SSV Normandia

4 minuty czytania

„Jest najlepszym statkiem w całej flocie... jeśli masz pilota, który będzie wiedział, jak sobie z nią poradzić.” – Joker

SSV Normandia SR-1 (Statek Kosmiczny Przymierza) jest fregatą Przymierza. Jest prototypem statku kosmicznego współtworzonego przez turiańskich inżynierów, wraz z dodatkiem kilku innowacji. Najważniejsze z nich to jej rdzeń napędu i system maskowania. Początkowo kapitanem Normandii był David Anderson, jednak później przekazana została w ręce Komandora Sheparda, gdy ten został pierwszym ludzkim Widmem, służąc Shepardowi za główny środek transportu i bazę jego operacji. Pilotowana jest przez Jeffa „Jokera” Moreau i posiada załogę około trzydziestu ludzi. Swe imię zawdzięcza Bitwie o Normandię, podczas II Wojny Światowej w 1944 roku.

Normandia jest prototypem fregaty typu „głębokiego rozpoznania”, wynalezionej przez Przymierze przy pomocy Rady Cytadeli. Stworzona jest do samotnych rekonesansów, głęboko w niestabilnych regionach, przy użyciu jej bliskiej sztuki technologii maskowania.

Normandia zbudowana jest z trzech głównych pokładów:

Pokład dowództwa

Zawiera w sobie mostek w kształcie łuku, gdzie Shepard może porozmawiać z Jokerem, śluzę powietrzną, pomieszczenie z mapą galaktyki, nad którą czuwa Nawigator Pressly, i pokój odpraw po przeciwnej stronie mostka. Ten ostatni służy również jako pokój konferencyjny, gdzie Shepard może w prywatności porozmawiać z Radą Cytadeli.

Centrum Informacji o Walkach (CIC) Normandii jest niezwykłe. Statki Przymierza zazwyczaj umieszczają dowodzących oficerów w środku pokoju, by ułatwić komunikację z podwładnymi, jednak miejscówka dowódcy w CIC Normandii znajduje się na tyłach. Powodem tego jest turiański design statku, których to dowódcy wolą patrzeć z góry na podwładnych niż przebywać między nimi; inżynierzy chcieli sprawdzić, na ile sprawdzi się to przy ludzkiej strukturze dowództwa. Oficerowie Normandii używają radia z ich kombinezonu, by komunikować się z operatorami poza zasięgiem ucha, gdy jest to potrzebne.

Kwatery

Drugi pokład osiągalny jest za pomocą pary schodów.

Jest to pokład mieszkalny Normandii, zawierający w sobie stołówkę, kabiny sypialne załogi, prywatną kabinę kapitana oraz jego biuro i pokój medyczny, gdzie można znaleźć Doktor Chakwas. Liara T`Soni spędza swój czas w laboratorium i w magazynie na tyłach. W pokoju medycznym znaleźć można również dozownik medi-gelu.

Wzdłuż ściany, na zewnątrz, można znaleźć szafę z ekwipunkiem Sheparda. Po drugiej stronie pomieszczenia, przy panelu kontrolnym, znajdziemy Kaidana Alenko.

Pokój inżynierów

Winda z kwater Normandii prowadzi na dół, do pokoju inżynierów i garażu, w którym znajdziemy M35 Mako. Ashley Williams czyści karabiny nieopodal szafek drużyny; Garrus Vakarian zajmuje się Mako, podczas gdy Urdnot Wrex po prostu przygląda się wszystkiemu z drugiej strony pomieszczenia. Po przeciwnej stronie kroganina znajdziemy Oficera Zapotrzebowań Normandii, który może sprzedać Shepardowi nowy ekwipunek.

Drzwi prowadzą do sekcji inżynierów, zawierającej rdzeń napędu. Shepard może tam znaleźć Inżyniera Adamsa i ciężko pracującą Tali.

Technologia

System niewidzialności Normandii (IES) jest jej najbardziej godnym uwagi dodatkiem. Przez stulecia uważano, że niewidzialność statków jest niemożliwa. Ciepło wytwarzane przez zwykłe działania statków jest łatwo wykrywalna w temperaturze zera absolutnego panującej w kosmosie. Mimo wszystko Normandia jest w stanie czasowo „zmagazynować” to ciepło specjalnie do tego przystosowanych pojemnikach.

System IES ma kilka ograniczeń. Nie działa podczas podróży nadświetlnych, ponieważ emitowane przez Normandię niebieskie pole wykracza poza możliwości magazynowania statku i nawet jakiś czas po wyjściu z nadprzestrzeni, każdy wizualny skaner odkryje Normandię. Mimo wszystko jest to rzadki przypadek, gdyż większość statków polega na skanerach innego rodzaju niż wizualne, a namierzenie innego statku w przestrzeni jest trudne. Normandia może przejść w stan „cichego działania” na 2-3 godziny lub pływać niezauważalnie przez system przez dni, zanim zdradzi przed kimś swoją pozycję. Zmagazynowane ciepło musi w końcu zostać wydalone lub podniesie się do poziomu, w którym będzie w stanie usmażyć całą załogę żywcem. System niewidzialności jest zasilany przez eksperymentalną część ekwipunku statku, zwaną Rdzeniem napędowym Tantalus, który jest proporcjonalnie dwa razy większy niż w każdym innym statku. Tali`Zorah nar Rayya jest zafascynowana tym, jak Przymierze zdołało zmieścić rdzeń w takim małym statku. Joker wspomina, iż zbyt wielki rdzeń wpływa na balans Normandii, jednak nie jest to nic, z czym by sobie nie poradził. Napęd Tantalus generuje koncentrację masy, w którą Normandia „się zapada”, co pozwala jej poruszać się bez użycia urządzeń generujących ciepło. Rdzeń nie tylko czyni Normandię cichą i szybką, ale oznacza też, że może przejść w prędkości nadświetlne na o wiele dłużej, bez ryzyka uszkodzenia napędu.

Jeśli Normandia udowodni swą przydatność w czasie swych testowych misji, spodziewany jest początek produkcji statków, które korzystać będą z lekcji, których udzieli im pierwszy tego typu statek.

Załoga

 • Kapitan David Anderson – Pierwotny Oficer Dowódca (CO)
 • Komandor Shepard – Pierwotny Oficer Wykonawczy (XO), aktualny CO
 • Porucznik Lotów Jeff „Joker” Moreau – Szef Sterników
 • Nawigator Pressly – Szef Nawigatorów, aktualny XO
 • Doktor Chakwas – Szef Oficerów Medycznych (CMO)
 • Inżynier Adams – Szef Inżynierów (CHENG)
 • Porucznik Załogi Kaidan Alenko – Komandor Marine
 • Szef Uzbrojenia Ashley Williams – Szef Zaopatrzenia Marine
 • Kapral Richard L. Jenkins – Marine
 • Szeregowy Fredricks – Marine

Dodatkowo

 • Dwójka załogi mostku (1 kobieta)
 • Pięciu oficerów CIC
 • Ośmiu techników pokładu dowództwa (3 kobiety)
 • Czterech Marines
 • Trzech Inżynierów (2 kobiety)
 • Jeden Oficer Zaopatrzenia

Źródło: Masseffect.wikia.com

Komentarze

Brak komentarzy! Bądź pierwszy! Podziel się swoimi spostrzeżeniami!

Dodaj komentarz

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!
Wczytywanie...