droga_szamana_zamek_widmo
Książki fantastyczne

Rozdano Nagrody Fandomu Polskiego imienia Janusza A. Zajdla za zeszły rok. W obu kategoriach walka była zażarta, zaś odwołanie dotychczasowej formy gali wymusiło zmianę zarówno sposobu głosowania, jak też wręczania charakterystycznych statuetek.

zajdel,nagroda zajdla

Przypomnijmy, że w kategorii "Opowiadanie" startowało łącznie pięć pozycji, z czego autorem aż dwóch (oraz dodatkowo współautorem kolejnego) był Krzysztof Matkowski. To dawało mu duże szanse na zwycięstwo, ale ostatecznie bój wygrała Marta Potocka oraz jej "Chomik". W kategorii "Powieść" do boju stanęło aż siedem propozycji, przy czym dwie autorki zostały nominowane więcej niż raz. Czy to wystarczyło do zwycięstwa?

Książki fantastyczne

Wydawnictwo MAG oraz ilustrator znany pod pseudonimem Dark Crayon ujawnili okładkę kolejnego tomu cenionej serii Artefakty, do której na początku przyszłego roku trafi "Obcy w obcym kraju" autorstwa amerykańskiego pisarza Roberta A. Heinleina.

obcy w obcym kraju

W tej znanej serii pojawiają się wyłącznie nagradzane pozycje, więc i tym razem na nasze półki trafi zdobywca Nagrody Hugo za najlepszą książkę 1962 roku. Wydaje się, że to odległe czasy, ale główny bohater powieści wychował się na Marsie, zaś potem trafia do Stanów Zjednoczonych zeszłego wieku, w których króluje całkowicie mu obcy konsumpcjonizm.

Książki fantastyczne

Terry Goodkind nie żyje

Dodał: , · Komentarzy: 0
terry goodkind

Świat obiegła informacja, iż 17 września w wieku 72 lat zmarł Terry Goodkind. Informację potwierdził jego agent literacki. W chwili śmierci miał 72 lata.

Pisarz urodził się 11 stycznia 1948 roku w Omaha w stanie Nebraska. W młodości uczęszczał do szkoły plastycznej, a w 1983 roku przeniósł się do domku w lesie, którego dokładne położenie nie jest znane. Zadebiutował w 1994 roku z "Pierwszym Prawem Magii", które stało się początkiem cyklu "Miecz Prawdy". Ostatnimi czasy pracował nad kolejnymi seriami z tego uniwersum zatytułowanymi "Kroniki Nicci" i "Children of D'Hara". W Polsce jego dzieła wydał Rebis.

Książki fantastyczne

W sprzedaży kolejne Artefakty

Dodał: , · Komentarzy: 0

Od dzisiaj możemy powiększyć swoją kolekcję książek, które dzięki wydawnictwu MAG ukazują się w ramach serii "Artefakty". Dołączyły do niej "Cień i pazur" oraz "Jestem legendą – Piekielny dom – Człowiek, który nieprawdopodobnie się zmniejszał".

artefakty

Pod pierwszym tytułem znajdziemy dwie pierwsze części cyklu "Księga Nowego Słońca", za którą stoi Gene Wolfe. Główny bohater, imieniem Severian, od wielu lat szykuje się do roli kata, jednak zaplanowaną przyszłość rujnuje jedna z uwięzionych. Łamiąc zasady, młody czeladnik wybiera dużo trudniejszą przyszłość, w której miecz i maska odegrają znaczącą rolę. Książkę w twardej oprawie wyceniono na 49 PLN.

Książki fantastyczne

Nie żyje Mike Resnick

Dodał: , · Komentarzy: 0

Wczoraj po północy lokalnego czasu pożegnaliśmy jednego z najbardziej rozpoznawalnych pisarzy współczesnej literatury fantasy. Ani jednej literki więcej nie napisze dla nas Mike Resnick. Pisarz po nierównej walce przegrał z poważną chorobą.

mike resnick

Amerykański pisarz od wielu lat był związany z fandomem fantastyki naukowej. Swoją pasją zaraził córkę, Laurę, która poinformowała świat, że jej ojciec odszedł w wieku 78 lat. Od pewnego czasu zmagał się z chłoniakiem. Chociaż początkowe etapy leczenia dawały duże szanse, to w grudniu choroba zaatakowała ponownie, zaś lekarze zaprzestali działań z uwagi na ich bezcelowość. Resnickowi pozostała jedynie pomoc w hospicjum.

