Trolle

8 minut czytania

Przeciętne Trolle średnio mierzą 7’ (ok.213cm ) i ważą 200 funtów (ok.90kg), oprócz Trolli z plemienia Drakkari i Zandalari, którzy są więksi od swych pobratymców. Jak w każdej rasie, istnieją wyjątki co do wielkości i masy.

Wiele Trolli nie szanuje nikogo, prócz członków własnego plemienia, z wyjątkiem plemienia Mrocznej Włóczni [the Darkspear] i Kruczego Kła [the Revantusk], które należą do Hordy i od jakiegoś czasu współżyją ze swoimi sprzymierzeńcami. Osobnicy z klanu Mrocznej Włóczni są grywalną rasą w World of Warcraft; statystycznie są najrzadziej wybieraną rasą w grze. Pomimo tego, że są oni najsłabszą i najmniejszą odmianą Trolli, cechują się sprytem i inteligencją.

Herb Darkspear
Herb Trolli, Mistrzów VooDoo

Jest to najbardziej rozpowszechniona rasa w całym Azeroth. Można się na nie natknąć dosłownie wszędzie.

Wstęp i historia

Trolle są wysokie, szczupłe i muskularne. Mają charakterystyczne dla Elfów długie uszy i orkowe kły. Ich długie ręce, silne nogi i refleks są idealne przy polowaniu. Podobnie jak Taureni, Trolle posiadają dwa palce i kciuk oraz tylko dwa palce u stopy. Również jak Taureni, Trolle nie noszą obuwia, jednakże u tych pierwszych spowodowane jest to posiadaniem kopyt, natomiast ci drudzy wolą po prostu podróżować „o gołej stopie”.

Zgodnie z Kompendium o Trollach Blizzarda, ciało Leśnych Trolli [the Forest Trolls] jest rodzajem miejsca na rozwój roślin, co związane jest z mutacją, która odbyła się wiele tysiącleci temu. Cienka warstwa mchu zaczyna się rozwijać na skórze Trolli krótko po ich narodzinach, nadając ich karnacji charakterystyczny zielony odcień. Owa skóra może mieć barwę od jasnej zieleni do błękitu. Jednakże skóra Trolli z Dżungli [the Jungle Trolls] jest pokryta krótkim, miękkim futerkiem, co powoduje, że przybiera kolor szarości lub fioletu.

Mimo że fizyczne obrażenia mogą ich zabić, to Trolle posiadają unikalną zdolność do regeneracji utraconych kończyn i zasklepiania ran. Owa zdolność jest bardzo dobrze znana na świecie, co doprowadziło do tego, że alchemicy wykorzystują krew Trolli do tworzenia mikstur regeneracji. Jednakże jest to zwykły chwyt marketingowy, gdyż w rzeczywistości nie zawiera ona krwi.

Trolle posiadają charakterystyczny sposób mówienia. Słowa "yo" (rodzaj powitania) oraz “mon" (człowieku, ziomku) można często spotkać w obozach zdominowanych przez tę rasę. (Używają oni specyficznego jamajskiego i kubańskiego akcentu, jednakże rodzaj kubański bardziej dominuje wśród Leśnych Trolli) Wojownicze plemiona są urodzonymi zabójcami i posiadają silną żądzę krwi. Wśród niektórych wciąż panuje celebrowanie kanibalizmu i voodoo.

Istnieją legendy, sugerujące, iż pierwsze Nocne Elfy przegoniły Leśne lub Mroczne Trolle [the Dark Trolls] z północnych terenów, w pobliżu Studni Wieczności [the Well of Eternity].

Leśny Troll
Leśny Troll

Bliźniacze Imperia

Około 16,000 lat temu (długo przed tym, jak Nocne Elfy przyzwały Płonący Legion), Trolle panowały nad większą częścią Kalimdoru (wtedy jako jeden kontynent). Zandalarianie byli najwcześniejszymi znanymi Trollami i plemieniem, od którego pochodzą wszystkie inne podrasy.

