Aedirn

2 minuty czytania

Tekst zawiera spoilery.

flaga aedirn, flaga
Flaga Aedirn
Stolica: Vengerberg
Ustrój: Monarchia
Władca: Demawend III
Język: Wspólny

Aedirn to jedno z największych państw Północy, które zarazem najmocniej ucierpiało podczas wojen z Nilfgaardem. Od północy ziemie Demawenda graniczą z Kaedwen, od zachodu rozpościerają się włości podporządkowane Foltestowi, zaś wschodnia granica opiera się o masywy Gór Sinych. W granicach Aedirn nominalnie znajduje się także państwo elfów, Dol Blathanna, jednak ziemie te płacą jedynie trybut, gdyż w rzeczywistości są w pełni uzależnione od mocarstwa zza Jarugi – Nilfgaardu.

Stolicą państwa jest Vengerberg, w którym mieszkała i prowadziła sklep sławna czarodziejka i miłość życia Geralta – Yennefer. Inne ważne miasta to krasnoludzkie Vergen, Aldersberg, pod którym stoczono dwie bitwy z Nilfgaardem, jak też Guleta, znana ze swej kuźni i być może najlepszego dowódcy sił Aedirn w historii – Seltkirka. Warto także wspomnieć o twierdzy nad Pontarem, czyli Hagge, gdzie odbyło się sławne spotkanie monarchów Północy, debatujących nad ofensywą wojsk cesarskich.

mapa aedirn, mapa, aedirn
Mapa Aedirn

Gospodarka kraju w pełni wykorzystuje obecność pasm górskich w swoich granicach poprzez wydobywane surowce oraz silnie rozwinięty przemysł i manufaktury. To właśnie w Gulecie i Eyselaan znajdują się ogromne huty.

Podobnie jak w pozostałych królestwach Północy, najwięcej wyznawców posiadają kulty Lebiody, Kreve, Melitele i Wiecznego Ognia.

Już w intrze do gry oglądamy śmierć Demawenda. Jedynym następcą tronu jest jego syn, Stennis, co nie zmienia faktu, że kraj znajduje się nad przepaścią. Od północy atakuje Henselt, domagając się Górnej Marchii, czyli ziem, które niegdyś Kaedwen utraciło na rzecz sąsiada z południa. Stennis nie cieszy się dobrą opinią, do tego musi jeszcze rozwiązać kwestię chłopskiego buntu Saskii w Dolinie Pontaru, popieranego także przez nieludzi. Zwykle książę mógł liczyć na możnowładców, jednak część zdradziła, zaś pospolite ruszenie zostało rozbite w bitwie nad Dyfne.

Opowiadając się za Vernonem, sprawimy, że chłopska rebelia upadnie. Górne Aedirn zostanie przyłączone do Kaedwen, zaś część buntowników powieszona. Wcześniej jednak natkniemy się w magicznej mgle na zwłoki Stennisa, uprzednio rannego w pojedynku z Henseltem, który przyczynił się do powstania magicznej mgły nieopodal Vergen.

Wybór Iorwetha pozwala nam zdecydować o losie księcia, oskarżonego o otrucie Smokobójczyni. Opowiadając się po stronie rozwścieczonego tłumu, doprowadzamy do śmierci syna Demawenda, w wyniku czego Aedirn nie będzie posiadało następcy tronu. Pozwalając Stennisowi przeżyć, doprowadzamy do jego koronacji w Vengerbergu. Wybór dowódcy Wiewiórek pod koniec I aktu sprawia, że Vergen odpiera szturm Henselta, zaś Dolina Pontaru staje się niepodległym państwem, odłączając się tym samym od Aedirn.

Niespodziewany atak Nilfgaardu od południa sprawia, że cesarskie wojska niemal meldują się pod Vengerbergiem, szybko rozprawiając się z wciąż osłabionym królestwem.

Komentarze

0
·
Nie no, przy tworzeniu flagi mogli wykazać się większą kreatywnością ;D
0
·
Nilfgaard ma pewnie tę flagę obróconą o 180 stopni, if you know what I mean
0
·
To pewnie miał być taki żarcik z tą flagą, tylko czemu Aedirn a nie Nilfgaard?
0
·
Pewnie dlatego, że Nilfgaard to tzw. "Czarni"
0
·
Flagę wymyślił Andrzej Sapkowski, twórca Sagi. Owszem, przypomina flagę Niemiec, ale inne elementy twórczości autora jeszcze bardziej piją do rzeczywistości - na przykład godło i flaga Redanii (wiadomo ) czy godło Lyrii, wyglądające identycznie jak godło Niemiec.

Dodaj komentarz

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!
Wczytywanie...