The Elder Scrolls V: Skyrim

Skyrim przyjazne zwierzętom

Dodał: , · Komentarzy: 0

W dzisiejszym świecie poprawności politycznej naprawdę mało rzeczy mnie dziwi. Ostatnio natknąłem się na konto na Twitterze prowadzące listę gier, w których można lub nie można pogłaskać psa. Poza delikatnym uniesieniem brwi nie wykazałem żadnej innej reakcji. Są jednak gracze mocno przejmujący się niemożliwością zabawy z pupilem w swoich ulubionych produkcjach. Jednym z nich z pewnością jest twórca moda do "The Elder Scrolls V: Skyrim" pt. "Pet the Dog", który miał dość niewzruszonej postawy Bethesdy w tej sprawie.

Mod dodaje trzy nowe animacje pochylania się i głaskania psiaków za uszami. Zwierzak oczywiście musi być nastawiony do ciebie przyjaźnie. Twórca zaznacza, że nie jest profesjonalnym grafikiem i jego dzieło pozostaje dalekie od ideału. Aby wszystko wyglądało jak najlepiej, należy stać przodem do psa, gdyż inaczej animacje mogą wyglądać nieco... dziwnie. Mod nie obejmuje głaskania innych zwierząt. Cóż, to modyfikacja, na którą nie zasługiwaliśmy, ale jej potrzebowaliśmy. Mrrr, dobry piesek.

The Elder Scrolls V: Skyrim

Sukces kasowy "The Elder Scrolls V: Skyrim" jest niepodważalny. Miliony fanów na świecie i stabilna wysoka popularność produkcji, mimo blisko 8 lat na karku, mówią same za siebie. No, a skoro jest to towar wciąż chodliwy, to szkoda byłoby tego jakoś nie wykorzystać i nie uruchomić machiny marketingowej. Kilka płatnych dodatków, konwersje na każdą znaczącą platformę nowej generacji, specjalne rozszerzone edycje na te stare, mariaż z wirtualną rzeczywistością i wiele, wiele innych. W końcu ogranicza nas tylko wyobraźnia.

skyrim,świece

Do takiego wniosku doszła Bethesda we współpracy z firmą Chandora Candles, przygotowując zestaw wyjątkowych 12 świec zapachowych przeznaczonych dla fanów "Skyrima". Po zapaleniu każda z nich wydziela aromat charakterystyczny dla danej lokacji. Mamy więc woń jaskini i lochów. Są też zapachy kojarzące się z bagnistym regionem Hjaalmarch, Pograniczem czy graniczącą z prowincją Morrowind – Wschodnią Marchią. Jeżeli zastanawialiście się, jak pachnie ojczyzna Nordów, to teraz możecie się o tym przekonać.

The Elder Scrolls V: Skyrim

Tak jak można to było przewidzieć, nie wygląda to dobrze. Na temat nieprzyzwoitego zachowania Jeremy'ego Soule'a, autora muzyki do cyklu "The Elder Scrolls" czy "Icewind Dale", do jakich przez lata miało dochodzić podczas jego pracy nad różnymi projektami, zaczyna wypowiadać się coraz więcej kobiet. Do wspomnianej Nathalie Lawhead dołączyła wokalistka – Aeralie Brighton – której głos fani komputerowych gier fabularnych mogli między innymi usłyszeć w grze "Sword Coast Legends".

jeremy soule

Na domiar złego dla kompozytora, w świetle ciągle pojawiających się rewelacji, współpracę z nim postanowiło zerwać wydawnictwo, z którym od sześciu lat mozolnie przygotowywał swój autorski album.

The Elder Scrolls V: Skyrim

Ajajaj... Nie o takich informacjach, w kontekście tego uznanego artysty, chcielibyśmy słyszeć. Autora muzyki do "Icewind Dale", "Neverwinter Nights", "Guild Wars 2" czy serii "The Elder Scrolls" czekają ciężkie miesiące.

jeremy soule

Kompozytora o gwałt oskarżyła Nathalie Lawhead, uznana developerka gier niezależnych. Twierdzi ona, że Soule wykorzystał swoją pozycję i reputację, aby wywrzeć nacisk na kobietę, która dopiero stawiała pierwsze kroki w branży elektronicznej rozrywki. Do zdarzenia miało dojść w 2008 roku, gdy Lawhead rozpaczliwie szukała zatrudnienia i kontaktów, które mogłyby jej pomóc spełniać swoje pasje. Finalnie udało jej się zaczepić w jednym ze studiów w Vancouver, gdzie pierwszy raz poznała Soule'a. Szybko się zaprzyjaźnili, lecz potem relacja przybrała szpetny obrót.

The Elder Scrolls V: Skyrim

Mimo że nie robi w "holiłódzie".

