Znaki

4 minuty czytania

W drugiej odsłonie "Wiedźmina" już od początku rozgrywki mamy do dyspozycji pięć wiedźmińskich znaków (Aard, Yrden, Igni, Quen, Axii) oraz jeden dodatkowy (Heliotrop), który możemy pozyskać wraz z rozwojem drzewka magii. Aby wybrać znak, który chcemy użyć, musimy przytrzymać Ctrl (by wywołać menu szybkiego wyboru) i kliknąć na niego. Alternatywnie, możemy użyć klawisza 3, by przełączać między znakami, bądź klawiszy 5-9, aby wybrać konkretny. Następnie podczas walki wciskamy klawisz Q.

W trakcie eksplorowania świata będziemy mieli okazję natrafić na miejsca mocy, które zwiększają na krótki czas współczynniki danego znaku. Aby wykryć takie miejsce, należy w jego pobliżu użyć wiedźmińskiego amuletu – czyli wcisnąć klawisz Z, a objawi się nam w postaci czerwonej mgiełki.

Ograniczenia

  • Podczas rozgrywki będziemy mieli kilka okazji, by wcielić się na krótki czas w postacie inne niż Geralt. Pamiętajcie, że jedynie wiedźmini mają dostęp do znaków, więc będzie się to wiązało z tymczasową utratą możliwości korzystania z nich.
  • Znaki nie działają na wszystkich wrogów, niektórzy przeciwnicy posiadają wrodzone odporności na ogłuszenie czy ogień, dlatego bardzo ważne jest, by dobierać je w zależność od sytuacji.
  • Tylko niektóre znaki są skuteczne podczas konfrontacji z bossami, często gra da wam podpowiedź, z których skorzystać.
  • Używanie znaków obniża nasz poziom wigoru (żółty pasek). Możemy go zwiększyć inwestując w odpowiednie umiejętności, korzystając z miejsc mocy bądź pijąc eliksiry.
  • Rozwijanie znaków (podobnie jak Szermierki i Alchemii) jest możliwe dopiero po opanowaniu podstawowych zdolności wiedźmińskich.

Współczynniki do znaków:

  • moc znaków (potęguje obrażenia np. jeśli moc znaku wynosi 3, to podstawowe obrażenia Igni wzrastają o 300%)
  • premia do obrażeń znaków (dodaje obrażenia, które zadaje dany znak)
  • efekt krytyczny znaków (pozwala zadać o wiele większe obrażenia niż zwykle)
  • czas trwania
  • zasięg

Aard

aard

Ogłusza wrogów i zadaje im małe obrażenia. Służy również do niszczenia barier – stosów kłód lub murów z obsuniętymi cegłami.

Ocena: Znak użyteczny wyłącznie w początkowej fazie gry, potem służy jedynie do likwidowania przeszkód.

Ulepszenia:

ulepszony, znak, aardUlepszony znak Aard
Poziom 1Odblokowuje 2 poziom znaku. Zasięg znaku: +2 metrów.
Poziom 2Odblokowuje 3 poziom znaku. Aard wpływa na cały obszar. Zasięg znaku: +6 metrów.

Yrden

yrden

Ten znak to pułapka, którą stawia się na ziemi. Gdy przeciwnik w nią wejdzie, unieruchamia go i zadaje obrażenia.

Ocena: Bardzo użyteczny podczas walki z magami, ponieważ w przypadku "złapania" w pułapkę, uniemożliwia im rzucanie zaklęć oraz teleportację. Dobrze działa również na szybkich oponentów, których trudno trafić. Dla lepszego efektu należy atakować unieruchomionych przeciwników od tyłu.

Ulepszenia:

ulepszony, znak, yrdenUlepszony znak Yrden
Poziom 1Odblokowuje 2 poziom znaku. Pozwala zastawiać 2 pułapki.
Poziom 2Odblokowuje 3 poziom znaku. Pozwala zastawiać 3 pułapki.

wzmocnienie, glifuWzmocnienie glifu
Poziom 1Pułapki Yrden łączą się ze sobą, nie pozwalając przeciwnikowi przejść pomiędzy nimi.
Poziom 2Nowo położone pułapki zadają przeciwnikom obrażenia: 5 punktów na sekundę.

Igni

igni

Podpala i zadaje obrażenia.

Ocena: Znak ten niestety nie jest tak pomocny jak inne, gdyż potrafi jedynie zadawać obrażenia. Jest całkowicie nieprzydatny, gdy walczymy z wrogami odpornymi na ogień np. kamiennymi gargulcami.

Ulepszenia:

ulepszony, znak, igniUlepszony znak Igni
Poziom 1Odblokowuje 2 poziom znaku. Szansa na podpalenie przeciwnika. Zasięg znaku: +3 metry.
Poziom 2Odblokowuje 3 poziom znaku. Większa szansa na podpalenie przeciwnika. Igni wpływa na cały obszar. Zasięg znaku: +6 metrów.

Quen

quen

Tarcza ochronna działająca przez pewien okres czasu (zależny od poziomu znaku). Trzeba pamiętać, że otrzymywane obrażenia skracają czas jej działania.

Ocena: Niesłychanie pomocny znak, szczególnie przy mocnych przeciwnikach (np. bossach) lub dużej ilości wrogów. Rozwinięty dodatkowo odbija obrażenia.

