Skrzydło Śmierci

8 minut czytania

Skrzydło Śmierci zwany także Niszczycielem, znany wcześniej jako Neltharion, Strażnik Ziemi, jest jednym z pięciu Smoczych Aspektów [the Dragon Aspects] i liderem czarnych smoków. Tysiące lat temu został obdarowany przez tytanów władzą nad ziemią i czeluściami Azeroth. Jednak przez podszepty i knowania Starych Bogów stracił rozum, występując przeciw pozostałym Aspektom podczas Wojny Starożytnych. Jego imię pomiędzy śmiertelnikami i smokami było szeptane ze strachem i przerażeniem.

wow, deathwing, skrzydło śmierci, czarny smok
Skrzydło Śmierci w World of Warcraft: Cataclysm

Czarny smok wplątał się w Drugą Wojnę, przyjmując postać Lorda Davala Prestora w celu zniszczenia Przymierza od wewnątrz. Sprawił również, że jego przyszli sprzymierzeńcy, Orkowie, pojmali Alexstraszę. Po doznaniu serii porażek, które doprowadziły do jego ucieczki przed pozostałymi Aspektami, uciekł do Deepholm, wymiaru żywiołów. Stamtąd obserwował jak jego była towarzyszka eksperymentowała ze Smokami Zmierzchu [the Twilight Dragonflight] w Grim Batol, by teraz móc kontynuować jej dzieło.

Skrzydło Śmierci powraca jako główny antagonista w "World of Warcraft: Cataclysm". Uważany przez wielu za martwego, czarny smok regeneruje swoje siły w kryjówce i planuje powrót, który wstrząśnie światem w posadach. Posiada władzę nad ziemią, a podstawowym atakiem czarnych smoków jest wykorzystywanie swojego oddechu jako działa z pociskami lawy. Mogą żyć wewnątrz wulkanów oraz na terenach o wysokiej temperaturze.

Biografia

Początek

Neltharion był potężnym czarnym jaszczurem wybranym przez Khaz’gorotha i obdarowanym przez niego władzą nad ziemią i wnętrzem planety. Obdarowany taką mocą przez tytanów stał się jednym z pięciu Smoczych Aspektów. W czasach pokoju jego mądrość i moc była powszechnie znana, przez co został nazwany Neltharionem Strażnikiem Ziemi. Malgylos Tkacz Zaklęć [the Spell-Weaver] był jego najbliższym przyjacielem.

Potem w umyśle Nelthariona pojawiło się szaleństwo, które zmieniło go i jego rasę na zawsze. Ostateczną przyczyną jego upadku był przedmiot o wielkiej potędze zwany Duszą Smoka [the Dragon Soul], a później również Duszą Demona [the Demon Soul]. Wewnętrzne głosy Starych Bogów przekonały go, że jeżeli będzie im służył, obdarzą go mocą o jakiej nawet nie śnił. Były one również przyczyną jego paranoi na punkcie swych dzieci. Marzeniem Nelthariona stał się świat, w którym tylko czarne smoki i kilka oddanych sług mogłyby istnieć, a Ysera i Alexstrsza byłyby jego niewolnicami do rozrodu.

Bogowie przekonali Czarnego Lewiatana, by stworzył Duszę Smoka. Z pomocą Goblinów wytopił prosty złoty dysk z jego krwi w kotłach i kowadłach głęboko pod ziemią. Artefakt został także napełniony mocą, aby inne Smocze Aspekty nie mogły zajrzeć w jego wnętrze i dostrzec zła Starych Bogów.

Wojna Starożytnych

W najeździe Płonącego Legionu na Azeroth, Strażnik Ziemi dostrzegł szansę ukończenia swojej broni. Najpierw, wiedziony głosami Starych Bogów, pojmał kilka demonów i przelał ich moc w złoty dysk. Później przekonał swojego przyjaciela, Malgylosa, aby pomógł mu namówić pozostałe Smocze Aspekty do wsparcia go. Zgodziły się, oddając część swoich mocy Smoczej Dusz, włączając w to moce swoich miotów. Neltharion zaproponował użycie przedmiotu jako broni o wielkiej mocy przeciw demonom Płonącego Legionu. Nikt po za nim nie wiedział, że jako jedyny nie przelał części siebie w złowrogi artefakt.

Wszystkie smoki poleciały do Zin-Azshari, gdzie Nocne Elfy powstrzymywały napór demonów. Prowadzone przez Strażnika Ziemi, czekały na jego pierwszy atak. Ten złapał Smoczą Duszę i przepuścił przez nią niszczycielską moc, zabijając tysiące demonów jednym promieniem czystej magii. Pozostali z jego gatunku patrzyli z przerażeniem, jak atak pochłonął także tysiące Kaldorei oraz innych sprzymierzeńców.