Choć Bethesda zdaje się marginalizować sukcesy, jakie odniósł Obsidian przy pracach nad "Fallout: New Vegas" i raczej nie zanosi się, aby oba studia kiedykolwiek w przyszłości miały jeszcze tak otwarcie współpracować, to gigant z Rockville co jakiś czas lubi implementować pomysły, na które siedem lat temu wpadli chłopcy ze słonecznej Kalifornii. Jednym z takich dokonań jest tryb "Jestem hardkorem", z którym po raz pierwszy spotkaliśmy się właśnie na postapkaliptycznych pustkowiach Nevady. Opcja sztuki przetrwania pojawiła się później w "Fallout 4", a już niedługo jej rozszerzoną wersję będziemy mogli podziwiać w "The Elder Scrolls V: Skyrim".

skyrim

Tryb survivalowy zmusi nas do skupienia się na podstawowych aspektach życiowych naszego herosa. Konieczne będzie zadbanie o odpowiednie pożywienie czy ubiór. Dokładnie – oprócz walki z głodem czy zmęczeniem, zostaniemy postawieni przed wyzwaniami związanymi z warunkami atmosferycznymi. Koniec z lataniem z gołym tyłkiem po mroźnych pustkowiach. Pojawią się również zupełnie nowe choroby, a te znane będą jeszcze bardziej wyniszczające.

The Elder Scrolls V: Skyrim

Alik'rowie czy Saadia – kto kłamie?

Dodał: , · Komentarzy: 15

Zabiwszy pierwszą wyrośniętą jaszczurkę podczas misji "Budzenie Smoka", w Białej Grani będziemy świadkami scenki, która zatrzymała chyba każdego gracza – sporu odzianych w typowe dla swojej krainy Redgardów z lokalnym strażnikiem. Od nich dostaniemy również zlecenie na dostarczenie informacji o "pewnej redgardzkiej uciekinierce z Hammerfell". Powyższy quest możemy wykonać na dwa sposoby... W artykule nie wyjaśniam, jak go wykonać. Interesuje mnie jego cel i kwestia, kto robi nas w (smocze) jajo.

skyrim,saadia,alikrowie

Zadanie zostaje nam powierzone na bardzo wczesnym etapie gry i od razu zostajemy wrzuceni na głęboką wodę geopolityki Tamriel. Zagubiony w tej sytuacji był chyba każdy grający, zarówno nowy w uniwersum TES, jak i jego weteran. Otóż... kto kłamie?

The Elder Scrolls V: Skyrim

Tajemnica Rorikstead to prawdopodobnie największa teoria spiskowa fandomu piątej odsłony serii The Elder Scrolls. A przynajmniej najlepiej uargumentowana. Choć w polskojęzycznym internecie trudno natrafić choćby na ślad o niej, hasło "The Secret of Rorikstead" cieszy się znaczną popularnością, o czym świadczą liczne wątki na forach czy filmiki w serwisie Youtube.

skyrim, tajemnica rorikstead

Rorikstead – tej wioski po prostu nie można nie znać. Pierwsze wzmianki o niej słyszymy jeszcze w samym prologu – któż nie pamięta koniokrada Lokira z Rorikstead? W dalszym etapie gry niejednokrotnie pojawi się czy to przy okazji zadań pobocznych, czy to w pieśni barda Mikaela "Ragnar Czerwony". Jednak ze strony graczy ta miła osada spotkała się z licznymi podejrzeniami. Czym są motywowane? W swoim artykule postaram się streścić niejasności tworzące legendę o Rorikstead – wiosce nekromantów oraz czcicieli deadr...

Czytaj dalej...

The Elder Scrolls V: Skyrim

Nowe trailery Skywind oraz Skyblivion

Dodał: , · Komentarzy: 0

Jak nazwa wskazuje "Skywind" oraz "Skyblivion" to mody przenoszące stare klasyki Bethesda Softworks, "The Elder Scrolls III: Morrowind" i "The Elder Scrolls IV: Oblivion" na silnik ich trochę nowszego hitu "The Elder Scrolls V: Skyrim". W obu trailerach można zaobserwować detaliczne przekopiowanie terenów Vvardenfell oraz Cyrodil, sporo znajomych twarzy oraz wykorzystanie muzyki z piątej części co trochę mnie martwi.

skywind, skyoblivion
The Elder Scrolls V: Skyrim

"The Elder Scrolls V: Skyrim" zawdzięcza żywotność w dużej mierze dzięki fanowskim modom. Od małych poprawek, dodawania nowych elementów ekwipunku, a kończąc na modach typu "totalna konwersja" zabierających zrywających z oryginałem i zabierająych nas do krain wymyślonych przez twórców. "Enderal" będący modem ostatniego typu został stworzony przez niemieckie studio SureAI. Na początku lipca odbyła się premiera w ojczystym języku twórców, a w ostatnich dniach wyszła wersja angielska pozwalająca na zabawę graczom na całym świecie.

the elder scrolls v: skyrim, skyrim, skyrim jest gimbusiarski, sureai, mod, enderal
The Elder Scrolls V: Skyrim

Spośród wszystkich postaci piątej odsłony serii The Elder Scrolls, za najbardziej udaną osobowość z całą pewnością można uznać Seranę. Los połączył wampirzycę i Dovahkiina w krypcie Dimhollow i od tego momentu tylko oni dwoje mogli powstrzymać szalonego lorda Harkona przed wypełnieniem proroctwa...

serana

Wobec pięknej wampirzycy z klanu Volkihar nie da się przejść obojętnie. Choć jej historia wpisuje się w nurt marysuizmu, w tym przypadku uznaję to za neutralną cechę – bo rzecz tkwi nie w użyciu kanonu, lecz w tym, jak ów kanon zostaje użyty. Tu został wykorzystany doskonale. O sukcesie tej postaci zaświadczyć może choćby fandom gry – liczne modyfikacje, fanarty czy popularność zapytania, dlaczego nie można jej poślubić...

Czytaj dalej...

Wczytywanie...