Danifae Yauntyrr

3 minuty czytania

danifae yauntyrr

Danifae Yauntyrr to nieoczekiwany towarzysz Menzoberranzańczyków, który ostatecznie dotarł do Otchłani i stał się Yor'thae – wybrańcem Lolth. Nim do tego doszło, ta córka jednego z rodów Eryndlynu wiodła życie standardowej drowki. Niewiele wiadomo o jej przeszłości poza jedną podróżą do Llacerellynu, kiedy to wraz z matką stały się celem próby skrytobójczej z użyciem żywiołaka. W ucieczce pomógł im specjalnie przygotowany pierścień teleportacji, który w mgnieniu oka przeniósł obie drowki z powrotem do rodzinnej twierdzy w Eryndlynie.

Przełomowym momentem w życiu Danifae okazało się zniszczenie Domu Yauntyrr w okolicach 1362 RD. Opisywana drowka została schwytana i oddana na służbę Halisstry Melarn. Córka jednego z najważniejszych rodów Ched Nasad nałożyła na swoją nową brankę specjalne zaklęcie Więzów. Ta pradawna magia połączyła życie obu drowek w ten sposób, iż śmierć jednej automatycznie oznaczała koniec dla drugiej. Ponadto Danifae nie mogła się odzywać nieproszona i musiała wykonywać każdy rozkaz bez mrugnięcia okiem. "Więzy" nie stanowiły fizycznej bariery uniemożliwiającej oddalenie się od swojej pani, jednak wezwania tej ostatniej branka nie była w stanie zignorować.

Stan ten utrzymywał się przez kolejne dziesięć lat, podczas których Danifae w pełni pojęła swoją nową rolę i jednocześnie przygotowywała plan rozwiązania mocno "krępującej" sytuacji. Na właściwy moment musiała poczekać jednak aż do Milczenia Lolth. W 1372 roku Dom Zuaviir dokonał skutecznej próby obalenia Domu Melarn, co ostatecznie doprowadziło do zniszczenia Ched Nasad. Z rozpadającego się miasta Danifae i Halisstra wydostały się dzięki pomocy jednego z czarodziejów rodu Melarn, by następnie dołączyć do drużyny z Menzoberranzan. Krok ten był strzałem w dziesiątkę, bowiem Danifae szybko dała się poznać jako drowka świadoma swej urody i potrafiąca nią oczarować tak mężczyzn, jak i nawet przywódczynię Menzoberranzańczyków – Quenthel Baenre. Już po odłączeniu się od wyprawy Halisstry, córka rodu Yauntyrr postanowiła wykorzystać okazję i zaproponowała, by reszta drużyny poczekała na zapasy zdobyte w Sschindylrynie. W mieście portali tymczasowo porzuciła towarzystwo Valasa Hune, który pomógł jej dostać się na miejsce, po czym ruszyła na poszukiwania jednego z byłych czarodziejów swego rodu. W końcu dotarła do właściciela Domu Portali Zinnirita, gdzie raz jeszcze posłużyła się swoją urodą, by skłonić lubieżnego maga do zdjęcia Więzów. Gdy odzyskała wolność, zabiła czarodzieja i przywłaszczyła sobie jego dobytek, wliczając w to pierścień z zaklęciem teleportacji, który niegdyś nosiła na ręku jej matka.

Następnie wróciła do drużyny i zaczęła wcielać w życie plan pozbycia się Halisstry. Posłużyła się wpierw draeglothem Jeggredem, którego nieco wcześniej owinęła sobie wokół palca, po czym posłała swojego "pupila", by ten pozbył się kochanka córki domu Melarn, czyli Rylda Argitha. Fechmistrz poniósł śmierć, zaś dawna mistrzyni Danifae, pełna rozpaczy, oddała się w ręce wyznawców Eilistraee, przyjmując przy tym ich wiarę. Ostatecznie Danifae udała się do Otchłani, gdzie stanęła przed wrotami nowej domeny Lolth. Pajęcza Królowa dokonała wyboru, pożerając drowkę i następnie przywracając ją do życia w formie jednego ze swoich aspektów. W ten sposób Lolth dokończyła swoją przemianę w większe bóstwo, zaś Danifae stała się jej częścią. Smakiem musiały obejść się pozostałe pretendentki do tytułu Yor'thae – Quenthel powróciła do Menzoberranzan, zaś ponownie nawrócona Halisstra stała się targanym szaleństwem narzędziem Pajęczej Matki.

danifae yauntyrr

Danifae pojawia się niespodziewanie w Menzoberranzan w 1480 RD. Jako awatar samej Lolth, zaczęła głosić zamiary bogini odnośnie przejęcia funkcji zwierzchniczki całej magii. Jej wyznawcy mieli zdobywać zaklęte przedmioty i w ten sposób wspomóc tworzenie Demonicznego Splotu. Nie wszystkie drowy od razu podporządkowały się temu rozkazowi, który w istocie podnosił dotychczasową niską rangę czarodziejów – w przeważającej mierze mężczyzn.

Kolejne pojawienie się Danifae datowane jest na 1484 RD. Ponownie jako avatar Lolth, ujawniła się w Domu Baenre i Fey-Branche podczas Festiwalu Założycielskiego Menzoberranzan. Fakt ten należy rozumieć jako znak łaski Pajęczej Matki względem wymienionych rodów oraz poparcie dla planowanej wyprawy Quenthel Baenre na powierzchnię.

Danifae Yauntyrr postrzegana była jako drowka o apetycznie zaokrąglonych kształtach. Odznaczała się srebrnymi włosami oraz niezwykłymi szarymi oczami. Nie posiadała rozległych talentów kapłańskich czy ponadprzeciętnego obeznania w walce, jednak nic nie potrafiło zachwiać jej wiary w Lolth. Nosiła drowią kolczugę z emblematem jednego z pomniejszych rodów, zaś w dłoniach dzierżyła wykonany z ciemnej stali buzdygan. Całość wyposażenia uzupełnia puklerz, zaś po wizycie w Sschindylrynie należy do tego dodać kilka magicznych pierścieni, w tym jeden ze smoczymi napisami, który zdolny był przenieść posiadacza i jedną osobę z powrotem do wyznaczonego miejsca, jakim był dawny dom portali Zinnirita.

Komentarze

0
·
Wspaniały artykuł

Dodaj komentarz

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!
Wczytywanie...