WisCon uznawany jest za jeden z ważniejszych konwentów fantastycznych o charakterze feministycznym. Poza tym aspektem wiele związanych z wydarzeniem prelekcji i wykładów kładzie duży nacisk na problem płci, rasy i klasowości w sci-fi i fantasy. Coraz więcej kobiet zaczyna tworzyć w tym gatunku, odnosząc na tym polu sukcesy komercyjne i zawodowe. Głównymi bohaterami książek fantastycznych również zaczęły bywać coraz częściej kobiety. Nie wątłe i mdlejące księżniczki, ale silne, znające swoje zalety heroiny zgoła nie pozbawione kobiecości.
W trakcie konwentu przyznawana jest także nagroda im. Jamesa Tiptree dla prac, które w znaczący sposób poruszają problem płciowości w fantastyce nie w politycznie poprawny sposób, lecz prowokując, wpływając na wyobraźnię i nawet powodując pewną frustrację.
James Tiptree to literackie alter ego Alice B. Sheldon, która przybrała takie miano, by przełamać pewną niewidzialną granicę między męskim a kobiecym pisarstwem fantastycznym.
Poniżej znajduje się lista tegorocznych nominowanych i laureatów nagrody.
- "The New Mother", Eugene Fischer
- "Lizard Radio", Pat Schmatz
- "Sarah's Child", Susan Jane Bigelow
- "The Shape of My Name", Nino Cipri
- "The Only Ones", Carola Dibbell
- "Off to Far Ithicaa", ODY-C Vol. 1, Matt Fraction i Christian Ward
- "A Crown for Cold Silver", Alex Marshall
- "Each to Each", Seanan McGuire
- "How to Become a Robot in 12 Easy Steps", A. Merc Rustad
- "All that Outer Space Allows", Ian Sales
- "beyond: the queer sci-fi and fantasy comic anthology", Taneka Stotts i Sfe Monster (red.)
- "Steven Universe", Rebecca Sugar
- "Radiance", Catherynne M. Valente
The New Mother – Rozprzestrzeniana drogą płciową choroba powodująca diploidalność gamet u mężczyzn wywołuje bezpłodność, natomiast u kobiet pozwala na samozapłodnienie, a raczej spontaniczne ciąże, a w efekcie klony o tym samym genotypie. Wraz z rozwojem akcji poprzez pryzmat osobistego dziennika bohatera, nakreślając zmiany zachodzące w społeczeństwie – legislacyjne, naukowe, religijne i istoty tolerancji.
Opowiadanie można przeczytać w j. angielskim na oficjalnej stronie magazynu Asimov's.
Lizard Radio – Dystopiczne społeczeństwo, w którym dzieci we wczesnym wieku przechodzą test mający na celu przypisanie im płci i zdeterminowanie odpowiadającej jej edukacji. Świat, w którym skodyfikowany, odgórny system określa definitywnie całą przyszłość człowieka, nie zważając na indywidualne cechy i nabytą w trakcie dalszego życia samoświadomość, która fluktuuje. Niektóre z zagadek ów rzeczywistości są równie nieodgadnione dla czytelnika, jak i Kivali, która stoi przed decyzją mającą wpłynąć na jej całe przyszłe życie.
Poza samą nagrodą tytułową laureaci otrzymują także czek o wartości $1 000 oraz czekoladę.
Komentarze
Brak komentarzy! Bądź pierwszy! Podziel się swoimi spostrzeżeniami!
Dodaj komentarz