Książki fantastyczne

Informacja prasowa

kraken, okładka

Kraken, najnowsza powieść Chiny Miéville’a, to jedna z najdziwniejszych, najzabawniejszych i najbardziej mrożących krew w żyłach książek, jakie można przeczytać zarówno w tym, jak również w dowolnym innym roku. Autor uchyla drzwi do Londynu, jakiego nie widuje się codziennie: to niezwykła metropolia, poruszana odwiecznymi prądami mitów i magii, miejsce, gdzie przestępcy, policjanci, kultyści i magowie uwikłani są w bezwzględną wojnę, która może wywołać – lub zatrzymać – ostateczny koniec.

Głęboko w skrzydle badawczym Muzeum Historii Naturalnej znajduje się bezcenny eksponat – jeden z tych, które trafiają się badaczom rzadziej niż raz na pokolenie – idealnie zachowana kałamarnica olbrzymia. Co może oznaczać nagłe, tajemnicze zniknięcie tego okazu?

Dla kustosza muzeum, Billy’ego Harrowa to jedynie początek drogi wiodącej w sam środek podziemnego Londynu, pełnego walczących kultów, surrealistycznej magii, apostatów i zawodowych zabójców. Możliwe, że istota, którą zakonserwował w formalinie jest nie tylko biologiczną ciekawostka – niektórzy uważają, że to sam bóg. Bóg, którego wyznawcy modlą się o koniec świata.

Książki fantastyczne

Nadchodzi Conan Cimmeryjczyk

Dodał: , · Komentarzy: 0

Informacja prasowa

Przybył Conan Cimmeryjczyk – czarnowłosy, o posępnym wejrzeniu, z mieczem w dłoni; złodziej, rozbójnik, zabijaka, raz bawiący się setnie, kiedy indziej pogrążony w zadumie. Przybył, by swymi obutymi w sandały stopami deptać błyszczące klejnotami trony Ziemi.

- Feniks na mieczu

Oto nadchodzi – zupełnie nowe wydanie rozproszonych dotąd, a niekiedy w ogóle w Polsce nieznanych pierwotnych wersji opowiadań o Conanie z Cimmerii! W trzech tomach zgromadzone zostały wszystkie oryginalne teksty napisane przez Roberta E. Howarda oraz wiele materiałów dodatkowych.

Conan z Cimmerii, stworzony przez amerykańskiego pisarza Roberta E. Howarda (1906-1936), pojawił się po raz pierwszy na łamach popularnego czasopisma „Weird Tales” i od razu zawładnął wyobraźnią czytelników. Przez wiele lat, już po śmierci autora, jego teksty ukazywały się w rozmaitych przedrukach, nierzadko obarczone licznymi zmianami redakcyjnymi. Niektóre zostały wręcz dogłębnie przerobione, m.in. przez L. Sprague de Campa i Lina Cartera. Publikowane dotąd w naszym kraju wersje odbiegają zatem treścią od howardowskich oryginałów napisanych blisko osiemdziesiąt lat temu.

Edycja przygotowywana przez REBIS jako pierwsza w języku polskim opiera się właśnie bezpośrednio na tekstach źródłowych i idzie nawet dalej. Prócz samych opowiadań bowiem pojawi się w niej sporo materiałów archiwalnych, dotąd w ogóle niepublikowanych – szkiców, zapisków i notatek Howarda, jakie pozwolą prześledzić proces powstawania poszczególnych historii. Dopełnienie całości stanowią zaś obszerne eseje historyczno- i krytycznoliterackie na temat sagi o Conanie.

