Książki fantastyczne

Mechaniczny – recenzja książki

Dodał: , · Komentarzy: 0
mechaniczny

Europa, XVII wiek. Holenderski wynalazca – Christiaan Huygens – wykorzystując alchemiczną wiedzę, opracowuje projekt mechanicznego człowieka, poddanej woli władców maszyny. Armia złożona z tysięcy nie znających bólu i strachu żołnierzy w szybkim czasie opanowuje całą Europę, a po pewnym czasie także część Ameryki. Klakierzy, bo tak nazywają się mechaniczni ludzie, poza obowiązkami wojskowymi, usługują także swoim "żywym" panom jako niewolnicy.

Czytaj dalej...

Książki fantastyczne

Wygraj Wiatrogon aeronauty!

Dodał: , · Komentarzy: 0
wiatrogon aeronauty

Dzięki wydawnictwu MAG mamy dla was kolejny konkurs! Tym razem do wygrania są 3 książki Jima Butchera pt. "Wiatrogon aeronauty".

Od niepamiętnych czasów kasztele, piętrzące się na wiele mil nad spowitą mgłami powierzchnią świata, były schronieniem ludzkości. Arystokratyczne rody, władające nimi od pokoleń, tworzyły cuda nauki, zawierały sojusze handlowe oraz budowały floty sterowców mające utrzymać pokój.

Kapitan Grimm, dowódca statku handlowego "Drapieżca", głęboko wierny Kasztelowi Albion, opowiedział się po jego stronie w zimnej wojnie z Kasztelem Aurora i atakuje frachtowce nieprzyjaciela, by zdezorganizować jego szlaki handlowe. Gdy "Drapieżca" zostaje poważnie uszkodzony w walce, kasztelan Albionu składa Grimmowi propozycję przyłączenia się do ekipy agentów mających wykonać misję o kluczowym znaczeniu. W zamian otrzyma środki potrzebne, by przywrócić "Drapieżcy" pełną sprawność.

Grimm wyrusza, by wykonać to niebezpieczne zadanie, i dowiaduje się, że konflikt między kasztelami jest jedynie zapowiedzią nadchodzących wydarzeń. Pradawny wróg ludzkości, milczący od z górą dziesięciu tysięcy lat, znowu budzi się do życia. A za nim podąża śmierć…

Zainteresowani? Zapraszamy do zabawy!

Książki fantastyczne

Wygraj Onikromosa!

Dodał: , · Komentarzy: 0
onikromos

Dzięki wydawnictwu MAG mamy dla was kolejny konkurs! Tym razem do wygrania są 3 książki Pawła Matuszka pt. "Onikromos".

Druss, ostatni człowiek w Linvenogre, próbuje rozwikłać zagadkę śmierci swojego brata, nie narażając się przy tym Radzie starszyzny, która z okrutną bezwzględnością rządzi miastem i uważnie obserwuje poczynania człowieka. Zdaje sobie sprawę, że czeka go bardzo trudne zdanie, ale w żaden sposób nie jest przygotowany na to, co się stanie, gdy w trakcie poszukiwań zejdzie z utartych ścieżek, zacznie odkrywać prawdziwą naturę Linvenogre i grunt dosłownie usunie mu się spod stóp.

Być może ma to jakiś związek z lękami podkradającymi się w chłodnym mroku piwnicy, z niepokojącym ruchem żywego chłodu pełzającego tuż pod naskórkiem rzeczy, ze słynnym iluzjonistą i mordercą znanym jako Wielki Vessero, z człowiekiem, który wszedł w lustro, z podróżnikiem, który zobaczył w Afryce coś, czego zobaczyć nie powinien, i z wieloma innymi ludźmi, którzy doświadczyli czegoś, co zmieniło ich postrzeganie rzeczywistości.

„Być może”, ponieważ „Onikromos” to zagadka. Powieść upleciona z wielu mikroopowieści, łączących się w nieoczywisty sposób w jedną wielką historię. Każdy szczegół jest tu istotny, każde zdanie może być kluczem do zrozumienia świata, w którym surrealistyczna fantastyka miesza się z grozą, alternatywnymi rzeczywistościami i mroczną fantasy.