W przeciągu lat pojawiły się dwa imperia – Amani, w lasach wewnątrz kontynentu oraz Gurubashi, w południowo-wschodniej dżungli.

Oczywiście istniały pomniejsze plemiona na północy (części, którą dziś nazywamy Northrend). Stworzyły one malutką nację, znaną jako Zul'Drak, jednak nigdy nie zdobyły tak wielkiej potęgi, jak te na południu.

Imperia Gurubashi i Amani nie pałały do siebie zbytnią sympatią, ale rzadko dochodziło też do wojen pomiędzy nimi. Ich największym wspólnym wrogiem było kolejne imperium – cywilizacja Azi Aqir. Aqir byli inteligentnymi insektami, które panowały na dalekim zachodzie. Te przebiegłe owady bardzo szybko rozszerzały swe granice i były niegodziwe. Miały obsesję związaną z anihilacją wszystkich nie-owadzich form życia na Kalimdorze.

Trolle walczyły z nimi przez tysiąclecia, jednak nigdy nie odniosły bezapelacyjnego zwycięstwa. Ostatecznie, dzięki wytrwałości Trolli, królestwo Aqiri rozpadło się na pół, a jego mieszkańcy uciekli do oddzielnych koloni na dalekiej północy i południu kontynentu.

Na północnych rubieżach powstało Azjol-Nerub, a na południowych pustyniach – Ahn'Qirai. Chociaż Trolle podejrzewały, że inne kolonie Aqiri znajdują się pod Kalimdorem, to ich istnienie nie zostało jeszcze udowodnione.

Podczas gdy insekty pozostawały w rozłamie, bliźniacze imperia powróciły do władzy. Pomimo wielkiego zwycięstwa, żadna z cywilizacji nie powiększyła znacznie swojej dominacji. Jednakże, starożytne teksty głoszą o małej frakcji Trolli, które odłączyły się od imperium Amani i założyło własną kolonię w mrocznym sercu kontynentu.

Ci dzielni pionierzy odkryli kosmiczną Studnię Wieczności, która przemieniła ich w istoty o wielkiej mocy. Niektóre legendy sugerują, iż owe Trolle były pierwszymi Nocnymi Elfami, jednak ta teoria nie została udowodniona.

Upadek Imperiów

Pomimo ich niejasnego pochodzenia, wiadomo że Nocne Elfy doszły do władzy, gdy odkryły Studnie Wieczności. Mimo oporów stwarzanych przez Trolle, zbudowały one silne imperium, które w szybkim czasie rozprzestrzeniło się na Kalimdorze. Dzierżąc dziką magię, która zadziwiła Trolle, Nocne Elfy doprowadziły do tego, czego nie mogły zrobić wojska Aqir: obalić bliźniacze imperia.

Nocne Elfy systematycznie niszczyły wojska Trolli oraz odcinały ich dostawy. Trolle, nie mogąc przeciwstawić się magii elfów, uległy. Dzieci Elune postanowiły wyrżnąć każdego Trolla, co doprowadziło do późniejszej wiecznej nienawiści wobec siebie. Imperia Gurubashi i Amani podzieliły się wewnętrznie zaledwie kilka lat później.

Ostatecznie Nocne Elfy zostały “pochłonięte” przez moc, którą władały. Ich zuchwałe korzystanie z magii zwabiło Płonący Legion do tego świata. Demony zmiażdżyły elficką cywilizację. Pomimo tego, że nie ma żadnych wzmianek na temat ataku Płonącego Legionu na którąkolwiek z trollich cywilizacji, to uważa się, iż bitwy rozgrywały się na całym kontynencie.

Pod koniec strasznego konfliktu – zwanego Wojną Starożytnych [the War of the Ancients] – Studnia Wieczności eksplodowała. Ogromne trzęsienie ziemi podzieliło kontynent na części. Centralna część ziemi została wciągnięta pod ocean, pozostawiając kilka wysepek.

