Style walki

5 minut czytania

Bautha Zhin

"Uderz i odskocz" to styl, który wykorzystuje naturalną zwinność drowów oraz osłonę ich pancerzy. Taktyka ta nie jest zbyt wyrafinowana. Mroczne elfy okrążają swoich wrogów, po czym przypuszczają atak ze wszystkich stron, co ma gwarantować pełny sukces. Styl ten jest w powszechnym użyciu przeciwko potworom, które bardzo szybko wyprowadzają swoje ciosy, dysponując zarazem dużym zasięgiem rażenia. W takich sytuacjach mroczny elf korzysta z nagłych ataków, które są poparte wysoką zręcznością. Adepci tego stylu często znają także podstawy orb alur. Często wręcz przechwalają się tym, że przeciwnik nie jest w stanie ich nawet dotknąć. Wojownicy biegli w bautha zhin często tworzą pary z drowami biegłymi w stylu z'ress a'thalak. Jest to ulubiony styl łotrzyków oraz kapłanek Eilistraee i Vhaerauna.

Draa Velve

Dość rzadki styl, którego używa zaledwie kilka mrocznych elfów w każdym mieście. Wynika to z faktu, iż wymaga on wrodzonych zdolności. "Dwa miecze" stosują zatem te drowy, które potrafią w mistrzowskim stopniu opanować koordynację pracy obu rąk. W każdej z nich znajduje się broń, którą najczęściej jest miecz. Jedno z ostrzy służy zarówno do ataku, jak i do obrony. Są jednak tacy, którzy nie posiadają specjalnych uzdolnień w walce dwoma sztukami broni jednocześnie i mimo wszystko uczą się podstaw tego stylu w nadziei, że intensywny trening lub magia pomoże im rozwinąć niezbędne umiejętności.

Jivvin Golhyrr

Styl bardzo podobny do kyorlin plynn, którego także uczą się adepci jivvin golhyrr. Polega on na defensywie, co ma doprowadzić do odnalezienia słabych punktów przeciwnika, sprowokowania go do popełnienia błędu i tym samym odsłonięcia się na atak we wrażliwe miejsce. Nazwa tego stylu – "dowcipna sztuczka" – wywodzi się ze stosunku drowów do najniższych warstw społecznych – niewolników i służących. Adepci jivvin golhyrr lubią poniżać swoich przeciwników, po czym zadają decydujący cios. Nikogo nie powinien więc dziwić fakt, iż szkolą się w nim przede wszystkim kapłanki Lolth.

Kyone Veldrin

Styl ten oparty jest na umiejętności, którą posiadają mroczne elfy. Chodzi oczywiście o przywołanie kuli ciemności. Wszystkie drowy są uczone, jak użyć jej do zaskoczenia i rozdzielenia wroga. Niektórzy postanawiają jednak mocniej zgłębić tę taktykę, praktykując styl nazywany "alarmem pośród cieni". Biegli w nim adepci potrafią precyzyjnie ustalić położenie przeciwnika pomimo panującej ciemności, po czym zadać mu cios, samemu pozostając niezauważonym. Grupy mrocznych elfów, stosujących ten styl, zwykłe łączone są ze specjalistami w luth alur. Powstałe w ten sposób oddziały specjalne potrafią przerzedzić szeregi wroga, które następnie dobijane są za pomocą "strzału przewagi".

Kyorlin Plynn

Styl idealny dla konserwatywnych wojowników oraz tych, którzy wolą chwytać przeciwników, aby następnie ich przesłuchać. Drowy wybierają tę taktykę także po prostu po to, aby czerpać przyjemność z poniżania przeciwnika. "Patrz i łap" to styl przede wszystkim defensywny, pozwalający na skuteczne rozbrojenie przeciwnika i uniemożliwienie mu prowadzenia efektywnej walki. Wiele grup bojowych włącza do swoich szeregów przynajmniej jednego eksperta kyorlin plynn, którego zadaniem jest zająć walką najgroźniejszego członka wrogiego oddziału. Dzięki temu reszta spokojnie zajmuje się wrogą grupą, po czym wspólnymi siłami niszczą pozostałego oponenta. Często adeptem tego stylu okazuje się kapłanka Lolth, która chwyta jeńców, aby poddać ich torturom, bądź dla celów ofiarnych (niejednokrotnie jedno nie wyklucza drugiego).

Luth Alur

Wątła postura drowów, charakterystyczna dla wszystkich elfów, nakazuje im się trzymać z daleka od bezpośredniego starcia. "Strzał przewagi" to wymarzony styl, pozwalający na eliminację przeciwników z daleka. Trzeba jedynie czynić to z doskonałą precyzją, wtedy ryzyko odniesienia ran jest niezwykle niskie. Bystre oko i sprawne dłonie sprawiają, że drow używa łuku i może z niego strzelać znacznie szybciej niż pozostali. Problem polega na tym, że niezwykle trudno jest się nauczyć podobnej sprawności w stosunku do tak lubianej przez mroczne elfy ręcznej kuszy. Bojowe oddziały drowów posiadają w swoich szeregach przynajmniej dwóch ekspertów luth alur, których wykorzystuje się we wszelkiego rodzaju zasadzkach. Regularne wojny sprawiają, że tworzone są całe oddziały adeptów tego stylu.