Ulepszenia:

ulepszony, znak, quenUlepszony znak Quen
Poziom 1Odblokowuje 2 poziom znaku. Quen odbija 20% obrażeń. Czas trwania znaku +20 sekund.
Poziom 2Odblokowuje 3 poziom znaku. Quen odbija 50% obrażeń. Czas trwania znaku +60 sekund.

wyładowanieWyładowanie
Poziom 1Quen przenosi odbite obrażenia na dwa cele.
Poziom 2Quen przenosi odbite obrażenia na trzy cele.

Axii

axii

Pozwala zauroczyć wroga, by na jakiś czas dołączył do walki u boku naszego bohatera. Możemy go także użyć w czasie rozmowy zamiast zastraszenia i perswazji, aby wydobyć od kogoś potrzebne informacje – powodzenie zależy od zdolności "Wymuszenie Znakiem Axii", która rozwija się poprzez używanie go w rozmowach.

Ocena: Raczej bardzo mało użyteczny znak w walce. Należy pamiętać, iż skuteczność tego znaku podczas rozmów nie zależy od liczby talentów w niego zainwestowanych.

Ulepszenia:

ulepszony, znak, axiiUlepszony znak Axii
Poziom 1Odblokowuje 2 poziom znaku. Zauroczony przeciwnik otrzymuje: Żywotność 20% i zadawane obrażenia 20%.
Poziom 2Odblokowuje 3 poziom znaku. Zauroczony przeciwnik otrzymuje: Żywotność 50% i zadawane obrażenia 50%.

fatalne, zauroczenieFatalne zauroczenie
Poziom 1Umożliwia zauroczenie znakiem Axii do dwóch przeciwników.
Poziom 2Umożliwia zauroczenie znakiem Axii do trzech przeciwników.

Heliotrop

heliotrop

Gdy Geralt nauczy się Zmysłu magicznego, będzie mógł używać tego znaku. Heliotrop to bariera, dzięki której wrogowie poruszają się przez krótki czas znacznie wolniej, co czyni z tego znaku bardzo pomocną umiejętność.

Ocena: Zabójczy znak, radzę używać przy przeciwnikach walczących wręcz, mniej przydatny podczas starć z magami. Z kolei strzelców można zlikwidować zanim wyjmą miecz i schowają kuszę bądź łuk.

Ulepszenia:

Brak.

Komentarze

0
·
Jak przeczytałem, że znak Axii nie jest przydatny w walce, to myślałem, że umrę ze śmiechu Albo, że Igni jest mało pomocny... Trzeba rozwinąć wigor na piąty, szósty poziom i wtedy wystarczy 6 razy (a jak przeciwnicy się fajnie ustawią, to nawet mniej) użyć tegoż znaku i wszyscy leżą i kwiczą (a właściwie skwierczą), włącznie z bossami. Ja na ten przykład właśnie dzięki Igni pokonałem !SPOILER! smoka, w trzecim akcie i !SPOILER! Letho w epilogu.
0
·
AARD bez użyteczny? Wcale nie! Np. w Loc Muine trafiając nim gargulca mamy jakieś 75 % szans, że go ogłuszymy, a po ulepszeniu można nim zamiatać całą grupę wrogów.

####

W tak w ogóle, to NIE MA BEZUŻYTECZNYCH ZNAKÓW. Ja na przykład nie używałem nigdy Yrden, bo bo nie pasował do mojego stylu atak+unik.
TO, CZY BĘDZIEMY UŻYWAĆ ZNAKU - ZALEŻY WYŁĄCZNIE OD NASZEGO STYLU WALKI!
0
·
Według tego poradnika wszystkie znaki poza quen i heliotropem są do niczego. A to bzdura. W zasadzie wszystko zależy od stylu, jakim gramy. Ja na przykład uważam aard za bardzo potężny znak, na 3 poziomie walisz nim w grupe wrogów, potworów czy ludzi, i kosztem jednego wigoru przerywasz wykonywane przez nich ataki, do tego na np. 4 trafionych przynajmniej jednego powinno ogłuszyć, a zabić ogłuszonego to czysta formalność. Nawet na bossów się przydaje, rozwijasz sobie dystans przewrotu, rzucasz aardem w typa, skaczesz mu na plecy i mocny cios, lepsze to niż yrden, który na takiego np. Letho guzik działa. Oczywiście to moja opinia, pomysł ze spamowaniem igni w grupe też wydaje się dobry, generalnie każdy preferuje inny styl walki i powinien się na to patrzyć, a nie na cudze preferencje, które nijak się mają do naszych.
0
·
na trybie mrocznym grałem szermierzem i gdyby nie aard byłoby po mnie
0
·
IGNI- znak ten nie jest takzę pomocy jak inne.. no chyba cie de**lu posrało grałem w W2 i prawda ejst taka że narazie takiego yrden to użyłem tylko do zabicia kejrana queen? no tak średnio bez ulepszeń to go nie używałem aksji też raczej nie a za to nałogowo nawalałem w nich z igni i było zajebiście:p a no i zapomniałeś durniu o tym że igni też możę bariery niszczyć
0
·
Walka z magami jest łatwa jak ma się igni na maxa ulepszone i wigor na taki 4-5 to od razu ich się spali

Dodaj komentarz

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!
Wczytywanie...