Książki fantastyczne

Nikt raczej nie zaprzeczy, że dobry debiut nie pomaga w karierze. Zwłaszcza taki, który doceniony zostaje przez starych wyjadaczy z danej dziedziny. Ma to szczególne znaczenie w gatunku fantastyki, który rokrocznie obfituje w liczne tytuły – mniej lub bardziej udane. Wyróżnienie pierwszej pracy i dostrzeżenie w niej czegoś unikalnego to zdarzenie, o którym marzy zapewne każdy debiutujący pisarz. Jedną z ważniejszych nagród przyznawanych początkującym gryzipiórkom w dziedzinie fantastyki jest nagroda im. Williama L. Crawforda przyznawana przez International Association for the Fantastic in the Arts [pol. Międzynarodowe Stowarzyszenie na rzecz Fantastyki w Sztuce]. Obecnie trwa 34 konferencja IAFA zlokalizowana w Orlando, Floryda, na której głównymi gośćmi honorowymi są – poczytny w naszym kraju, Neil Gaiman oraz związana z Wizards of the Coast, Kij Johnson.

nagroda, crawford

Poniżej znajduje się lista nominowanych oraz laureat nagrody.

Książki fantastyczne

"Czerwona kraina" na Game Exe!

Dodał: , · Komentarzy: 0
czerwona kraina

Kolejna recenzja na Game Exe! Tym razem książki od znanego i popularnego pisarza, jakim jest Joe Abercrombie. Słyszeliście o nim?

"Czerwona kraina" nie jest jedyną książką Joego Abercrombiego znajdującą się w ofercie wydawnictwa MAG. Mimo to, z bólem przyznaję, że jest ona pierwszą powieścią autorstwa tego pisarza, z którą miałem do czynienia. Przed przeczytaniem zapoznałem się z wieloma pozytywnymi opiniami o jego twórczości, jednak to nie one skłoniły mnie do sięgnięcia po tę pozycję. Nie, do tego skłoniła mnie surowa, czerwona kraina i bohaterowie, którzy we fragmencie udostępnionym przez wydawcę, prezentowali się jak zwykli ludzie. Ludzie, psia mać, a nie jacyś herosi!

Pragnienie zemsty skłania człowieka do różnych, często ekstremalnych zachowań. Tak jest w przypadku Płoszki Południe, wyruszającej wraz ze swym ojczymem, Owcą, w pościg za ludźmi, którzy nieodwracalnie zmienili jej życie. Porwali jej brata i siostrę, spalili gospodarstwo oraz zamordowali przyjaciela. Takich zbrodni się nie wybacza, ale Płoszką, oprócz nienawiści, kieruje również tęsknota za porwanymi bliskimi. Czy uda się jej ich odzyskać? Niekoniecznie. "Czerwona kraina" już od pierwszej strony zaskakuje swoją brutalnością, a Joe Abercrombie nie boi się doprowadzać swoich bohaterów do rozpaczy i nasyłać na nich wątpliwości, co z kolei powoduje, że nawet czytelnik zaczyna wątpić w szczęśliwe zakończenie.

...czytaj dalej!

Książki fantastyczne

"Percepcja" na GameExe!

Dodał: , · Komentarzy: 0
miroslav zamboch, percepcja

Chyba nikt z nas nie ma najmniejszej ochoty widzieć ani słyszeć niczego, co wiąże się ze słowami "wampir", "krew", "mrok", "zmierzch" czy "patison". Podobnie większość z nas bardzo chętnie zwróci swój wzrok na wszystko, co związane jest z nazwiskiem Miroslav Žamboch oraz opowieściami o nieszablonowych bohaterach, stających w obliczu ekstremalnych problemów. Czeski pisarz nie raz udowodnił, że w konstruowaniu historii w stylu "Magii i Miecza" należy do światowej czołówki. Pozwólcie zatem, że teraz ja udowodnię, iż jego najnowsza "Percepcja" powinna natychmiast znaleźć się w waszych rękach.

Książka o wampirach. Znowu?! Ile można? Ten temat już dawno zdechł śmiercią tragiczną, dla każdego czytelnika powyżej poziomu gimnazjum stając się nie tyle martwy, co nieumarły. Neil Gaiman słusznie zauważył, że największą krzywdą wyrządzoną przez Stephanie Meyer temu gatunkowi było uczynienie wampirów nieprzerażającymi. Po co więc brać się za kolejną ekshumację tej, jakże pięknej, cennej i sponiewieranej dziedziny literatury? Ekshumację, która przez wzgląd na powyższy, nie tylko mój własny tok rozumowania, jest z góry skazany na porażkę?

Czytaj dalej!

