Vernon Roche

4 minuty czytania

vernon roche

Vernon Roche to niesławny dowódca tzw. "Niebieskich Pasów", czyli tajnych oddziałów Temerii. Spośród podobnych jednostek na całej Północy, tylko on może poszczycić się doskonałymi wynikami w walce z nieludźmi. Sam Iorweth twierdzi, że Roche z biegiem czasu staje się coraz bardziej brutalny oraz skuteczniejszy. Przy tym Roche pozostaje wierny Foltestowi, chociaż w swoich działaniach nie zawsze działa zgodnie z literą prawa.

O przeszłości tej postaci nie wiadomo zbyt wiele. Matka Vernona zajmowała się nierządem, przez co Roche często przezywany był "kurwim synem". Do dziś określenie to wywołuje u Temerczyka niczym nieskrępowaną agresję. Z ulicy wyrwał go Foltest, przez co Roche czuje do władcy Wyzimy nie tylko szacunek, ale i wdzięczność. Vernon pozostaje jedynym dowódcą oddziałów do zwalczania nieludzi, którego emblematu nie nosi na piersi Iorweth. Temerczyk sam siebie nie nazywa w żadnym wypadku szpiegiem, chociaż po bitwie pod Brenną przewodził w ukryciu buntowi kaedweńskiego wojska przeciwko Henseltowi i jego agresywnej polityce podbojów sąsiednich ziem.

Z wyglądu nie przypomina weterana wielu walk. Jego zewnętrzne odzienie i czaperon przywołują raczej skojarzenia z kupcem lub mieszczaninem, jednak nie warto dać się zwieść, bowiem pod spodem Roche zawsze nosi kolczugę. I bez niej samą swoją postawą, sposobem mówienia i bezkompromisowością potrafi wzbudzić respekt. Jeśli to nie wystarczy, to z pewnością przeciwnik dojrzy symbol "Niebieskich Pasów" oraz medalion z królewskim godłem Temerii.

W walce główną bronią Roche'a pozostaje dwuręczny miecz, jednak Temerczyk często nosi przy sobie także tasak oraz buzdygan. Taki dobór oręża doskonale pasuje do Vernona, który preferuje przede wszystkim brutalną siłę, bardzo mocno kontrastującą na tle finezyjnych cięć Geralta.

SPOILER

Vernona poznajemy już na samym początku gry. Geralt myślał, że Temerczyk nie żyje, jednak szybko przekonał się, iż pogłoski o śmierci Roche'a były nieprawdziwe, a dowódca oddziałów specjalnych pragnie dowiedzieć się, co stało się podczas dnia szturmu na twierdzę La Valette'ów.

Roche i jego oddział mieli znaczący wpływ na opanowanie rodowej twierdzy Arjana i jego matki, jednak Roche rozdzielił się z Foltestem podczas ataku smoka. Król, w towarzystwie Geralta, udał się do samotni na spotkanie ze swoimi dziećmi, jednak wkrótce potem Temerczycy odnajdują ciało swojego władcy i oskarżają o jego śmierć Geralta. Roche nie był do końca przekonany o winie Białego Wilka, dlatego dał wiarę słowom wiedźmina i dopomógł mu w ucieczce z lochów.

Wraz z Geraltem udał się do Flotsam – temerskiej faktorii przy granicy z Aedirn. Tam natknął się na swojego odwiecznego wroga, Iorwetha. W samym mieście poznał także tamtejszego komendanta – Bernarda Loredo. Wraz z oddziałem zajął dom nieopodal portu, opracowując plan pozbycia się elfiego komanda raz na zawsze. Odkrycie zdrady Loredo, paktującego z Kaedwen, postawiło Geralta przed trudnym wyborem.

Roche obmyślił plan, w którym chciał schwytać informatora Kaedwen oraz zabić Loredo za zdradę Temerii. Decydując się na Vernona, pomogliśmy Temerczykowi w zabiciu komendanta i tym samym nie pozwoliliśmy, by Flotsam i okolice zostały przyłączone do Kaedwen. Jeśli jednak wsparliśmy Iorwetha, to Roche na własną rękę próbował pozbyć się komendanta, jednak ten ostatni uciekł, by po pewnym czasie powrócić i w porcie przywitać kaedweński kontyngent wojskowy.

