Książki fantastyczne

Nagroda World Fantasy 2012 – laureaci

Dodał: , · Komentarzy: 1

Dziś kończy się Konwencja World Fantasy, która tym razem odbyła się w Toronto, w Kanadzie. A co ważniejsze, rozdano najbardziej prestiżowe nagrody w dziedzinie fantastyki – Nagrody World Fantasy. Ponadto w kategorii Życiowe Osiągnięcie nagrodzono Alana Garnera, brytyjskiego pisarza folk fantasy dla dzieci, oraz George'a R.R. Martina, popularnego ostatnio dzięki adaptacji jego " Sagi Pieśni Lodu i Ognia".

nagroda, world fantasy award

Lista nominowanych i laureatów:

Książki fantastyczne

Bramy Domu Umarłych na GameExe!

Dodał: , · Komentarzy: 0

Mam przyjemność ogłosić, że nasz zbiór recenzji pozycji książkowych z tygodnia na tydzień poszerza się niemożebnie, wręcz pęka w szwach. Tym razem recenzowana została druga część ogromnej sagi "Malazańskiej Księgi Poległych" – "Bramy Domu Umarłych", wydawnictwa MAG. Kolejny tytuł Stevena Eriksona utrzymał mnie w przekonaniu, że literatura fantastyczna nie służy tylko rozrywce, ale posiada pewne drugie, głębsze, oblicze.

okładka, bramy domu umarłych

Kontynuacją wydarzeń z "Ogrodów Księżyca" i drugim tomem pokaźnej, bo aż dziesięciotomowej, serii "Malazańskiej Księgi Poległych" są "Bramy Domu Umarłych". Steven Erikson opisuje dalsze losy wcześniej poznanych bohaterów, a dokładnie tej grupy, która w zakończeniu pierwszej części udała się na subkontynent Siedmiu Miast. Porzucone zostają więc na jakiś czas ziemie Genabackis na rzecz imperialnego przyczółka, gdyż wielu zwiastuje rychły koniec malazańskiej potęgi w obliczu Tornada Apokalipsy.

Czytaj dalej...

Dziękujemy wydawnictwu Wydawnictwo MAG za dostarczenie egzemplarza recenzenckiego.

Czytujesz fantastykę? Grywasz w cRPG? A na dodatek lubisz pisać? Zgłoś się i dołącz do nietuzinkowego Dworu GameExe.

Książki fantastyczne

Spotkanie z Robertem M. Wagnerem

Dodała: , · Komentarzy: 2
robert m wagner

W piątek 9 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Oświęcimiu, przy ulicy Józefa Nojego 2, o godzinie 18.00 odbędzie się spotkanie autorskie z Robertem M. Wegnerem. Autorem "Opowieści z meekhańskiego pogranicza" oraz zdobywcą nagrody im Janusza A. Zajdla za opowiadanie umieszczone właśnie w części "Północ – południe".

To ostatnie spotkanie jakie będę miał przed Pyrkonem, więc jeśli ktoś mieszka a pobliżu albo będzie przejazdem w okolicy to serdecznie zapraszam. – pisze na swoim Facebooku.

Książki fantastyczne

Córka żelaznego smoka. Smoki Babel – fragment

Dodał: , · Komentarzy: 0

Informacja prasowa

córka żelaznego smoka. smoki babel

26 października do księgarń trafiła nowa książka z serii "Uczta wyobraźni" – "Córka żelaznego smoka. Smoki Babel" wydana przez wydawnictwo MAG. Czy szykuje się kolejna ciekawa powieść fantastyczna? O tym dowiecie się niebawem, tymczasem zapraszam do przeczytania fragmentu książki, który znajdziecie pod tym linkiem.

Córka żelaznego smoka

„W dniu, gdy dzieci spotkały się, by uknuć śmierć nadzorcy, w głowie dziewczynki-podmieńca zrodziła się decyzja, by ukraść smoka i uciec. Wtedy jednak jeszcze o tym nie wiedziała”.

