pracy w sejmowych komisjach. Uważają, że należałoby się pochylić nad tym tematem i jakoś wesprzeć kwestie związane z nowymi technologiami. No proszę, po najbardziej konserwatywnej partii w parlamencie, takich słów się nie spodziewałem. Miłe zaskoczenie.

Złapano też Janusza Palikota (Ruch Poparcia), najbardziej medialnego i kontrowersyjnego posła (przynajmniej do 6 grudnia). Otwarcie przyznał, że za bardzo się na tej gałęzi kultury nie zna, aczkolwiek rodzimy rynek powinno się wspierać dwojako – poprzez promocje w mediach (jeżeli jakiś znany polityk gra, to nie powinien się czaić, tylko otwarcie się przyznać i lansować nasze talenty) oraz wspieranie edukacji (stypendia, zagraniczne szkolenia) i tworzenie specjalistycznych kierunków. Generalnie nic nowego, takie coś już się dzieje, bez wsparcia polityków.

Jakie jest wasze zdanie na ten temat? Rząd powinien wspomagać taki CD Projekt RED czy Techland? A może zostawić ich w spokoju, aby mogli bez stresów tworzyć swoje dzieła?

Komentarze

0
·
Powinna jeżeli jest to n a odstawie polskiej literatury/sztuki/ogólnie pojętej wysokiej kultury, oczywiście studio zachowałoby autonomiczność co do wykonania fabularnego i technicznego. Ale jeżeli miałaby to być gra typu np. w świecie nierealnym, w ogóle nie związanym z krajem, jego historią itp., to nie, bo inaczej jest właśnie zaburzona relacja przedsiębiorstwo-państwo. + za promowanie rodzimej literatury.
0
·
Rany, czy już we wszystko musimy angażować państwo ??
0
·
Oczywiste jest że państwo nie powinno robić takich dofinansowań. Jest to totalnie bezcelowe, dodatkowo nie ma na to pieniędzy.
Produkcja gier podobnie jak produkcja szczoteczek do zębów to działalność gospodarcza jak każda inna, więc tutaj nie powinno być żadnych dofinansowań.
0
·
Polska to nie Kanada i Francja. Takiej polityki raczej nigdy u nas nie będzie.
0
·
Co za bzdura i kto wpadł na taki 'genialny' pomysł? Jeszcze by tego brakowało, żeby gry były robione pod polityków, aby IM się podobały. Ktoś chce zrobić z grami to samo co jest z filmami? Filmówka jest wspierana przez państwo i widzimy jakie wspaniałe 'dzieła' w większości wchodzą do kin. Dziękuję bardzo. Niech państwo nie wtrąca się tam, gdzie tylko namiesza i zniszczy wolny rynek.
0
·
Moim zdaniem lepiej, żeby państwo nie ingerowało w produkcję gier niezależnie czy chodzi o ideologię czy o finanse. Sądzę, że rodzimym produktom jak i producentom najbardziej brakuje rozgłosu w świecie, a żeby wyrobi Markę potrzeba, oprócz sukcesów i pieniędzy, także czasu.

Dodaj komentarz

 
Wczytywanie...