Gul'dan

6 minut czytania

Czarnoksiężnik Gul'dan, Mistrz Wewnętrznego Kręgu Rady Cienia [the Shadow Council] oraz Niszczyciel Snów, był de facto liderem Hordy w jej początkowych latach istnienia i uważa się, że był najpotężniejszym żywym czarownikiem, który kiedykolwiek istniał.

wow, gul'dan, world of warcraft, ork, horda, czarnoksiężnik
Gul'dan

Biografia

Wczesne życie oraz kuratela Ner'zhula

Niewiele wiadomo o początkach Gul'dana prócz tego, że był członkiem klanu Cienistego Księżyca [the Shadowmoon Clan] i przejawiał niebywały talent do władania elementarnymi mocami szamanizmu. Z tego powodu został wybrany na zaszczytne miejsce terminatora starszego szamana Ner'zhula, wodza klanu oraz duchowego przewodnika Orków.

W trakcie zbierania przez Ner'zhula zielonoskórych do walki przeciwko Draenei na życzenie Kil'jaedena, Gul'dan wspierał go całkowicie. Jednakże, gdy stary szaman zauważył, że nie mógł już w pełni przyzywać żywiołów oraz porozumiewać się z duchami przodków, zaczął wyczuwać, że coś jest nie w porządku. Na Oshu'gun odkrył, że eredarski czarnoksiężnik go oszukał i zaczął się wycofywać. Ku przerażeniu Ner'zhula, dowiedział się o tym Gul'dan, który poinformował o wszystkim Kil'jaedena, zanim ten pierwszy zdążył powrócić. Eredar zaoferował młodemu Orkowi szansę zostania mistrzem w czarnoksięstwie, pod warunkiem, że pomoże zebrać swoich współbraci pod jego dowództwem. Ten zgodził się bez zastanowienia i natychmiastowo rozpoczął zbieranie Orków, zaczynając od kilku szamańskich klanów, kończąc na niepowstrzymanej i żądnej krwi Hordzie.

Horda i Rada Cienia

By ułatwić sobie przejęcie władzy, Gul'dan wyszkolił kilku podobnie myślących i potężnych Orków, którzy zostali nazwani Radą Cienia. Owa grupa wkrótce wykorzystywała swoją moc i wpływy prawie we wszystkich aspektach życia społecznego, by zdezorientować kilku tych, którzy występowali przeciwko ich mrocznym ideom i mistrzom – Gul'danowi oraz Kil'jaedenowi. Były uczeń Ner'zhula stworzył również swój własny klan – Łupieżców Burz [the Stormreavers] – lojalny tylko wobec niego. By przypieczętować współpracę między nim a Kil'jaedenem, Ork oraz Rada Cienia zaoferowała wodzom klanów krew Mannorotha. Rezultatem tego była żądna krwi, barbarzyńska Horda.

W ramach przetestowania siły Hordy, Gul'dan rozkazał wymordować każdego Draenei, którego mogli odnaleźć w swej ojczyźnie. Dzięki prawie całkowitej eksterminacji rasy równie starej co ich mistrz Kil'jaeden, udowodnili, że są gotowi do kolejnej rzezi.

Pierwsza Wojna

Gul'dan skontaktował się z Sargerasem za pośrednictwem szalonego czarownika Medivha – będącego marionetką tytana – który obiecał mu boskość zamkniętą w odległym grobowcu, w zamian za wykorzystanie Hordy do podbicia Azeroth. Jednakże prawdziwym motywem twórcy Płonącego Legionu było odzyskanie swego dawnego ciała. Ork zgodził się i wraz z pomocą Rady Cienia pomógł Medivhowi w otwarciu Mrocznego Portalu [the Dark Portal] pomiędzy Azeroth a Draenor. Przez kolejne lata, Gul'dan oraz jego terminator Cho'gall manipulowali Hordą, by zaatakowała nowy świat.

Czarnoksiężnik osobiście wyznaczył na nowego wodza Hordy Blackhanda Niszczyciela, jako idealnego pionka w rękach Rady Cienia. Chociaż lider cechował się kompetencją w trakcie bitew oraz drygiem taktycznym, to kierował się żądzą, przez co było go łatwo kontrolować.

Gul'dan obserwował jak Horda przejmowała władzę nad większością królestw Azeroth, lecz w przededniu ostatecznego oblężenia Stormwind, poinformowany został o grupie pościgowej kierującej się do Karazhan, wieży Medivha. Zdawszy sobie sprawę, że ludzie chcą zgładzić Strażnika, Ork pośpiesznie przeszukał umysł czarownika w celu poznania lokacji grobowca. Znajdował się on wciąż w jego umyśle, gdy Lothar i Khadgar zabili syna Aegwynn, powodując śpiączkę czarnoksiężnika.

