Książki fantastyczne

Czas Horusa nadchodzi

Dodała: , · Komentarzy: 2
warhammer 40000, plakat

Podobno fani Warhammera 40.000 regularnie szturmują skrzynki mailowe Fabryki Słów, dlatego w związku z tym chciałam przekazać wam nieco smacznych nowinek niecnie od wydawców wykradzionych. Oficjalnie zakończono już prace nad "Czasem Horusa". Będzie to pierwszy tom świeżutkiego cyklu "Herezja Horusa", otwierający jednocześnie polskie wydania Warhammera 40.000. Wszystkie ukażą się nakładem Fabryki Słów.

Obecnie książka czeka na akceptację ze strony Black Library, a w polskich księgarniach ma się ukazać w już czerwcu. Wkrótce też czytelnicy mają też otrzymać nieco więcej informacji: "Przede wszystkim chciałbym na podstawie konkretnych przykładów zobrazować prace nad przekładem. Z korespondencji z wydawnictwem dobitnie widać, że jest to sprawa szalenie istotna dla Czytelników." – zdradza Tomasz Stawecki, fabryczny magik opiekujący się całym projektem.

I druga radująca nasze (i wasze mam nadzieję również) serca wieść: GameExe będzie patronować temu wydaniu!

Książki fantastyczne

Recenzja "Najemników"

Dodał: , · Komentarzy: 0
okładka, najemnicy

W odległej przyszłości, czyli w roku 1154... W sumie ta data nie jest tak odległa... Ok, to może: w relatywnie odległej przyszłości grupa ludzi została wysłana na Marsa, aby go skolonizować, z powodu przeludnienia Ziemi. Wszystko szło spoko, aż nagle zostali zaatakowani przez grupę Marsjan! Zeżarli wszystko, wszystkich i... Uch, chyba nie zrobię kariery w science-fiction.

Wiem za to, kto zapowiada się całkiem obiecująco na tym polu. Ostatnio dane było mi przeczytać książkę pt. "Najemnicy" Tomáša Bartoša. Oj, było co czytać. Naprawdę gorąco polecam ją każdemu fanowi science-fiction i nie tylko, bo to kawałek porządnej lektury. A zresztą co będę się wysilać, skoro już raz to wszystko napisałem.

Do tej pory miałem niewiele do czynienia z czeską fantastyką – przeczytałem bodajże tylko jedną książkę Miroslava Žambocha. Gdy więc pojawiła się możliwość zrecenzowania "Najemników", czeskiej powieści z gatunku science-fiction, nie wahałem się ani chwili. Przed lekturą postarałem się przeprowadzić mały rekonesans i dowiedzieć się nieco więcej o autorze. Zadanie to okazało się niemal kompletnie niewykonalne, jako że Tomáš Bartoš praktycznie nie istnieje w sieci. Jedyna wzmianka to fakt, że jest to jego pseudonim. Nawet czeska wikipedia zawiera tylko ze dwa zdania o nim, których na domiar złego i tak nie rozumiem. Cóż począć, trzeba było się zabrać do czytania bez tej wiedzy.

Czytaj dalej...

Książki fantastyczne

Czarne Sny ze Stalkerem

Dodała: , · Komentarzy: 0
czarne sny

Fabryka Słów przygotowała specjalną promocję dla miłośników klimatów postapokaliptycznych. Obie części powieści Pawła Kornewa "Czarne Sny" od dziś są dostępne w sklepie Fabryka.pl z premierowym rabatem 15%. Do tego osoby, które kupią jednocześnie część 1 i 2 otrzymają gratis(!) grę "S.T.A.L.K.E.R. – Zew Prypeci" z serii Premium Games. Przyznacie, że brzmi kusząco? To ja może jeszcze dla pokuszenia dodam co nieco o książce:

Sopel znowu ma kłopoty. Garbatego dopiero grób wyprostuje

czarne sny

Jedyna droga ucieczki wiedzie tam, skąd wszyscy chcieliby uciec. Wprost w paszczę Przygranicza, gdzie miłosierdzie zdechło pod śniegiem, a przyjaźń mierzy się wielkością długu do spłacenia.

