Kamienie szlachetne

6 minut czytania

Agat Ognisty

agat ognisty

Agat ognisty to nazwa nadawana chalcedonowi, który zawiera tęczowe żyłki. Jeżeli zostanie odpowiednio oszlifowany, ukazują się bogate czerwienie, brązy, zielenie i złocistości. Najszlachetniejsze okazy są lekko przezroczyste.

Akwamaryn

akwamaryn

Akwamaryn jest twardym, przezroczystym typem berylu o błękitno-zielonym odcieniu. Te poszukiwane kamienie są najczęściej noszone przez barbarzyńskie szczepy, zamieszkujące północną tundrę.

Andradyt

andradyt

Andradyt jest twardy i wytrzymały. Z niego powstają przejrzyste klejnoty (Andary), które po odpowiednim oszlifowaniu mają zabarwienie zielonkawo- lub brązowawo-czerwone.

Chalcedon

chalcedon

Chalcedon to perłowo biały nieprzejrzysty kamień zwykle lekko zabarwiony na bladoniebiesko lub bladozielono ze złocistymi plamkami. Spokrewniony z ognistym i czarnym opalem jest od nich trochę częściej spotykany.


Chryzoberyl

chryzoberyl

Chryzoberyl jest twardym, przezroczystym, zielonym kamieniem, zazwyczaj oszlifowanym. Mówi się, że łączy go więź z wymiarami zewnętrznymi, stąd też wykorzystuje się go w przypadkach opętania przez demony lub nieumarłych.

Cyrkon

cyrkon

Cyrkon jest brązowawym kryształem, występującym w skałach wulkanicznych. Zazwyczaj nabiera jasnobłękitny odcień podczas podgrzewania i szlifowania (zazwyczaj w fasety).

Czarny Opal

czarny opal

Czarny opal ma zielonkawy kolor z czarnymi plamkami i złotymi cętkami. Najczęściej występuje w starych gorących źródłach i jest sprzedawany, jako kaboszon. Popularne na północy powiedzenie "Czarny jak opal" jest używane, jako forma pochwały dla miłych złodziejaszków i tym podobnych.

Diament

diament

Diament jest twardym, przezroczystym klejnotem; może być biało niebieski, błękitny, żółty lub różowy. Jest najtwardszym ze wszystkich klejnotów i jednym z najcenniejszych. Większość diamentów pochodzi z północnych gór, gdzie wydobywane są przez podziemne rasy, w ten sposób dostając się na powierzchnię.

Diopsyd Gwiaździsty

dipsyd gwiazdzisty

Diopsyd Gwiaździsty jest najbardziej poszukiwaną odmianą twardego, wytrzymałego kamienia szlachetnego, który rzadko przybiera atrakcyjne kolory. Jest zbyt ciemny, by uznać go za piękny, jednakże górskie i rzeczne kryształy w jasnozielonym odcieniu czynią go atrakcyjnym. Kiedy znaleziony kamień jest ciemnozielony można go oszlifować w taki sposób, aby powstała z niego cztero lub sześcioramienna gwiazda.

Granat

granat

Granaty to ogólna grupa kryształów w kolorach od ciemnoczerwonego do fioletowego. Najczęściej szlifuje się te rzadkie izometryczne kamienie tak, aby miały od 12 do 24 ścianek, a nawet, dużo rzadziej, 36. Krążą pogłoski, że istnieje 48 ścienny granat, choć nikt nie był w stanie go odnaleźć.

Jaspis

jaspis

Jaspis to nieprzejrzysty kwarc o kolorze czerwonym, brązowym lub czarnym. Bardzo rzadkie okazy są niebieskie lub mają niebieskie prążki na tle w innym kolorze. Skruszony jaspis wykorzystuje się przy wyrobie mikstur i magicznych przedmiotów, chroniących przed trucizną.

Kamień Iol

kamien lol

Iol to skrót od Iolitu (kordierytu). Popularnie nazywany jest "fioletowym kamieniem" mimo że najczęstszy odcień, to niebieski. Iole najczęściej szlifuje się, aby podkreślić zmianę koloru, widoczną przy patrzeniu z różnych stron. Małe oszlifowane Iole mogą być bez skazy, ale większe okazy najczęściej zawierają zanieczyszczenia, na przykład kryształami hemitytu, które nadają im złotawy blask, podobny do blasku słonecznego kamienia.

Kamień Księżycowy

kamien ksiezycowy

Kamień księżycowy to nieprzejrzysty biały skaleń, polerowany w celu uzyskania błękitnawego poblasku. Legendy mówią, że widok tego klejnotu zmusza likantropa do przybrania zwierzęcej postaci. Nie wiadomo czy to jest prawda, albowiem nikt, kto był dostatecznie blisko, by się o tym przekonać nie przeżył, aby móc o tym opowiedzieć. Jednak używa się tych kamieni przy rzucaniu czarów, które działają na tę właśnie klątwę.

Kamień Łotrzyków

kamien lotrzykow

Mały klejnot o tęczowym zabarwieniu. W świetle dnia jego kolory wydają się stale zmieniać, co jest wyjątkowo pięknym widokiem. Kamienie łotrzyków są wyjątkowo rzadkie i używa się ich do czaru Skok Klejnotu przez co są jednymi z bardziej poszukiwanych kamieni w krainach.