Książki fantastyczne

Zaproś Jakuba Ćwieka na piwo!

Dodał: , · Komentarzy: 4

To nie żart! Teraz możesz zaprosić słynnego pisarza na piwo!

Oto co sam autor pisze o swoim pomyśle:

Myślałem o tym już od dawna, a zbliżająca się trasa właśnie mi o tym przypomniała. Mam więc dla Was kochani, taki pomysł. Dla tych, którzy zawsze mają na spotkania daleko i dla tych, którzy mają mnóstwo pytań ale się wstydzą. Akcja „ZAPROŚ ĆWIEKA NA PIWO”.

Jak to działa? Proste – piszecie prywatną wiadomość na skrzynkę Oficjalnego FP z uzasadnieniem dlaczego mam przyjechać właśnie do Was. Bez podawania miejscowości, założenie jest wyłącznie takie, że ma to być w Polsce. Ci którzy mnie przekonają, mogą się spodziewać mojej wizyty i spotkania ze mną w rodzinnej miejscowości. Sam na sam lub w wąskim gronie przyjaciół (przez wąskie grono rozumiem do pięciu osób, nie chodzi o spotkania autorskie).

Godzina lub dwie, a potem jadę dalej. Ja wybieram datę, ale odbędzie się to w trakcie mojego jeżdżenia po Polsce z Dreszczem, więc pewnie w kwietniu/maju. No i ty stawiasz piwo – w końcu zapraszasz. I tak, może być też kawa. To jak? Kto chce zaprosić wariata? ;)

ćwiek, spotkanie, konwent, dreszcz, książka, piwo
Książki fantastyczne

Po odparciu najeźdźców mieszkańcy Żyznych Ziem odetchnęli. Lecz nie na długo. Porażki nie osłabiają Nienawiści. Przeciwnie – po każdej z nich podnosi się i ryczy z furią na cztery strony świata. Wkrótce do wybrzeży kontynentu przybija kolejna flota Misaianesa.

W drugim tomie „Sagi o Rubieżach” Żyzne i Stare Ziemie łączą siły, by stoczyć decydującą wojnę. Syn Śmierci dowodzi bitwami, nie ruszając się z wnętrza swojej góry. Matka obserwuje go z oddali. By pokonać Misaianesa, wojna, polityka i magia muszą działać jak jeden organizm. Tylko czy to możliwe?

"Dni Ognia" odchodzą od typowo wojennej atmosfery na rzecz politycznych intryg i spisków knutych we względnie spokojnym okresie, w którym siła mięśni na niewiele się zdaje w konfrontacji ze sprytem oraz inteligencją cechującą machinacje tworzone przez zainteresowane strony. Ponadto Bodoc w bardzo przystępny i klarowny sposób przedstawia konsekwencje brutalnych wojen. Rodziny zmuszone są do szybkiego pogodzenia się ze stratą najbliższych, gdyż kolejny konflikt czeka za rogiem ...czytaj dalej recenzję Lionela!

Książki fantastyczne

"Behemot" od dziś w księgarniach!

Dodał: , · Komentarzy: 0
pater, watts, trylogia, behemot

To już trzecia część... Owszem, już trzecia część Trylogii Ryfterów, , autorstwa Petera Wattsa. Już dziś ukazała się w księgarniach. Co się w niej znajdzie?

Pięć lat temu zniszczyłaś świat.

Świat sam sobie na to zasłużył.

Z głębin oceanu przyniosłaś mu pewien dar – apokaliptycznego mikroba zdolnego przewrócić całą planetę do góry nogami. Teraz samo DNA znalazło się na krawędzi wymarcia. Ameryka Północna legła w gruzach, opanowana przez wszechmocnego psychopatę.

Rządy na całym świecie upadły, a z popiołów wyłonili się samozwańczy przywódcy i samobójcze kulty. A wszystko to dlatego, że pięć lat temu musiałaś wyrównać rachunki...

Jednak w międzyczasie dokonałaś zaskakującego odkrycia: zniszczyłaś świat z powodu fałszywych pozorów.

Od kilku lat ukrywasz się pośród gór w głębinach Atlantyku. Nie możesz jednak tkwić tam wiecznie. Konsekwencje twoich przeszłych czynów zaczynają sięgać aż na same dno świata – i nagle nawet tam nie da się już cofnąć liczby ofiar.

Tak czy inaczej, musisz wreszcie wypić piwo, którego sama sobie nawarzyłaś.

Oby to piwo było smaczne. Czy będzie? Patrząc na poprzednie części – tak. Mam nadzieję, że i ta dorówna pozostałym.

Książki fantastyczne

"Królewski wygnaniec" – recenzja!

