„Skyrim” – pierwsza recenzja ocieka optymizmem

4 minuty czytania

Pierwsza recenzja długo oczekiwanego potencjalnego hitu to jeden z nielicznych materiałów, który elektryzuje wszystkich graczy. Czy twórcy spełnili rozliczne obietnice i wygórowane oczekiwania fanów? Ile miodu wylewa się z monitora i jaka jest jego jakość? Za co powinno się wycałować developerów, a które elementy można śmiało zaliczyć jako zbrodnie przeciwko braci cRPG’owej? W naszych głowach kołacze się mnóstwo pytań i każda komórka ciała domaga się jak najszybszych odpowiedzi na ogrom kwestii związanych ze „Skyrim”. Czy tekst australijskiego „MPC Atomic” skutecznie zaspokaja głód wiedzy? No, niekoniecznie...

Znaczy, do każdego „pierwszego testu” należy podchodzić podejrzliwie, chłonąć entuzjastyczne linijki spłodzone przez dziennikarza na chłodno i przepuszczać każde zdanie przez gęste sito własnego widzimisię. Dlaczego? Powodów jest wiele i wszystkie mogą wpłynąć na finalną opinię danego recenzenta.

skyrim

W końcu nie wypada na „dzień dobry” mieszać z błotem rozdmuchanego hitu, bo zrobi się zbędny smród i na dodatek trafi się na czarną listę wydawcy za wylewanie kubła zimnej wody na rozentuzjazmowanych graczy. Nie wspominając już o tym, że przy tak rozległej grze niemożliwe jest dogłębne przeanalizowanie każdego elementu i trzeba pobieżnie lizać wszystkie opcje, gdyż deadline jest niemiłosierny. Czas to pieniądz, natomiast naczelni oraz drukarze nie słyną z anielskiej cierpliwości. To tylko wierzchołek góry lodowej, bo dochodzą jeszcze takie kwestie jak brak odpowiedniej postawy przy kleceniu tekstu (trzeba ochłonąć jakiś czas od rozgrywki, aby należycie wypunktować daną produkcję).

Nie piszę, że ta recenzja jest zła. Po prostu trzeba uważać, gdyż wszyscy wielokrotnie się nacięliśmy na optymizm krytyków, aby potem rozsiąść się przed monitorem i ze zdumieniem odkryć, że chyba do pudełka wcisnęli nam inny tytuł. Tym bardziej baczyć na takich redaktorów, którzy piszą, że grę stworzyło… „id Software”.

No, ale dość o tym – mogę spokojnie odfajkować, że wygłosiłem szczytne kazanie o należytą rozwagę. „Skyrim” otrzymał solidne 95%. Szczegóły w rozwinięciu.

skyrim

„System rozwoju bohatera jest wielki pod wieloma względami – daje on niespotykany dotąd poziom kontroli, który pozwala stworzyć postać, robiącą to co chcesz, i jak chcesz. Przetestowaliśmy kilka różnych wariantów zanim zdecydowaliśmy się na Orka – wątłą, zieloną maszynę do zabijania. Pierwotnym konceptem było stworzenie charakteru odwzorowującego maga bitewnego – kogoś biegłego w walce na miecze, ale również radzącego sobie w dziedzinie magii. Nowy system walki pozwala na trzymanie ostrza w jednej ręce i rzucanie czarów za pomocą drugiej (przypomina to trochę „Bioshock 2”), więc takie podejście do sprawy wydawało się oczywiste. Finalnie skończyło się na stworzeniu orkowego mola książkowego, który miał skłonności do skradania i kowalstwa, w jednej dłoni trzymającego solidny topór a w drugiej gotowy czar ognistej kuli. Ubraliśmy go w ciężki pancerz, w wyniku naszej obsesji na punkcie płatnerstwa, a także spędziliśmy trochę czasu na niezbędne ulepszenia, aby był on przystępniejszy dla magików. Ach... i jak w każdym klasycznym cRPG nie potrafiliśmy odmówić żadnej prośbie. Chcesz, abyśmy dostarczyli trochę porów i kapusty? Nie ma problemu. Grupa łowców wilkołaków potrzebuje pomocy? Nasz Ork należy do was. Serio, czasem myślisz, że ten gość mógłby być bardziej wybredny...

