Cytadela

4 minuty czytania

Cytadela to ogromna stacja kosmiczna, skonstruowana ponad 50 milleniów temu w samym sercu Serpent Nebula, niedaleko gwiazdy znanej jako Wdowa. Będąca głównym ogniwem galaktycznej społeczności, służy za jej polityczną, kulturalną i finansową stolicę. Jest również domem dla Rady Cytadeli, potężnego, złożonego z wielu ras ciała zarządzającego. Cytadela okrzyknięta jest największym osiągnięciem Protean.

Statystyki

Rotacja: 3,5 minuty na obrót

Rotacyjna siła grawitacji w Okręgach: 1,02 grawitacji ziemskiej

Rotacyjna siła grawitacji w Prezydium: 0,3 grawitacji ziemskiej

Całkowita długość (otwarta): 44,7 km

Średnica (otwarta): 12,8 km

Długość ramienia: 43,6 km

Szerokość ramion: 330 m

Średnica kręgu Prezydium: 7,2 km

Szerokość kręgu Prezydium: 553 m

Głębokość zewnętrznych pancerzy: 13 m

Waga ogólna: 7,11 bilionów ton

Populacja: 13,2 miliona (nie wliczając opiekunów)

Wysokość Wieży Prezydium: 1047 m

Historia

Asari byli pierwszą rasą, która odkryła Cytadelę, niedługo po tym, jak nauczyli się używać przekaźników masy. Następnie dołączyli do nich Salarianie, a zaraz potem, Volusowie. W czasie, gdy kolejne rasy były informowane przez Asari bądź odkrywały same Cytadelę, zdobywały w jej obrębie ambasady i dostawały się pod jurysdykcję powstającej Rady, którą ostatecznie objęły rasy Asari, Salarian i Turian. Strategicznie ulokowana na złączeniu wielu punktów międzygalaktycznych prowadzących do różnych części galaktyki, Cytadela szybko stała się centrum aktywności. Stacja została wybrana jako dom Rady Cytadeli, niejako cementując jej ważną pozycję w społeczności galaktycznej. Uważa się ją za polityczne i kulturalne serce „przestrzeni Cytadeli”, jak nieoficjalnie nazywa się wszystkie systemy, które znajdują się pod kontrolą ras wchodzących w skład Rady Cytadeli. Nawet po upływie tysięcy lat zamieszkania, Cytadela wciąż posiada wiele sekretów. Nikt do końca nie wie, ile dokładnie lat liczy sobie stacja, ani z jakiego materiału jest skonstruowana. Lokacja jej rdzenia, głównej jednostki kontroli, systemów regulacji, takich jak wspomaganie życia czy nawigacji, pozostaje nieznana. Najbardziej widoczną i prawdopodobnie najbardziej intrygującą tajemnicą Cytadeli są jej Opiekunowie. Ci spokojni obcy podtrzymują system życiowy Cytadeli i można ich spotkać pracujących na terenie całej stacji, a mimo to niewiele o nich wiadomo.

Rozplanowanie

Cytadela to masywna konstrukcja, w kształcie podobna do pentagramu. Składa się z centralnego pierścienia o średnicy 7,2 km, z którego wyrasta 5 ramion, każde o długości 43,6 km i 330 m szerokości. Stacja jest w stanie zamknąć się sama w sobie poprzez połączenie pięciu ramion, przeistaczając się w długi, niemożliwy do przebicia cylinder. Mimo to Cytadela zamyka się jedynie w stanie pogotowia, a normalnie pozostaje w swej otwartej formie. Centralny pierścień i pięć ramion są domem odpowiednio dla Prezydium i mieszkańców. W pierścieniu znajdują się również porty kosmiczne, ponieważ jest to centrum rotacji, co pozwala łatwiej dostać się do doków znajdujących się w obrębie stacji.