Dodała: , · Komentarzy: 0

Ze wschodu nadciągnęła barbarzyńska horda prowadzona przez wodza Loethara... niczym bezlitosna plaga rozlała się po wszystkich królestwach, siejąc zniszczenie pośród tych, którzy niegdyś z niej kpili.

Do zdobycia pozostała już tylko jedna kraina. Najbogatsze i najpotężniejsze królestwo Koalicji Denova – Penraven. Władcy z rodu Valisarów stają w obliczu pewnej śmierci, tyran Loethar pożąda bowiem tego, czym władają tylko oni: legendarnego Uroku Valisarów, daru przekonywania, któremu nie można się oprzeć.

Z pomocą jednego żołnierza królewski syn – ostatnia nadzieja oblężonego miasta – umyka wrogowi. Od teraz przyszłość Penraven spoczywa na barkach tego młodego Valisara, musi on jednak przetrwać wśród bestialstwa i zdrady, by rozwikłać tajemnicę swego dziedzictwa.

Od pewnego czasu miałam ogromną ochotę przeczytać coś w stylu dość klasycznego fantasy – takiego z dobrymi królami, złymi barbarzyńcami itp. Według opisu wydawcy taki właśnie jest "Królewski wygnaniec", nowość Galerii Książki, napisany przez Fionę McIntosh. Od razu zaznaczę, że również przez ten opis nie miałam wielkich oczekiwań względem tej pozycji. Spodziewałam się nieskomplikowanej, prostej fabuły, gdzie dobro jest dobre, a zło złe. Bez wielkich twistów fabuły czy wielowarstwowych intryg." ...czytaj dalej recenzję Ati!

Książki fantastyczne

"Czas poza czasem" – recenzja!

Dodała: , · Komentarzy: 0
czas poza czasem, okładka

Doskonała powieść Philipa K. Dicka – Czy poza naszym światem istnieje jakiś inny?

"W swojej prozie kwestionuję nawet wszechświat; zastanawiam się na głos, czy jest rzeczywisty, zastanawiam się też na głos, czy my wszyscy jesteśmy prawdziwi".

Philip Kindred Dick jest znany praktycznie każdemu maniakowi science-fiction. Kilka dni temu minęła 31. rocznica śmierci nieodżałowanego artysty. Kto wie, ile genialnych powieści mógłby jeszcze napisać? Ale czy na pewno pisarz jest martwy? Utrzymywał on, że w 1974 roku trafił go różowy promień, będący odbiciem słońca od amuletu pewnej napotkanej dziewczyny. Krótko potem miał serię wizji, od czasu których zaczął wieść dwa równoległe żywoty – jeden jako on sam, drugi jako chrześcijanin Thomas, prześladowany przez Rzymian w I wieku naszej ery. Brzmi to co najmniej niewiarygodnie, ale cała historia doskonale pasuje do tytułu recenzowanej przeze mnie książki – "Czas poza czasem". Mimo że przygoda ta zdarzyła się Dickowi dopiero 15 lat po napisaniu powieści, doskonale oddaje meandry umysłu pisarza, dzięki czemu przynajmniej w niewielkim stopniu wiecie, czego spodziewać się po fabule. ...czytaj dalej recenzję Medivha!

Książki fantastyczne

Ze względu na rozmaite zawirowania wewnątrz wydawnictwa, MAG ograniczy ilość wydawanych książek. Do wakacji, jak twierdzi tamtejszy redaktor – Andrzej Miszkurka, mają ukazać się następujące pozycje:

mag, wydawnictwo, logo
  • Joe Abercrombie, Ostateczny argument królów
  • Steven Erikson, Łowcy kości
  • Brandon Mull, Pozaświatowcy: Zarzewie buntu
  • Brandon Mull, Pozaświatowcy: W pogoni za proroctwem
  • Charlaine, Harris Pułapka na martwego
  • Cassandra Clare, Mechaniczna księżniczka
  • Neil Gaiman, The Ocean at the End of the Lane
  • David Mitchell, The Thousand Autumns of Jacob de Zoet
Książki fantastyczne

Dziś wypadła 31 rocznica śmierci wybitnego pisarza SF – Philipa Kindreda Dicka. W jego książkach przewijały się liczne motywy filozoficzne, pisarza fascynowały pytania o naturę człowieka, otaczającej go rzeczywistości i relacji Boga ze stworzeniem. Chciałbym zachęcić naszych czytelników do zapoznania się z twórczością pisarza, dlatego też w rozszerzonej części znajdziecie linki do recenzji pięciu powieści autora, jakie znalazły się w zbiorach naszego serwisu.

philip k. dick, siudmak
Wczytywanie...