Stąd, wielkie części Imperiów Amani i Gurubashi wciąż istnieją na dzisiejszych obszarach Quel'Thalas oraz Stranglethorn. Królestwa Azj'Aqir: Azjol-Nerub i Ahn'Qiraj również przetrwały do dziś na Northrend i Silithus.

Obie cywilizacje Trolli otrząsnęły się po wielkim wybuchu i odbudowały swoje miasta, by odnowić swoją świetność i zagarnąć władzę.

Gniew Soulflayer’a

Długie tysiąclecia po Wielkim Rodzieleniu [the Great Sundering] świata były ciężkie dla Trolli. W rozbitych królestwach panował głód i terror. Trolle Gurubashi, doprowadzone do ostateczności, szukały pomocy u Starożytnych, mistycznych mocy. Chociaż oba imperia Trolli wierzyły w wielki panteon prymitywnych bogów, to te z Gurubashi oddawały cześć najmroczniejszemu.

Hakkar Soulflayer [Hakkar the Soulflayer] (nie mylić z Hakkarem the Houndmaster z Wojny Starożytnych), nikczemny, krwiożerczy duch, usłyszał modły Trolli i postanowił im pomóc. Hakkar oddał swoje sekrety o krwi Gurubashi i pomógł im rozszerzyć ich cywilizację głównie w Dolinie Stranglethorn [Stranglethorn Vale] i na wyspach Południowych Mórz [the South Seas]. Chociaż przyniósł im wielką moc, Hakkar chciał więcej i więcej w zamian za pomoc.

Krwiożerczy bóg zażądał ofiar z dusz. Marzyło pozyskaniu dostepu do świata materialnego, by móc pożreć krew wszystkich śmiertelnych istot. Z czasem Gurubashi zdali sobie sprawę, z jakiego rodzaju istotą przystali i zwrócili się przeciwko niemu. Najsilniejsze plemiona powstały przeciwko Hakkar i jego lojalnym kapłanom – Atal'ai.

Straszliwa wojna, pomiędzy zwolennikami Hakkara a resztą plemion Gurubashi, była wspominana wyłącznie szeptem. Odbudowywane imperium zostało podzielone przez magię pomiędzy wściekłego boga a jego zbuntowanymi dziećmi. Właśnie wtedy, gdy bitwa zdawała się przegrana, Trolle zniszczyły awatara Hakkara i wygnały go z tego świata...

Atal'ai zostali ostatecznie wygnani ze stolicy Zul'Gurub i zmuszeni do przetrwania na niezbadanych mokradłach na północy. W obrębie tych ciemnych bagien zbudowali świątynię Atal'Hakkar na cześć ich upadłego boga, gdzie mogli kontynuować prace swojego mistrza.

Reszta plemion Gurubashi podążyła różnymi ścieżkami, po tym jak wojna domowa doprowadziła ich imperium do ruin. Plemiona Łupaczy Czaszek [the Skullsplitter], Krwawych Skalpów [the Bloodscalp] i Mrocznej Włóczni rozdzieliły się, by założyć własne państwa w rozległej dżungli Stranglethorn. Chociaż zapanował kruchy pokój w upadłym imperium, to istnieją proroctwa o tym, że Hakkar pewnego dnia się odrodzi – i w tym dniu – pochłonie cały świat.

Wojny Trolli

Jedna z najstarszych wojen na ziemiach Warcraft’a rozwinęła się pomiędzy Leśnymi Trollami z Zul'Aman a Wysokimi Elfami [the High Elves]. Przyczyną bitew było to, że Wysokie Elfy zbudowały Quel'Thalas na świętych ziemiach Trolli, pod którymi znajduje się zrujnowane miasto. Elificka magia pomogła w odparciu przesądnych wojowników. Minęło 4,000 lat zanim Trolle ponowiły swój atak...

