Szaman

5 minut czytania

Szamani są jedną z najbardziej uniwersalnych klas w grze. Ich głównym celem jest wzmacniać siły drużyny, podczas gdy sami nie są w żadnym szczególnym centrum aspektów gry. W zależności od tego, jak zostaną im przydzielone punkty talentów, mogą specjalizować się w ofensywnym czarowaniu, walce broniami bądź leczeniu. Ich podstawowe wspomagające buffy pochodzą z nieruchomych totemów, które (kiedy zostaną postawione na ziemi przez Shaman'a) zapewniają różnorodne korzyści dla wszystkich członków drużyny lub chronią przed wrogami w okręgu o promieniu 20-40 jardów od totemu.

Shaman
Orczy Szaman

Tło

Szamani to duchowi wizjonerzy plemion i klanów. Ci utalentowani uzdrowiciele mogą ujrzeć świat duchów i komunikować się ze stworzeniami niewidzialnymi dla oczu zwykłych istot. Mają dar jasnowidzenia i używają go, by przeprowadzić swoich ludzi przez ciężkie czasy. Chociaż na pierwszy rzut oka szaman może wydawać się mądry i spokojny, to jest straszliwym przeciwnikiem; i kiedy się rozzłości, jego gniew jest tak okrutny jak tych, którzy mają kontakt z Eternalami lub naturą.

Historia

Szamani pojawili się, gdy światłe rasy po raz pierwszy odkryły moce natury. W Draenorze, teraz rozbitym i podzielonym Outlandzie, orkowie byli szamanami; w Azeroth byli nimi trolle i taureni. Chociaż szamanizm w Azeroth nadal rozkwita, w Draenorze był jedyną potęgą, lecz wygasł w czasie wielkiej przeprawy Hordy do Azeroth przez Mroczny Portal. Najznamienitsi i najbardziej niegodziwi orkowie byli szamanami. Drek'Thar, Ner'zhul i Gul'dan to najbardziej znani z nich. Jednakże Kil'jaeden, ówczesny lord Płonącego Legionu, spaczył więź szamanów z duchami w świętej górze Oshu'gun, osobiście przybierając formę przodka szamanów, by przekonać szamana (który posiadał dużą władzę polityczną w orkowej kulturze), że to Draenei byli wrogami. Kolejne masakry na kilku grupach myśliwskich Draenei obraziły duchy, które ostatecznie odebrały szamanom ich moce.

Wszystko było jednak tylko kwestią czasu.

Oddzieleni od ich mocy żywiołów, byli szamani zamienili ją na bardziej skuteczne i potężniejsze moce Płonącego Legionu, zostając Czarnoksiężnikami. Wielu próbowało powrócić do korzeni, jednak było to już niemożliwe. Nawet Drek'Thar został wciągnięty w czarnoksięstwo, chociaż później żałował tego i po dziś dzień nie wybaczył sobie zgody na wypaczenie, które plaga zaoferowała jemu i orkowej rasie. Ner'zhul również zwrócił się ku mrocznej magii, aczkolwiek użył swych mocy, by uciec z Draenoru i ukryć się przed Kil'jaedenem.

Szamanizm wśród orków wyginął, aż Thrall, syn zmarłego Durotana, wodza klanu Frostwolf, objął dowództwa nad Nową Hordą wprowadzając nową generację szamanizmu i zakazując mrocznej magii Płonącego Legionu. Szamanizm jest obecnie na szczycie, jako że Nowa Horda jest prowadzona przez szamana o wielkiej mocy w nowym orkowym królestwie, Durotar.

Szaman początkowo dostępny był jedynie dla trzech ras Hordy: Tauren, Ork i Troll. Był on odpowiednikiem Paladyna po stronie Przymierza, w tym sensie, że nie byli oni dostępni dla przeciwnych frakcji. To spowodowało wiele problemów w rozwinięciu obu klas, brak miedzy nimi zrównoważenia. Wraz z premierą dodatku The Burning Crusade, Dranei z przymierza mogą zostać Szamanem, tak więc pozwala to na rozwijanie obu klas niezależnie od siebie.

W grupie Szamani są istotnym piątym członkiem wspomagając innych graczy swoim leczeniem oraz totemami, dodając swoje obrażenia z broni bądź magiczne. Szamani mają umiejętność wskrzeszania siebie co godzinę (czas może być zredukowany przy odpowiednim rozłożeniu talentów), dzięki czemu można oszczędzić trochę czasu na "bieganiu" po śmierci wszystkich członków grupy. Razem z umiejętnością wskrzeszania innych, tworzy pierwszorzędne źródło kontroli nad śmiercią całej drużyny.

Shaman
Taureński szaman

Rasy

Szamanami mogą zostać następujące rasy:

Przymierze

Horda

Shaman
Szaman Draenei

Każda rasa ma swoje odrębne zalety niezależnie od klasy, więc wielu graczy, którzy chcieliby grać szamanem, sprawdzają różne rasy. Niektórzy preferują Taurena z powodu ich umiejętności rasowej – Warstomp, ponieważ Szamani sami w sobie nie posiadają żadnych umiejętności do oszałamiania. Inni wybierają Orka, bo mają sporą szansę na przeciwdziałanie efektów ogłuszających, co jest niezwykle przydatne w walce z Łotrzykiem, podobnie jak przeciwko Cienistym Kapłanom. Ponadto Orkowa umiejętność Blood Fury może być wielce przydatna dla Szamana – dostają bonus zarówno do walki bronią jak i używania czarów. Obie te umiejętności są bardzo przydatne w PvP. Pozostali wybierają Trolla z powodu jego umiejętności regeneracji, umiejętności Berserking oraz Beast Slaying, która pozwala na szybsze zdobywania poziomów. Gracze, którzy poszukują zwiększenia umiejętności leczenia w PvE lub PvP mogą się zainteresować użytecznymi umiejętnościami Dranei. Gift of the Naaru z czasem jest efektywnym czarem leczenia, który można używać zarówno na sobie, jak i innej osobie. Wybór rasy i tak zależy od gracza, który kieruje się raczej estetyką, czyli wyglądem. Tak długo jak gracze są zadowoleni ze swojej rasy, wielu po prostu zignoruje matematykę.

