Ulepszenie grafiki i o modowaniu ogółem

4 minuty czytania

planescape, rpg

Gra "Planescape: Torment", podobnie jak jej siostrzyczki, posiada kilka modyfikacji stworzonych przez fanów gry. Nie jest to tak oszałamiająca liczba, jaką może poszczycić się chociażby "Baldur's Gate", ale jednak jakieś są i to naprawdę przydatne. Sprawą postanowiłem się zająć, ponieważ sam chciałem sobie produkcję odświeżyć, a niestety zadanie okazało się nie takie łatwe, jakby się mogło wydawać. Spróbuję w miarę sprawnie objaśnić, jak uporać się z "podrasowaniem" naszej kopii gry oraz poinformować, co jeszcze oprócz poprawy grafiki mogą owe mody nam zaproponować.

Patch v.1.1 do gry, czyli początek modowania

Najpierw należy sprawdzić, jakiej wersji gry jesteśmy posiadaczami, aby dowiedzieć się, czy musimy ściągnąć patch do gry. Możliwości są takie:

 • a) wersja angielska 2 CD
 • b) wersja angielska 4 CD lub pobrana z GOG.com
 • c) każda wersja polska

Jeżeli posiadamy grę w wariancie a), to musimy po pierwsze ściągnąć patch 1.1, który możemy znaleźć chociażby tutaj.

Jeżeli zaś nasza kopia gry odpowiada wariantowi b) lub c), to podpunkt związany z patchem mamy z głowy.

Tak czy siak, po wykonaniu tego kroku nasza wersja gry to v.1.1.

Pobranie plików, czyli co i skąd?

Aby rozpocząć cały proces, należy pobrać paczkę z modyfikacjami, na przykład stąd.

W paczce znajdziemy:

 • a) Widescreen Mod v3.05
 • b) Ghostdog's PS:T UI Mod v2.2
 • c) PS:T Ultimate WeiDU Fixpack v4.13 by Qwinn
 • d) PS:T Unfinished Business v4.12 by Qwinn
 • e) Qwinn's PS:T Tweak Pack v4.12 by Qwinn
 • f) plik +Install_Mods.cmd

Mamy teraz dwie możliwości. Możemy zainstalować wszystko naraz, kopiując całą wypakowaną zawartość do folderu z grą, a następnie uruchamiając plik +Install_Mods.cmd. Drugie rozwiązanie to zainstalowanie każdej modyfikacji ręcznie. Aby to zrobić, również kopiujemy wszystkie pliki, które wypakowaliśmy do folderu z grą, a następnie zaczynamy cały maraton. Osobiście polecam rozwiązanie drugie, gdyż nie naraża nas na żadne błędy oraz daje możliwość wyboru, co zainstalujemy.

Widescreen Mod v3.05, czyli jak zwiększyć rozdzielczość

Pełny angielski opis.

CO I JAK:

Świetna gra może odstraszyć potencjalnych graczy swoją rozdzielczością, co bardzo często dzieje się w przypadku "Planescape: Torment". Na szczęście ktoś problem zauważył i stworzył świetne rozwiązanie. Modyfikacja pozwala na zwiększenie rozdzielczości obsługiwanej przez grę.

INSTALACJA:

Aby zainstalować tę modyfikację, należy uruchomić plik – Setup-Widescreen.exe. Następnie wystarczy robić wszystko to, co instalator nakazuje. Wcześniej jednak warto sprawdzić, w jakiej rozdzielczości korzystamy z naszego ekranu, ażeby ustawić opcje optymalne. Po wykonaniu tego kroku, należy natychmiast przejść do punktu 2.2.

Ghostdog's PS:T UI Mod v2.2, czyli reszta poprawek

Pełny angielski opis.

CO I JAK:

Po zwiększeniu rozdzielczości w naszej grze, okaże się, że gra wygląda jeszcze gorzej niż przed instalacją. Faktycznie rozdzielczość jest zwiększona, natomiast menu wyświetla się w małym okienku w rogu ekranu. To samo zresztą dzieje się z filmami oraz całym interfejsem. Owa modyfikacja naprawia wszelkie te mankamenty. Po jej zainstalowaniu nasza gra jest już wizualnie gotowa do użytkowania.

INSTALACJA:

Aby zainstalować tę modyfikację, należy uruchomić plik – Setup-GhostDog's-PST-UI.exe. Podobnie jak wcześniej, wystarczy kierować się poleceniami instalatora.

PS:T Ultimate WeiDU Fixpack v4.13 by Qwinn, czyli wyeliminowanie błędów i literówek

Pełny angielski opis.

CO I JAK:

Modyfikacja ta poprawia wszelkie literówki oraz błędy w tekście, jakie wkradły się do gry. Warto zauważyć, że mod został przygotowany również dla wersji polskiej (autor: KHRoN).

Jest to rzecz oczywiście kosmetyczna, ale warta zainstalowania, bo literówki się zdarzają i to wcale nie sporadycznie.

