Słońce Słońc

Słońce Słońc
  • Autor
  • Tytuł oryginału Sun of Suns
  • Data wydania 18 lipca 2011
  • Data wydania oryginału 3 października 2006
  • ISBN 978-83-932319-5-9
  • Wydawnictwo Ars Machina
Ocena użytkowników
10 Średnia z 7 ocen
Twoja ocena
Game Exe Patronuje

Jest odległa przyszłość. Świat znany pod nazwą Virga to fulerenowy balon o średnicy trzech tysięcy mil, wypełniony powietrzem, wodą oraz dryfującymi kawałkami skał. Ludzie żyjący w jego wnętrzu zmuszeni są konstruować własne fuzyjne słońca oraz „miasta”, które kształtem przypominają ogromne, drewniane koła ze szprychami, wprawiane w ruch celem otrzymania wirówkowej namiastki grawitacji.

Młody, sprawny i zgorzkniały Hayden Griffin jest bardzo groźnym człowiekiem. Przybywa do Rushu, stolicy Slipstreamu, z jedną myślą: wywarcia krwawej zemsty na mordercach swoich rodziców. Jego celem jest admirał Chaison Fanning, dowódca floty Slipstreamu, który podbił dryfujące państwo Aerie, ojczyznę Haydena. Fakt, że chłopak spędził okres dorastania w różnych, mało bezpiecznych miejscach, nie wróży Fanningowi zbyt dobrze...

Słońce Słońc to wyśmienita, przyprawiona szczyptą steampunka powieść przygodowo-fantastyczna traktująca o zemście, powinności oraz... powietrznych piratach, jakich jeszcze nie znaliście. Wszystko to osadzone w świecie tak niesamowitym, że aż nieprawdopodobnie realnym. To lektura, od której ciężko się oderwać.

„Wiedzieliśmy już, że Karl Schroeder potrafi bawić się w Kubricka. Teraz jednak okazuje się, że potrafi również wcielić się w Dumasa. Co więcej: od czasu Śródziemia nie natrafiłem na tak plastyczną wizję obcego uniwersum. Swoją konstrukcją „Słońce Słońc” zawstydza klasyczne, nivenowskie sposoby kreowania światów.”

Recenzja Czytaj całą recenzję »

Po poprzedniej książce wydanej przez wydawnictwo "Ars Machina" wiedziałem, że kolejna pozycja, jaką wybiorą do przedstawienia polskim czytelnikom będzie równie dobra, a może nawet lepsza. "Rozgwiazda" Petera Wattsa postawiła poprzeczkę niezwykle wysoko, ale skoro sam Watts do spółki z Larrym Nivenem zachwalali dzieło Karla Schroedera, zasiadłem do czytania jego książki dosyć spokojny o jej poziom. Jak się okazało, nie byłem bardzo daleki od prawdy. "Słońce Słońc" to Pierwsza Księga Virgi,... czytaj dalej...

Wczytywanie...