Jarosław Grzędowicz

Jarosław Grzędowicz
  • Data urodzenia
  • Miejsce urodzenia Wrocław
Ocena użytkowników
-- Średnia z 0 ocen
Twoja ocena

Rocznik 65. Debiutował w 1982 na łamach tygodnika „Odgłosy” opowiadaniem „Azyl dla starych pilotów”. W 1990 roku wraz z Andrzejem Łaskim, Krzysztofem Sokołowskim, Dariuszem Zientalakiem i Rafałem Ziemkiewiczem założył magazyn literacki „Fenix”, w którym prowadził dział prozy polskiej, a od 1993 roku był jego redaktorem naczelnym.

Opublikowane w 1999 roku w Internecie opowiadanie „Klub absolutnej karty kredytowej” (zamieszczone później w „Księdze Jesiennych Demonów”) otrzymało nominację do Nagrody Elektrybałta, a po publikacji w "Wizjach alternatywnych" 2002 także nominację do Nagrody Sfinksa.

Laureat Śląkfy w kategorii Twórca Roku 2005. W 2006 r. pisarza uhonorowano Sfinksem, w kategorii Polska Powieść Roku za książkę "Pan Lodowego Ogrodu, t.1". Kolejne części tej powieści uczyniły z Jarosława jednego z najbardziej rozpoznawalnych pisarzy fantastycznych w Polsce. Trzecim tomem zdobył kolejnego Sfinksa.

Jest pierwszym w historii literackiej Nagrody im. Janusza A. Zajdla zdobywcą dwóch statuetek w obu konkursowych kategoriach: Powieść oraz Opowiadanie roku. W 2005 otrzymał je za "Pana Lodowego Ogrodu, t.1" i opowiadanie "Wilcza zamieć" (z antologii "Deszcze niespokojne"). W roku 2007 uhonorowany został kolejnym Zajdlem – za "Popiół i kurz. Opowieść ze świata Pomiędzy". Trzecim tomem Pana Lodowego Ogrodu zdobył I miejsce w plebiscycie Nautilus 2009, w kategorii powieść.

Oprócz wspomnianych książek razem z Fabryką Słów wydał jeszcze: zbiór opowiadań grozy „Księga Jesiennych Demonów” i antologię „Wypychacz Zwierząt”. Prowadzi stałą, autorską rubrykę w Science Fiction Fantasy & Horror.

Pisarz

Tłumacz komiksów

Wczytywanie...