Hardkorowe pytania i odpowiedzi

3 minuty czytania

"Mass Effect" to uniwersum, które powoli dorabia się statusu „kultowego”. Ma legion fanów, łaknących kilku informacji o "Mass Effect 3". Którzy bohaterowie powrócą? Jak decyzje podjęte przez Sheparda wpłyną na galaktykę? Niektóre pytania rodzą się z drobiazgowości, dociekliwości, spekulacji oraz szczegółowej lektury kodeksu. Aby uzyskać odpowiedzi (lub przynajmniej ich część), porozmawialiśmy z Mac'iem Waltersem, głównym scenarzystą "Mass Effect 3".

GameInformer: Czy fakt, że Zwiastun jest Żniwiarzem, miał być niespodzianką na koniec "ME2"? Ukazano to jako wielkie odkrycie, podczas gdy gracze (i Shepard) musieliby być tępi, aby się tego nie domyślić.

Mac Walters: Nie, nie miała to być niespodzianka, ale ważne było wyraźne pokazanie tego połączenia na koniec gry. Celem było uzmysłowienie, jak niewiele brakowało Żniwiarzom do powrotu do Galaktyki, gdyby Shepardowi się nie udało.

GI: Na okładce książki "Mass Effect: Revelation" obie ręce Sarena są normalne, podczas gdy w pierwszej części gry jedna z nich jest ewidentnie cybernetyczna. Czy ten aspekt zmienił się w toku produkcji?

Walters: Celne spostrzeżenie! Zmiany w wyglądzie naszych bohaterów, w szczególności tak ważnych, jak Saren, nie są niczym niezwykłym. I nie chodzi tu tylko o wygląd – zmianom podlega tło fabularne, głos, a nawet płeć (Sarenowi się upiekło – zmieniliśmy mu tylko rękę!). W tym konkretnym wypadku zmiana wynika stąd, że widzimy Sarena, zanim został zindoktrynowany i rozpoczął współpracę z Suwerenem (akcja książki toczy się 18 lat przed wydarzeniami z gry).

GI: Czemu większość Żniwiarzy, których dotąd widzieliśmy, wygląda jak robaki? Ludzki Żniwiarz wyglądał inaczej, ale w pozostałych przypadkach można wywnioskować, że Żniwiarze zbudowały się głównie z robaków. Dobrze myślę?

Walters: Budowa zewnętrzna Żniwiarzy istotnie opiera się o wspólny schemat, efektywny i odpowiedni do celu, w którym zostali stworzeni. Jednakże każdy z nich został zbudowany z innej rasy i, co było widać na końcu "ME2", rdzeń każdego Żniwiarza to odzwierciedla.

GI: W "ME2" Conrad Verner twierdzi, że Shepard przystawił mu pistolet do głowy, niezależnie od decyzji z "ME1". To błąd czy też wymóg opowiadanej historii?

Walters: Cóż, to mógł być błąd albo po prostu Conrad miał gorszy dzień (gorszy niż zwykle). W "Mass Effect 3" zobaczycie finał tej opowieści.

GI: Gdzie fizycznie znajduje się Człowiek Iluzja w "Mass Effect 2"? O co chodzi z tym kosmicznym spektaklem, który rozgrywa się za nim?

Walters: Ten spektakl jest wskazówką co do jego położenia, którego nie mogę wyjawić. Jeszcze nie.

GI: Niektóre Asari mają brwi, inne nie. Rodzą się z nimi czy bez nich? A może też zależy to od osobnika?

Walters: Tak właściwie to nie są brwi. Są to unikalne wzory kolorów, inne dla każdej Asari. My, jako ludzie, automatycznie nazywamy je brwiami, ale Asari w ogóle nie myślą o nich w ten sposób.

GI: Legion nie potrafił odpowiedzieć na pytanie Sheparda o powód, dla którego użył pancerza komandora do naprawienia siebie. Możesz nam coś o tym powiedzieć?

Walters: Legion to skomplikowany organizm. Podobnie, jak większość zaawansowanych organizmów, nie zawsze potrafi wyjaśnić, czemu robi to, co robi. Można bezpiecznie założyć, że zobaczył w Shepardzie bratnią duszę. Legion jest wyjątkowy, podobnie jak Shepard, więc zapewne w oparciu o to dostrzegł zależność. No i… była dziura.

GI: Niektórzy fani byli zawiedzeni brakiem entuzjazmu Liary na ponownie spotkanie z Shepardem w "ME2", zwłaszcza po tym, co zrobiła w komiksie Redemption. Jak można to wyjaśnić z punktu widzenia fabuły?

Walters: Liara była szczęśliwa, że widzi Sheparda. Ale była skołowana jego powrotem znad skraju śmierci i związkiem z Cerberusem. Dodajmy do tego, że walczyła z utratą Ferona i potencjalnymi uczuciami w stosunku do Drella, który poświęcił się dla niej. Oczywiście, w dodatku "Lair of the Shadow Broker" możemy zaobserwować, że gdy sytuacja się ustabilizowała, to uczucia Liary do Sheparda ponownie stały się jasne.

GI: Niektórzy fani spekulowali, że Aethyta (matriarcha Asari za barem w klubie Eternity) jest „ojcem” Liary. Ile w tym prawdy? Czy dowiemy się więcej na ten temat w "Mass Effect 3"?

Walters: Scenarzyści mają te spekulacje na uwadze i toczą się dyskusje o tym, jak rozwiązać tę historię w "Mass Effect 3". I tyle mogę powiedzieć na ten temat.

GI: Czy Żniwiarze mają indywidualne osobowości?

Walters: To pytanie wisi w powietrzu, podobnie jak „Czy Żniwiarze mają dusze?” lub „Czy są naprawdę żywi”? Wszystkie są dobrymi pytaniami i czekają na odpowiedź w "Mass Effect 3".

Źródło: gameinformer.com

Komentarze

0
·
Harbinger? A kto to taki?
0
·
Zwiastun.

Dodaj komentarz

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!
Wczytywanie...