Trolle miały szansę na zwycięstwo, lecz na pomoc elfom przybyli Ludzie. Razem użyli magii ognia, by przeszkodzić Trollom w regeneracji swoich ran. Gdy wojska zaczęły uciekać, sojusznicy bezlitośnie udali się w pogoń i wyrżnęli wielu trollich wojowników.

Kultura

Wrogość

Trolle są bardzo nieufne. Większość z nich, wyłączając kilka plemion, nie posługuje się językiem Wspólnym. Dzikie Trolle z Dżungli oraz te na wybrzeżach są często agresywne i wrogo nastawione wobec innych trollich plemion. Wszystkie Trolle posiadają silna żądzę krwi. Niecywilizowani osobnicy żyją na obu kontynentach, ale większość woli przebywać na południu. Dżungla w pobliżu Booty Bay jest przepełniona żądnymi krwi Trollami.

Języki

Trolle wszystkich rodzajów posługują się wspólnym zandaliańskim [Zandaliand Common] jako ich głównym językiem. Chociaż kilka Trolli zagłębiło się tak mocno w barbarzyństwo, że zapomnieli o zandaliańskim i używają prostego wspólnego [Low Common].

Kanibalizm

Większość Trolli praktykuje kanibalizm. Kilka specyficznych plemion przyznaje się do celebrowania kanibalizmu, wliczając w to plemię Obdzieraczy Mchu [the Mossflayer] i Ohydnej Gałęzi [the Vilebranch]. Ponad to obecnie znane plemiona Lodowych Trolli [the Ice Trolls] również go praktykują. Piaskowe Trolle [the Sand Trolls], Leśne Trolle i Trolle z Dżungli często zajmują się kanibalizmem, ale nie zawsze. Nawet tajemnicze Mroczne Trolle uważane są za kanibali. Istnieje kilka chlubnych wyjątków. Na przykład, plemię Zandalar [the Zandalar] lub Kruczego Kła nie konsumują ciał Trolli. Plemię Mrocznej Włóczni również kiedyś zajmowało się kanibalizmem, póki nie dołączyło do Hordy.

Voodoo

Nie wszystkie Trolle praktykują voodoo, lecz jest to rozpowszechniony obrzęd tak jak kaniblazim. Nie wiele wiadomo o pojawieniu się voodoo pośród Trolli, gdyż większość plemion, które posiadają ową wiedzę nie chcą się nią podzielić. Jednakże, wraz z nadejściem Trolli z Zandalar na Wyspę Yojamba [Yojamba Isle], kilku wybitnych odkrywców snuje przypuszczenia, że voodoo może pochodzić z Zandalar.

Monstrulane Trolle [Dire Trolls]

Niewielka liczba Trolli jest o wiele większa i cięższa niż reszta ich pobratymców. Nie ma żadnej rasowej różnicy pomiędzy nimi a resztą Trolli. Istniej kilka powodów, które mogły spowodować taki rozrost ich masy. Na przykład, te Trolle mogły zostać poddane działaniu alchemicznych mikstur lub magii. Mogły również po prostu urodzić się większe niż większość osobników tej rasy. Niezależnie od dzisiejszych uprzedzeń, z którymi te Trolle muszą się zmagać, nie są one odrzucane przez swoje plemiona. Nazywane są one przez nich Monstrualnymi Trollami.

Miasta Trolli sprzymierzone z Hordą

 • Neutralne Leśne Trolle z plemienia Kruczego Kła [Reaventusk] mają swoją osadę w Hinterlands.

