Książki fantastyczne

Nim zawisną – recenzja książki

Dodał: , · Komentarzy: 0
okładka

W pierwszym tomie, zatytułowanym „Ostrze”, Joe Abercrombie zebrał sporą grupę postaci i nakreślił widmo zbliżającej się wojny. W kontynuacji wybucha ona na poważnie.

Początek „Ostrza” rozczarowywał mozolnym tempem, stanowiącym bardzo długi wstęp do późniejszego kompletowania drużyny przez Pierwszego Wśród Magów, czyli Bayaza. Tym razem nadszedł czas na przedstawienie faktycznego celu wędrówki, samą podróż, pokaźną garść intryg i kilka scen bitewnych. Krótko mówiąc, dzieje się i to już od pierwszych stron.

Historię ponownie możemy podzielić na kilka wątków. Jednemu z nich będzie przewodził znajdujący się w nowym położeniu Glokta, który niejednokrotnie się napoci walcząc o utrzymanie Dagoski i niepodpadnięcie przełożonemu.

Czytaj dalej...

Książki fantastyczne

Wydawca piątego tomu "Pomnika Cesarzowej Achai" ujawnia wygląd najnowszej części cyklu Andrzeja Ziemiańskiego. Wzorem poprzedniczek, także i nowa okładka prezentuje wojowniczkę płci pięknej, którą ponownie zaprojektował Piotr Cieśliński.

achaja

Piąta część to kontynuacja serii, w której Ziemiański sprytnie połączył świat znany z pierwotnej "Achai" wraz ze współczesną Polską. Dalsze losy Kai, Tomaszewskiego i Randa trafią do sprzedaży za lekko ponad miesiąc, czyli 18 maja. Szykujcie dodatkowe miejsce na półkach, ale czy tylko nam się wydaje, że widniejąca na okładce niewiasta to cesarzowa Achaja we własnej osobie?

Książki fantastyczne

Grimm City. Wilk! – recenzja książki

Dodał: , · Komentarzy: 0
okładka

Źle się dzieje w baśniowej krainie. Pomimo tego, że w jednej z jej większych metropolii – wzniesionym na cielsku olbrzyma Grimm City – zawsze były jakieś problemy, to teraz granice zostały przekroczone – śmierć poniósł inspektor miejscowej policji. Jakby tego było mało, od jakiegoś czasu życie regularnie tracą taksówkarze, ludzie, którzy do tej pory raczej nie stanowili obiektu jakiejś szczególnej agresji.

Głównym bohaterem "Grimm City" jest Alfred Moore – pianista, przez przyjaciół zwany Alfiem, człowiek niezwykle utalentowany, ale klepiący biedę jako nauczyciel dzieciaków z bogatszych dzielnic. Pewnego dnia spotyka pana Dragosavalija – wpływowego biznesmena oraz gangstera – i znajduje u niego zatrudnienie. Jednocześnie śmierć ponosi inspektor Wolfe – ginie w jednym z mieszkań Dragosavalija, pod które nieco wcześniej Alfie, biorąc zmianę za swojego przyjaciela Mikrusa, podwiózł tajemniczą kobietę w czerwonym kapturze. Wkrótce potem ginie także Mikrus. Moore nagle trafia w sam środek mafijnych porachunków, a w wyjaśnieniu obu zgonów usiłują mu pomóc agent McShane i inspektor Evans.

Czytaj dalej...

Książki fantastyczne

Golem z Limehouse – recenzja książki

Dodał: , · Komentarzy: 0
okładka

Lubię powieści sensacyjne i kryminalne. Znakomicie spełniają funkcję rozrywkową, mogą także być przetarciem przed podejściem do innych typów literatury. No bo kiedy po raz setny okazuje się, że zabił ten, którego najmniej podejrzewano, zapewne zapragniemy nieco zmienić konwencję. A poza tym wśród przedstawicieli tych gatunków również zdarzają się prawdziwie rewelacyjne, niepodrabialne pozycje, na przykład „I nie było już nikogo” Agathy Christie”, „Sześć grobów do Monachium” Mario Puzo czy „Ostatnia granica” Alistaira Macleana.

„Golem z Limehouse” to właśnie kryminalna historia z wątkami ezoterycznymi w tle. Londyn ma już swojego najsłynniejszego mordercę – renoma Kuby Rozpruwacza nie podlega dyskusji – niemniej rzeczony Golem może spokojnie starać się o drugą lokatę. Dziewiętnastowiecznym miastem wstrząsa fala brutalnych, krwawych morderstw. Nieznany sprawca wybiera na ofiary przeważnie tanie prostytutki, dokonując zbrodni w niespotykany dotąd sposób.

Czytaj dalej...

Książki fantastyczne

Informacja prasowa

zombie.pl

Już w najbliższy weekend podczas Festiwalu Fantastyki Pyrkon zapraszamy na stoisko Wydawnictwa Zysk i S-ka: Pawilon 3 nr 56. W sobotę 9 kwietnia o godz. 12:00 będziecie mogli spotkać się z Robertem Cichowlasem, autorem najnowszej książki "Zombie.pl".

Polskie zombie w natarciu!

