przebudzenie_cienie

Ched Nasad

3 minuty czytania

dom yauntyrr, drow, ched nasad

Ched Nasad, zwane Miastem Błyszczących Sieci, zostało założone w -3843 RD przez kilka rodów, którym przewodził Dom Nasadra. Byli to uciekinierzy z Menzoberranzan, którzy przegrali wojnę domową z sojusznikami Domu S'sril (nieistniejącego już). Czekała ich śmierć z ręki potężnego maga rodu Thaeyalla, ale wcześniej zawarto kompromis, na mocy którego wygnańcy mogli wędrować w poszukiwaniu nowego domu. Na założenie miasta wybrano jaskinię w kształcie litery "V" pod Wielką Szczeliną, w północnej części Gór Szarych (Środkowy Północny Mrok). Wysoka na milę, w najszerszym miejscu osiąga połowę tej wartości. Według legendy sam awatar Lolth wskazał Nasadrańczykom to miejsce, którego szukali całe dekady (Ched Nasad leży tak naprawdę kilka tygodni drogi od Menzoberranzan). Płaski sufit jaskini przytrzymywany jest przez ściany, które są niemal pionowe i doskonale płaskie. Jest to celowy zabieg architektoniczny, mający zapobiec wspinaczce wszelkich istot za wyjątkiem pająków czy jaszczurek. Budowle wzniesiono na magicznych, zwapniałych pajęczynach, których układ dzielił miasto na strefy, w zależności od posiadanej władzy i bogactwa. Blisko sto takich "fundamentów" przecinało się, stanowiąc doskonałe miejsce do budowy rodowych twierdz. Mniej znaczące rodziny starały się budować swoje groty w ścianach jaskini. To miejsce stanowiło także dom dla całej rzeszy niewolników – blisko 70 tysięcy przy 30 tysiącach drowów.

Władzę nad miastem sprawowała rada składająca się z dwunastu najpotężniejszych rodów. W zasadzie jednak despotyczną władzę sprawował Dom Nasadra w osobie Aunrae Nasarda, który zyskał pozycję o wiele silniejszą niż Dom Baenre w Menzoberranzan.

Do rady należały także Matki Opiekunki:

 • Umrae D'ggtu rządząca Domem D'ggtu,
 • Drisnil Melarn władająca Domem Melarn,
 • Shyntlara Auvryndar z Domu Auvryndar,
 • Inidil Mylyl, Opiekunka Domu Mylyl,
 • Jyslin Aleanrahel rozkazująca Domowi Aleanrahel,
 • Domu Claddath w osobie Talabriny Claddath,
 • Ulvirala Rilynt z Domu Rilynt'tar,
 • Lirndolu Maerret, opiekunka Domu Maerret,
 • Nedylene Zinard rządząca Domem Zinard,
 • Domu Ousstyl w osobie Pellanistry Ousstyl,
 • ShriNeerune Halund władająca Domem Halund.

Znajdujące się w kokonach domy oraz pastwiska pełne grzybów i rothów zostały zniszczone w czasie Milczenia Lolth w wyniku działań rodu Zauvirr – bogatej rodziny kupieckiej, jednak dość nisko postawionej. Chcąc przejąć władzę nad Ched Nasad wynajęli bandę duergarów, a następnie przerzucili ją do miasta. Szare krasnoludy miały wywołać zamieszanie i zniszczyć największe rody, ale do swojej pracy podeszli nad wyraz gorliwie. Zapalające bomby, zawierające alchemiczny składnik zwany kamiennym ogniem, naruszyły konstrukcje pajęczyn, które następnie uległy zniszczeniu, grzebiąc znaczną część miasta na dnie jaskini. Zginęły nie tylko siły zbrojne (blisko 12 tysięcy drowów), ale i znaczna część mieszkańców oraz niewolników. Przeżyło blisko 5 tysięcy osób, dom yauntyrr, drow, ched nasad, jaezred chaulssin ale liczba ta szybko zaczęła się zmieniać. Część odeszła, niektórzy padli ofiarą głodu, potworów czy też łowców niewolników. Znaczną pozycję uzyskał ród Teh'Kinrellz (przed zniszczeniem dwudziesty pierwszy Dom Ched Nasad), który uniknął zniszczenia. Szybko wybił się na szczyt hierarchii w całej okolicy, przeszukując ruiny w poszukiwaniu wartościowych znalezisk. Swoje plany odbudowy mieli także prawdziwi twórcy zniszczenia miasta – skrytobójcy z Jaezred Chaulssin (symbol na lewo), lecz ich plany wskrzeszenia miasta pod patronatem Vhaeruna zakończyły się niepowodzeniem.

Ched Nasad nie spotkał jednak los kolejnego gruzowiska. Prace nad odbudową podjęła rodzina Teh'Kinrellz, która stała się pierwszym domem nowo odbudowanego osiedla. Mieszka w nim także sześć nowych bądź przywróconych rodów. Teraz blisko 7 500 mieszkańców jest rządzonych przez Opiekunkę Faathryl Teh'Kinrellz, która zawiązała bliskie stosunki z Jaezred Chaulssin.

Wśród ciekawostek należy wymienić osobę Shyntlary Auvryndar. Ta wampirzyca zabierała drowy, które niepomyślnie zakończyły Test, by następnie czynić je krwiopijcami. Jej przeciwniczki obawiały się całego legionu podobnych istot. Jedynie opiekunka i sama Lolth wiedziały, iż zamiana mogła dotyczyć tych drowów, które niepomyślnie przeszły Test, ale nie zostały jeszcze zamienione w driderów.

Zesstra Aleanrahel to trzecia córka Domu, a zarazem posiadaczka Pasa Gorothir ze świętym tekstem Shar. Po upadku Ched Nasad utworzyła sektę wyznawców tejże bogini.

W mieście ukrywał się błękitny smok. Pod postacią Quevvena Jusztrin zdawał informacje smoczemu klanowi z gór Nether. Po upadku miasta objawił swoje prawdzie pochodzenie. W gnieździe zgromadził kilka ciekawych przedmiotów, wciąż poszukując nowych za pomocą swoich sług. Najważniejszym z poddanych smoka jest ogniowy genasi Hurnoj.

Komentarze

Brak komentarzy! Bądź pierwszy! Podziel się swoimi spostrzeżeniami!

Dodaj komentarz

Wczytywanie...