W dzisiejszych czasach określenie „otwarty świat” zawsze kręci się wokół wielu gier, lecz gdy Bethesda mówi o nim głośno, to dokładnie ma je na myśli. Świat „Skyrim” jest olbrzymi, więc bądźcie przygotowani do spędzenia mnóstwa czasu na mozolnym odkrywaniu kolejnych kawałków kontynentu. Można korzystać z usług miejscowych przewoźników, aby dostać się do większych miast, skąd możesz na piechotę odkrywać nowe obszary lub zdobyć konia (legalnie bądź nielegalnie), lecz piesze wędrówki okazały się najprzyjemniejsze, dzięki znakomitej pracy Bethesdy przy tworzeniu prawdziwie wyjątkowych lokacji. „Creation Engine” pozwala na dynamiczną zmianę warunków pogodowych, a to jest, szczerze pisząc, szalenie imponujące. Walka ze smokiem w połowie drogi do szczytu masywnej góry wygląda majestatycznie, ale robi się jeszcze bardziej zdumiewająco, gdy dzieje się to w środku olbrzymiej śnieżycy, która ogranicza widoczność do kilkunastu metrów.

skyrim

[…]

Tak, wszystko do tej pory, aż ociekało od optymistycznych reakcji – czy jest coś złego w „Skyrim”? Niewiele – kilka zgrzytów tu i tam. Początkowo walka wydawała się zbyt swobodna i przypominała trochę gry „hack'n'slash”, ale później udało nam się znaleźć w tym systemie odpowiednią taktykę dla naszego stylu gry. Sztuczna Inteligencja NPCów, która jest cholernie dobra, wciąż boryka się z pewnymi mankamentami. Postacie nadal potrafią powtarzać te same frazy w nieskończoność i mają swoje dziwactwa – facet, którego zbiłem na kwaśne jabłko i błagał o łaskę, kilka chwil później wstał z uśmiechem na ustach, witając mnie kilkoma ciepłymi słowami. Takie reakcje potrafią zniszczyć klimat. Byliśmy również nieco zmieszani, gdy próbowano nas aresztować za przypadkowe zranienie jednego z mieszkańców… w środku krwawej walki ze smokiem.

Ostatecznie „Skyrim” jest jak „Fallout: New Vegas” – istnieją pewne wady, ale są one niczym, gdy weźmie się pod uwagę rozmiar tej produkcji. Mimo wielu godzin spędzonych przy tej grze, wciąż czułem, jakbym ledwie powierzchownie ją odkrył, a mój dziennik zadań był zawsze pełen. Jest to bardzo udany tytuł, który będzie uwielbiany przez fanów cRPG. Ba, także przez wielu ludzi, którzy dopiero chcą postawić pierwsze kroki w tym gatunku. To fantastyczna gra oparta na własnych zasadach, ale również jest godnym członkiem rodziny „The Elder Scrolls”. Trzeba zagrać.”

Komentarze

0
·
Czy tylko mi się wydaje ze w tej recenzji jest za dużo lukru a porównanie do Nev Vegas być może trochę nad wyrost?
0
·
Z recenzjami jest jak ratingami gospodarczymi, to tylko subiektywna ocena