Tam gdzie groza i mróz ścinają krew na wyścigi

Przygranicze. Skuty lodem, oderwany skrawek naszego świata. Ziemia jeszcze niczyja i przyczółek walki o losy ludzkości. Ale w Przygraniczu nikt nie myśli o przyszłości innej niż swoja. Liczy się tylko to, jak bardzo chcesz żyć. Czy obronisz się przed furią rozszalałych bestii? Czy aktywujesz amulet zanim trafi cię bojowy czar? Czy okażesz się silniejszy niż śmiertelny, arktyczny mróz?

Co ma być to będzie! Przeznaczenie to dziwka – nie oczekuj, że się w Tobie zakocha...

Książki fantastyczne

Nowa Ziemia na Game Exe!

Dodał: , · Komentarzy: 0

Lubicie książki apokaliptyczne? Takie jak Metro? Jeśli tak to powinniście przeczytać recenzję powieści Nowa Ziemia, która wpisuje się w ramy tego gatunku. Zniszczenia, mutanty, pustkowia... Tylko czy ten tytuł jest dobry? Zapraszam do zapoznania się z jego recenzją!

świat po wybuchu, nowa ziemia, książka fantastyczna, apokalipsa, julianna baggot

Nigdy nie pałałem miłością do powieści apokaliptycznych. Nie wydawały mi się one interesującymi pozycjami, lecz postanowiłem się przemóc i sięgnąłem po "Nową ziemię", będącą pierwszym tomem trylogii "Świat po wybuchu". Autorka, Julianna Baggot ma na swoim koncie siedemnaście innych powieści, więc jest już doświadczoną pisarką i można było oczekiwać, że "Nowa ziemia" będzie dobrą książką.

Na świat przedstawiony w tej powieści, składa się Ziemia obrazująca zniszczenia dokonane przez nas – ludzi. Cały proces zagłady dopełniło zrzuceniem bomb atomowych, wydarzenie to nazywane przez ludzi "Wybuchem". Część populacji przeżyła tę katastrofę poprzez schronienie się w miejscu zwanym Kopułą. Przetrwała ona ataki, a jej mieszkańcy do dzisiaj wiodą spokojne życie pełne wygód. Jednak schronienie to boryka się ze swoimi problemami, w Kopule brakuje żywności, ludzie odżywiają się wyłącznie pewnymi pigułkami. W powieści pojawiają się także udoskonalenia człowieka, nazywane kodowaniem. Każdy osobnik płci męskiej przez to przechodzi (kobiety także mogą, ale w takim wypadku stają się bezpłodne). Dzięki kodowaniu człowiek staje się szybszy, silniejszy, a nawet można zmienić jego zachowanie. A co z nieszczęśnikami, którzy podczas zrzucania bomb byli poza Kopułą? Jedni zginęli na miejscu, inni zostali zniekształceni. Z powodu Wybuchu, niemal wszystko się ze sobą stopiło. Każde ciało znaczą oparzenia, blizny i zniekształcenia. Ludzi żyjących poza schronem łączy ich jedno – zazdrość o Czystych, mieszkających w Kopule.

Czytaj dalej...

Książki fantastyczne

Konkurs "Cień przeznaczenia"

Dodał: , · Komentarzy: 0
okładka, cień przeznaczenia

GameExe, ku waszej nieskrywanej radości, ogłasza kolejny konkurs! Tym razem do wygrania są cztery egzemplarze książki "Cień przeznaczenia" Josepha Delaneya, ufundowane przez wydawnictwo Jaguar. To, że warto powalczyć o nią, przekazał wam już Tamc. w swojej recenzji.

Zmuszeni do ucieczki z ogarniętego wojną Hrabstwa, Stracharz, Tom i Alice płyną do Irlandii. Gdy jednak lądują wreszcie na suchym lądzie, okazuje się, że Zielona Wyspa nie jest przyjaznym im miejscem. Grupa ogarniętych pragnieniem zdobycia potęgi złych magów chce za wszelką cenę pozbyć się niewygodnych gości.

W trakcie ryzykownej misji przeciwko czarnoksiężnikom Tom odnajduje niezwykły artefakt – Ostrze Przeznaczenie, łaknący krwi miecz ciemności, broń zdolną pokonać Złego.