Książki fantastyczne

REBISowe premiery w sierpniu

Dodał: , · Komentarzy: 0

Informacja prasowa

Niewiele dni pozostało do rozpoczęcia kolejnego miesiąca – sierpnia. Co to oznacza? Cóż, większość zapewne odpowie, że połowa wakacji minęła jak jeden dzień. Coś w tym prawdy jest, ale nie zapominajmy, że dany nam wolny czas można sobie uprzyjemnić czytając dobrą książkę. I tak właśnie myśli wydawnictwo Rebis, które na sierpień przyszykowało masę ciekawych premier.

człowiek z wysokiego zamku, rebis, okładka,

CZŁOWIEK Z WYSOKIEGO ZAMKU – premiera 3 sierpnia

Stany Zjednoczone, rok 1962. W San Francisco I Cing, chińska księga wróżebna, jest równie często używana jak książka telefoniczna, pod Golden Gate swobodnie przepływają japońskie lotniskowce, a w porcie lotniczym lądują rakiety pasażerskie Lufthansy. Wkrótce minie 20 lat, odkąd państwa Osi wygrały wojnę, i Amerykanów zajmuje głównie to, kto zostanie kanclerzem Rzeszy po Bormannie...

Czy to jednak nie jest jakaś ułuda, rzeczywistość na poły tylko spełniona albo jedna z wielu?

Odpowiedzi, jakie zaczyna dawać niektórym osobom I Cing, zdają się na to wskazywać...

lot nocnych jastrzębi, rebis, okładka

LOT NOCNYCH JASTRZĘBI – premiera 10 sierpnia

Raymond E. Feist, autor z topu listy bestsellerów "New York Timesa", powraca do magicznego świata, nad którym znów zbierają się czarne chmury... Zaczyna się właśnie Wojna Mroku!

Mrożąca krew w żyłach wizja ogromnej armii, która pojawia się w samym sercu Midkemii, by przynieść jej śmierć i zniszczenie, budzi w środku nocy potężnego maga imieniem Pug. Nawet wielka potęga Tsuranuanni nie może powstrzymać najazdu obcej rasy. Tymczasem w odległym mieście Stardock dwaj bracia zupełnie nieprzygotowani do tak poważnej misji otrzymają szansę dołączenia do Konklawe Cieni. Mają pomóc w ujawnieniu spisku sięgającego szczytów władzy. Sieć intryg snuje starożytna Gildia Śmierci – klan bezlitosnych zabójców, których przerażeni ludzie ochrzcili mianem Nocnych Jastrzębi!

Książki fantastyczne
słońce słońc, recenzja, ars machina, karl schroeder, virga

Nadszedł czas, aby opublikować recenzję "Słońca Słońc", najnowszej pozycji wydanej przez Ars Machinę. Czy warto przeczytać książkę Karla Schroedera? Przekonajcie się sami!

Po poprzedniej książce wydanej przez wydawnictwo "Ars Machina" wiedziałem, że kolejna pozycja, jaką wybiorą do przedstawienia polskim czytelnikom będzie równie dobra, a może nawet lepsza. "Rozgwiazda" Petera Wattsa postawiła poprzeczkę niezwykle wysoko, ale skoro sam Watts do spółki z Larrym Nivenem zachwalali dzieło Karla Schroedera, zasiadłem do czytania jego książki dosyć spokojny o jej poziom. Jak się okazało, nie byłem bardzo daleki od prawdy.

"Słońce Słońc" to Pierwsza Księga Virgi, pięciotomowego cyklu autorstwa wspomnianego już Karla Schroedera. Akcja książki toczy się w dalekiej przyszłości, w świecie znanym pod nazwą Virga. Nie było by w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że owa Virga, to wypełniony powietrzem balon, w którym można znaleźć jeszcze tylko kawałki skał, przemierzające przestrzeń kule wody i różne dziwaczne stworzenia – od malutkich owadów zbierających "paliwo" dla słońc, aż do gigantycznych robali przewyższających rozmiarem spore miasto. Ludzie zamieszkujący to uniwersum nie znają pojęcia stałego lądu czy gór, a żyją w zawieszonych w przestrzeni miastach i miasteczkach, które, dzięki ruchowi kołowemu, wytwarzają coś, co można nazwać namiastką grawitacji. Reszta przestrzeni oferuje jedynie stan nieważkości.

Centralnym punktem Virgi jest "Słońce Słońc", Candesce, olbrzymie słońce uznawane za matkę wszystkich ognistych gwiazd porozsiewanych w różnych miejscach tego ciekawego świata. Oczywiście byłoby zbyt miło, gdyby ciepłe światło docierało do najdalszych zakątków balona. Tam, gdzie nie dociera już nawet najmniejszy promyk, znajduje się zima. Czarna, mroźna przestrzeń, która oferuje swoje wątpliwe dobra jedynie renegatom, wygnańcom czy bandom powietrznych piratów, którzy korzystają z faktu, że mało kto zapuszcza się na tamte tereny.