Bez protektoratu Gul'dana, Blackhand z łatwością został pokonany przez Orgrima Doomhammera, który, na podstawie informacji uzyskanych od przesłuchiwanej i torturowanej Garony, wyrżnął jego popleczników i większą część Rady Cienia.

Druga Wojna

Gdy Gul'dan wybudził się ze śpiączki, tylko Cho'gall, klan Młota Zmierzchu [the Twilight's Hammer Clan] oraz jego akolici pozostali mu wierni. Blackhand, Rada Cienia oraz czarnoksiężnicy byli martwi, a Garona oraz inne klany zdradziły go. Doomhammer był skłonny do oszczędzenia życia Niszczyciela Snów, mimo poczucia, że kiedyś tego pożałuje. Pozwolił mu nawet na przejęcie Balor oraz ruin zamku w Stormwind, w zamian za informacje dotyczące popleczników Blackhanda. Rend oraz Maim nie byli już lojalni wobec czarnoksiężnika, więc ten nie miał żadnych skrupułów związanych ze zdradzeniem ich. Gul'dan poinformował Doomhammera, że jeźdźcy na wilkach przygotowywali się do przyłączenia się do synów Niszczyciela, gdyż nieżyjący wódz również kiedyś do nich przynależał. Niezważająca na prawdziwość domysłów, wódz Hordy rozwiązał grupę i skierował ich do oddziałów siepaczy.

Jako znak swojej lojalności w stosunku do nowego wodza, Gul'dan obiecał stworzyć nieumarłych jeźdźców. Czarnoksiężnik oraz jego nekrolici, dowodzeni przez Rakmara Sharpfanga, próbowali wskrzesić rycerzy Stormwind, lecz im się to nie udało. Orka poniosły emocje, lecz ostatecznie znalazł inny sposób. Z pomocą Cho'galla, wziął udział w potężnym rytuale i podczas kulminacyjnego punktu inkantacji zarżnął każdego nekrolitę, by mogli wzmocnić jego kreacje. Skumulował ich dusze w błyszczących zielonych klejnotach, w których znajdowały się również przyzwane duchy członków Rady Cienia. Kamienie zostały umieszczone na buławach, które później umieszczono w ciałach rycerzy Stormwind oraz ich rumaków. Oczywiście byli oni wciąż lojalni w stosunku do czarnoksiężnika i Doomhammer nie miał pojęcia, że mogą się mu przeciwstawić. Wódz Hordy pozostawił Gul’dana własnemu losowi, gdyż był zajęty wojną.

Zdrada i śmierć

Ostatecznie żądza mocy Gul'dana stała się przyczyną zguby Hordy. W przeddzień ataku Orków na stolicę Lordaeronu, czarnoksiężnik zebrał klan Łupieżców Burz oraz Młota Zmierzchu i wyruszył w morze w poszukiwaniu grobowca Sargerasa. Z powodu zniknięcia prawie połowy sił, Doomhammer zmuszony był do odwrotu i ścigania zdradzieckiego czarownika. Ta chwila wytchnienia dała Przymierzu czas na przegrupowanie… oraz odwet.

Gul'dan zlokalizował grobowiec i użył swych mocy, by podnieść go z odmętów oceanu. Zabierając ze sobą najbardziej zaufanych popleczników, Ork rozkazał otworzyć wrota i wszedł do środka. Jednakże nie znalazł tam boskości, której poszukiwał, lecz zamiast tego został rozerwany na strzępy przez wściekłe demony zbudzone otwarciem grobowca. Pozostali członkowie jego klanu, wraz z Cho'gallem oraz Młotami Zmierzchu, zostali zarżnięci przez pościg Doomhammera.

Wspomnienia Orka przetrwały dzięki czarnoksięskiej mocy jego czaszki oraz run wymalowanych przez niego na ścianach ruin. Illidan odnalazł grobowiec, używając mocy artefaktu, a Maiev Shadowsong odczytała znaki. Gdy mauzoleum runęło, spuścizna Gul'dana została pogrzebana wraz z nim.

