Książki fantastyczne

Premiera Prawa do użycia siły

Dodał: , · Komentarzy: 0

Informacja prasowa

metro 2033, prawo do użycia siły, denis szabałow, okładka

Swoją premierę ma powieść Denisa Szabałowa „Prawo do użycia siły” – pierwsza tom trylogii rewelacyjnie ocenianej przez czytelników rosyjskich. Ale to nie jedyna dobra wiadomość: Wraz z powieścią Szabałowa w ręce czytelników trafia również antologia „Echo zgasłego świata” – zbiór opowiadań, których autorami są młodzi twórcy – fani literatury postapokaliptycznej, nagrodzeni w III konkursie na opowiadanie w Uniwersum Metro 2033.

Wydawnictwo Insignis w bezprecedensowy sposób wspiera młodych twórców. Publikując ich twórczość w bestsellerowych nakładach, daje im jedyną w swoim rodzaju szansę dotarcia ze swoją amatorską twórczością do kilkudziesięciu tysięcy czytelników. Fanowski zbiór opowiadań został dołączony jako bezpłatny dodatek do całego nakładu „Prawa do użycia siły”. Aby uatrakcyjnić antologię, otwiera ją nowe opowiadanie Pawła Majka – szczególna gratka dla fanów „Dzielnicy obiecanej”.

Książki fantastyczne

Kompleks 7215 – recenzja książki

Dodał: , · Komentarzy: 0
okładka

Przez wiele lat literatura postapokaliptyczna nie była w Polsce zbyt popularna, znajdując się daleko za plecami choćby space oper czy fantasy. Sytuacja zaczęła ulegać zmianie, dzięki czemu polscy autorzy zaczęli tworzyć swoje historie w tego typu światach. Jedną z takich opowieści jest debiutancki utwór Bartka Biedrzyckiego – "Kompleks 7215".

Naturalnie pierwszym co rzuca się w oczy jest podobieństwo do uniwersum stworzonego przez Dmitrija Głuchowskiego, czyli "Metra 2033". Co prawda w tym wypadku ludzkość wyginęła nie przez atomową wojnę, a broń biologiczną, ale efekt jest bardzo zbliżony – nieliczni, którzy przeżyli, zostali zmuszeni do poszukiwania schronienia w bunkrach i przede wszystkim w podziemnych tunelach metra. Dodajmy, że metra warszawskiego, bowiem akcja "Kompleksu 7215" ma miejsce właśnie w naszej stolicy, w dwudziestym pierwszym roku po katastrofie.

Czytaj dalej...

Książki fantastyczne

Znamy nominacje do nagrody Nebula 2015

Dodał: , · Komentarzy: 2

Utworzona w 1966 roku nagroda Nebula to jedno z najważniejszych odznaczeń w literaturze fantastyczniej, czasami określane mianem Oskara science fiction. Tegoroczna uroczystość odbędzie się 14 maja, a na razie przedstawiam wam wszystkie nominowane książki, opowiadania i scenariusze.

nagroda nebula, sfwa, 2015/2016
Książki fantastyczne

Informacja prasowa

prawo do użcyia siły, okładka, metro 2033, denis szabałow

„Wartka akcja, trudne wyzwania, niesamowite przygody. To prawdziwie męska powieść w Uniwersum, a jednocześnie pierwsza część trylogii, która jeszcze dalej przesuwa granice postapokaliptycznego świata” – tak o powieści pisze sam Dmitry Glukhovsky.

Do każdego egzemplarza książki „Prawo do użycia siły” jest dołączony gratisowo zbiór opowiadań laureatów konkursu na najlepsze opowiadanie w Uniwersum Metro 2033 pt. „Echo zgasłego świata”.

Książki fantastyczne
okładka

"Fałszywy prorok" to nie kolejna religijna papka autorstwa człowieka, który pewnego słonecznego dnia doznał olśnienia w trakcie podlewania ogródka, lecz trzeci i ostatni tom Wojny Grzechu, rozgrywający się w targanym konfliktami Sanktuarium. Czy świat ludzi opowie się po którejś ze stron? Za aniołami czy demonami, które ścierają się od setek lat? O ile nie macie w planach rozmyślań w ogrodzie, to zapraszam do recenzji tomu zamykającego trylogię Uldyzjana ul-Diomeda.

Richard A. Knaak miał dwa poprzednie tomy do tego, by przedstawić nam genezę świata i przygotować życiorys wszystkich najważniejszych postaci. Po odwaleniu tej roboty stwierdził, że "Fałszywy prorok" nie będzie bawić się w powtarzanie informacji, dzięki czemu w nasze ręce trafia przede wszystkim multum akcji.

Czytaj dalej...