Prezydium

Prezydium to potężny kompleks w wyglądzie przypominający park, zawierający w sobie biura przedstawicieli różnych galaktycznych rządów i ambasady wszystkich raz reprezentowanych w Cytadeli. Znajdują się tam również sklepy, restauracje i miejsca rozrywki służące bogatym rezydentom, którzy żyją i pracują na terenie sektora. Prezydium monitorowane jest przez Wirtualną Inteligencję, zwaną Aviną, która, w przeciwieństwie do ramion stacji, wprowadza sztuczny, 20 godzinny plan dnia: światła są przygaszane, a holograficzne „niebo” przyciemniane na 6 z 20 godzin i imitując dobrze znany cykl dzień-noc.

Wieża Cytadeli

Znajdująca się w centrum Prezydium Wieża mieści w sobie komnaty Rady i główną jednostkę ruchu w stacji – każdy statek w odległości setek kilometrów podlega jurysdykcji Kontroli Cytadeli. Komnaty same w sobie nie są publicznie otwarte, a dostęp do nich mają jedynie oficjele i niektórzy ze specjalnymi prawami. Są pięknie wyposażone, ozdobione drzewkami wiśniowymi i fontannami, jak również niezliczonymi klatkami schodowymi, które prowadzą do centralnej platformy, gdzie zbiera się cała Rada.

Ramiona

Ramiona Cytadeli, znane jako Dzielnice, mieszczą w sobie mieszkalne i komercyjne sektory stacji. Gęsto zaludnione, są domem dla milionów rezydentów z wielu galaktycznych ras i porównać je można do ziemskich miast, takich jak Hong Kong czy Singapur. Niezliczona ilość drapaczy chmur wyrasta z super struktury, stłoczona przeciwko próżni, ponieważ atmosfera umożliwiająca oddychanie jest osiągalna na wysokości około 7 metrów. W przeciwieństwie do Prezydium nie ma tu sztucznego podziału na cykl dzień-noc, czego konsekwencją jest praktycznie nieustająca aktywność komercyjna oraz praca i odpoczynek rezydentów – wedle uznania. Barla Von stosownie nazywa ten teren kulturalnym sercem Cytadeli, a co za tym idzie – całej przestrzeni Cytadeli. Ramiona strzeżone są przez SOC (Służby Ochrony Cytadeli), których biura i areszty umieszczone są na niższych poziomach ramion. Flux to popularny klub nocny, który również mieści się na terenie ramion.

Systemy obronne

Jak przystało na tak ważną, galaktyczną lokację, Cytadela posiada wiele warstw ochrony. Pierwszą jest sama Serpent Nebula: kompozycja mgławicy jest bardzo trudna do nawigacji dla atakujących flot, co powstrzymuje je przed uruchomieniem zmasowanego ataku. Kolejną częścią łańcucha obronnego Cytadeli jest jej Flota. Flota to potężny oddział specjalny, w którego skład wchodzą głównie statki kosmiczne Turian, jednak składająca się również ze statków innych ras Rady. Flota Cytadeli, dowodzona przez imponujący pancernik Asari, zwany Destiny Ascension, nieprzerwanie patroluje przestrzeń wokół stacji. Mimo wszystko, gdyby agresorowi udało się przebić przez Flotę Cytadeli, posiłki są kwestią minut, dzięki rozmieszczonej niedaleko Cytadeli sieci urządzeń umożliwiających skoki międzygalaktyczne. Jeśli jakiś wróg zbliży się odpowiednio, stacja jest w stanie zamknąć się w sobie i stworzyć długi, opancerzony cylinder, o długości 25 kilometrów. Kadłub stacji jest tak niesamowicie wytrzymały, że nawet poddany ostrzałowi najbardziej rozwiniętej technologicznie broni, zajęło by wiele dni nieprzerwanego bombardowania, by wyrządzić krzywdę tej super strukturze. Jako dodatek, stacja posiada własne, wewnętrzne siły bezpieczeństwa, znane jako SOC. 200,000 oficerów patrolujących stację poradzić sobie może ze wszystkim, od odprawy celnej po negocjacje o zakładników.

Źródło: Masseffect.wikia.com

Komentarze

Brak komentarzy! Bądź pierwszy! Podziel się swoimi spostrzeżeniami!

Dodaj komentarz

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!
Wczytywanie...