Podróżując wspólnie z Rochem, trafimy do obozu Henselta nieopodal Vergen. Władca Ard Carraigh prowadzi kampanię wojenną, która ma doprowadzić do zdobycia Dolnej Marchii, czyli Doliny Pontaru. Roche i jego ludzie rozbijają swoje namioty tuż za palisadą kaedweńskiego obozu. Dowódca Niebieskich Pasów od czasu do czasu pomaga Geraltowi, jednak Temerczycy głównie patrolują okolice mgły i wypatrują niebezpieczeństw. Roche kontaktuje się ze spiskowcami, jednak wkrótce Geralt trafia na ich ślad i zabija ważnego członka buntu – odzianego w zbroję Seltkirka Vinsona Trauta. Zabija go nieświadom faktu, iż buntem dowodzi w istocie Roche. Dopiero po zdjęciu klątwy z króla Henselta Geralt nakrywa przyjaciela podczas spotkania w chacie na klifach, które ujawnia działania Vernona. W międzyczasie Henselt dowiaduje się o spisku i doprowadza do śmierci całego oddziału Roche'a – za wyjątkiem Ves oraz samego dowódcy. Vernon chce się zemścić, jednak Biały Wilk odwodzi go od tego pomysłu i gniew kompana kieruje w stronę oblężonego Vergen. Tam Roche zyskuje okazję do zabicia Henselta. Od decyzji gracza zależą dalsze losy monarchy Kaedwen.

Jeśli jednak pod koniec wydarzeń we Flotsam zdecydowaliśmy się wesprzeć Iorwetha, to Roche i tak znajdzie się po przeciwnej stronie magicznej Mgły. Mimo złości na Geralta, pomaga Białemu Wilkowi w zdobyciu królewskiej krwi oraz ratuje go od niemal pewnej śmierci z rąk nilfgaardzkiego czarodzieja, Vanhemara.

Podróż do Loc Muinne wraz z Vernonem to przede wszystkim szansa na przedostanie się do miasta obrad nawet w sytuacji, gdy Geralta z Zakonem Płonącej Róży nie łączą najlepsze relacje. Roche prowadzi nas na spotkanie z Radowidem, podczas którego Biały wilk dowiaduje się o uwiezieniu Anais oraz Triss. Spotyka także swego informatora, Brygidę Papebrock, od której dowiaduje się o zdrajcach wśród temerskiej delegacji. Geralt ujawnia winnych, jednak wciąż pozostaje kwestia następstwa tronu. Uratować możemy tylko jedną z przetrzymywanych kobiet, chociaż dla Vernona wybór ten jest prosty. Roche, jako dowódca sił specjalnych, nie podróżuje jednak wraz z temerską delegacją, a ta ostatnia twierdzi, iż Vernon działa samowolnie. Stąd też oficjalnie Natalis nie bierze odpowiedzialności za wyprawę dowódcy "Niebieskich Pasów" do kaedweńskiego obozu. Jeśli podążyliśmy za Anais, to Vernonowi udaje się uwolnić następczynię temerskiego tronu, a przy okazji zabić czarodzieja Detmolda. Możemy nakłonić przyjaciela, by uszanował umowę z Radowidem i przekazał mu dziewczynkę bądź też skłonić go do tego, by młodą La Valette oddać w ręce temerskiej delegacji. W pierwszym przypadku Anais przechodzi pod protekcję Radowida, zaś Roche zostaje dowódcą służb specjalnych Redanii po to, by nadal strzec dziecka. Przekazanie dziecka Natalisowi sprawia, że podczas obrad Anais zostaje uznana za prawowitą następczynię wyzimskiego tronu.

Decydując się na Triss, wyprawa Temerczyka kończy się sukcesem, jednak doradca Henselta ucieka. Roche, wciąż w pełni oddany koronie, decyduje się ukrywać z dziewczynką do czasu, aż ta osiągnie odpowiedni wiek i upomni się o swoje prawa.

Jeśli do dawnego osiedla vranów udaliśmy się z Iorwethem, to Vernon Roche nie pojawia się na naszej drodze.

Komentarze

Brak komentarzy! Bądź pierwszy! Podziel się swoimi spostrzeżeniami!

Dodaj komentarz

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!
Wczytywanie...