Klejnoty

5 minut czytania

Agat Ognisty

Agat ognisty to nazwa nadawana chalcedonowi, który zawiera tęczowe żyłki. Jeżeli zostanie odpowiednio oszlifowany, ukazują się bogate czerwienie, brązy, zielenie i złocistości. Najszlachetniejsze okazy są lekko przezroczyste.

Lwie Oko

Lwie oko jest odmianą labradorytu (jeden ze skaleni). Labradoryty są kamieniami w kolorach od jasno do ciemnoszarego, które posiadają różnokolorowe żyłki. Te "żyłki" są zazwyczaj błękitne, ale mogą być we wszystkich kolorach. Labradoryt z zielonymi żyłkami jest zwany w Krainach Lwim okiem.

Turkus

Turkus jest nieprzejrzystym błękitnym kamieniem z ciemniejszymi żyłkami. Występuje w suchszych rejonach Krain. Wielu jeźdźców umieszcza odłamek kamienia w uprzęży, co ma przynosić im szczęście.

Kamień Słoneczny

Słoneczny kamień należy do skaleni i jest spokrewniony z Kamieniem Księżycowym. Jego fachowa nazwa to oligoklas. Może być bezbarwny lub lekko zielonkawy i jest bardzo twardy, choć bardziej powszechna jest jego mniej twarda odmiana (kaboszon). Klejnoty tej odmiany mają jasnoczerwone lub pomarańczowe skazy (malutkie kryształki), zawieszone w bezbarwnym kamieniu, co nadaje im przyjemny złotawy lub czerwono-brązowy kolor.

Andradyt

Andradyt jest twardy i wytrzymały. Powstają z niego przejrzyste klejnoty (Andary), które po odpowiednim oszlifowaniu mają zabarwienie zielonkawo- lub brązowawo-czerwone.

Jaspis

Jaspis to nieprzejrzysty kwarc o kolorze czerwonym, brązowym lub czarnym. Bardzo rzadkie okazy są niebieskie lub mają niebieskie prążki na tle w innym kolorze. Skruszony jaspis wykorzystuje się przy wyrobie mikstur i magicznych przedmiotów chroniących przed trucizną.

Tchazar

Tchazar jest powszechną nazwą, nadawaną aragonitowi słomianożółtego kamienia szlachetnego mającego postać wydłużonego kryształu o kształcie graniastosłupa. Jest delikatny i kruchy; potrzeba wprawnego jubilera, by go oszlifować.

Kamień Z Nieba

Kamień z nieba to popularna nazwa nadawana przezroczystym lub lekko zabarwionym odłamkom szkła niebiańskiego (meteorycznego) pochodzenia. Znajdowane są w ruchomych piaskach Anaurochu i innych pustyń.

Kamień Iol

Iol to skrót od Iolitu (kordierytu). Popularnie nazywany jest "fioletowym kamieniem", mimo, że występuje najczęściej w niebieskim odcieniu. Iole najczęściej szlifuje się, aby podkreślić zmianę koloru, widoczną przy patrzeniu z różnych stron. Małe oszlifowane Iole mogą być bez skazy, ale większe okazy najczęściej zawierają zanieczyszczenia, na przykład kryształami hemitytu, które nadają im złotawy blask, podobny do blasku słonecznego kamienia.

Cyrkon

Cyrkon jest brązowawym kryształem, występującym w skałach wulkanicznych. Zazwyczaj nabiera jasnobłękitnego odcieniu podczas podgrzewania i szlifowania (zazwyczaj w fasety).

Krwawnik

Krwawnik to ciemna zielonkawo-szara odmiana kwarcu, w którym występują zanieczyszczenia w postaci czerwonego kryształu. Dziewięćdziesiąt procent krwawników w Krainach pochodzi z gór Galena w Damarze, a spośród tych większość z jednej kopalni na Przełęczy Krwawnika. Przełęcz ta jest silnie ufortyfikowana i strzeżona, ponieważ krwawniki stanowią główne bogactwo naturalne regionu.

Kamień Księżycowy

Kamień księżycowy to nieprzejrzysty biały skaleń, polerowany w celu uzyskania błękitnawego poblasku. Legendy mówią, że widok tego klejnotu zmusza likantropa do przybrania zwierzęcej postaci. Nie wiadomo, czy jest to prawda, albowiem nikt, kto był dostatecznie blisko, by się o tym przekonać nie przeżył, aby móc o tym opowiedzieć. Jednak używa się tych kamieni przy tworzeniu zaklęć, działających na tę właśnie klątwę.

Kamień Zios

Zios to nazwa, nadawana przez mędrców pewnej odmianie ziositu – rzadkiemu minerałowi, który występuje w trzech podstawowych kolorach, zależnie od tego jak pada na nie światło – purpurowym, błękitnym i czerwonym lub purpurowym, zielonym i czerwonym. Bardzo duże kamienie (wielkości pięści albo stopy) są używane do wyrobu brosz i wisiorów.

Wodna Gwiazda

Ten rzadko spotykany w Krainach achroit zwany jest także bezbarwnym turmalinem. Kamień ten zwykle pełen jest skaz i pęknięć, więc tylko niewielka jego część nadaje się do obróbki.

