Ust Natha

2 minuty czytania

Ust Natha to miasto znajdujące się pod północno-zachodnią częścią Tethyru, w części Podmroku zwanej Old Shanatar (Stare Shanatar). Pojawia się ono w grze komputerowej "Baldur's Gate 2", przez co niektórzy nie zaliczają go do kanonicznych drowich miast. Zapis o Ust Natha znalazł się jednak w "The Grand History of the Realms", dlatego też znajdziecie tutaj o nim kilka informacji.

Trzeba przyznać, że nazwa jest dość zagadkowa. W drowim "ust" znaczy "pierwszy", zaś "natha" stosowane jest niezwykle rzadko dla podkreślenia znaczenia. Mieszkańcy Ust Natha wierzą, że ich miasto powstało w miejscu, gdzie drowy pojawiły się zaraz po wygnaniu do Podmroku. Powstałe wokół świątyni Lolth osiedle szybko się rozrosło, tocząc nieustanne wojny z powierzchniowymi elfami. Właśnie starcia z armiami Suldanesselaru obserwujemy w grze, ale także zawieranie sojuszu z illithidami przeciwko wspólnym wrogom, jak mająca w pobliżu leże smoczyca Adalon czy osiedle svirfleblinów.

Z architektonicznego punktu widzenia Ust Natha prezentuje się dość standardowo – wykorzystano całą dostępną jaskinię, poszczególne budynki sytuując na różnych poziomach. Największy podziw budzi oczywiście świątynia Lolth, która jest zarazem najokazalszym budynkiem w tym mieście. Na dalszych miejscach można umieścić siedzibę rodową pierwszego Domu – Despana. Przewodziła mu Matka Przełożona Ardulace, zaś jej córka nosiła imię Faere. Obie zginęły podczas odrażającego rytuału przywołania demona, który miał przynieść drowom zwycięstwo w wojnie z Suldanesselarem. Inną wymienioną z nazwy rodziną jest Jae'latt, do której należał także lisz Deirex. W mieście znajduje się targ niewolników, bazar, karczma (z areną oraz domem masażu), jak też typowe organizacje militarne – oczywiście osobno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Z niewiadomego powodu w polskiej wersji językowej "Baldur's Gate 2" zostały one nazwane "bractwami".

Wokół Ust Natha znajdują się osiedla svirfneblinów, illithidów, abolethów, beholderów oraz githyanki. Za wyjątkiem pierwszych, cała reszta odwiedza miasto lub na stałe w nim przebywa, przez co wydają się pełnić dla drowów odpowiednie role. W otaczających Ust Natha jaskiniach czai się wielu niebezpiecznych mieszkańców i ich niewolników, tak więc można tutaj skierować wojenne wyprawy lub po prostu kogoś, kto nie powinien z takiej wycieczki powrócić. Za wyjątkiem wspomnianej pozycji, miasto nie pojawia się w żadnych innych oficjalnych materiałach, więc nie wiadomo, co też mogło się w nim zmienić po 1368 RD. Można jedynie domniemywać, że po śmierci dotychczasowej Matrony pierwszego Domu i jej córki, pozostałe rody przypuszczą atak po władzę w mieście.

Komentarze

Brak komentarzy! Bądź pierwszy! Podziel się swoimi spostrzeżeniami!

Dodaj komentarz

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!
Wczytywanie...