Drzewka Talentów

Elemental

Drzewko Elemental skupia uwagę na umiejętności czarowania w formie ofensywnych totemów, czarów oraz "szoków" (czarów rzucanych natychmiastowo). Jednym z głównych plusów tego drzewka jest skrócenie czasu rzucania czarów, zmniejszenie ilości many potrzebnej do używania czarów oraz totemów, zwiększenia obrażeń a także szansy na krytyczne uderzenie. Umiejętność Elemental Mastery (siódmy "poziom" drzewka) – czar, którego można użyć co 3 minuty, gwarantuje krytyczne uderzenie z następnego, rzuconego czaru ofensywnego oraz brak kosztów w manie na jego użycie. Elemental znacznie zwiększa obrażenia zadawane przez Szamana swoimi atakami. Działa wspaniale w PvP, jak i grze w pojedynkę, jednak ma mniejszą efektywność podczas rajdowania. W patchu 2.0 Szamani Elemental otrzymali opcję nauczenia się Totem of Wrath – totemu, który zwiększa szansę na krytyczne uderzenie z czaru o 3% dla całej grupy.

Enhancement

Drzewko Enhancement stawia na umiejętności Szamana w zakresie zaklinania swojej własnej broni oraz rozszerza umiejętności walki bronią. Jest to drzewko pociągające wielu młodych Szamanów z powodu zwiększenia bazowej ilości many o 5%, zmniejszenia czasu czarowania, ich formy do podróżowania – Ghost Wolf oraz umiejętności do używania broni w dwóch rękach. Na wyższych poziomach Szamani specjalizujący się w Enhancement, mogą zadać potężną ilość obrażeń porównywalną, a czasem nawet większą, od tych zadawanych przez Łotrzyka czy Wojownika, ale brak umiejętności redukującej threat może spowodować problemy z utrzymaniem aggra. Jedna z siódmo "poziomowych" umiejętności to Stormstrike, który zapewnia atak dwiema broniami oraz zwiększa obrażenia następnych dwóch czarów typu Nature o 20%. Razem z innymi umiejętnościami, które zapewniają dodatkowe uderzenia, szczególnie Windfury Weapon, Stormstrike tworzy potężny efekt. Enhancement niesamowicie zmniejsza umiejętności przeżycia w PvP, ponieważ Szaman musi być blisko, aby zadać obrażenia. Tak czy siak oferuje to znaczące zwiększenie zadawanych obrażeń. Z wyjściem patcha 2.0 Szamani mają możliwość używania broni w dwóch rękach, dzięki temu drzewku.

Restoration

Drzewko Restoration zwraca uwagę na zdolności leczenie Szamana, redukując czas leczenia oraz zmniejszając koszt many na leczenia jak i totemy, zwiększając ich efektywność. Szamani, którzy wybrali Restoration są użyteczni jako uzdrowiciele. Ostatnim elementem w tym drzewku jest Earth Shield. To tarcza z 10 ładunkami, która może być użyta zarówno na sobie, jak i na kimś innym. W zwarciu leczy, raz co kilka sekund o wartość z bonusu do leczenia Szamana, który tę tarczę rzucił. Drzewko to zwiększa wkład Szamana w grupie PvE, ale za to drastycznie obniża obrażenia zadawane. Wraz z patchem 2.0 Restoration stało się ciekawym drzewkiem do PvP dzięki nowym czarom: Earth Shield oraz Nature's Guardian, który daje szanse na uleczenie Szamana o 10% z całkowitej ilości punktów życia, kiedy jego poziom spanie poniżej 30%.

Wyposażenie

Szamani noszą pancerze typu Leather do 40 poziomu, na którym zdobywają umiejętność noszenia pancerzy typu Mail. Z tego powodu wielu z nich wybiera profesję Leatherworking, dzięki niej mogą wytwarzać odpowiednie dla siebie pancerze. Dodatkowo dzięki specjalizacji Dragonscale Leatherworking, mogą tworzyć przedmioty, mające korzystne dla Szamana bonusy. Szamani mogą używać jednoręcznych buław (one-handed mace) z tarczą oraz kijów (stave) od początku gry, mogą się również nauczyć używać sztyletów (dagger), broni ręcznych (fist weapons) i jednoręcznych toporków (one-handed axe). Dodatkowo wydając punkty talentów w drzewko Enhancement, Szamani mogą używać dwuręcznych toporów (two-handed axe) i buław (two-handed mace).

Umiejętności

Totemy

Totemy są unikalne dla Szamana i muszą zostać zdobyte poprzez wykonanie kilku zadań. Szaman może użyć tylko jednego totemu z danego żywiołu w danym czasie. Postawiony totem nie może być przesunięty – ale nowy postawiony gdzie indziej zastąpi go. W patchu 2.0 Szamani otrzymali umiejętność Totemic Call, która natychmiastowo usuwa wszystkie totemy, przywracając tym samym 25% many potrzebnej na postawienie danego totemu.

Czary

Czary Szamana zawierają czary ofensywne, leczenia oraz na bronie, które zwiększają ich obrażenia. Czary w większości opierają się na żywiołach.

Źródło: wowwiki.com

Komentarze

Brak komentarzy! Bądź pierwszy! Podziel się swoimi spostrzeżeniami!

Dodaj komentarz

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!
Wczytywanie...