Osobowość

Gul'dan pałał niezaspokojoną żądzą mocy i cechował się bezwzględną osobowością. Skłonny do manipulowania zarówno sprzymierzeńcami jak i wrogami, wciąż próbował polepszyć swoją sytuację, nie zważając na konsekwencje. Chociaż czarnoksiężnik był zamieszany w wiele różnych intryg i planów, jego głównym celem było zlokalizowanie grobu Sargerasa oraz przejęcie jego mocy. Nic nie było ważniejsze od tego zadania i Gul’dan był skłonny do zdrady własnego ludu i poświęcenia najbliższych, by to osiągnąć.

Czarnoksiężnikowi można było zaufać, robiąc tylko to, co było wyłącznie w jego interesie. Często oferował innym osobom bogactwo w zamian za wskazówki bądź przydatne informacje, a później ich zabijał, zabierając zapłatę. Wierzył tylko tym, którzy byli jak on – ambitni oraz skłonni do zrobienia wszystkiego, by polepszyć swój byt. Uważał, że takimi osobnikami można łatwo manipulować, oferując im bogactwo lub prestiż. Obawiał się tych, kierujących się wyższym dobrem lub religijnością. Byli oni zazwyczaj odporni na jego zasadzki, przez co w jego oczach nie byli godni zaufania. Z tego powodu preferował wiązanie się z magami, czarownikami i łotrami, a nienawidził druidów, kapłanów oraz paladynów. Dlatego sprzymierzył się z Hordą, otwarcie okazując swoją wrogość wobec Przymierza, o ile nie byli kluczem do czegoś, czego pragnął Gul’dan.

Czaszka Gul'dana

Po śmierci Gul'dana, jego czaszka stała się totemem będącym akumulatorem demonicznej energii. Została ona wykorzystana przez Ner'zhula do otwierania wrót do innych światów i później przez Khadgara do zniszczenia Mrocznego Portalu. Po jego zniszczeniu mag pozostawił artefakt na Draenor, uciekając w pośpiechu przez jedną ze szczelin. Lata później pojawiła się w Azeroth, tym razem użyta przez Płonący Legion, by spaczyć Las Felwood [the Felwood Forest]. Illidan Stormrage, dowiedziawszy się o jej istnieniu od Arthasa, odnalazł ją i wchłaniając jej moc, stał się pół Nocnym Elfem, pół demonem.

Moce i zdolności

Gul'dan jest szeroko znany, jako jedno z najpotężniejszych istnień, które kiedykolwiek napotkano. Brann wierzy, że stał się on najsilniejszym czarnoksiężnikiem w historii, a Medivh przyznał, że Ork był największym czarownikiem spośród swego ludu. Obie znakomitości miały rację. Czaszka Gul'dana odcisnęła niebywałe piętno na magii czarnoksięskiej dekady po jego śmierci. Był również odpowiedzialny za powstanie gigantycznego wulkanu, znanego jako Ręka Gul'dana [the Hand of Gul'dan], po zerwaniu orkowych więzów z duchami żywiołów na Draenor.

Gul'dan znany był również ze zniszczenia Sketh'lon, wioski Arakkoa jednym zaklęciem, nie tylko burząc budynki, lecz również pacząc ich dusze.

Gul'dan w World of Warcraft

wow, gul\'dan, world of warcraft, ork, horda, czarnoksiężnik
Gul'dan w Dolinie Cienistego Księżyca

Wizję związaną z Gul'danem można ujrzeć przy Ołtarzu Potępienia [the Altar of Damnation] w Dolinie Cienistego Księżyca [the Shadowmoon Valley]. Budowla położona jest na przeciwko masywnego wulkanu zwanego Ręką Gul'dana. Powtarzająca wizja wydaje się przedstawiać wydarzenia poprzedzające otwarcie Mrocznego Portalu, gdzie, zgodnie z informacjami Ziemistego Kręgu [the Earthen Ring], powstał krater za zasługą samego Niszczyciela Snów, gdy przerwał on połączenie Orków z duchami żywiołów na Draenor.

Cytaty

  • „Bear witness to the undeniable power of our dark master!” // „Poświadczcie o niezaprzeczalnej potędze naszego mrocznego mistrza!”
  • “For I am Gul'dan. I am darkness incarnate. I will not be denied.” // “Jam jest Gul'dan... Jam ucieleśnieniem mroku. Nie zostanę odrzucony.”
  • “Behold those who have power, and who are not afraid to wield it. Behold... the warlocks!” // „Oto ci, którzy posiadają moc i nie wahają się jej użyć. Oto... czarnoksiężnicy!”

Źródło: wowwiki.com

Komentarze

Brak komentarzy! Bądź pierwszy! Podziel się swoimi spostrzeżeniami!

Dodaj komentarz

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!
Wczytywanie...