Patriarchat

2 minuty czytania

Patriarchat jest odwrotnością matriarchatu, czyli zakłada sprawowanie władzy przez mężczyznę. Początków należy upatrywać w rzymskiej rodzinie, gdzie o wszystkim decydował ojciec, lecz my skupmy się na tej formie rządów wśród drowów.

Na początek oczywista oczywistość – patriarchat powstał jako odpowiedź na despotyczne rządy kobiet. W domyśle chodzi oczywiście o kapłanki Lolth, dlatego właśnie w takich miastach tendencje do przejmowania władzy przez mężczyzn są najsilniejsze. Powody tego stanu rzeczy wydają się nader oczywiste – kleryczki Lolth nie słyną z umiejętności słuchania rad samców, jak też traktują ich jako materiał rozpłodowy i niemal niewolniczą służbę. A przecież mężczyźni niejednokrotnie są biegłymi czarodziejami, jak też stanowią znaczną część sił militarnych danej społeczności.

Nim jednak przejdę do właściwego patriarchatu, wspomnę o specyficznych grupach społecznych, które formalnie służą kobietom, lecz wykształciły w tajemnicy osobne struktury, w przyszłości mogące zaowocować próbą przewrotu i przejęciem steru władzy. Mowa tutaj o czarodziejach, którzy dysponują często znaczną potęgą i na niej budują swój autorytet wśród kobiet. Największym poważaniem cieszy się rzecz jasna arcymag, będący zarazem najpotężniejszym czarodziejem w swoim mieście. Tutaj nie sposób wspomnieć o znanym z kart „Wojny Pajęczej Królowej” liczdrowie z Domu Agrach Dyrr, wydającym decyzje, które potem oficjalnie wykonywała wybrana przez maga opiekunka. Istnienie takich jednostek pozostaje jednak najpilniej strzeżonym sekretem danego Domu, więc nie jest wykluczone, iż sprawujących władzę z ukrycia potężnych czarodziejów jest więcej.

Wiemy także, iż młodzi członkowie Jaezred Chaulssin są wysyłani do pomniejszych Domów w miastach rządzonych przez kapłanki, aby tam w tajemnicy zdobywać potrzebne informacje i podejrzeć strategię wroga, z którym może przyjść im walczyć.

Trochę inaczej sprawa ma się z kupcami. Wybór tego typu zajęcia, równoznaczny z zapisaniem się do jednej z kupieckich kompanii, jest skutecznym sposobem ucieczki przed tyranią kleryczek Pajęczej Matki. Osoby takie nie mają oczywiście praw wykraczających poza dziedzinę handlu, niemniej nie są podporządkowani rozkazom określonej opiekunki czy innych kapłanek z danego Domu.

Tym sposobem dochodzimy do miast, w których mężczyźni sprawują władzę bezpośrednio, uprzednio odsuwając kobiety od funkcji przewodnich i powierzając im inne zajęcia. Sztandarowym i najczęściej przywoływanym przykładem tego typu rządów jest Sshamath, gdzie już od dłuższego czasu o wszystkim decydują mężczyźni, skupieni w ramach szkół specjalizacji wtajemniczeń. Religia została zmarginalizowana, zaś śmierć wszystkich matek opiekunek doprowadziła w końcu do zatarcia się systemu rodów. Można więc powiedzieć, iż kapłanki Lolth skupiają się teraz wyłącznie na sprawach religijnych, sprawowanie władzy zostawiając mężczyznom. Podobnych miast, gdzie odsunięto od władzy Matki Opiekunki, jest oczywiście więcej, lecz ten system rządów wciąż pozostaje modelem mniejszościowym w społeczeństwie drowów.

Podsumowując, w przeciwieństwie do matriarchatu, patriarchat nie ma swojego oparcia w tradycji, lecz jest wyrazem buntu, niezadowolenia mężczyzn z ich roli społecznej w oczach Lolth. Prosperujące Sshamath to przykład na to, iż samce potrafią utrzymać swoje miasto nie tylko z dala od wrogów, ale także od zemsty kapłanek, ochoczo walczących z wszelkimi przejawami herezji. Co więcej, stanowi alternatywę i nadzieję dla tych, dla których podrzędna rola staje się nie do zniesienia.

Komentarze

Brak komentarzy! Bądź pierwszy! Podziel się swoimi spostrzeżeniami!

Dodaj komentarz

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!
Wczytywanie...