Neltharion w końcu ukazał głębię swojej zdrady. Wykorzystując dysk, chciał pokazać wszystkim swoją moc i zmusić ich do uległości. Smocze Aspekty zaatakowały zdrajcę, próbując przejąć przerażającą broń i w nadziei wyjaśnienia jego postępowania. Niebieski miot Malgylosa otoczył czarnego smoka, jednak po pierwszym jego ataku większość zginęła. Drugim sparaliżował wszystkie smoki w powietrzu, uniemożliwiając im poruszanie się i komunikowanie. Wtedy zaatakował, zabijając wielu ze swego gatunku, a resztę rozrzucając daleko w głąb lądu.

Był to ogromny cios dla niegdyś niepokonanych Smoczych Aspektów, a strach przed podzieleniem losu dzieci Malgylosa trzymał je w szachu. W desperacji nawet posunęły się do schowania pod barierami, które czyniły je niewykrywalnymi dla nich samych.

Narodziny Niszczyciela

Rosnąca korupcja trawiąca serce Nelthariona wypaczyło jego ciało i niegdyś majestatyczny smok zaczął coraz bardziej przypominać demona, podobnie jak Sargeras po swoim upadku. Pęknięcie w klatce piersiowej ukazało jego stopione serce oraz wydobywającą się z wnętrza lawę i ogień. Oczy zaczęły płonąć szkarłatem, ukazując potęgę jego mocy oraz zło jakie się w nim skrywa. Tak narodził się Skrzydło Śmierci, Niszczyciel, a Smocza Dusza została przemianowana na Duszę Demona.

Nowo narodzony powrócił do swego legowiska pod górami. Bliskość artefaktu powodowała rozpadanie się jego ciała, dlatego Gobliny wykuły dla niego zbroję z adamantu, która miała służyć jako naczynie trzymające na wodzy moc czarnego smoka, która mogła niszczyć jego ciało.

Starzy Bogowie zmanipulowali Skrzydło Śmierci do stworzenia Duszy Demona, ale tak naprawdę chcieli, aby jej niszczycielska moc przykuła uwagę demonów, a zwłaszcza Sargerasa. Tytan bez wątpienia chciałby użyć jej do zasilenia bramy pozwalającej wejść do świata Azeroth, co umożliwiłoby też trzem bogom ucieczkę z więzienia pod powierzchnią planety.

Jednak Malfurion Stormrage wykorzystał swoją zdolność do wędrowania po Szmaragdowym Śnie [the Emerald Dream], aby odnaleźć kryjówkę Niszczyciela i ukraść źródło jego mocy. Illidan i Varo’then złapali druida i zabrali skradziony przedmiot do Zin-Azshari, do Mannarotha Burzyciela [the Destructor], generała Płonącego Legionu. Demon wykorzystał go do wzmocnienia portalu, przez który miał przejść Sargeras.

Czarny smok podjął ostatnią próbę odzyskania dysku, w trakcie wykorzystywania go przez Tytana i Starych Bogów, która zakończyła się powodzeniem. Omal nie przypłacił tego życiem, jednak po przejęciu Duszy Demona, ogromny przypływ mocy pozbawił go władzy nad nim, odrzucając go daleko od portalu.

Po pokonaniu Płonącego Legionu, Smocze Aspekty zapieczętowały artefakt, aby nigdy nie mógł zostać użyty przez Skrzydło Śmierci. Potem na ich prośbę ukrył go Malfurion w tylko jemu znanym miejscu. W szale po utracie swojej broni czarny smok poprzysiągł zniszczyć większość żywych istot oraz siać spustoszenie na powierzchni planety. Przywołując swoją pierwotną władzę nad żywiołem ziemi, tworzył wulkany, które kontynuowały zniszczenie rozpoczęte implozją Studni Wieczności. Zatopił wtedy większość Kalimdoru.

Kiedy się poddał, Nelthrion przestał istnieć na dobre. Przyjął nowe imię i nowy gorzki cel w życiu, stał się Skrzydłem Śmierci, a jego podwładni znaleźli się pod żelazną ręką tyrana. Po przejściu na mroczną drogę swojej duszy, sprzeciwił się swojemu przeznaczeniu i zaczął używać rozwiniętego umysłu do szerzenia cierpienia, gdzie tylko mógł. Sam wybrał swoje imię jako tytuł, aby lepiej ukazać swoją pogardę oraz intencje wobec pomniejszych stworzeń.