Karol Szymkowiak miał wszystko. Pieniądze, piękną żonę, wspaniałego synka. Właśnie otworzył nową restaurację w Gdańsku i przypieczętował sukces suto zakrapianą imprezą. Następny ranek przyniósł jednak coś więcej niż tylko potężnego kaca.

Książki fantastyczne

Informacja prasowa

grimm city. wilk!

Jak informuje wydawnictwo Sine Qua Non, już 13 kwietnia odbędzie się premiera nowej książki Jakuba Ćwieka pt. "Grimm City. Wilk!". Tym razem autor funduje nam gorzki, brutalny kryminał noir w niezwykłym świecie inspirowanym amerykańskim podziemiem przestępczym lat dwudziestych i trzydziestych. W mieście, w którym rządzi strach i... opowieść. Książka dostępna jest już w przedsprzedaży!

Miasto Grimm – ponura, spowita obłokami tłustej czerni metropolia to miejsce, gdzie o sprawiedliwość równie trudno, co o bezchmurne niebo. Zbudowane na ciele olbrzyma, napędzane jego smolistą krwią i odłamkami węglowego serca trwało w dawno ustalonym porządku. Do teraz. Na przestępczą scenę wkracza właśnie bezkompromisowo Nowy Gracz, a oficer policji Wolf zostaje brutalnie zamordowany we własnym domu. Czy te fakty się łączą? I czy czerwony płaszcz z kapturem zaobserwowany u głównej podejrzanej w sprawie zabójstwa czyni ze sprawy zbrodnię na tle religijnym?

W rozwinięciu newsa znajdziecie fragment książki.

Książki fantastyczne

Krawawe rytuały – recenzja książki

Dodał: , · Komentarzy: 0
krawawe rytuały

"Akta Dresdena" są w moim odczuciu prawdziwą perełką wśród fantastycznych serii. Po pierwsze – na razie żaden z wydanych w Polsce tomów nie odstawał poziomem od reszty i zapewniał podobną czytelniczą frajdę. Po drugie – przecież wyszło ich już całkiem sporo, sam jestem właśnie po przeczytaniu szóstej części przygód Harry'ego Dresdena, "Krwawych rytuałów". Warto też dodać, że autor książek, Jim Butcher, wcale nie spoczął na laurach. Konsekwentnie realizuje swój cel napisania dwudziestu powieści (!) poświęconych perypetiom maga detektywa (możemy więc zakładać, że ma odpowiednio wszystko zaplanowane i nie pisze pod naciskiem fanów bądź wydawnictwa) oraz nieustannie rozwija fabułę całego cyklu, zapełniając ją zaskakującymi informacjami. Dowodzą tego również "Krwawe rytuały", które nawet w klasycznym kryminalnym śledztwie obierają interesujący i niespodziewany kierunek.

Czytaj dalej...

Książki fantastyczne

Gala rozdania nagród BSFA, jednych z najważniejszych nagród na Starym Kontynencie w dziedzinie literatury fantastycznej, co roku odbywa się w innej części Wielkiej Brytanii na Eastercon. Tym razem wydarzenie miało miejsce w Manchester, ponownie po 18 latach. Nazwano je Mancunicon, na cześć mieszkańców Manchesteru. Gośćmi honorowymi byli: Aliette de Bodard, autorka serii książek w stylu noir rozgrywających się za czasów Azteków, David L. Clements, astrofizyk, Ian McDonald, autor futurystycznych książek rozgrywających się w egzotycznych krajach, oraz Sarah Pinborough, pisarka grozy.

bsfa, award

Poniżej znajduje się lista nominowanych i laureatów poszczególnych kategorii:

Książki fantastyczne

Jak co roku, na Norwescon w SeaTac, w stanie Waszyngton, przyznano po raz kolejny nagrodę Philipa K. Dicka, którego postaci nie trzeba raczej przybliżać czytelnikom fantastyki, a jeśli ktoś nie zaznajomił się jeszcze z jego utworami, to zdecydowanie warto, bo w jego surrealistycznych światach znajduje się wiele aktualnych ripost do współczesnej rzeczywistości. Wyróżnienie przyznawane jest oryginalnym, amerykańskim, książkowym tytułom sci-fi.

norwescon, logo

Poniżej znajduje się lista nominowanych oraz laureat nagrody:

Książki fantastyczne

Dzień czytania Tolkiena

Dodał: , · Komentarzy: 0
zdjęcie, osoba, j.r.r. tolkien

Któż z nas nie zna starego, dobrego ojczulka Tolkiena? Wielu zaczynało od niego swoją przygodę z fantastyką, którą ukształtował tak silnie, że nawet dziś, ponad czterdzieści lat po jego śmierci, wpływy jego dzieł pozostają silne.

25 marca jest Dniem Czytania Tolkiena. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was dwa teksty. Pierwszy, recenzja książki "Hobbit, czyli tam i z powrotem" jest miłym przypomnieniem dla nas wszystkich, a może i zachętą, aby sięgnąć kolejny raz po tę pozycję. Natomiast drugi, traktujący o łotrach w uniwersum Tolkiena rzuca więcej światła na antybohaterów stworzonych przez pisarza.

Wczytywanie...