wow_malfurion

Ulepszenie grafiki i o modowaniu ogółem

planescape, rpg

Gra "Planescape: Torment", podobnie jak jej siostrzyczki, posiada kilka modyfikacji stworzonych przez fanów gry. Nie jest to tak oszałamiająca liczba, jaką może poszczycić się chociażby "Baldur's Gate", ale jednak jakieś są i to naprawdę przydatne. Sprawą postanowiłem się zająć, ponieważ sam chciałem sobie produkcję odświeżyć, a niestety zadanie okazało się nie takie łatwe, jakby się mogło wydawać. Spróbuję w miarę sprawnie objaśnić, jak uporać się z "podrasowaniem" naszej kopii gry oraz poinformować, co jeszcze oprócz poprawy grafiki mogą owe mody nam zaproponować.

1. – Patch v.1.1 do gry, czyli początek modowania

Najpierw należy sprawdzić, jakiej wersji gry jesteśmy posiadaczami, aby dowiedzieć się, czy musimy ściągnąć patch do gry. Możliwości są takie:

 • a) wersja angielska 2 CD
 • b) wersja angielska 4 CD lub pobrana z GOG.com
 • c) każda wersja polska

Jeżeli posiadamy grę w wariancie a), to musimy po pierwsze ściągnąć patch 1.1, który możemy znaleźć chociażby tutaj.

Jeżeli zaś nasza kopia gry odpowiada wariantowi b) lub c), to podpunkt związany z patchem mamy z głowy.

Tak czy siak, po wykonaniu tego kroku nasza wersja gry to v.1.1.

2. – Pobranie plików, czyli co i skąd?

Aby rozpocząć cały proces, należy pobrać paczkę z modyfikacjami, na przykład stąd.

W paczce znajdziemy:

 • a) Widescreen Mod v3.05
 • b) Ghostdog's PS:T UI Mod v2.2
 • c) PS:T Ultimate WeiDU Fixpack v4.13 by Qwinn
 • d) PS:T Unfinished Business v4.12 by Qwinn
 • e) Qwinn's PS:T Tweak Pack v4.12 by Qwinn
 • f) plik +Install_Mods.cmd

Mamy teraz dwie możliwości. Możemy zainstalować wszystko naraz, kopiując całą wypakowaną zawartość do folderu z grą, a następnie uruchamiając plik +Install_Mods.cmd. Drugie rozwiązanie to zainstalowanie każdej modyfikacji ręcznie. Aby to zrobić, również kopiujemy wszystkie pliki, które wypakowaliśmy do folderu z grą, a następnie zaczynamy cały maraton. Osobiście polecam rozwiązanie drugie, gdyż nie naraża nas na żadne błędy oraz daje możliwość wyboru, co zainstalujemy.

2.1 – Widescreen Mod v3.05, czyli jak zwiększyć rozdzielczość

Pełny angielski opis.

CO I JAK:

Świetna gra może odstraszyć potencjalnych graczy swoją rozdzielczością, co bardzo często dzieje się w przypadku "Planescape: Torment". Na szczęście ktoś problem zauważył i stworzył świetne rozwiązanie. Modyfikacja pozwala na zwiększenie rozdzielczości obsługiwanej przez grę.

INSTALACJA:

Aby zainstalować tę modyfikację, należy uruchomić plik – Setup-Widescreen.exe. Następnie wystarczy robić wszystko to, co instalator nakazuje. Wcześniej jednak warto sprawdzić, w jakiej rozdzielczości korzystamy z naszego ekranu, ażeby ustawić opcje optymalne. Po wykonaniu tego kroku, należy natychmiast przejść do punktu 2.2.

2.2 – Ghostdog's PS:T UI Mod v2.2, czyli reszta poprawek

Pełny angielski opis.

CO I JAK:

Po zwiększeniu rozdzielczości w naszej grze, okaże się, że gra wygląda jeszcze gorzej niż przed instalacją. Faktycznie rozdzielczość jest zwiększona, natomiast menu wyświetla się w małym okienku w rogu ekranu. To samo zresztą dzieje się z filmami oraz całym interfejsem. Owa modyfikacja naprawia wszelkie te mankamenty. Po jej zainstalowaniu nasza gra jest już wizualnie gotowa do użytkowania.

INSTALACJA:

Aby zainstalować tę modyfikację, należy uruchomić plik – Setup-GhostDog's-PST-UI.exe. Podobnie jak wcześniej, wystarczy kierować się poleceniami instalatora.

2.3 – PS:T Ultimate WeiDU Fixpack v4.13 by Qwinn, czyli wyeliminowanie błędów i literówek

Pełny angielski opis.

CO I JAK:

Modyfikacja ta poprawia wszelkie literówki oraz błędy w tekście, jakie wkradły się do gry. Warto zauważyć, że mod został przygotowany również dla wersji polskiej (autor: KHRoN).

Jest to rzecz oczywiście kosmetyczna, ale warta zainstalowania, bo literówki się zdarzają i to wcale nie sporadycznie.

