Kiaransalee

2 minuty czytania

kiaransalee

Kiaransalee (ki-a-ran-sa-li) to drowia półbogini, zainteresowana nieumarłymi oraz zemstą. Tytułuje się ją Władczynią Umarłych, Mścicielką, Mściwą lub Białą Banshee. Chcąc opisać Kiaransalee najprościej skupić się na jej dziedzinach. Zemsta sprawiła, iż bóstwo to popadło w obłęd, snując okrutne i wymyślne sposoby odpłacenia za doznane krzywdy – tak te prawdziwe, jak również wyimaginowane. Jej celem niezmiennie pozostaje dominacja nad resztą świata, nie ograniczając się przy tym jedynie do Podmroku.

Te plany mają realizować wyznawcy Kiaransalee, skupieni w małych enklawach w każdym z większych miast Podmroku. Kapłani cały czas planują zemstę za każdą śmierć czy obrazę. Zwykle swoich przeciwników mordują z zimną krwią, następnie ożywiają, powiększając tym samym liczbę wiernych. Najbardziej znanym miejscem kultu Mściwej Banshee jest Krypta Zgrzytających Zębów pod Vaasą. To tam rezyduje Kosiarz Dusz, Larynda Telenna, będąca przywódczynią kultu bogini w całym Faerunie.

Właśnie nieumarli są drugą dziedziną Kiaransalee. Wyznawcy tej bogini mają za zadanie ożywić jak największą ilość ciał, które będą mogły potem służyć zemście. Jedyne obchodzone święto, Rozdzieranie Grobów w wigilię Śródzimia, to nic więcej jak wielki pokaz zdolności nekromantycznej. Stworzona w jedną noc armia posyłana jest następnie w świat, by siać spustoszenie.

kiaransalee

Symbolem Kiaransalee jest dłoń drowki ze srebrnym pierścieniem na każdym z palców. Dogmat głosi, iż wszystkich czeka śmierć a zemsty mogą obawiać się ci, którzy zmarnotrawili życie na małostkowe troski. Moc pochodzi jedynie ze zniewalania umarłych, dlatego wskrzeszać należy tak wielu, jak to tylko możliwe.

Historia Kiaransalee nie jest niczym niezwykłym – niegdyś była potężną drowią królową-nekromantką (liczem), żyjącą na innym planie. Zajmowała się wieloma eksperymentami, które w końcu sprawiły, iż jej mąż wygnał ją i przeklął. Wtedy też Kiaransalee poprzysięgła mu zemstę i w ukryciu, z grupką nieumarłych sług, kontynuowała swoje bluźniercze eksperymenty. W końcu zebrała armię na tyle potężną, by zabić męża i przy okazji wymordować wszystkich mieszkańców krainy, którą niegdyś rządził. Działania te doprowadziły ją do statusu półbóstwa, jednakże zależnego od Lolth. Zamordowanie Orcusa (i przejęcie jego dziedziny) zmieniło ten stan rzeczy, niemniej władca Otchłani powrócił, po czym szybko odzyskał utracone miejsce. Od tamtej pory stał się zaciekłym wrogiem Kiaransalee. Władczyni Umarłych sprzymierzyła się z Malarem, Velsharoonem i Hoarem przeciwko Dumathoinowi, Kelemvorowi, Jergalowi i oczywiście Lolth.

W czasie Wojny Pajęczej Królowej Kiaransalee, za pośrednictwem Irae T'sarran, przejęła zamek w Maerimydrze. Ostatecznie Mścicielka padła ofiarą rytuału Wysokiej Magii – Q’arlynd Melarn sprawił, iż wszyscy czczący Mściwą Banshee zapomnieli imienia Kiaransalee, podobnie jak i jej wymazano imiona swoich wyznawców. Z rozkazu Qilue Veladorn zgromadzeni w świątyni słudzy Władczyni Umarłych zostali wymordowani.

Dopiero działania Ao wyrwały Kiaransalee ze stanu letargu. Okazało się, że wciąż posiadała wiernych wyznawców, którzy jakimś sposobem zdołali oprzeć się wysokiej magii Q'arlynda. Podobnie jak pozostali członkowie drowiego panteonu, po wydarzeniu znanym jako Rozdzielenie (Sundering) powróciła do życia, odzyskując dawną pozycję. Utraciła jednak wpływy uzyskane podczas Wojny Pajęczej Królowej i tuż po niej, wliczając w to chociażby kontrolę nad Maerimydrą.

Komentarze

Brak komentarzy! Bądź pierwszy! Podziel się swoimi spostrzeżeniami!

Dodaj komentarz

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!
Wczytywanie...