bitwa_blizniakow

Odzyskiwanie zdrowia i leczenie

2 minuty czytania

wesnoth

Mamy kilka możliwości leczenia naszych jednostek. Najpopularniejsza z nich to bez wątpienia korzystanie z wiosek, będących także podstawowym źródłem utrzymania. Postać stacjonująca w wiosce co turę odzyskuje osiem punktów życia lub jest leczona z trucizny.

Kolejny sposób to skorzystanie z pomocy jednostek uzdrawiających, których w grze napotkamy całą masę. Uzdrowiciele mają zasadniczą przewagę nad wioskami – potrafią uleczyć dowolną ilość towarzyszy, znajdujących się w ich bezpośrednim otoczeniu.

wesnoth

Jeżeli postać posiada cechę „leczy +4”, to sojusznicy, stacjonujący na sąsiednich heksach, co turę odzyskają cztery punkty życia albo nie odczują skutków działania trucizny (ale nie zostaną z niej wyleczeni). Przykłady – elficka szamanka, paladyn, jaszczurzy wróżbita.

Potężniejsi uzdrowiciele – mamy z nimi do czynienia na poziomach wyższych niż pierwszy – zachowują się niczym nowoczesne szpitale. Sojusznicy w sąsiedztwie odzyskują osiem punktów życia lub są leczeni z zatrucia. Tak naprawdę do leczenia trucizny niezbędna jest osobna zdolność, ale w podstawowym „Battle for Wesnoth” wszystkie postacie „leczące +8” potrafią także „uzdrawiać”. Przykłady – Biały mag, Wróżka elfów, Jaszczurzy wieszcz.

Każda jednostka, która nie poruszyła się, nie zaatakowała i nie została zaatakowana, odzyska dwa punkty życia w przeciągu jednej tury.

Niektóre rasy (drzewce, trolle) posiadają szczególnie potężną, wrodzoną umiejętność, jaką jest regeneracja. Oznacza to, iż nie potrzebują odpoczywania w wioskach bądź pomocy uzdrowicieli – ich ciała samoistnie zasklepiają rany, co pozwala na odzyskiwanie ośmiu punktów życia na turę albo uleczenie się z trucizny.

wesnothwesnoth

Należy pamiętać, że górna granica przywróconych punktów życia na turę wynosi dziesięć, a wliczana w to jest jakakolwiek forma odzyskiwania zdrowia plus odpoczynek. Poszczególne umiejętności nie kumulują się, toteż obstawienie rannej jednostki sześcioma magami światła nie przyniesie spodziewanego efektu.

Komentarze

Brak komentarzy! Bądź pierwszy! Podziel się swoimi spostrzeżeniami!

Dodaj komentarz

 
Wczytywanie...