Powracając do oceny, że niby znów można być we wszystkim mistrzem? magia, walka, płatnerstwo, skradanie itd. w jednym? łeee... nie lubię
niepokoi mnie też ten otwarty świat, z mojego złego doświadczenia z Morrowind, wiem, że to mnie znów przerośnie, jak będę latał za NPC, który każdy ma własne imię, coś do powiedzenia i w ogóle... nie jestem w tym dobry
liczę na to, że walki ze smokami są na prawdę taaaakie świetne jak mówią i pokazują
0
·
Jeśli jest tak, jak recenzja głosi, to miód się leje. Poczekam jednak na pierwszą, choćby wstępną , recenzję na GE.
0
·
Gdybym wierzył w recenzje już byłbym w plecy na grube setki
Na szczęście ma kumpla który wierzy i mogę ograć to co on w diabelskim pędzie wykupi
0
·
W sumie niewiele szczegółów, to wygląda trochę jak recenzja pisana po kilku godzinach gry, często jest tak że z początku chłonie się każdy element gry, dopiero później okazuje się, że aż tak dobrze nie jest, że to co nas z początku wciągnęło, równie szybko nas znudziło. Powiem szczerze, że ja do tego tytułu podchodzę bardzo ostrożnie i takie przedpremierowe recenzje do mnie nie przemawiają.
0
·
Hmm mnie Skyrim bardzo interesuje, ale nie dlatego że to kolejna część "zwojów" - pewnie na tym silniku będzie robiony Fallout 4. Jednak co do samej gry nie mam złudzeń - będzie to "Oblivion ze śniegiem" xD. Trochę nielogicznie to brzmi, ale znowu czeka nas ten stary wkurzający widok FPP (z jakiegoś powodu uwielbiany), postacie ruszające się jak kukiełki, denerwujące podróże z jednego rogu mapy do drugiego, kolejna mutacja systemu rozwoju postaci, którego nigdy nie lubiłem itd. Jak ktoś nie lubi Elder Scrolls to gra mu raczej nie przypadnie do gustu, chociaż zobaczymy - ile będzie Elder Scrolls w ich piątej odsłonie.
0
·
Ech, a my musimy jeszcze tak długo czekać... Nie mogę się doczekać, recenzja mnie jeszcze bardziej zmobilizowała do gry w "Skyrima"
0
·
Mnie raczej utwierdziła w tym, że znów nasza postać będzie niejako oderwana od świata gry. W Morrowindzie ratowaliśmy krainę, byliśmy Nerervarczykiem a mimo to wciąż czuło się niedosyt i świadomość, że biegamy po bezdrożach i spotkamy te koszmarne skrzekacze. W Oblivion było nieco lepiej, ale zarazem wyczuwało się typowo amerykański styl przygody. Teraz Skyrim, który ma mnie nauczyć jak zostać czymś na kształt Wikinga. Chętnie zagram, ale nie wiążę z tym tytułem wielkich nadziei, bo seria zawsze najciekawsza robiła się w dodatkach, na czele z Bloodmoonem oczywiście i bardzo przyzwoitymi SI czy KotN.
0
·
Chyba macie rację z tym Oblivion 2. Jedyne nowe rzeczy, które wyłapałam w trakcie czytania, to smoki, powrót do przewoźników i możliwość rzucania czarów z jednoczesnym trzymaniem miecza. To rzeczywiście zdecydowanie za mało. Oczywiście grafika będzie cudna, ale przerażający jest fakt, że nie ma słowa choćby o fabule czy dialogach. Najwyżej po przejściu Skyrim wrócę do Morrowind.
0
·
Sry Tokar, ale mnie odrzuciło już słowo Hit na wstępie. Co to za hit, który jeszcze nie wyszedł i nie kupiło go miliony graczy? Używa się teraz tych słów potocznie, zatracajac ich znaczenie... Jak to ma być "hit" jak to świecące g...o Oblivion, to ja podziękuję.
Autorzy cieszą się ogromnym światem, zapominając chyba o jego przeznaczeniu. Będzie duży, śliczniusi, gracze sobie pomarnują czas na zasuwaniu po mapie (w końcu na czymś te godziny rozgrywki trzeba nabić no nie?), oczywiście na koniu, bo komu będzie się chciało krzaki, kamienie i góry w tle oglądać zasuwając z buta.
Walka mieczem w płytówce z fireballem w dłoni (tak, wiem, Gothic 1, ale tam nadal nie było tak rozbudowanej mechaniki) jest straszna. No ale przecież amerykański gracz nie może zginąć, raniony mieczem podczas rzucania potężnej burzy ognia, prawda?
Na razie sceptycznie.
0
·

Cytat

Sry Tokar, ale mnie odrzuciło już słowo Hit na wstępie. Co to za hit, który jeszcze nie wyszedł i nie kupiło go miliony graczy? Używa się teraz tych słów potocznie, zatracajac ich znaczenie... Jak to ma być "hit" jak to świecące g...o Oblivion, to ja podziękuję.


Hit kasowy - owszem. Już dziś nie ulega wątpliwości, że ta gra odniesie sukces na tym polu, pobije rekordy poprzedniej części i będzie jednym z lepiej sprzedających się cRPG w 2011 roku. Mogę się o to nawet założyć. "Oblivion" też był hitem, patrząc na: sprzedaż, liczbę nagród oraz oceny krytyków (średnia 94% według Metacritic). To, że w moim mniemaniu był ekskrementem owiniętym w błyszczący papierek i kpiną z fanów komputerowych gier fabularnych (pod względem fabuły, systemu dialogowego, rozwoju postaci, świata etc. etc.), tego absolutnie nie zmieni. Niemałej rzeszy graczy ten tytuł również sprawiał radochę i wciąż uważają go za niezwykle grywalny. Sytuacja analogiczna jak z "Avatarem", który pod względem widoczków oszałamia, ale wewnątrz jest pusty jak czekoladowy mikołaj - trudno jednak podważać jego "hitowość".

No, ale niech będzie - dopisałem "potencjalny", żeby nie tworzyć zbędnych sporów o takie niuanse
0
·
Jak można porównywać TES-a do Fallouta?, przecież to dwie zupełnie różne gry z zupełnie innych światów - ostatnie ich odsłony łączy jedynie silnik.
Ilość kilometrów do pokonania czy to z kamasza, czy na zwierzu, nie robi na mnie pozytywnego wrażenia. Świat gry może być stosunkowo nieduży, a jednak "treściwy" (F3, F:NV, Wiedźmin 2). Od Morka i Obliwiona bardzo szybko odrzuciły mnie właśnie otwarte i rozległe przestrzenie: chciałem zagrać w rolpleja, a dostałem symulator turysty. Zanim doleciałem do celu, to zapomniałem po co idę. Skyrim zapowiada się podobnie, więc spokojnie postoję z boku, popatrzę i może kupię, jak ostatecznie wyłatana i dopracowana trafi do Extra Klasyki, lub innej Pomarańczowej Serii za dwie dychy.

Dodaj komentarz

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!
Wczytywanie...