Asari

2 minuty czytania

asari

Ardat-Yakshi

Ardat-Yakshi („demon nocnych wiatrów”) to asari dotknięte genetycznym schorzeniem, uniemożliwiającym normalne złączenie układów nerwowych podczas spółkowania. Zamiast tego Ardat-Yakshi w wyniku procesów elektrochemicznych niszczą układy nerwowe swoich partnerów, w skrajnych przypadkach czyniąc z nich bezmózgie warzywa, a najczęściej zwyczajnie pozbawiając ich życia. Psychologowie asari twierdzą, że ta niezdolność do umysłowej fuzji uniemożliwia rozwój empatii i wywołuje psychopatyczne skłonności. Choroba ta jest nieuleczalna.

Zazwyczaj schorzenie ujawnia się we wczesnym dzieciństwie, a w pełni rozwija w fazie dojrzewania płciowego asari. Ardat-Yakshi potrafią być równie uwodzicielskie i pełne seksu jak inne asari, ale są bezpłodne.

W starożytnej mitologii ludów asari Ardat-Yakshi były postrzegane jako boginie zniszczenia i występowały jako antybohaterki oraz czarne charaktery niezliczonych epopei i legend asari.

Wbrew temu, co się powszechnie sądzi, Ardat-Yakshi nie są ani bardzo rzadkie (do grupy tej można zaliczyć około 1% asari), ani też nie wszystkie są morderczyniami. Większość z nich żyje na marginesie prawa i spędza życie na zawieraniu i zrywaniu pełnych patologii związków. Krążą pogłoski o licznych syndykatach Ardat-Yakshi, ale istoty te są z natury niezdolne do długotrwałej współpracy.

Asari, które są gatunkiem nieprzeciętnie bogatym, wykorzystują swoje wpływy ekonomiczne i kontrolę nad mediami do ukrywania patologii Ardat-Yakshi przed innymi mieszkańcami galaktyki, umieszczając większość „demonów…” w monitorowanych programach zatrudnienia lub w odosobnieniu. Tylko najbardziej agresywne przypadki są wysyłane do szpitali i więzień lub wpisywane na listę ofiar Egzekutorek.

Egzekutorki

Pomimo wysokiego stopniu rozwoju, kultura asari nie jest wolna od zjawiska przestępczości. Problem najgroźniejszych przestępców i największego bezprawia jest rozwiązywany rękami..., a raczej biotyką Egzekutorek.

Egzekutorki, to praktycznie nietykalne, kierujące się bezwzględną sprawiedliwością wykonawczynie wyroków, działające niemal wyłącznie na terytorium asari. Tylko w ostatniej dekadzie Egzekutorki rozbiły dziesiątki organizacji przestępczych kierowanych zarówno przez asari, jak i przez inne rasy. Jeżeli sytuacja jest łagodna, to stosują łagodne metody, ale jeśli trzeba, postępują brutalnie.

Fanatyczne, specjalnie szkolone Egzekutorki znane są z wyjątkowej siły, mocy biotycznych, pomysłowości, zwinności i bezwzględności. Inne asari otaczają je pełnym lęku podziwem.

Chociaż Egzekutorki działają w pojedynkę, ich skuteczność jest wynikiem dostępu do olbrzymich zasobów wiedzy. Asari, która wstępuje w szeregi Egzekutorek, ma już za sobą wieki doświadczenia w śledztwach kryminalnych, wywiadzie wojskowym oraz walce; ogólna wiedza zgromadzona przez Egzekutorki przewyższa nawet to, czym dysponują Widma.

Egzekutorki są niezależne i rzadko potrzebują pomocy, którą dodatkowo gardzą, ponieważ tak wysoko rozwiniętym umiejętnościom i doświadczeniu towarzyszy zazwyczaj niezwykle wybujałe ego. Wybuchające z tego powodu konflikty doprowadziły do ustanowienia Przysiąg Zjednoczenia. Zobowiązują one do ochraniania niewinnych, karania złoczyńców i obrony zasad oraz praw społeczności asari. Przysięgi działają zachowawczo, dzięki nim Egzekutorki respektują istniejący wśród asari podział władzy i nie próbują zmieniać społeczeństwa zgodnie z własnymi wyobrażeniami. Jednak możliwość takiego ataku wciąż istnieje i jest powodem niepokoju – i działań kontrwywiadowczych – wśród elit asari.

Trzecia Przysięga Zjednoczenia jest tą, którą składa się najrzadziej. Egzekutorka zaprzysięga w ten sposób lojalność, która ma pierwszeństwo przed nakazami kodeksu Egzekutorek. Ma to miejsce w sytuacjach, gdy nawet myślące w kategoriach czarno-białych Egzekutorki są zmuszone uznać istnienie odcieni szarości.

UWAGA: Podstawowe informacje o Asari znajdziesz w tym artykule.

Komentarze

Brak komentarzy! Bądź pierwszy! Podziel się swoimi spostrzeżeniami!

Dodaj komentarz

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!
Wczytywanie...