Zainteresowani? Zapraszamy do zabawy!

Książki fantastyczne

Czas przepowiedni – recenzja książki

Dodał: , · Komentarzy: 0
czas przepowiedni

"Czas przepowiedni" to trzeci po "Mieczu Salomona" i "Ścieżkach przeznaczenia" tom serii pt. "Samotny Krzyżowiec", autorstwa Marka Orłowskiego. Jak wygląda dalszy ciąg przygód Rolanda z Montferratu, zwanego Czarnym Rycerzem?

Pod koniec drugiej części za sprawą starodawnej magii Roland trafił do innego, obcego świata. Wszystko, co napotka na swej drodze, będzie dla niego nowe. Jak się tam odnajdzie? Z kim będzie się musiał zmierzyć? Jaką rolę odegra spotkana przypadkiem kobieta? Wiele wskazuje na to, że trudno będzie mu wybrać między uczuciem a honorem.

Marek Orłowski zakończył "Ścieżki przeznaczenia" tak, że "Czas przepowiedni" mógł zacząć i przedstawić w każdy dowolnie wybrany sposób. Przeniesienie bohatera do wyimaginowanego, nieznanego dotąd świata dało autorowi wiele możliwości. Z racji tego od samego początku nie wiemy, czego się spodziewać, a przez to z łatwością dajemy się wodzić za nos. Dlatego książka skutecznie intryguje, a chęć poznania dalszych wydarzeń powoduje, że trudno jest się oprzeć pokusie i czyta się dalej...

Czytaj dalej...

Książki fantastyczne

Wyniki konkursu Dziecko Odyna

Dodał: , · Komentarzy: 0
dziecko odyna

Konkurs o książce "Dziecko Odyna" zakończony. Prezentujemy wam prawidłowe odpowiedzi oraz oczywiście zwycięzców – serdecznie wam gratulujemy!

Odpowiedzi:

  • Główni bohaterowie "Dziecka Odyna" nazywają się Hirka, Rime i Urd,
  • "Dziecko Odyna" otrzymało nagrodę Fabelprisen i Sproing,
  • Siri Pettersen sięgnęła do tradycji norweskiej,
  • Hirkę wyróżnia brak ogona.

Zwycięzcy:

  • Paulina D. z Ulan-Majoratu
  • Bronisława H. z Wejherowa
  • Joanna S. z Darłowa
  • Marcin K. z Kamiennej Góry

Dziękujemy wydawnictwu Rebis za ufundowanie nagród.

Książki fantastyczne
gregor i tajemne znaki

Seria "Kronik Podziemia" może nie odbiła się wśród polskich czytelników tak szerokim echem jak "Igrzyska śmierci", lecz z pewnością zyskała o wiele lepsze oceny i skradła więcej serc fanów. Czy zasłużenie? Moim zdaniem nie do końca – przy ogromie poważnych wątków, jakie zdecydowała się poruszać Suzanne Collins, skierowana do młodzieży trylogia o Katniss Everdeen wypadła pewniej. W sadze Gregora osobiście odczuwam jednak pewien zgrzyt podczas porównania wieku docelowego odbiorcy (9+) z dosadnością niektórych morałów, których czytelnik na tym etapie życia może zwyczajnie nie zrozumieć lub wręcz się przestraszyć. Nie można jednakowoż odmówić słynnej pisarce talentu do kreowania ciekawego świata przedstawionego czy znakomitego czerpania ze znanych motywów w literaturze – np. z "Alicji w Krainie Czarów" – i przerabiania ich na własną modłę. Tak właśnie dotarliśmy do czwartego, przedostatniego już tomu opowieści o Naziemnym, wplątywanym co rusz w różnorakie przepowiednie Bartholomew Sandwicha.

Czytaj dalej...