Niektóre legendy otaczające Niszczyciela podają, że jeszcze jako Strażnik Ziemi, ukształtował on tak powierzchnię planety, aby pomniejsze rasy nie musiały walczyć o teren, ani o surowce. Jednak po upadku, obniżył góry i umożliwił rasom mieszanie się. Spustoszył żyzne ziemie i zniszczył inne tereny, aby zmusić je do walki o żywność. Wysiłki smoka dały początek czemuś, co towarzyszy młodszym rasom od tamtego czasu – wojna.

Druga Wojna

Dziesięć tysięcy lat później, w trakcie trwania Drugiej Wojny, Skrzydło Śmierci poznał miejsce schowania Duszy Demona. Jednakże sam nie mógł już jej używać przez zaklęcia pozostałych Smoczych Aspektów, ale uświadomił sobie, że może do tego wykorzystać kogoś innego. Ostatecznie znalazł doskonałe pionki do swej gry – Orków z klanu Smoczego Żołądka [the Dragonmaw clan]. Poprzez wizje nakierował na odpowiednie miejsce wodza klanu, Zuluheda Skonanego [the Whacked], który przekazał go czarnoksiężnikowi Nekrosowi Miażdżycielowi Czaszek. Ork nie miał pojęcia o mocy dysku, ale udało mu się jej na tyle wykrzesać, aby złapać i zniewolić Alexstraszę i jej konkubinów w celu rodzenia smoków dla Hordy.

Kryll, Goblin na usługach Skrzydła Śmierci, został wysłany na przeszpiegi do orkowego klanu. Służąc Nekrosowi jako „doradca”, manipulował nim, aby wykonywał wolę jego pana.

Ner’zhul, po ponownym otwarciu portalu do Azeroth, wraz ze swoimi wojskami napotkał Niszczyciela, który zaproponował pomoc swoich dzieci w zamian za bezpieczną podróż do świata Draenor. Zgodzili się i smok wsparł ich w kilku kluczowych bitwach w celu zdobycia dwóch artefaktów w posiadaniu Przymierza i otwarcia kolejnych portali do innych światów. Po wykonaniu swej części umowy, wycofał się przez Mroczny Portal do świata Orków, który uważał za bezpieczną przystań dla swych potomków i złożonych jaj czarnych smoków. Niespodziewanie jednak jego górskie leże zostało zaatakowane przez oddziały Ekspedycji Przymierza [the Alliance Expedition], której udało się zniszczyć parę jaj. Po raz kolejny doznał porażki, ale przetrwał.

Uciekając z powrotem do Azeroth, stoczył bitwę z arcymagami z Dalaranu. W trakcie starcia zasymulował własną śmierć, spadając do morza, przez co większość rady magów uznała go wtedy za martwego. Niszczyciel jednak nie poległ, a przybrał postać człowieka, heroicznego szlachcica Lorda Prestora, za jego sprawą mianowanego na króla Alterac, skąd mógł bezpiecznie niszczyć Przymierze od środka.

Wkrótce po lekkomyślnym otwarciu kolejnych portali na Draenor przez Ner’zhula, natężenie magii rozdarło świat na kawałki. Uwolniona energia podczas katastrofy wpłynęła na jaja czarnego smoka, zmieniając pisklęta w Smoki Nicości [the Netherdrakes] – w jednej części cielesne, w drugiej eteryczne stworzenia o zdolności wędrowania pomiędzy wymiarami: astralnym i fizycznym. Bez przywódcy, same próbują odnaleźć swoją drogę pośród ruin swojej planety.

Lord Prestor i bitwa o Grim Batol

Skrzydło Śmierci pod postacią Lorda Prestora zdobył uznanie u Króla Terenasa i pozostałych władców Przymierza, mając wpływ na ważne decyzje dla kraju. Korzystając z subtelnej magii, podszeptywał im różne pomysły wprost do ich umysłów i wymuszając na nich nadanie mu tytułu króla Alterac. Oszukał także Terenasa, aby oddał mu swoją własną córkę, Calię Menethil, za żonę. Jego ostatecznym celem było objęcie wysokiej pozycji i wpływu w Przymierzu, aby móc je zniszczyć od wewnątrz.

Niszczyciel rozpoczął swoją kampanię przeciw ludziom, podpuszczając królestwa Lordaeronu, Stormgardu, Gilneasu i Kul Tiras przeciw Kirin Torowi z Dalaranu – których to smok uważał za największe zagrożenie dla swojego ludzkiego ego. Jedyną osobą, która całkowicie odkryła kim jest Lord Prestor, był smoczy mag Krasus, śmiertelna forma Korialstrasza. Mimo wszystko stowarzyszenie magów przeczuwało, że jakaś potężna istota chowa się pod postacią człowieka i próbowało znaleźć sposób, aby ją zdemaskować.