Tymi słowy Michael Swanwick wprowadza nas w niezwykłą krainę najmroczniejszej fantasy, erotycznych snów i przemysłowych czarów – równając się skoncentrowaną siłą i unikatowością wizji ze swoim nagrodzonym Nebulą arcydziełem "Stacje przypływu". Jane jest ludzkim podrzutkiem dojrzewającym w świecie pełnym przemocy i potworów. Maltretowana i dręczona, trudzi się obok trolli, krasnoludów, zmienników i fejów w ciemnych, styksowych czeluściach fabryki parowych smoków. Pomaga budować gigantyczne, czarne, żelazne maszyny, za pomocą których elfi władcy świata prowadzą wojny. Mała Jane perspektywy ma ponure, a przyszłość wydaje się pozbawiona nadziei – póki zimny, choć kuszący wewnętrzny głos nie naszepcze jej o górskich jeziorach, jesiennych gwiazdach… i wolności.

Książki fantastyczne

Wywiad z Tedem Chiangiem na GameExe!

Dodał: , · Komentarzy: 0
okładka, siedemdziesiąt dwie litery

Pewne nazwiska z dziedziny literatury fantastycznej powinno się znać, mimo nieczytania konkretnych pozycji ich autorstwa. Do tego grona na pewno należy Ted Chiang. To jeden z tych pisarzy, którzy publikują swoje dzieła nieregularnie i w małej ilości, jednak gdy już to zrobią, wiadomo, że są to arcydzieła.

Tak właśnie jest w jego przypadku, zyskując najważniejsze nagrody w tym półświatku, m.in Nebula, Focus, Hugo, im. Johna W. Campbella. Każde jego opowiadanie, które miałem okazję przeczytać, wywarło na mnie wrażenie i dało do myślenia. Szczególnie polecam "Wieża Babilonu" oraz "Piekło to Nieobecność Boga", znajdujące się w zbiorze opowiadań "Historia twojego życia" za sprawą wydawnictwa Solaris.

A tym czasem, zapraszam do przeczytania translacji przeprowadzonego z nim wywiadu przez Vandanę Singh, równie interesującą indyjską autorkę, dla Asian American Writers' Workshop.

Czytaj dalej...

Książki fantastyczne

O Sapkowskim i wiedźminie na dziesięciolecie

Dodała: , · Komentarzy: 0

W sierpniowym numerze "Czasu Fantastyki" opublikowano fragment rozmowy w której udział wzięli Michał Cetnarowski, Paweł Majka i Piotr Górski. Toczyła się w okół Sagi Wiedźmińskiej Andrzeja Sapkowskiego dziesięć lat po jej wydaniu.

logo, witcher

To chyba dobry czas, żeby zastanowić się, jak Sapkowski wpłynął na polską fantastykę, co zmienił w czytelnikach, dla których lektura Sagi była doświadczeniem pokoleniowym, wreszcie – jak te teksty czyta się po latach? Przyznać się, kto zakochał się w Geralcie od pierwszego wejrzenia, a na kim „profesjonał z mieczem” nie zrobił onegdaj żadnego wrażenia... Czy to było w ogóle wtedy możliwe – przejść obok książek Sapkowskiego obojętnie?

Dzięki Drugiemu Obiegowi Fantastyki możecie ją w całości przeczytać tu.

Książki fantastyczne

Tron Półksiężyca – Patronat i premiera

Dodał: , · Komentarzy: 0

Informacja prasowa

18 października trafiła do sprzedaży książka, która powinna zainteresować czytelników. Raz, że jej cena jest bardzo atrakcyjna – tylko 19,90 zł!, a dwa, że niewiele jest powieści, które by przypominały świat baśni "Tysiąca i jednej nocy". Oto ona – "Tron Półksiężyca", nad którym Game Exe objęło patronat!

tron półksiężyca

Świat z Baśni z tysiąca i jednej nocy ożywa na kartach opowieści o łowcy demonów.

Królestwa Półksiężyca stoją na skraju rebelii. Krainą ghuli i dżinów, świętych wojowników i heretyków wstrząsa konflikt pomiędzy rządzącym żelazną ręką kalifem a mistrzem złodziei, Księciem Sokołów. Jakby tego było mało, ludzie zaczynają ginąć w dziwnych, nienaturalnych okolicznościach. Ktoś musi powstrzymać mordercę. Tym kimś ma być doktor Adulla Machslud.

Sęk w tym, że ostatni prawdziwy łowca ghuli w wielkim mieście Dhamsawaat jest już zmęczony polowaniem na stwory, najchętniej przeszedłby na emeryturę. Gdy jednak ofiarami mordercy padają członkowie rodziny jego byłej kochanki, sprawa staje osobista. Wraz z młodym pomocnikiem Raseedem bas Raseedem i obdarzoną niezwykłą mocą Zamią odkrywają, że coś łączy tajemnicze zabójstwa z rodzącą się rebelią – ktoś próbuje zdobyć Tron Półksiężyca.

