Gethy

2 minuty czytania

gethy

Heretycy

Gdy Saren Arterius skontaktował się z gethami za pomocą Suwerena, część z nich postanowiła za nim podążyć. Jest to początek poważnego rozłamu wśród gethów. Wyznawcom Sarena pozwolono opuścić społeczność gethów, ale od tej pory określa się ich mianem „heretyków”.

Z informacji tych wynika wiele wniosków. Po pierwsze, większość gethów nie zgodziła się na atak na istoty organiczne. Po drugie, siły, z którymi od dwóch lat walczą floty Rady i Przymierza, stanowią jedynie niewielką część faktycznej potęgi wojskowej i gospodarczej społeczeństw gethów – może ledwie nawet pięć procent całości. Po trzecie, rozłam wskazuje na to, że pojedyncze gethy dysponują znacznie większą dozą wolnej woli – a może nawet osobowości – niż wcześniej zakładano. Inaczej żaden z nich nie sprzeciwiłby się grupowej decyzji, żeby odrzucić propozycję Sarena i tym samym nie doszłoby do żadnego podziału.

Istotna jest również kwestia semantyczna. Gethy opisują wyznawców Sarena słowem „heretycy” spośród wielu innych określeń (choćby „buntownicy” czy „odszczepieńcy”), lecz tylko ten jeden termin sugeruje, że istnieje jedna filozofia czy religia gethów, a sojusznicy Sarena zerwali z tą ortodoksją.

Przyjacielskie nastawienie jednego z przedstawicieli tej rasy rzuciło nowy promień światła na nieznane do niedawna fakty dotyczące gethów. Wiadomym było, że inteligencja tych istot rośnie wraz z ich liczebnością w pobliżu. Teraz wiadomo, że za pomocą takowego połączenia potrafią się również wymieniać informacjami, myślami czy spostrzeżeniami, które z reguły bez żadnych problemów są udostępniane innym.. "To tak, jakby wiele oczu patrzyło na jeden element".

Kolejnym rewolucyjnym odkryciem jest wiele gethów w jednej jednostce. Oznacza to, że w jednym przedstawicielu tej syntetycznej formy znajdują się setki, a nawet tysiące układów SI, które niekoniecznie popierają podjęcie danej decyzji. I tutaj kluczową rolę odgrywa metoda matematycznego dochodzenia do konsensusu. Jednak i tutaj często występują problemy, ze względu na konieczność przybliżeń dziesiętnych, które wymusza stosowany sprzęt komputerowy. Czasem różnica jednej wartości daleko po przecinku diametralnie zmienia decyzję całej grupy Gethów. W takich momentach jednostka zwraca się z pytaniem do drugiej, która to często ma decydujący głos. Kłopot pojawia się, gdy obie jednostki uznają, że mają matematycznie uzasadnioną rację.

Jak się okazuje, Gethy nie postrzegają siebie jako istoty materialne tylko byty programistyczne, a dwunożną istotę uważaną za Getha traktują jako "mobilną platformę". Standardowa platforma mieści w sobie około stu Gethów, zaś Legion zaprojektowany aby działać poza siecią – około tysiąca. Spotykane czasem serwery pełniące rolę hardware'u dla Gethów mieszczą w sobie miliony osobnych istnień, tworzących coś na kształt miasta o wyspecjalizowanych funkcjach i ogromnych możliwościach obliczeniowo – koncepcyjnych.

UWAGA: Podstawowe informacje na temat Gethów znajdziesz w tym artykule.

Komentarze

Brak komentarzy! Bądź pierwszy! Podziel się swoimi spostrzeżeniami!

Dodaj komentarz

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!
Wczytywanie...