Orkowie z klanu Smoczego Żołądka z Grim Batol utrzymali kontrolę nad Alexstraszą, nawet gdy większość Hordy została pokonana. Smok spróbował wystraszyć zielonoskórych wojowników, przekonując ich, że ludzie wkrótce uderzą na ich kryjówkę, i zmusić do przeniesienia Smoczej Królowej oraz jej jaj dalej na północ, do Dun Algaz. Podczas zmiany kryjówki Skrzydło Śmierci miał zamiar ukraść najświeższe jaja i stworzyć z nich swój nowy miot – mający karmazynowe łuski swojej matki i nienawiść do śmiertelników w sercu przekazaną przez swojego nowego przywódcę.

Wykorzystał swoich pionków do manipulowania Rhoninem, magiem wysłanym do Grim Batol przez Krasusa w celu uwolnienia jego królowej. Mając nadzieję, że jego obecność w kryjówce Orków da im do myślenia i przekona Nekrosa do odwrotu, uratował młodego człowieka kilkakrotnie i pomógł mu dotrzeć do Grim Batol. Dywersja się powiodła i klan Smoczego Żołądka rozpoczął ewakuację. To była wspaniała okazja do ataku na karawanę, lecz się nie powiodła. Czarnoksiężnik próbował użyć Duszy Demona, ale nie miał pojęcia, że dysk nie ma władzy nad czarnym smokiem. Po nieudanej próbie ataku wysłał starego i schorowanego Tyranastrasza, aby powstrzymał agresora, lecz ten nie miał żadnych szans i poległ.

Za namową Krasusa, pozostałe trzy wolne Aspekty – Malygos, Ysera i Nozdormu, w końcu zdecydowały się wyjść ze swych jaskiń i zaatakować Skrzydło Śmierci. Jednak nie stanowiły one dla niego wyzwania po oddaniu części swych mocy dla Duszy Demona. Mimo wszystko Rhonin ukradł Nekrosowi potężny artefakt, uwalniając przy tym Alexstraszę. Co więcej, odkrył jego słabość i wykorzystał ją do zniszczenia złotego dysku i zwrócenia mocy z przed dziesięciu tysięcy lat latającym jaszczurom. Niszczyciel rozpoczął ucieczkę, mając za sobą cztery rozzłoszczone w pełni mocy Aspekty. W końcu jednak im umknął, a wraz z nim zniknął Lord Prestor i jego wpływ na władców Przymierza.

Onyxia i Nefarian, dzieci Skrzydła Śmierci i władcy czarnego miotu podczas nieobecności swojego ojca, próbowały przejąć kontrolę nad światem. Smoczyca poszła w ślady ojca i przyjęła nazwisko Prestor w celu manipulowania Przymierzem. Stałą się Katraną Prestor, doradczynią nowego króla-dziecka Stormwind. Jej gniazdo znajduje się na Jaszczurzym Bagnie [the Wyrmbog] w południowych Bagnach Dustwollow [the Dustwollow Marsh] w Kalimdorze. Nefarian w tym czasie jako Lord Victor Nefarius, pan Góry Czarnej Skały [the Blackrock Mountain] na Płonących Stepach [the Burning Stepps], zdołał zniewolić klan Orków Czarnej Skały, które służą mu na szczycie góry zwanym Iglicą Czarnej Skały [the Blackrock Spire]. Planuje najpierw przejąć kontrolę nad dolną częścią swej siedziby, starając się pokonać Krasnoludów Czarnego Żelaza [the Dark Iron Dwarves] i Ragnarosa, a po zwycięstwie nad nimi rozpocząć podbój Azerothu.

Deepholm

Ukrywając się głęboko w Deepholm, skorumpowany Aspekt czekał, lecząc swoje rany z ostatniej bitwy, na swój czas, w którym przekuje świat na nowo ogniem i lawą. Ten czas przyszedł i Skrzydło Śmierci stworzył szczelinę między Wymiarem Żywiołów the Elemental Plane] a Azeroth, powodując Kataklizm. Jego lot do Grim Batol na Wzgórzach Zmierzchu [the Twilight Highlands] zmienił całkowicie krajobraz świata. Teraz przebywa w dawnej kryjówce Orków i eksperymentuje nad ulepszeniem przerażających Smoków Zmierzchu stworzonych przez jego konkubinę Sinthatię.

Źródło: wowwiki.com

Komentarze

Brak komentarzy! Bądź pierwszy! Podziel się swoimi spostrzeżeniami!

Dodaj komentarz

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!
Wczytywanie...