Książki fantastyczne
okładka

"Krucjata Liberty'ego" jest dziełem autorstwa Jeffa Grubba – jednego ze znanych pisarzy gatunku fantasy. Twórca ten ma na swoim koncie opowieści wpisane w różne światy (uniwersum Starcrafta, Warcrafta i Magic: The Gathering), ale równie popularne są krainy, będące efektem jego własnej wyobraźni, z czego do najważniejszych zaliczę wkład w powstanie Zapomnianych Krain (m.in. Trylogia Kamienia Poszukiwacza). Choć "Krucjata Liberty'ego" nie należy do jego największych prac, bez wątpienia zasługuje na poświęcenie jej uwagi.

Gdy terranom przychodzi stanąć do walki przeciwko tyranii, potrzebują swych najlepszych ludzi i największych bohaterów. Sytuacja znacznie się pogarsza, gdy na pole bitwy wchodzą kolejni gracze.

Czytaj dalej...

Książki fantastyczne

Ruszyła przedsprzedaż Mechanicznego

Dodała: , · Komentarzy: 0
mechaniczny

Słyszeliście kiedyś o clockpunku? SQN Imaginatio postanowiło pomóc w nadrobieniu tego braku. "Mechaniczny" to pierwszy tom trylogii "Wojen alchemicznych", którym patronuje nasz portal. Ian Tregillis zaprasza czytelnika do alternatywnej wersji rzeczywistości, w której znanym światem włada dysponujący mechaniczną armią Mosiężny Tron.

Powieść zadebiutuje na polskim rynku 20 lipca, ale już teraz można dokonać zakupu w przedsprzedaży na empik.com.

Książki fantastyczne

Andrzej Sapkowski wyróżniony World Fantasy Awards

Dodała: , · Komentarzy: 0
sapkowski

Ogłoszono listę utworów nominowanych do tegorocznej edycji World Fantasy Award. Te prestiżowe nagrody są przyznawane od połowy lat 70. najlepszym autorom oraz pisanym tworom z gatunku fantastyki. W tym roku uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 27-30 października w Columbus w stanie Ohio. Wśród listy wyróżnionych nazwisk najbardziej jednak uwagę zwróciło to polskie: Andrzej Sapkowski. Twórca "Sagi o Wiedźminie" zostanie w tym roku nagrodzony za całokształt twórczości (ang. Lifetime Achievement Award). Tą samą nagrodą pośmiertnie zostanie także nagrodzony David G. Hartwell. Nagrodę przyznaje specjalne jury i ma ona wyróżnić autorów, którzy przez całą swoją pracę wywarli duży wpływ na całokształt fantastyki. Polski autor zostanie postawiony na równi z Philipem K. Dickiem, Ursulą K. Le Guin, Terrym Pratchettem, Georgem R. R. Martinem czy Marion Zimmer Bradley.

Całą listę nominacji znajdziecie w dalszej części.

Książki fantastyczne

Dziecko Odyna – recenzja książki

Dodała: , · Komentarzy: 0
dziecko odyna

“Dziecko Odyna” to pierwszy tom cyklu “Krucze Pierścienie”, napisany przez Siri Pettersen. Debiutancka powieść już zdobyła Fabelprisen i Sproing – norweskie nagrody dla początkujących autorów. Autorka sięgnęła do staronordyckich tradycji, wprowadzając w kanon fantastyki dotąd niezbyt obecny folklor skandynawski. Co więcej wydawcy obiecują, że książki Pettersen staną się dla gatunku tym, czym dla kryminałów stały się powieści Larssona, Nesbø czy Läckberg. Poprzeczka została zawieszona wysoko.

Krainą Ym wstrząsają przerażające plotki, oto bowiem widziano istoty, które dotąd postrzegano jedynie jako mit – Ślepych. Strach wśród ætlingów wywołuje także przyspieszenie przez rządzącą Radę Rytuału, ceremonii mającej dać im ochronę Widzącego przed wrogiem.

Czytaj dalej...

Wczytywanie...