Książki fantastyczne
okładka

Dzwoneczek i Chłopcy powracają po raz kolejny. Cóż, jak pewnie pamiętacie, w nie do końca pełnym składzie. Matactwa Cienia trwają, a wróżka krok po kroku próbuje się odplątać z nici jego kłamstw, jednocześnie usiłując odnaleźć swoich, teraz dosłownie zagubionych, chłopców. Ci otrzymali od Cienia nowe życia – pełne nudy, szarej codzienności z nutą frustracji. Milczek został psychologiem, Kędzior menadżerem stacji paliw, Kruszyna ochroniarzem, a Bliźniaki… królami napadów. Tymczasem Piotruś szykuje się do tajemniczego, wielkiego wydarzenia, jakie obiecał mu Cień. Czy Dzwoneczek zdąży zebrać Chłopców, zanim zrobi to Pan?

Czytaj dalej...

Książki fantastyczne

Labirynt Śmierci – recenzja książki

Dodał: , · Komentarzy: 0
kryształy czasu

Oto recenzja, jakiej jeszcze nie czytaliście, przedstawiająca książkę, która nie ma sobie równych w polskiej literaturze. Ja sam nigdy wcześniej nie zetknąłem się z niczym podobnym, a choć przeczytałem ją wiele miesięcy temu, aż do teraz nie potrafiłem zebrać w sobie sił na wystarczająco dokładną i kompleksową analizę. "Kryształy Czasu: Saga o Katanie, tom I z XIII – Labirynt Śmierci, część 1" to powieść, względem której – jako recenzent z pewnym doświadczeniem – wiele rzeczy musiałem zrobić po raz pierwszy. Uprzedzam, że objętość poniższego tekstu jest wręcz bezecnie wielka, lecz w waszym najlepiej pojętym interesie jest zapoznanie się z nią. W przeciwnym razie narażacie siebie oraz znajomych na doświadczenia, na jakie nie jesteście gotowi.

Jednym z najgłośniejszych wydarzeń roku 2014 w polskiej fantastyce był powrót Artura Szyndlera, twórcy rodzimego systemu RPG "Kryształy Czasu".

Czytaj dalej...

Książki fantastyczne

Boski ogień – recenzja książki

Dodał: , · Komentarzy: 0
boski ogień

"Boski ogień" jest kontynuacją cyklu pt. "Kronika Nieciosanego Tronu", autorstwa Briana Staveleya, wydaną pod szyldem rodzimego Wydawnictwa Rebis. Otwierające serię "Miecze cesarza" okazały się książką nad wyraz dobrą, udanie łączącą szybkie tempo działań elitarnej jednostki wojskowej ze szczyptą ducha zen, którą do dziś bardzo dobrze wspominam. Kiedy więc dostałem tę pozycję w swe ręce, czym prędzej wziąłem się za lekturę, by poznać w końcu odpowiedzi na nurtujące mnie od dawna pytania.

Wystarczy przypomnieć sobie ostatnie sceny z "Mieczy cesarza", by nie mieć najmniejszych wątpliwości, że w "Boskim ogniu" będzie się dziać i to niezwykle ciekawie. Przebywającej w Annurze Adare nie pozostało nic innego, jak wymknąć się z Pałacu Brzasku, by mogła sama zmierzyć się ze spiskiem wycelowanym w jej rodzinę.

Czytaj dalej...

Książki fantastyczne

Krew i stal – konkurs!

Dodała: , · Komentarzy: 0

Dzisiaj odbyła się premiera debiutanckiej powieści Jacka Łukawskiego "Krew i stal" otwierająca cykl "Krainy Martwej Ziemi". Jej recenzję możecie już przeczytać na naszym portalu. Jeżeli chcecie móc powiedzieć, że "lubiliście Arthorna zanim był popularny", macie na to nową okazję! Wystarczy, że odpowiecie na trzy proste pytania, a będziecie mieć szansę na wygranie jednego z trzech egzemplarzy. Powodzenia!

krew i stal
Książki fantastyczne
okładka

Pewnie nigdy jeszcze nie słyszeliście o Jacku Łukawskim? I nic dziwnego, dla mnie to też świeże nazwisko, ale wierzcie mi niedługo będzie o nim głośno! Wydana właśnie nakładem wydawnictwa SQN „Krew i stal”, czyli pierwszy tom cyklu „Kraina Martwej Ziemi” to prawdopodobnie coś, na co światek polskiej fantastyki bardzo długo czekał. Długo, czyli mniej więcej od czasów pierwszych wydań „Wiedźmina”. Wiem, że to dość odważne słowa, jednak skojarzenie z powieściami Sapkowskiego pojawia się u czytelnika już w prologu.

Królewski posłaniec Arthorn przybywa do twierdzy leżącej tuż przy pasie Martwej Ziemi – pozostałości po tajemniczym kataklizmie, który blisko sto pięćdziesiąt lat temu nawiedził Wondettel. Kawał ziemi, nazywany potocznie Martwicą jest nie do przejścia, a obok ciała każdego, kto próbował znaleźć jego granicę wbijany jest znak ostrzegawczy. Czegóż zatem chce za nim szukać Arthorn z oddziałem komesa Dartora?

Czytaj dalej...

Wczytywanie...