Książki fantastyczne

Do premiery serialu o Wiedźminie jeszcze dziewięć dni, jednak wcześniej na sklepowych półkach pojawi się nowe wydanie książkowego pierwowzoru pióra Andrzeja Sapkowskiego. Tym razem obwoluta każdego z ośmiu tomów została przygotowana w oparciu o materiały z nadchodzącej produkcji Netflixa.

wiedźmin

Wydawnictwo SuperNowa przygotowało gratkę dla tych, którzy nadal polują na Wiedźmińską Sagę, jak też pragną do swojej domowej biblioteczki dodać specjalne wydania. W skład nowego zestawu wchodzą oczywiście opowiadania "Ostatnie życzenie" oraz "Miecz przeznaczenia", jak też wiedźmiński cykl, czyli: "Krew elfów", "Czas pogardy", "Chrzest ognia", "Wieża Jaskółki" oraz "Pani Jeziora". Zakup całości to wydatek rzędu 473 PLN.

Książki fantastyczne

Zmarł Andrzej Polkowski

Dodał: , · Komentarzy: 1

W miniony czwartek, w dniu swoich 80. urodzin, zmarł Andrzej Polkowski – wybitny tłumacz, a także pisarz i archeolog.

andrzej polkowski

Najbardziej znany jest z tłumaczeń literatury dziecięcej i fantastycznej, przede wszystkim "Opowieści z Narnii" C.S. Lewisa i "Harry'ego Pottera" J.K. Rowling. To jednakże tylko część jego wieloletniej pracy, przełożył bowiem ponad 100 tytułów. Pogrzeb odbędzie się w środę na Cmentarzu Wawrzyszewskim w Warszawie.

Książki fantastyczne

Informacja prasowa

the division 2

Najnowsza powieść Aleksa Irvine’a podejmuje niektóre wątki z pierwszej odsłony serii. Świat po zarazie poznajemy z perspektywy czwórki bohaterów: April Kelleher próbującej rozwiązać zagadkę morderstwa swojego męża, dwóch agentów Division – Aurelio Diaza i Ike’a Ronsona, którzy na różne sposoby odgrywają rolę w wątku April, oraz Violet, dziewczynki, której wraz z grupą dzieci udało się przetrwać zarazę.

Podobnie jak druga odsłona serii gier, książka kładzie duży nacisk na losy cywilów. Choć perspektywa agentów jest niezwykle interesująca, a misje, których się podejmują, pełne napięcia, twórcy gry oraz autor książki przyglądają się również życiu zwykłego człowieka w obliczu upadku cywilizacji. Kiedy wokół nich potęgują się tendencje ekstremistyczne i rodzą się żądne władzy frakcje, zwykli obywatele po prostu starają się radzić sobie jak najlepiej i zwyczajnie przetrwać.

Książki fantastyczne

Informacja prasowa

riese

15 maja to data, na którą czekało wielu fanów serii stworzonej przez Dmitrija Glukhovsky’ego. „Riese”, co jeszcze ciekawsze, otwiera polski rozdział w ambitnym nowym projekcie Uniwersum Metro 2035, gałęzi kultowej już serii Uniwersum Metro 2033.

Riese to jedna z najbardziej pasjonujących tajemnic II wojny światowej. Utrzymywana w ścisłej tajemnicy budowa największego podziemnego miasta świata obrosła mrowiem mniej lub bardziej wiarygodnych, choć zawsze niesamowitych legend, z których kilka posłużyło Robertowi J. Szmidtowi do stworzenia własnej wizji.

W „Riese” Robert J. Szmidt przedstawia bezgranicznie okrutny świat po apokalipsie, w którym dawne zasady należą do przeszłości – lecz jest też światełko w tunelu i pojawia się związana z nim nadzieja. Czy człowiek, który stoczył się do poziomu egzystencji bezrozumnych bestii, zdoła tę nadzieję wykorzystać? Czy szansa na przetrwanie okaże się silniejsza od zaślepienia, nienawiści i pragnienia zemsty? Odpowiedź czeka już na księgarskich półkach.

Wczytywanie...