Chryzoberyl

Chryzoberyl jest twardym, przezroczystym, zielonym kamieniem, zazwyczaj oszlifowanym. Mówi się, że łączy go więź ze sferami zewnętrznymi, stąd też wykorzystuje się go w przypadkach opętania przez demony lub nieumarłych.

Shandon

Shandon jest inną nazwą natrolitu w Krainach; jego wąskie, bezbarwne kryształy rozbija się na maleńkie, szlifowane klejnoty, często używane do przyozdabiania szat i nadawania materiałowi świetlistego błysku.

Diopsyd Gwiaździsty

Diopsyd Gwiaździsty jest najbardziej poszukiwaną odmianą twardego, wytrzymałego kamienia szlachetnego, który z rzadka tylko przybiera atrakcyjne kolory. Jest zbyt ciemny, by uznać go za piękny, jednakże górskie i rzeczne kryształy w jasnozielonym odcieniu bywają atrakcyjne. Kiedy znaleziony kamień jest ciemnozielony można go oszlifować w taki sposób, aby powstała z niego cztero lub sześcioramienna gwiazda.

Koral Rogowy

Koral rogowy nazywany również nocnym, jest czarnym koralem podobnym do anielskiej skóry, ale o jednolitym kolorze. Bardzo trudno się go obrabia, a w biżuterii używa się go w postaci gałązek lub jako kaboszon.

Akwamaryn

Akwamaryn jest twardą, przezroczystą odmianą berylu o błękitno-zielonym odcieniu. Te cenione kamienie są najczęściej noszone przez barbarzyńskie szczepy, zamieszkujące północną tundrę.

Granat

Granaty to ogólna grupa kryształów w kolorach od ciemnoczerwonego do fioletowego. Najczęściej szlifuje się te rzadkie izometryczne kamienie tak, aby miały od 12 do 24 ścianek, a nawet, dużo rzadziej, 36. Krążą pogłoski, że istnieje 48 ścienny granat, choć nikt nigdy nie był w stanie go odnaleźć.

Perła

Perły złożone są z warstw aragonitu boleśnie uformowanego wokół kawałeczka pyłku lub innej substancji drażniącej wewnątrz ostryg lub innych mięczaków. Powstająca w ten sposób perła daje bogate, głębokie lśnienie. Większość pereł w tych królestwach jest koloru białego, choć istnieją też rzadsze odmiany, zarówno w kolorach tęczy czy też czarne.

Sfin

Sfin jest delikatnym, kruchym klejnotem (często obrabianym przez niedoświadczonych jubilerów) o kolorach od żółtego do zielonego; najcenniejsze są szmaragdowozielone.

Czarny Opal

Czarny opal ma zielonkawy kolor i pokryty jest czarnymi plamkami i złotymi cętkami. Najczęściej znajduje się go w starych gorących źródłach, a sprzedaje, jako kaboszon. Popularne na północy powiedzenie "Czarny jak opal" jest używane, jako forma pochwały dla sympatycznych łotrzyków i tym podobnych.

Wodny Opal

Wodny opal jest bezbarwnym, przezroczystym opalem, które zdaje się mienić kolorami. Jest rzadki i bardzo cenny, ponieważ używa się go do jasnowidzenia.

Chalcedon

Chalcedon to perłowo biały nieprzejrzysty kamień, zwykle lekko zabarwiony na bladoniebiesko lub bladozielono, ze złocistymi plamkami. Spokrewniony z ognistym i czarnym opalem, jest od nich częściej spotykany.

Diament

Diament jest twardym, przezroczystym klejnotem; może być biało niebieski, błękitny, żółty lub różowy. Jest najtwardszym ze wszystkich klejnotów i jednym z najcenniejszych. Większość diamentów pochodzi z północnych gór, gdzie wydobywane są przez podziemne rasy, w ten sposób dostając się na powierzchnię.

Szmaragd

Szmaragd jest lśniącym zielonym berylem, szlifowanym według ustalonego wzoru. Jest często kojarzony ze zdrowiem i bywa używany do ozdabiania przedmiotów ze zdrowiem związanych.

Szafir Gwiaździsty

Szafir gwiaździsty to rzadka odmiana szafiru, bardziej przejrzysta, z widoczną w środku białą gwiazdą. Używany jest do ozdabiania przedmiotów, chroniących przed magią.

Królewska Łza

Królewskie łzy są bardzo rzadkie i występują jedynie w Krainach, gdzie nazywane są też mroźnymi łzami. Są one przezroczyste, w kształcie łzy i posiadają gładką powierzchnię. Do tej pory nie udało się znaleźć sposobu na ich zniszczenie. Podobno są to skamieniałe łzy dawno zmarłego króla-nekromanty. W każdym klejnocie można zobaczyć to, co kochał płaczący król. Ich prawdziwa natura nie jest znana, są one jednak bardzo cenione przez mędrców.

Kamień Łotrzyków

Mały klejnot o tęczowym zabarwieniu. W świetle dnia jego kolory wydają się stale zmieniać, co jest wyjątkowo pięknym widokiem. Kamienie łotrzyków są bardzo rzadkie. Używa się ich do czaru Skok Klejnotu przez co są jednymi z bardziej poszukiwanych w krainach kamieni.

Komentarze

Brak komentarzy! Bądź pierwszy! Podziel się swoimi spostrzeżeniami!

Dodaj komentarz

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!
Wczytywanie...