Temeria

2 minuty czytania

Tekst zawiera spoilery.

flaga temerii, flaga
Flaga Temerii
Stolica: Wyzima
Ustrój: Monarchia
Władca: Foltest
Język: Wspólny

Królestwo Temerii, w herbie mające czarną tarczę usianą srebrnymi liliami, nazywane jest "Perłą Północy". Państwo to znajduje się na południe od Pontaru, granicząc ze wszystkimi największymi królestwami Nordlingów – Redanią od północy, Aedirn i Lyrią od wschodu i Kaedwen od północnego wschodu.

Stolicą jest położona nad Jeziorem Wyzimskim Wyzima, którą odwiedzaliśmy w pierwszej części gry. Inne ważne miasta to drugi co do wielkości Maribor, Gors Velen oraz Ellander. Od wschodu państwo to graniczy z pasmem górskim Mahakamu, zaś od południa z uzależnionymi od siebie Sodden oraz Brugge.

Gospodarka kraju jest źródłem jego bogactwa. W Temerii kwitnie uprawa roli oraz wydobycie bogatych kruszców i metali szlachetnych. Zdobycie Angrenu pozwala na eksport drewna, zaś Pontarem prowadzony jest ożywiony handel z sąsiednimi ziemiami. Temeria bije własną monetę – orena.

Życie religijne mieszkańców nie odbiega normą od innych królestw Północy. Najpopularniejszą religią jest kult Melitele, jednak coraz mocniej można odczuć rosnące wpływy wyznawców Wiecznego Ognia. Oddaje się tu także cześć Kreve oraz Lebiodzie.

mapa temerii, temeria
Mapa Temerii

Siły zbrojne Temerii podczas wydarzeń z "Wiedźmina 2" czynią z tego państwa potęgę Północy, zaś mądre rządy Foltesta doprowadziły do podporządkowania sobie sąsiednich krain na wschodzie (Mahakam) oraz południu (Brugge i Sodden). Armia jest dobrze wyposażona i wierna swojemu władcy, dzięki czemu Temerii obawia się nawet groźny sąsiad zza Jarugi – Nilfgaard.

Należy także wspomnieć o sławnych Niebieskich Pasach, czyli elitarnym oddziale stworzonym do zadań specjalnych. Jego dowódcą jest niesławny i znienawidzony wśród Scoia'tael Vernon Roche.

Wydarzenia z gry doprowadzają do śmierci Foltesta. Tron przypada jego bękartom – Bussy'emu oraz Anais La Valette. Śmierć pierwszego z dzieci sprawia, że na tronie zasiąść ma zrodzona ze związku z Marią Luizą dziewczynka. Poślubić ją chce żądny korony baron Ravanen Kimbolt.

Jeśli nie uratujemy Anais z rąk Kaedweńczyków, to Temeria zostanie podzielona pomiędzy Henselta a Radowida Redańskiego. W przeciwnym razie król Redanii roztacza protektorat nad wyzimskim tronem i jeśli nie poślubił Addy, to w przyszłości połączy unią personalną oba państwa. Posiadając już żonę, obiecuje zaopiekować się przyszłą królową.

W przypadku, gdy postanawiamy nie pomagać Vernonowi odbić Anais a Henselt nie żyje, dziewczynka wraz z dowódcą Niebieskich Pasów ucieka z kaedweńskiej niewoli. Ta dwójka ukrywa się, czekając na dogodny moment ujawnienia się. Temeria zostaje podzielona na dzielnice, o które walczą pomniejsi baronowie.

Komentarze

Brak komentarzy! Bądź pierwszy! Podziel się swoimi spostrzeżeniami!

Dodaj komentarz

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!
Wczytywanie...