Czytaj dalej...

Książki fantastyczne

Ziemia, powietrze, ogień i... budyń

Dodał: , · Komentarzy: 0

Informacja prasowa

ziemia powietrze ogień i budyń, tom holt, prószyński, okładka

Napisane z niezwykłym polotem,

niespotykanie zwariowane,

skrzące się dowcipem

J. W. Wells to z pozoru poważne przedsiębiorstwo, tak naprawdę jednak firma, która wypłaca Paulowi Carpenterowi pensję, jest nadzwyczaj złowrogą organizacją z niezmiernie dziwacznym kierownictwem.

Paul już myślał, że zaczyna się orientować w sytuacji (zwłaszcza kiedy zakochał się bez pamięci w swojej niewytłumaczalnie ponętnej koleżance Sophie), ale gdy pracuje się w J. W. Wells, śmierć zawsze jest tuż, w odróżnieniu od wiecznie nieobecnego zszywacza. Nasz zakochany na śmierć bohater wkrótce odkryje, że w oku obserwatora jest nie piękno, lecz budyń. I że strasznie piecze.

Niesłychanie zabawne opowieści fantastyczne Toma Holta zaludnione są przez złe gobliny, irytujące duszki i ludzi takich jak my. Sęk w tym, że nie zawsze da się poznać, kto jest kim.

Książki fantastyczne

Wyniki konkursu "Słońce Słońc"

Dodał: , · Komentarzy: 0

Czas na wyniki konkursu "Słońce Słońc"! Wczoraj, przynajmniej na Pomorzu, tytułowego słońca nie zabrakło, w przeciwieństwie do dnia dzisiejszego. Może więc uda się je przywołać, ogłaszając wyniki dzień później ;)

słońce słońc

Odpowiedzi:

  • "Virga" liczy sobie pięć ksiąg,
  • Autor książki jest Kanadyjczykiem,
  • "Ars Machina" wydała do tej pory trzy książki.

Zwycięzcy:

  • Jarosław M. z Pińczyc
  • Jolanta Z. z Wronek
  • Konrad S. z Lubartowa

Serdecznie gratulujemy wszystkim szczęśliwcom, a pozostałym życzymy tego zagubionego szczęścia w kolejnych naszych konkursach (których wyniki powinny pojawić się na czas ;))!

Dziękujemy wydawnictwu Ars Machina za zasponsorowane nagrody.

Książki fantastyczne
halt w niebezpieczeństwie

W dzisiejszy, środowy wieczór, GameExe przyszykowało specjalnie dla Was kolejną aktualizację działu książkowego, który tym razem został wzbogacony o recenzję dziewiątej już części serii zatytułowanej "Zwiadowcy". Końcową ocenę ponownie wystawił nasz redakcyjny weteran – Tamc., który zawsze w ciepłych słowach wyrażał się o dorobku pisarskim Johna Flanagana. Czy tym razem coś się zmieniło? Sprawdźcie sami!

"Zwiadowcy" stanowią serię, która na dobre zadomowiła się już wśród książek poświęconych fantastyce. W połowie czerwca bieżącego roku światło dzienne ujrzała dziewiąta część tego cyklu, zatytułowana "Halt w niebezpieczeństwie". Wszystkim miłośnikom przygód Willa i spółki tytuł ten nie tylko nie wróży nic dobrego, ale również powoduje, że zadają sobie pytanie: "Co takiego tym razem przygotował dla nas John Flanagan"? By poznać odpowiedź, należało zabrać się za lekturę, na którą osobiście miałem bardzo dużą ochotę. Czy pochodzący z kraju kangurów autor stanął na wysokości zadania i zdołał zaspokoić me oczekiwania po raz enty?

