Eryndlyn

2 minuty czytania

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, iż stąd pochodzi Lolth – a właściwie jeden z jej aspektów, w postaci ciała niegdysiejszej Danifae Yauntyrr. Z artykułu tego dowiecie się nieco o tym drowim mieście, leżącym w Środkowym Północnym Mroku, pod Wysokimi Wrzosowiskami.

dom yauntyrr, drow, ched nasad

Eryndlyn został zbudowany przez grupę poszukiwaczy zapisków ze starożytnego królestwa Miyeritaru, które zostało założone -18000 RD. Z czasem osiedle wyrosło na silne kupieckie miasto, stanowiące zagrożenie dla całego regionu. Liczba mieszkańców doszła do liczby 60 000, a więc Eryndlyn był dużo większy od bardziej znanego Menzoberranzan. Źródłem wody było małe jezioro znajdujące się pośrodku, zasilane dwoma małymi rzekami.

Zgodnie z tradycją, władzę w mieście piastowały kapłanki Lolth, będące zarazem głową szlacheckich rodów. Kwestie religijne dzielą mieszkańców na wyznawców Pajęczej Królowej, Vhaerauna oraz Ghaunadaura. Sług tego pierwszego bóstwa było najwięcej, dzięki czemu udawało im się narzucać i utrzymywać względną stabilność. Zajmowali oni zachodnią część miasta, podczas gdy wyznawcy Pana Szlamów i syna Lolth usadowili się odpowiednio w południowo-wschodnim i północno-wschodnim kawałku mającej blisko dwie mile kawerny mieszczącej Eryndlyn. Podział ten w dużej mierze pokrywał się z granicami trzech płaskowyżów, na których zbudowano miasto. Dochodziło oczywiście do walk między poszczególnymi frakcjami, co znacząco obniżało realne możliwości miasta do kontrolowania znacznych obszarów oraz trwale podzieliło miasto. Należy zaznaczyć, iż tylko tutaj swój kult miał także sługa i rycerz Lolth – Selvetarm.

Sytuacja uległa zmianie w czasie przedłużającego się Milczenia Pajęczej Królowej. Pozostałe frakcje w mieście wyczuły słabość kleryczek Lolth i przypuściły atak. Do walki przyłączyli się ukryci dotąd kapłani Kiaransalee, dom yauntyrr, drow, danifaektórzy upodobali sobie przemianę kapłanek Pajęczej Matki w rewenantów. Z ogólnego zamieszania skorzystali także agenci Jaezred Chaulssin – prawdziwi sprawcy zamieszek i strona, która pragnęła dzięki temu uzyskać jak największe korzyści. Część mężczyzn, dotąd pomiatanych, powzięła decyzję o ucieczce. Reduty wyznawców Lolth zostały zdobyte i zniszczone.

Jakby tego było mało, Eryndlynu nie ominęła Plaga Czarów (Spell Plague). Szybko rozrastające się obszary dzikiej i niestabilnej magii ogołociły miasto z jego mieszkańców do tego stopnia, iż obecnie osiedle to jest niemal opuszczone. Pobliski węzeł ziemi wchłonął negatywne efekty magiczne, przez co jaskinie wokół miasta stały się jednymi z najgłębszych obszarów dotkniętych plagą w Północnym Mroku.

Wspomniany na początku Dom Yauntyrr, to wymieniony z nazwy ród szlachecki Eryndlynu. Inne nigdy się nie pojawiły w oficjalnych materiałach. Prócz Danifae, należał do niego także Zinnirit – ponad tysiącletni drow, który utrzymywał portal w Sschindylrynie, lecz zginął z rąk dawnej branki Halisstry Melarn. Dom Yauntyrr nie został w żaden sposób uszeregowany i bardzo możliwe, iż został zniszczony jeszcze przed Milczeniem Lolth.

Komentarze

Brak komentarzy! Bądź pierwszy! Podziel się swoimi spostrzeżeniami!

Dodaj komentarz

Wczytywanie...