Rada Cytadeli i Widma

2 minuty czytania

organizacje, rada cytadeli

Rada Cytadeli jest najważniejszym ośrodkiem skupionej władzy w galaktyce. Wyłącznie zajmująca prestiżowe miejsce, jakim jest Wieża Cytadeli, złożona z członków najważniejszych ras, Rada ma mniej lub bardziej bezpośredni wpływ na życie każdego mieszkańca kosmosu. Oficjalnie ich zarządzenia nie mają bezpośredniego wpływu na działania rządów poszczególnych planet, wytyczają jednak generalny kierunek rozwoju oraz bezpośrednio decydują o sprawach o ogólnogalaktycznym znaczeniu. Rada jest też najważniejszą siłą mediacyjną, dysponuje własną flotą i dowodzi kilku zależnym tylko od nich grupom.

Rada początkowo składała się z dwóch ras – Asari oraz Salarian, ale po jakimś czasie dołączony został przedstawiciel Turian. Ta trójca gwarantowała stabilność i elastyczność, z siłą floty Turian, wywiadem i zapleczem naukowym Salarian oraz dyplomacją i zasobami ekonomicznymi Asari. Po wydarzeniach z Mass Effect, Rada została rozszerzona o kolejną rasę – ludzkość. Radny w osobie byłego kapitana Andersona albo Donnela Udiny stał się czwartym członkiem organu, którego znaczenie, niestety, znacząco spadło.

organizacje, rada cytadeli

Bardziej siłową stronę Rady stanowi flota, głównie złożona z okrętów turiańskich, chociaż jej największa jednostka, okręt flagowy Destiny's Ascension, to statek Asari. Jest to jednocześnie schronienie Rady na czas konfliktu. Najważniejszymi zadaniami floty są obrona kluczowych przekaźników masy, patrole przestrzeni Cytadeli oraz pełna gotowość na wypadek wojny – czy to z wrogiem z zewnątrz, czy też z aspirującymi, acz nonkonformistycznymi rasami. W czasach pokoju flota służy głównie jako straszak, utrzymujący takich mieszkańców galaktyki jak Kroganie czy Batarianie w szachu.

organizacje, rada cytadeli

Mniej widocznym, za to częściej komentowanym, przejawem władzy Cytadeli jest obecność Widm, wspieranych przez Oddziały Specjalne. Widma to pojedynczy agenci, wybierani spośród ras Cytadeli. Jest to najbardziej prestiżowe stanowisko, jakie może osiągnąć przedstawiciel sił zbrojnych. Ich jurysdykcja jest niemal nieograniczona, metody działania dowolne, a zasoby nielimitowane. Odpowiadają jedynie przed Radą, która rozlicza ich ze skuteczności i sposobu wykonywania zlecanych misji. Często Widma przejmują rolę kosmicznych kowbojów albo szeryfów, którzy uderzają tam, gdzie nikt inny nie może, aby dosłownie zmienić bieg historii. Oddziały Specjalne, złożone z Salarian, zajmują się wywiadem, koordynacją i zwiadem, dostarczając Widmom i Radzie bezcennych informacji.

Komentarze

Brak komentarzy! Bądź pierwszy! Podziel się swoimi spostrzeżeniami!

Dodaj komentarz

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!
Wczytywanie...