Jest jednak pewien problem – by przetrwać starcie z arcydiabłem, chłopak potrzebuje kogoś, kto nauczy go posługiwać się śmiertelnie niebezpiecznym orężem. Na całym świecie jest tylko jedna osoba, która zna wszystkie sztuczki ciemności i jest w stanie wykształcić ucznia stracharza tak, by stał się wprawnym zabójcą. Grimalkin. Jedna z najbardziej okrutnych wiedźm.

Ciemność przeciwko ciemności.

Zainteresowani? Zapraszam was więc pod ten adres, gdzie wystarczy, że odpowiecie na 4 pytania, a książki być może trafią do was!

Książki fantastyczne

"Nadciąga Burza" na GameExe!

Dodał: , · Komentarzy: 0
okładka, nadciąga burza

Podróże w czasie to najczęściej poruszany temat w książka w fantasy. Nie zawsze jest to główny aspekt, czasami jest tylko dodatkiem, lecz zwykle nawet jako taki odrywa niepoślednią rolę. Gorzej, gdy zły charakter zechce wykorzystać zdolności przenoszenia się w kontinuum do swoich niecnych celów. Wtedy rozpoczyna się walka z czasem. Taką tematykę obrał sobie młody autor Damian Dibben w pierwszej książce "Nadciąga Burza" z cyklu "Strażnicy Historii". Jego przygody w swej recenzji streścił dla was krzyslewy, płodny autor w naszej redakcji, jak na barda przystało.

Książek traktujących o podróży w czasie jest wiele. Ostatnia powieść, którą czytałem i dotykała tego tematu to "Strażnicy Veridianiu" Marianny Curley, która na pierwszy plan wyniosła płaski, irytujący i beznadziejny wątek. Tak więc dobrych skojarzeń z książkami o podróżowaniu w czasie nie miałem, ale postanowiłem, że "Strażnicy Historii" mimo to przeczytam. „Nadciąga burza”, pierwszy tom tej serii to debiut Damiana Dibbena, będącego z zawodu scenarzystą, i nie dziwi mnie, że jego tytuł dotyka tej tematyki – sam autor uwielbia historię, więc będzie mógł wykazać się wiedzą o niej.

Czytaj dalej...

Książki fantastyczne

Ilu ludzi, tyle opinii, a w wypadku książki Marka Hoddera przekłada się to prosto na ilość recenzji. Za "Dziwną sprawę Skaczącego Jacka" zabrali się jednocześnie krzyslewy i Bielu, prezentując nieco odmienne spojrzenia i oceny nowej książki Fabryki Słów. Czytając recenzję Biela dowiecie się, dlaczego niniejsza powieść jest doskonała i w pełni zasługuje na Wasz czas i pieniądze. Jeśli jednak spojrzycie na recenzję krzyslewego, przekonacie się czemu nie jest tak do końca.

okładka, w dziwnej sprawie skaczącego jacka
Książki fantastyczne
książki fantasy, dick, philip k, nieśmiertelność zabije nas wszystkich, drew magary, premiera 17 lutego

Chyba każdy myślał kiedyś o śmierci. Czy to wyobrażał sobie, jak to jest tam "po drugiej stronie", czy też dokładnie planował swoje zejście, by efektownie dostać się do Klubu 27. Nieważne szczegóły, ważne, że wspólnym mianownikiem jest kostucha. Z drugiej strony czy życie miałoby jakikolwiek sens bez niej? Przecież to właśnie ona wzbudza w nas chęć do działania, bo daje nam tak mało czasu, by doznać tego wszystkiego, czego pragniemy.

Jednakże nieśmiertelność to temat na dłuższą dywagację, a nawet i książkę, o którą pokusił się Drew Magary o figlarnym tytule "Nieśmiertelność zabije nas wszystkich". Jej zrecenzowania podjął się nasz nadworny bard krzyslewy, opisując wszystko śpiewnie i, jak na minstrela przystało, z nutką filuterności.

Życie wieczne pojawiało się wielokrotnie w powieściach, jednak nigdy nie czytałem książki, która by je potępiała, dlatego „Nieśmiertelność zabije nas wszystkich” tak bardzo mnie zainteresowało. Autor, Drew Magary, stara się w niej pokazać sposób patrzenia na świat w czarnych barwach oraz zwraca uwagę na trudy życia w nim. A co by było, gdyby każdy był nieśmiertelny? Przyznam, że mnie to pytanie bardzo intrygowało, choć pewne domysły co do zawartości miałem. Sięgnąłem po tę pozycję także dlatego, iż dotyka tematu, omijanego przez wiele osób – śmierci.