Podrasy Trolli

Do dziś odkryto tylko cztery podrasy Trolli we Wschodnich Królestwach [the Eastern Kingdoms] oraz na innych ziemiach. Wybitni uczeni Dalaranu uważali, że ta czwórka to jedyne istniejące podrasy w całym Azeroth. Wliczając w to Leśne Trolle, Trolle z Dżungli i Lodowe Trolle. Alonda z Kirin Tor wierzyła, że istniej piąta podrasa, co wynikało z jej badań. Jej teoria została odrzucona przez uczonych, wliczając w to Medivha. Uważano również, że Trolle są bliskie wymarciu, ale powróciły wraz z przybyciem Orków. Podczas Trzeciej Wojny [the Third War] i odkryciu Kalimdoru, odnotowano dwie kolejne podrasy, Piaskowe Trolle i Mroczne Trolle, żyjące wyłącznie na tym kontynencie. Orkowie odnaleźli plemię Mrocznej Włóczni, które było odłamem Leśnych Trolli. Trolle z Zandalar byłby poznane przez różnorodne rasy, podczas gdy osiedlały się na Wyspie Yojamba, by znaleźć sojuszników w walce z Hakkarem. Kilku historyków i biologów zaklasyfikowało Trolle do czterech kategorii: Leśne Trolle, Trolle z Dżungli, Lodowe Trolle i Piaskowe Trolle. Trolle z Zandalar nie uległy “zaszufladkowaniu”, gdyż od nich pochodzą wszystkie podrasy. Odbyła się również debata na temat, ile kategorii jest potrzebne, by opisać tę rasę. Kilku uczonych uważa, by dodać trzecią kategorię: Mroczne Trolle. Inni mędrcy sądzą, że Trolle z Zandalar powinny zostać połączone z Trollami z Dżungli lub stworzyć im oddzielną kategorię. Kolejni chcą uznać Trolle znalezione na pustyniach jako oddzielną podrasę, jednakże istnieje tylko jedno plemię należące do nich, więc większość uczonych klasyfikuje je do Trolli Piaskowej Furii [the Sandfury Trolls], ale są i tacy, którzy uważają je za odłam którejś z podras. Istnieją również głosy, iż Mroczne Trolle są odłamem Leśnych Trolli. Niektórzy klasyfikują Trolle Mrocznej Włóczni do Trolli Wyspiarskich [the Island Trolls]. Natomiast Trolle zamieszkujące równiny i stepy uznano za Trolle Stepowe [the Steppe Trolls] (jednakże bardziej prawdopodobne jest, iż należą one do Leśnych Trolli lub Trolli z Dżungli).

 • Trolle z Zandalar: podrasa, od której pochodzą inne podrasy Trolli.
 • Leśne Trolle: Imperium Amani, żyją w północnych lasach, w Hinterlands i Quel'Thalas (plemię Amani).
 • Trolle z Dżungli: Imperium Gurubashi i jego odłamy (plemię Krwawych Skalpów, Łupaczy Czaszek, Mrocznej Włóczni i Gruchoczącej Włóczni [the Shatterspear].
 • Wyspiarskie Trolle: (prawdopodobnie) odłam Trolli z Dżungli, plemię Mrocznej Włóczni.
 • Mroczne Trolle: ciemnoskóre, żyją w pobliżu góry Hyjal, (prawdopodobnie) odłam Leśnych Trolli, plemię Mrocznego Zęba [the Shadowtooth].
 • Lodowe Trolle: białoskóre, miasto w Dun Morogh (plemię Mroźnej Grzywy [the Frostmane]) i Northrend (plemię Drakkari).
 • Trolle Piaskowej Furii/Pustynne Trolle/Piaskowe Trolle: plemię Piaskowej Furii, żyjące w Zul'Farrak na Tanaris.
 • Stepowe Trolle: (prawdopodobnie) odłam Leśnych Trolli lub Trolli z Dżungli.
Podrasy Trolli
Podrasy Trolli

Specjalne klasy Trolli

 • Barbarian
 • Berserker
 • Potion doc
 • Primal
 • Hexer
 • Shadow Hunter
 • Wilderness stalker
 • Witch doctor

Źródło: wowwiki.com

Komentarze

Brak komentarzy! Bądź pierwszy! Podziel się swoimi spostrzeżeniami!

Dodaj komentarz

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!
Wczytywanie...