INSTALACJA:

Aby zainstalować tę modyfikację, należy uruchomić plik – Setup-PST-Fix.exe. Podobnie jak wcześniej, wystarczy wykonywać polecenia instalatora.


UWAGA do punktów 2.4 oraz 2.5: Kolejne dwa opisywane mody ingerują mocno w grę, rozgrywkę, opcje dialogowe i przedmioty. Przed instalacją zapoznaj się z ich opisem.

2.4 – PS:T Unfinished Business v4.12 by Qwinn, czyli zawartość pominięta

Pełny angielski opis.

CO I JAK:

Modyfikacja ta wprowadza zawartość, która ostatecznie nie została wydana w "pudełku". Wszystko to, co tutaj znajdziemy, jest zlokalizowane w języku polskim.

Zawartość:

 • dodano nowe wpisy do bestiariuszy,
 • poprawiono komentarze wypowiadane w momencie śmierci,
 • przywrócono dodatkowego sprzedawcę w Klątwie,
 • przywrócono różne przedmioty, m.in.: Diabla Zapłata, Pióro chaosu, Wytrychy, Księga oszustw, Miecz Wh'ynn i Oko Vekny,
 • przywrócono animacje: Sen i Bezradność,
 • przywrócono usunięte części dialogów,
 • przywrócono poprawne zachowanie Rozgrzeszyciela,
 • przywrócono działanie alarmu w Kostnicy,
 • poprawiono wątek związany z Ablem Myślicielem,
 • przywrócono tatuaż Githzerai,
 • przywrócono oryginalną "mowę powitalną" Mortego,
 • oraz wiele innych...

INSTALACJA:

Aby zainstalować tę modyfikację, należy uruchomić plik – Setup-PST-UB.exe. Dalej oczywiście kierujemy się poleceniami instalatora.

2.5 – Qwinn's PS:T Tweak Pack v4.12 by Qwinn, czyli Easter Egg i "ułatwiacze"

Pełny angielski opis.

CO I JAK:

Mod ten zawiera nową teksturę dla naszego towarzysza, Mortego. Mianowicie po instalacji stanie się on pisanką. Wyłącza on również muzykę, która normalnie zostałby odtworzona w trakcie walki. Ponadto wprowadza do rozgrywki kilka ułatwień:

 • maksymalna ilość życia przy następnym poziomie
 • możliwość odpoczynku gdzie się chce

INSTALACJA:

Aby zainstalować tę modyfikację, należy uruchomić plik – Setup-PST-Tweak.exe. Chyba wszyscy się już spodziewają, co dalej?

3. – Deinstalacja, czyli: "jednak tego nie chcę"

Każą poprawkę można w łatwy sposób usunąć. Używamy w tym celu dokładnie tego samego pliku, którym ją zainstalowaliśmy. W skrócie, jeszcze raz uruchamiamy dany plik, tym razem jednak w okienkach instalatora wybierzemy opcję deinstalacji.

4. – I jeszcze jedno, czyli dla użytkowników GeForce 8xxx i nowszych

Plik do pobrania.

Użytkownicy wspomnianych kart graficznych mogą mieć pewne problemy z wyświetlaniem grafiki. Aby zniwelować problem, należy pobrać wyżej wymieniony plik, a następnie skopiować go do folderu z grą i uruchomić z instalatora (nvidia_ddraw_fix.exe ). Kolejnym krokiem jest wybranie pliku, o który prosi nas instalator. Chodzi o plik Torment.exe. W taki oto sposób gra chodzi już również na PCtach z wymienionymi kartami graficznymi.

5. – Ostatnie poprawki, czyli przyśpieszanie gry

Istnieje sposób na poprawienie tekstur w grze oraz przyśpieszenie jej ładowania. Robimy to poprzez edycję pliku: torment.ini. Po uruchomieniu go, zmieniamy wartości poniższych parametrów na takie, jak zaprezentowano:

 • CacheSize=1
 • Path Search Nodes=32000
 • Maximum Frame Rate=40

6. – Crashe, czyli coś mi nie działa

Zaobserwowałem, że gra jest w stanie się zcrashować po próbie wejścia w dwie lokacje (chociaż nie dzieje się to zawsze). Chodzi o: Otwarty Grobowiec oraz Dom Angyara. Nie należy jednak nic usuwać, przejmować się czy też zaprzestać gry. Rozwiązanie jest bardzo proste. Kiedy gra się wyłączy po wejściu w daną lokację, należy spokojnie uruchomić ją jeszcze raz. Następnie ponownie spróbować wejść do jednego z tych miejsc i gdy zniknie ekran ładowania, szybko zapauzować grę. Następnie kliknąć gdziekolwiek, aby bohater poszedł w inne miejsce. Po tym zabiegu wszystko będzie już okej (nie pytajcie, dlaczego, nie dane mi to zrozumieć).

7. – Bonusik, czyli:

morte, pisanka
Morte jako Pisanka

Komentarze

0
·
Pisanka z oczami XDDD
0
·
Paczka nie działa
0
·
Przydatność tego artykułu jest wielka. CHWAŁA TWÓRCY !!

Dodaj komentarz

 
Wczytywanie...