Kiaransalee

Wojciech "Courun Yauntyrr" Kominek czwartek, 16 lutego 2012

Kiaransalee (ki-a-ran-sa-li) to drowia półbogini, zainteresowana nieumarłymi oraz zemstą. Tytułuje się ją Władczynią Umarłych, Mścicielką, Mściwą lub Białą Banshee. Chcąc opisać Kiaransalee najprościej skupić się na jej dziedzinach. Zemsta sprawiła, iż bóstwo to popadło w obłęd, snując okrutne i wymyślne sposoby odpłacenia za doznane krzywdy – tak te prawdziwe, jak i wyimaginowane.

Te plany mają realizować wyznawcy Kiaransalee, skupieni w małych enklawach w każdym z większych miast Podmroku. Kapłani cały czas planują zemstę za każdą śmierć czy obrazę. Zwykle swoich przeciwników następnie ożywiają, powiększając tym samym liczbę wiernych.

Właśnie nieumarli są drugą dziedziną Kiaransalee. Wyznawcy tej bogini mają za zadanie ożywić jak największą ilość ciał, które będą mogły potem służyć zemście. Jedyne obchodzone święto, Rozdzieranie Grobów w wigilę Śródzimia, to nic więcej jak wielki pokaz zdolności nekromantycznej. Stworzona w jedną noc armia posyłana jest następnie w świat, by siać spustoszenie.

Historia Kiaransalee nie jest niczym niezwykłym – niegdyś była potężną drowią królową-nekromantką (liczem) żyjącą na innym planie. Zajmowała się wieloma eksperymentami, które w końcu sprawiły, iż jej mąż wygnał ją i przeklął. Wtedy też Kiaransalee poprzysięgła mu zemstę i w ukryciu, z grupką nieumarłych sług, kontynuowała swoje bluźniercze eksperymenty. W końcu zebrała armię na tyle potężną, by zabić męża i przy okazji wymordować wszystkich mieszkańców krainy, którą niegdyś rządził. Działania te doprowadziły ją do statusu półbóstwa, jednakże zależnego od Lolth. Zamordowanie Orcusa (i przejęcie jego dziedziny) zmieniło ten stan rzeczy, niemniej władca Otchłani powrócił i odzyskał utracone miejsce. Od tamtej pory stał się zaciekłym wrogiem Kiaransalee. Władczyni Umarłych sprzymierzyła się z Malarem, Velsharoonem i Hoarem przeciwko Dumathoinowi, Kelemvorowi, Jergalowi i oczywiście Lolth.

Symbolem Kiaransalee jest dłoń drowki ze srebrnym pierścieniem na każdym z palców. Dogmat głosi, iż wszystkich czeka śmierć a zemsty mogą obawiać się ci, którzy zmarnotrawili życie na małostkowe troski. Moc pochodzi jedynie ze zniewalania umarłych, dlatego wskrzeszać należy tak wielu, jak to tylko możliwe.

W czasie Wojny Pajęczej Królowej Kiaransalee, za pośrednictwem Irae T'sarran, przejęła zamek w Maerimydrze. Ostatecznie Mścicielka padła ofiarą rytuału Wysokiej Magii – Q’arlynd Melarn sprawił, iż wszyscy czczący Mściwą Banshee zapomnieli imienia Kiaransalee, podobnie jak i jej wymazano imiona swoich wyznawców. Z rozkazu Qilue Veladorn zgromadzeni w świątyni słudzy Władczyni Umarłych zostali wymordowani.

Komentarze

Brak komentarzy! Bądź pierwszy! Podziel się swoimi spostrzeżeniami!

Dodaj komentarz

 
 
Wczytywanie...