Książka opowiada o życiu Johna Farella na przestrzeni sześćdziesięciu lat. Jest to swego rodzaju pamiętnik w postaci plików tekstowych, z których wybrano najważniejsze zdarzenia. Znaleziony on został kilka lat po Wielkiej Korekcie i ma on być ostatecznym powodem na ponowne zdelegalizowanie leku na starość. Farmaceutyk ten został stworzony w 2019 roku. Jego działanie wygląda mniej więcej tak: podmienia się pewien gen, który powiadamia ciało o procesie starzenia.

Czytaj dalej...

Książki fantastyczne

"Cień przeznaczenia" na GameExe!

Dodał: , · Komentarzy: 0
okładka, cień przeznaczenia

Znam pojedyncze książki, dla których pragnąłbym kontynuacji, lecz z drugiej strony nęka mnie nieodparta myśl, że marzeń nie należy spełniać, gdyż mogą okazać się gorsze, niż chciało tego serce. Z drugiej strony, są też takie powieści, które ciągną się przez lata, licząc więcej części niż typowa trylogia. Jak to się dzieje, że nie tracą swojej świeżości? Że czytelnik nie chce zawyć – "ale to już było"? Nie mam pojęcia, bo nie miałem okazji to przeczytania jeszcze żadnego tak rozbudowanego zbioru. Ale doświadczeniem na tym polu może wykazać się Tamc., gdyż od dobrych kilku lat regularnie czytuje "Kroniki Wardstone", a i w tym roku nie mógł się oprzeć i zapoznał się z najnowszą odsłoną – "Cieniem Przeznaczenia". Wszelkie dygresje i zachwyty umieścił na łamach naszego portalu w recenzji, z której to dowiecie się, czy aby na pewno ósma część to nie za dużo, a może wręcz za mało.

Książki należące do cyklu "Kroniki Wardstone" czytam regularnie od ponad trzech lat i nie ma w tym nic dziwnego, gdyż Joseph Delaney tak bardzo się rozkręcił, że stale co kilka miesięcy wydaje kolejną część swego życiowego dzieła. "Cień przeznaczenia" to już ósma książka poświęcona przygodom stracharza i jego ucznia, Thomasa Warda, dlatego powstaje pytanie, czy zdoła ona przeskoczyć poprzeczkę postawioną przez poprzedniczki? By się przekonać, nie pozostało mi nic innego, jak wziąć się za lekturę, toteż – szanując stracharskie zwyczaje – poczekałem do zmroku, posiliłem się kawałkiem żółtego sera i ruszyłem na literackie spotkanie z Mrokiem.

Czytaj dalej...

Książki fantastyczne

"Łowca Złodziei" na GameExe!

Dodał: , · Komentarzy: 0
łowca złodziei, stephen deas, okładka

Czy motyw złodziei w fantastyce jest częsty? Z moich doświadczeń wynika, że raczej nie. Może tu i ówdzie przewija się jakiś rabuś jako postać drugo lub trzecioplanowa, ale złodziej będący głównym bohaterem w książkach występuje bardzo rzadko. Może dlatego, powinniście przeczytać recenzję Biela, który dzięki życzliwości wydawnictwa Prószyński i S-ka zrecenzował dla was książkę "Łowca Złodziei" Stephena Deasa.

Przyznam się szczerze, że przez długi okres mojego życia podchodziłem do tematyki złodziei w literaturze fantasy z dużą dozą dystansu. Obecnie, gdy patrzę wstecz, zdaje sobie sprawę, iż moja opinia o złodziejach była zbudowana na stereotypach. Wmawiałem sobie, że akcja większości pozycji z bandytą w roli głównej ogranicza się tylko do pokazywania przez bohatera umiejętności złodziejskich i tak w kółko. O ile w pewnych powieściach te przypuszczenia okazywały się trafne to w większości z nich w ogóle nie miałem racji. Dziś przychodzi mi zrecenzować książkę Stephena Deasa pt. ”Łowca Złodziei” Czy warto po nią sięgnąć?

Czytaj dalej...

Wczytywanie...