Książki fantastyczne

Cienie tożsamości – recenzja książki

Dodał: , · Komentarzy: 0
okładka

W „Stopie prawa” mieliśmy okazję poznać wydarzenia rozgrywające się kilkaset lat po ostatecznej walce Allomantów ze Zniszczeniem. „Cienie tożsamości” ponownie zabierają nas do ogarniętego rewolucją przemysłową Elendel i otaczają nimbem spisków i tajemnic. Po raz kolejny miasto staje się areną zmagań stróżów prawa z czarnym charakterem, który nie cofnie się przed najpodlejszym zabójstwem, byle tylko osiągnąć swój cel. Na domiar złego mieszkańcom zaczynają doskwierać ciężkie warunki pracy i brakuje naprawdę niewiele, by stolica zaczęła płonąć, a ulice wypełniły zbuntowane tłumy. I tylko jeden człowiek jest w stanie powstrzymać świat przed chaosem.

Czytaj dalej...

Książki fantastyczne

Gwiazda Zaranna – recenzja książki

Dodał: , · Komentarzy: 0
okładka

Trzecia część sztandarowej serii Pierce'a Browna – "Red Rising" – wieńczy trylogię opowiadającą o losach Darrowa – chłopaka wyrwanego z kopalń na Marsie, człowieka, który przeniknął do świata wyższych warstw i dzięki zdobytemu tam doświadczeniu wywołał wielkie powstanie, mające na celu wyzwolić ciemiężony i uciskany lud spod władzy starego układu – z rąk "Złotych". Czy epicka podróż, w jakiej uczestniczył ten młody Marsjanin, została zakończona w sposób godny? I czego spodziewać się po "Gwieździe Zarannej"?

Czytaj dalej...

Książki fantastyczne

Hubal – recenzja książki

Dodała: , · Komentarzy: 0
hubal

Wstyd się przyznać, ale w szkole nigdy nie błyszczałam na lekcjach historii. Nie dlatego, że nie interesował mnie ten przedmiot, ale z powodu buntu, który się we mnie rodził, gdy musiałam zapamiętywać niezliczone daty, nazwiska, miejsca walk. Mnie bardziej ciekawili ludzie, ich losy, charaktery, motywacje, także wytwory ich kultury, obyczaje – w podręcznikach jednak najwięcej miejsca poświęcano suchym faktom. Również nauczyciele, skupieni na realizacji podstawy programowej, nie umieli zaszczepić nam swojej pasji. Dziś wstydzę się swojej ignorancji i dlatego chętnie sięgam po powieści historyczne, mając oczywiście świadomość tego, że rzeczywiste dzieje przeplatają się w nich z tworami wyobraźni autora. W końcu jeśli jakaś książka szczególnie mnie zaintryguje, nic nie stoi na przeszkodzie, by już po lekturze zweryfikować i być może poszerzyć uzyskaną wiedzę. Z takim też podejściem sięgnęłam po "Hubala" – najnowsze dzieło Jacka Komudy.

Czytaj dalej...

Książki fantastyczne
james tiptree, award, nagroda, logo

WisCon uznawany jest za jeden z ważniejszych konwentów fantastycznych o charakterze feministycznym. Poza tym aspektem wiele związanych z wydarzeniem prelekcji i wykładów kładzie duży nacisk na problem płci, rasy i klasowości w sci-fi i fantasy. Coraz więcej kobiet zaczyna tworzyć w tym gatunku, odnosząc na tym polu sukcesy komercyjne i zawodowe. Głównymi bohaterami książek fantastycznych również zaczęły bywać coraz częściej kobiety. Nie wątłe i mdlejące księżniczki, ale silne, znające swoje zalety heroiny zgoła nie pozbawione kobiecości.

W trakcie konwentu przyznawana jest także nagroda im. Jamesa Tiptree dla prac, które w znaczący sposób poruszają problem płciowości w fantastyce nie w politycznie poprawny sposób, lecz prowokując, wpływając na wyobraźnię i nawet powodując pewną frustrację.

James Tiptree to literackie alter ego Alice B. Sheldon, która przybrała takie miano, by przełamać pewną niewidzialną granicę między męskim a kobiecym pisarstwem fantastycznym.

Poniżej znajduje się lista tegorocznych nominowanych i laureatów nagrody.

Książki fantastyczne

Wieża – recenzja książki

Dodał: , · Komentarzy: 0
okładka

Od premiery "Otchłani" Roberta J. Szmidta upłynął prawie rok. Jednak wydarzenia opisane na jej ostatnich stronach od tych, które rozpoczynają najnowszą powieść autora, dzieli zaledwie kilka dni. Nauczycielowi nie dane jest zaznać spokoju po morderczej przeprawie przez podziemia, ruiny i zakazane dzielnice dawnego Wrocławia. Po przyjęciu w szeregi tajemniczych Czystych musi mierzyć się z problemami o skali znacznie większej niż tylko własne przetrwanie: wojna domowa w Nowym Watykanie, kryzys władzy Pelego, widmo wojny z Lekterytami. Wszystko to, wraz z jego niepokornym charakterem, zapowiada iście szaleńczą gonitwę po zgliszczach wrocławskiego świata.