Książki fantastyczne

Król Demon – recenzja

Dodał: , · Komentarzy: 0
okładka, król demon

Kolejny dzień i kolejna aktualizacja. Tym razem recenzji doczekała się powieść Amerykańskiej pisarki Cindy Williams Chima zatytułowana "Król Demon". Co prawda od światowej premiery minęły już blisko dwa lata, ale najważniejszy jest fakt, że od 29 czerwca pozycję tą może przeczytać każdy Polski fan fantastyki. A czy warto? Na to pytanie postarał się odpowiedzieć Nazin w swojej recenzji. Ponownie nie pozostaje mi nic innego, jak życzyć Wam miłej lektury!

W ciągu ostatniej dekady nastąpiła dosłowna eksplozja nowych książek i pisarzy gatunku fantasy. Choć księgarnie wydają się być skłonne do dzielenia książek fantasy na osobne sekcje dla dzieci i młodzieży, sporo dorosłych mimo wszystko zabiera się za takie lektury. Skutkuje to tym, że ogólna jakość pisania zmieniła się i w wielu przypadkach stała się bardziej dojrzała. Jednym z dobrych przykładów takiej tendencji może być Cinda Williams Chima, której twórczość zalicza się do "Young Adult fantasy", lecz z przyjemnością może być czytana przez każdego. Amerykańska pisarka, której książki cieszą się sporą popularnością, debiutuje w Polsce pozycją "Król Demon" – pierwszą częścią czterotomowej serii.

Książki fantastyczne

Informacja prasowa

mumia, rebis, anne rice

W najbliższą środę trafi do księgarń Mumia, kolejna wydana przez REBIS powieść Anne Rice. Tym razem autorka „Kronik wampirów” zabiera czytelnika do Londynu końca XIX wieku, gdzie trafia najnowsze sensacyjne odkrycie – mumia faraona Ramzesa Wielkiego, zwanego też Przeklętym.

Nikt nie zdaje sobie sprawy, że Ramzes jest nieśmiertelny i dzięki światłu słonecznemu może się przyoblec w piękne ciało, któremu nie oprze się żadna kobieta. Czy ożywiony faraon może się odnaleźć w tętniącym życiem wielkim mieście końca XIX wieku? Jak poczuje się w swojej dawnej stolicy?

Anne Rice, z właściwą sobie swadą, opisuje niebywałe perypetie, jakie wynikną ze zderzenia świata starożytnego i współczesnego. Żądza władzy i bogactwa, zbrodnia, zazdrość, spryt, wielkie namiętności, poszukiwanie zwyczajnej miłości i szczęścia, które zapełniają strony tej wartko płynącej powieści, okazują się niezmienne od tysięcy lat.

Anne Rice jest niezwykle popularną pisarką, autorką horrorów, powieści erotycznych i utworów o tematyce historycznej. W Polsce znana jest z wydanych przez REBIS cykli „Kroniki wampirów” z bestsellerowym Wywiadem z wampirem oraz „Nowe opowieści o wampirach”, a także cyklu „Chrystus Pan” i powieści Krzyk w niebiosa.

Książki fantastyczne

Informacja prasowa

jak przeżyć w fantastycznonaukowym wszechświecie, charles yu, prószyński, okładka

Elektryzująco oryginalna powieść, która zakrzywia czas i wyobraźnię

Klienci firmy Time Warner Time każdego dnia wsiadają do wehikułów czasu i usiłują zrobić jedyną rzecz, której robić nie powinni: zmienić przeszłość. Gdy któryś z nich wpadnie w tarapaty, Charles Yu śpieszy mu z pomocą. Czyhające na samotnych seksboty, paradoksy skaczące jak ceny akcji na giełdzie, więżące nieuważnych podróżników pętle czasowe – na użytkowników komercyjnych wehikułów czeka wiele niebezpieczeństw.

Wszystko to blednie jednak w porównaniu z kłopotami, w jakie wplątał się Yu. Zaczęło się od tego, że zastrzelił przyszłego siebie. Teraz, mając za towarzyszy: TAMMY, czyli popadający w depresję system operacyjny, oraz Eda, nieistniejącego, ale ontologicznie niesprzecznego psa, Charles spróbuje ocalić swoją przyszłość. Wyrusza w nieznane, w przeszłość i w czas poza czasem.

Wczytywanie...