Orb Alur

Styl ten stanowi kombinację najlepszych elementów z bautha z'hin oraz kyorlin plynn. Osiągnięcie poziomu mistrzowskiego zabiera niezwykle dużo czasu, ale jego adepci są niezwykle cenionymi członkami szlacheckich rodów. Przysługuje im z tego powodu wiele przywilejów. Styl ten, nazywany również "pajęczą przewagą", opiera się głównie na wykorzystaniu ruchów powodujących "wymiecenie" przeciwnika, dzięki czemu można zwyciężyć przy minimalnym wykorzystaniu posiadanych sił. Praktykujący orb alur wojownicy zazwyczaj rzucają się w sam środek wrogiej grupy i (jeśli im się to uda) zabijają ich przy pomocy jednego ataku, w myśl zasady: "jedno cięcie – jeden trup". Takie działania mają zdruzgotać morale przeciwników, którzy często salwują się ucieczką lub zarządzają odwrót.

Phindar Streeaka

W przeciwieństwie do powyższych, nie jest to standardowy styl walki, lecz raczej stan umysłu przed bitwą. "Bezmyślna brawura" stanowi określenie zachowania berserkerów. Phindar streeaka nie cieszy się zbytnią popularnością, gdyż brak w nim finezji i zbyt mocno manifestuje chaotyczne zachowanie wojownika. "Bezmyślna brawura" nie pozwala także na korzystanie z żadnych umiejętności opartych na inteligencji. Powodzenie w zastosowaniu tego stylu uzależnione jest od brutalnej siły. Praktykują go małe i prymitywne kolonie mrocznych elfów, jak również wyznawcy ohydnego boga Ghaunadaura.

Sargh'elgg

Styl ten składa się z prostych elementów, jednak tylko długie godziny ćwiczeń pozwalają osiągnąć w nim mistrzostwo. Adepci wykorzystują lekkie bronie lub tradycyjny drowi rapier. Sargh'elgg skupiony jest na maksymalizacji efektów, które powstają poprzez połączenie broni oraz naturalnej zręczności. "Waleczność w rzezi" to nazwa wymyślona dla poprawy samooceny tych, których predyspozycje nie pozwalają na naukę pozostałych stylów. Nastawieni na walkę czarodzieje znają podstawy sargh'elgg, zaś wykorzystywany oręż należy do ulubionych wśród kleryków Kiaransalee, Vhaerauna oraz Lolth, więc także kapłani są z nim zaznajomieni. Przede wszystkim jest to jednak styl, którym posługują się strażnicy niskiej rangi.

Ust Sreen

"Pierwsze zagrożenie" to relatywnie prosty styl, bazujący na szybkości reakcji w chwili spotkania z wrogiem. Czujność stanowi nieodzowny element stanu świadomości drowów, dlatego lekcje w tym stylu są częścią składową programu nauczania w akademiach. Zazwyczaj łączony jest z innym stylem do momentu, kiedy poleganie na błyskawicznym refleksie przestaje być ważne i zostaje wyparte przez inne umiejętności adepta. W składzie każdej grupy zwiadowczej powinien znaleźć się przynajmniej jeden drow, który posługuje się ust sreen. Otrzymuje wtedy kuszę i truciznę usypiającą oraz zadanie, by uciszyć pojedynczego przeciwnika, nim ten zaalarmuje resztę.

Z'har Thalack

"Jeżdżąca wojna" to styl przeznaczony dla drowów, którzy dosiadają "wierzchowców". Najczęściej są to jaszczury, dlatego też zrodziła się potrzeba powstania stylu pozwalającego skutecznie walczyć nawet w najbardziej karkołomnych pozycjach. Drowy posługujące się z'har thalack stanowią silne wsparcie oddziałów "naziemnych".

Z'ress A'thalak

"Siła wojny" jest niezwykle rzadko spotykana wśród drowów. Mroczne elfy nie dysponują znaczną siłą fizyczną potrzebną do prawidłowego wykonania wszystkich niezbędnych ruchów. Adepci tego stylu odrzucają skuteczność na rzecz siły, ucząc się, jak przepołowić ciało upadającego przeciwnika i tym samym dostać się do następnego. Nauka obejmuje także treningi w niszczeniu broni wroga jednym ciosem. Z racji rozwiniętej siły, drowy praktykujące z'ress a'thalak preferują ciężki oręż, jak długie miecze, siekiery czy młoty. Styl ten jest popularny wśród wyznawców Rycerza Lolth, Selvetarma, dlatego też natknąć się można na niego wyłącznie w miastach, gdzie władzę sprawują kapłanki Pajęczej Królowej.

Olath Su'aco

"Mroczny wiatr" został stworzony w celu przeciwstawienia się elfickim łucznikom z Powierzchni. Adepci olath su'aco korzystają z szybkości i zwinności. Noszą jedynie lekkie pancerze i takież uzbrojenie. Ich głównym zadaniem jest odnajdywanie elfickich zwiadowców. Podczas bitwy potrafią przedostać się na tyły wroga i zneutralizować wrogich łuczników. Trening w olath su'aco obejmuje unikanie wrogich strzał poprzez zbicie ich lub zejście im z toru lotu. Dochodząc do wroga, przecinają cięciwę jego łuku albo też od razu przeszywają serce lub gardło. Chętnie najmowani są w oddziałach, które dokonują rajdów na ziemie wyznające Corellona Larethiana. To jeden z ulubionych stylów dla zwiadowców i morderców, często stosowany w parze z ust sreen. Mistrzowie draa velve są często także mistrzami w "mrocznym wietrze", w pojedynkę wprowadzając chaos w szeregach wrogich łuczników.

Komentarze

Brak komentarzy! Bądź pierwszy! Podziel się swoimi spostrzeżeniami!

Dodaj komentarz

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!
Wczytywanie...