Czytaj dalej...

Książki fantastyczne

Informacja prasowa

Illidan Stormrage jest jedną z najpotężniejszych istot, jakie kiedykolwiek przemierzały ziemie Azeroth. Pozostaje też z pewnością najmniej rozumianym z wielkich tego świata. Za jego legendą i tajemniczymi poczynaniami kryje się bowiem błyskotliwy umysł, którego plany i machinacje niewielu potrafi pojąć, a jeszcze mniej – im zaufać. Rozpoczyna się panowanie Illidana, dawno przezeń zasłużone, rozpoczyna się walka o sprawiedliwość. Jego rządy przeniosą na zupełnie nowy poziom intrygującą fabułę, oszałamiającą przygodę i heroizm bohaterów „World of Warcraft”, najlepiej sprzedającej się gry wideo wszech czasów.

world of warcraft: illidan
Książki fantastyczne

Komornik – recenzja książki

Dodała: , · Komentarzy: 0
komornik

„Komornik” to pierwszy tom cyklu o biblijnej apokalipsie i zarazem siódma książka autorstwa Michała Gołkowskiego – tłumacza i pisarza znanego z zamiłowania do postapokaliptycznej tematyki, który zadebiutował w 2013 roku powieścią „Ołowiany świt”. Sięgając po jego najnowsze dzieło, oczekiwałam porywającej, wartkiej akcji, pełnych makabry opisów, czarnego humoru i oryginalnych pomysłów, gdyż grafiki promocyjne oraz zapowiedź wywarły na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Co otrzymałam? Czy treść powieści spełniła moje wymagania i zaspokoiła czytelniczy głód pasjonującej historii?

Czytaj dalej...

Książki fantastyczne

Informacja prasowa

metro 2033, wieża

„Wieża” Roberta J. Szmidta, najnowsza książka w Uniwersum Metra 2033, kontynuacja bestselerowej „Otchłani”, już w księgarniach! Dzisiaj także premiera teledysku do utworu „Pociąg do piekła bram” zespołu Lux Perpetua. Zanurz się w okrutny postapokaliptyczny świat – normalne życie jest tu niewyobrażalnym koszmarem, a historie ludzi wybijających się ponad przeciętność napawają czystym przerażeniem. Wyrusz z Iskrą i Nauczycielem w najmroczniejsze, skrywające wiele tajemnic rejony Wrocławia roku 2033. Podziemne arterie tego miasta to miejsce, w którym śmierć wcale nie wydaje się najgorszym możliwym losem; przekonają się o tym na własnej skórze bohaterowie „Wieży”.

Książki fantastyczne

Informacja prasowa

Warszawskie Targi Książki rozpoczynają się już jutro. Wrota Stadionu Narodowego otworzą się o 10:00, a na teren obiektu sportowego wkroczą dziesiątki tysięcy czytelników, by wspólnie brać udział w tym literackim święcie. Przez cztery dni zamiast sportowymi emocjami Stadion Narodowy wypełni się książkami. Setki wydawnictw i autorów, liczne atrakcje, ciekawe spotkania i masa wspaniałej literatury. Wśród wystawców nie mogło zabraknąć Wydawnictwa SQN, jak i również powołanego przez nie brandu zajmującego się literaturą fantastyczną – SQN Imaginatio. W imieniu oficyny bardzo serdecznie zapraszamy na stoisko 52/D8.

sine qua non,
Książki fantastyczne

Informacja prasowa

warcraft: durotan

Powieść „Warcraft: Durotan” Christie Golden – oficjalny prequel filmu „Warcraft: Początek” – właśnie trafiła do księgarń. Książka opowiada o zdarzeniach prowadzących wprost do spektakularnych przygód mieszkańców fantastycznych światów przedstawionych w obrazie Duncana Jonesa, którego polska premiera odbędzie się na 10 czerwca. Na film zaprasza sieć kin Multikino – oficjalny patron medialny książek „Warcraft: Durotan” i „Warcraft. Oficjalna powieść filmu”

W tej oryginalnej opowieści o przetrwaniu, konflikcie i magii czytelnicy przeniosą się do świata Draenoru, gdzie silny i niezależny Klan Mroźnego Wilka musi mierzyć się z coraz surowszymi zimami i malejącą populacją raciczników. Kiedy na Grani Mroźnego Ognia pojawia się tajemniczy Gul’dan i roztacza przed Wilkami wizję nowych, wspaniałych terenów łowieckich, wódz klanu, Durotan, staje przed niezwykle trudną decyzją – porzucić terytorium, dumę i tradycje klanu czy poprowadzić swój lud w nieznane?

Wczytywanie...