Czytajcie tę książkę.

Scott Lynch, autor „Kłamstw Locke’a Lamory”

Ahmed jest mistrzem opowiadania epickich historii.

N.K. Jemisin, autorka „Stu tysięcy królestw”

Powalający i ekscytujący.

Fantasy Book Critic

Wciągający, wspaniały i w pełni satysfakcjonujący.

Kirkus Review

Książki fantastyczne

Spadkobiercy ostrza na Game Exe!

Dodał: , · Komentarzy: 0

Dobra książka na wieczór to coś, co doceniamy przede wszystkim w chłodnych, zwiastujących zimę, miesiącach. Warto wtedy sięgnąć po znane nazwisko, gwarantujące solidną pozycję. Czy Adrian Tchaikovsky i kolejny tom jego serii Cienie Pojętnych nadają się na długie wieczory?

spadkobiercy, ostrza

Pełen nadziei, zasiadłem do lektury Spadkobierców ostrza. Szukająca samej siebie Tynisa trafia do wspólnoty, gdzie ma nadzieję odnaleźć rodzinę Salmy. Dziewczyna zmaga się ze zjawami utraconych bliskich, coraz mocniej popadając w obłęd. Jej śladem wyrusza Che w towarzystwie Thalryka. Młoda Makerówna chce ocalić Tynisę przed złym duchem, który dręczy jej każdej nocy. Jakby tego było mało, powracające do sił Imperium wyrusza do starożytnego miasta, gdzie imperatorowa os ma nadzieję znaleźć resztki pradawnej magii.

Jak widać, autor przygotował kilka wątków, jednak czy siódmy tom okazuje się być tym najszczęśliwszym? Czy też może autorowi kończą się dobre pomysły i powinien całą serię zakończyć wcześniej? Odpowiedzi jak zawsze szukajcie w naszej recenzji, którą przygotowaliśmy dla wszystkich pojętnych i niepojętnych.

Książki fantastyczne

Rebeliant – recenzja!

Dodała: , · Komentarzy: 0

Chyba jesienna nuda zagościła na dobre, chociaż mam nadzieję, że to tylko przejściowe zmulenie! Tymczasem krzyslewy dorwał chyba jedną z gorszych premier książkowych tego miesiąca! Tak przynajmniej można wywnioskować z jego recenzji. Dlaczego nie warto sięgać po Rebelianta Marie Lu?

„Legenda: Rebeliant” to pierwszy tom trylogii napisanej przez Marie Lu. Powieść zainteresowała mnie ze względu na fakt, że autorkę natchnęła ekranizacja „Nędzników”, książki napisanej przez bardzo cenionego pisarza, Wiktora Hugo. Nie powiem, okładka także przyciągała oko. Zwykła, biała, nie robiąca zbyt dużego wrażenia, ale jakby oddająca klimat książki. Niestety, trochę się myliłem. ...czytaj dalej!

Książki fantastyczne

Nie ma chyba zbyt wielu książek o łotrzykach. A może są tylko ja nie miałam okazji po nie sięgnąć? Znacie/polecacie jakieś tytuły? W wyniku podobnych rozmyślań krzyslewy dorwał w swoje recenzenckie łapska nowość Prószyńskiego i s-ka: "Nowe imperium. Szmaragdowy sztorm". A że dobry dzień miał to zrecenzował wszystkie cztery powieści w dwóch książkach, aby ja mogła wam je polecić w tym jednym newsie. Czyli 4 w 2 w 1 na sobotę!

sullivan, okładkasullivan, okładka

Myślałem trochę o powieściach, w których główną rolę graliby dwaj sympatyczni złodzieje. Prawdopodobnie jednak żadnej takiej nie czytałem, więc od razu zainteresowała mnie książka „Królewska krew. Wieża elfów”. Autor miał przed sobą trudne zadanie, bo w dzisiejszych czasach nie trudno o przyzwoitą powieść fantasy, a mnie, jako wielbiciela tego gatunku, nie tak łatwo jest czymś zaskoczyć. Michaelowi J. Sullivanowi ta sztuka się nie udała, lecz mimo to z czystym sumieniem mogę stwierdzić, że napisał on jedną z lepszych książek swego gatunku. Czemu? ...czytaj dalej!

Wczytywanie...