Kamień Słoneczny

kamien sloneczny

Słoneczny kamień należy do skaleni i jest spokrewniony z Księżycowym kamieniem. Jego fachowa nazwa to oligoklas. Może być bezbarwny lub lekko zielonkawy i jest bardzo twardy, jednak bardziej powszechna jest jego mniej twarda odmiana (kaboszon). Klejnoty tej odmiany mają jasnoczerwone lub pomarańczowe skazy (malutkie kryształki), zawieszone w bezbarwnym kamieniu, co nadaje im przyjemny złotawy lub czerwono-brązowy kolor.

Kamień Zios

kamien zios

Zios to nazwa, nadawana przez niektórych mędrców pewnej odmianie ziositu – rzadkiemu minerałowi, który występuje w trzech podstawowych kolorach, zależnie od tego jak pada na nie światło – purpurowym, błękitnym i czerwonym lub purpurowym, zielonym i czerwonym. Bardzo duże kamienie (wielkości pięści albo stopy) są używane do wyrobu brosz i wisiorów.

Kamień z Nieba

kamien z nieba

Kamień z nieba to popularna nazwa nadawana przezroczystym lub lekko zabarwionym odłamkom szkła niebiańskiego (meteorycznego) pochodzenia. Znajdowane są w ruchomych piaskach Anauroch i innych pustyń.

Klejnot Słońca

klejnot slonca

Ten okrągły i wypolerowany kamień lśni ostrym światłem i zdaje się rozpraszać cienie dookoła.

Koral Rogowy

koral rogowy

Koral rogowy nazywany również nocnym, jest czarnym koralem podobnym do anielskiej skóry, ale o jednolitym kolorze. Bardzo trudno się go obrabia, a w biżuterii używa się go w postaci gałązek lub jako kaboszon.

Królewska Łza

kroloweska lza

Królewskie łzy są bardzo rzadkie i występują jedynie w Krainach, gdzie nazywane są też zamarzniętymi łzami. Są one przezroczyste, w kształcie łzy, o gładkiej powierzchni i jak do tej pory nie udało się znaleźć sposobu na ich zniszczenie. Podobno są to skamieniałe łzy dawno zmarłego króla-nekromanty. W każdym klejnocie można zobaczyć to, co kochał płaczący król. Ich prawdziwa natura jest nieznana, ale są one bardzo cenione przez mędrców.

Krwawnik

krwawnik

Krwawnik to ciemna zielonkawo szara odmiana kwarcu, w którym występują zanieczyszczenia w postaci czerwonego kryształu. Dziewięćdziesiąt procent krwawników w Krainach pochodzi z gór Galena w Damarze, a z tych większość z jednej kopalni na przełęczy krwawnika. Ta przełęcz jest silnie ufortyfikowana i strzeżona, ponieważ krwawniki stanowią główny towar tego regionu.

Lwie Oko

lwie oko

Lwie oko jest odmianą labradorytu (jeden ze skaleni). Labradoryty są kamieniami w kolorach od jasno do ciemnoszarego, które mają żyłki w różnych kolorach. Te "żyłki" są zazwyczaj błękitne, ale mogą być we wszystkich kolorach. Labradoryt z zielonymi żyłkami jest zwany w Krainach Lwim okiem.

Perła

perla

Perły złożone są z warstw aragonitu boleśnie ułożonego wokół kawałeczka pyłku lub innej substancji drażniącej w ostrygach lub innych mięczakach. Powstająca w ten sposób perła daje bogate, głębokie lśnienie. Większość pereł w tych królestwach jest koloru białego, choć istnieją też rzadsze odmiany, zarówno w kolorach tęczy czy też czerni.

Sfin

sfin

Sfin jest delikatnym i kruchym klejnotem (często obrabianym przez niedoświadczonych jubilerów) o kolorach od żółtego do zielonego; najcenniejsze są szmaragdowozielone.

Shandon

shandon

Shandon jest inną nazwą natrolitu w Krainach; są to niewielkie bezbarwne kryształy, używane do przyozdabiania szat.

Szafir Gwiaździsty

szafir gwiazdzisty

Gwiezdny szafir to rzadka odmiana szafiru, bardziej przejrzysta, z białą gwiazdą widoczną w środku. Używany jest do ozdabiania przedmiotów, chroniących przed magią.

Szmaragd

szmaragd

Szmaragd jest lśniącym zielonym berylem, oszlifowanym według ustalonego wzoru. Jest on często kojarzony ze zdrowiem i bywa używany do ozdabiania przedmiotów ze zdrowiem związanych.

Tchazar

tchazar

Tchazar jest powszechną nazwą, nadawaną aragonitowi słomianożółtego kamienia szlachetnego mającego postać wydłużonego kryształu o kształcie graniastosłupa. Jest delikatny i kruchy; potrzeba niezłego jubilera, by go oszlifować.

Turkus

turkus

Turkus jest nieprzejrzystym błękitnym kamieniem z ciemniejszymi żyłkami. Występuje w suchszych rejonach Krain. Wielu jeźdźców umieszcza odłamek kamienia w uzdach, co ma im przynosić szczęście.

Wodna Gwiazda

wodna gwiazda

Rzadko spotykany w Krainach achroit zwany jest także bezbarwnym turmalinem. Ten kamień jest pełen skaz i pęknięć, więc tylko niewielka jego część nadaje się do obróbki.

Wodny Opal

wodny opal

Wodny opal jest bezbarwnym, przezroczystym opalem. Jest rzadki i bardzo cenny, ponieważ używany jest do dalekowidzenia.

Komentarze

Brak komentarzy! Bądź pierwszy! Podziel się swoimi spostrzeżeniami!

Dodaj komentarz

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!
Wczytywanie...