INSTALACJA:

Aby zainstalować tę modyfikację, należy uruchomić plik – Setup-PST-Fix.exe. Podobnie jak wcześniej, wystarczy wykonywać polecenia instalatora.


UWAGA: Kolejne dwa opisywane mody ingerują mocno w grę, rozgrywkę, opcje dialogowe i przedmioty. Przed instalacją zapoznaj się z ich opisem.

PS:T Unfinished Business v4.12 by Qwinn, czyli zawartość pominięta

Pełny angielski opis.

CO I JAK:

Modyfikacja ta wprowadza zawartość, która ostatecznie nie została wydana w "pudełku". Wszystko to, co tutaj znajdziemy, jest zlokalizowane w języku polskim.

Zawartość:

 • dodano nowe wpisy do bestiariuszy,
 • poprawiono komentarze wypowiadane w momencie śmierci,
 • przywrócono dodatkowego sprzedawcę w Klątwie,
 • przywrócono różne przedmioty, m.in.: Diabla Zapłata, Pióro chaosu, Wytrychy, Księga oszustw, Miecz Wh'ynn i Oko Vekny,
 • przywrócono animacje: Sen i Bezradność,
 • przywrócono usunięte części dialogów,
 • przywrócono poprawne zachowanie Rozgrzeszyciela,
 • przywrócono działanie alarmu w Kostnicy,
 • poprawiono wątek związany z Ablem Myślicielem,
 • przywrócono tatuaż Githzerai,
 • przywrócono oryginalną "mowę powitalną" Mortego,
 • oraz wiele innych...

INSTALACJA:

Aby zainstalować tę modyfikację, należy uruchomić plik – Setup-PST-UB.exe. Dalej oczywiście kierujemy się poleceniami instalatora.

Qwinn's PS:T Tweak Pack v4.12 by Qwinn, czyli Easter Egg i "ułatwiacze"

Pełny angielski opis.

CO I JAK:

Mod ten zawiera nową teksturę dla naszego towarzysza, Mortego. Mianowicie po instalacji stanie się on pisanką. Wyłącza on również muzykę, która normalnie zostałby odtworzona w trakcie walki. Ponadto wprowadza do rozgrywki kilka ułatwień:

 • maksymalna ilość życia przy następnym poziomie
 • możliwość odpoczynku gdzie się chce

INSTALACJA:

Aby zainstalować tę modyfikację, należy uruchomić plik – Setup-PST-Tweak.exe. Chyba wszyscy się już spodziewają, co dalej?

Deinstalacja, czyli: "jednak tego nie chcę"

Każą poprawkę można w łatwy sposób usunąć. Używamy w tym celu dokładnie tego samego pliku, którym ją zainstalowaliśmy. W skrócie, jeszcze raz uruchamiamy dany plik, tym razem jednak w okienkach instalatora wybierzemy opcję deinstalacji.

I jeszcze jedno, czyli dla użytkowników GeForce 8xxx i nowszych

Plik do pobrania.

Użytkownicy wspomnianych kart graficznych mogą mieć pewne problemy z wyświetlaniem grafiki. Aby zniwelować problem, należy pobrać wyżej wymieniony plik, a następnie skopiować go do folderu z grą i uruchomić z instalatora (nvidia_ddraw_fix.exe ). Kolejnym krokiem jest wybranie pliku, o który prosi nas instalator. Chodzi o plik Torment.exe. W taki oto sposób gra chodzi już również na PCtach z wymienionymi kartami graficznymi.

Ostatnie poprawki, czyli przyśpieszanie gry

Istnieje sposób na poprawienie tekstur w grze oraz przyśpieszenie jej ładowania. Robimy to poprzez edycję pliku: torment.ini. Po uruchomieniu go, zmieniamy wartości poniższych parametrów na takie, jak zaprezentowano:

 • CacheSize=1
 • Path Search Nodes=32000
 • Maximum Frame Rate=40

Crashe, czyli coś mi nie działa

Zaobserwowałem, że gra jest w stanie się zcrashować po próbie wejścia w dwie lokacje (chociaż nie dzieje się to zawsze). Chodzi o: Otwarty Grobowiec oraz Dom Angyara. Nie należy jednak nic usuwać, przejmować się czy też zaprzestać gry. Rozwiązanie jest bardzo proste. Kiedy gra się wyłączy po wejściu w daną lokację, należy spokojnie uruchomić ją jeszcze raz. Następnie ponownie spróbować wejść do jednego z tych miejsc i gdy zniknie ekran ładowania, szybko zapauzować grę. Następnie kliknąć gdziekolwiek, aby bohater poszedł w inne miejsce. Po tym zabiegu wszystko będzie już okej (nie pytajcie, dlaczego, nie dane mi to zrozumieć).

Bonusik, czyli:

morte, pisanka
Morte jako Pisanka

Komentarze

0
·
Pisanka z oczami XDDD
0
·
Paczka nie działa
0
·
Przydatność tego artykułu jest wielka. CHWAŁA TWÓRCY !!

Dodaj komentarz

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!
Wczytywanie...