Książki fantastyczne

Informacja prasowa

kraniec nadziei

Dzisiaj premierę ma książka Rafała Dębskiego – "Kraniec nadziei" wydany przez wydawnictwo Drageus. Powieść jest pierwszym tomem serii "Rubieże Imperium" i stanowi kolejną przygodę autora z gatunkiem s-f. Poprzednim było "Światło cieni" należące do serii Horyzonty Zdarzeń.

W odległej przyszłości ludzie panują nad większą częścią ramienia Galaktyki. Jednak nie są to czasy pokoju. Dwie główne siły, Cesarstwo i Republika, wciąż toczą wojnę. Wrogie floty ścierają się, próbując przejąć kontrolę nad nowymi terytoriami i zasobami kosmosu.

Kapitan Aidan Samuels, dowódca niszczyciela „Sirene”, musi wziąć udział w tajemniczej misji. Uwielbiany przez własną załogę, Samuels jest solą w oku przełożonych. To mistrz wszechświata w lekceważeniu regulaminów, co nie przeszkadza mu znakomicie wykonywać powierzonych zadań. Podczas wojny tacy ludzie są na wagę złota. Bo właśnie ktoś tego pokroju potrafi rzucić się w wir walki, ryzykując wszystko, a jednocześnie jest w stanie wyjść obronną ręką z największego niebezpieczeństwa.

Książki fantastyczne

Diaspora trafiła do sprzedaży!

Dodał: , · Komentarzy: 0

Informacja prasowa

diaspora

Mało Wam s-f? W takim razie wydawnictwo MAG o Was już zadbało, ponieważ ledwie dzień temu, wydana została "Diaspora" Grega Egana. Nie sądzę, aby to była lekka powieść – raczej książka, która nastręcza tyle trudności, co proza Petera Wattsa i (przynajmniej wszystko na to wskazuje) daje równie wielką satysfakcję z czytania.

Najśmielszy ze współczesnych pisarzy fantastyki, Greg Egan, stworzył kwantowy nowy wspaniały świat, doskonałą opowieść o czasach, w których nie tylko ludzkie życie, lecz również sama cielesna rzeczywistość jest już tylko wspomnieniem...

Jest trzydziesty wiek. „Świat” przerodził się w szeroką sieć sond, satelitów i serwerów, łączących cały Układ Słoneczny w jedno środowisko. Ludzkość również się przekształciła. Większość ludzi wybrała nieśmiertelność, stała się świadomym oprogramowaniem zamieszkującym rozmaite polis. Inni wybrali wymienne ciała robotów, pragnąc zachować kontakt ze światem fizycznym. Nieliczni uparcie trzymają się ciała, wiodąc anachroniczną egzystencję w błocie i dżunglach Ziemi.

Książki fantastyczne

Informacja prasowa

obudź się i śnij, tchorosty i inne wytchnienia

Wczoraj do księgarń trafiła nowa pozycja Uczty Wyobraźni. Obok trzech innych tytułów, które wzbogaciły ofertę wydawnictwa MAG, pojawiła się książka "Obudź się i śnij. Tchorosty i inne wytchnienia" napisana przez Iana R. MacLeoda.

OBUDŹ SIĘ I ŚNIJ

Jest rok 1940 i Hollywood zostało zdominowane przez emotyki, filmy wykorzystujące tajemnicze pole Bechmeira, do przekazywania uczuć i wrażeń bezpośrednio do umysłu widza. Clark Gable, były gwiazdor, zmuszony do podjęcia pracy prywatnego detektywa, zostaje wynajęty przez April Lamotte, która zleca mu, by na jeden dzień podszył się pod jej męża, scenarzystę-samotnika, który ma sprzedać scenariusz biograficznego filmu, opowiadającego o wynalazcy pola Bechmeira. Po podpisaniu kontraktu ktoś próbuje zabić Gablea i upozorować jego samobójstwo. Detektyw wszczyna samodzielne dochodzenie, pozwalające mu odkryć spisek, w który zamieszane są osoby należące do hollywoodzkiej elity, często ginące w tajemniczych okolicznościach. Wszystkie wątki prowadzą do czegoś o nazwie Thrasis, sekretu wartego ludzkiego życia. MacLeod ze znawstwem uderza we wszystkie właściwe nuty, tworząc mroczną, fascynującą, dziwną opowieść, pełną melancholii spod znaku noir, wrażliwości na szczegóły i wielu błyskotliwych dialogów.

Książki fantastyczne
cudzoziemiec w olondrii

Właśnie przeczytałem pogłoskę, że seria Uczty Wyobraźni ma zostać zakończona. W tej chwili MAG zastanawia się nad jej kontnyuacją, ale nie wykluczone, że zamknie cykl na pięćdziesiątym tytule. W tej chwili – licząc także cztery jutrzejsze premiery – seria ma ich na koncie czterdzieści pięć. Cóż, liczymy, że tak się nie stanie! Dobrej, ambitnej literatury nigdy mało! Tymczasem zapraszamy do czytania recenzji "Cudzoziemca w Olondrii" Sofii Samatar.

Seria Uczta Wyobraźni zawiera wiele wyjątkowych tytułów, dlatego cieszy się na rynku wydawniczym dużą popularnością. Kilka miesięcy temu dołączyła do niej nowa pozycja – „Cudzoziemiec w Olondrii” debiutującej Sofii Samatar. Za granicą powieść spotkała się z pozytywnym przyjęciem, walcząc nawet o prestiżowe nagrody – Hugo czy Nebulę. Jednak wszyscy wiedzą, że z tymi wyróżnieniami jest... różnie. Jedne zachwycą, a drugie rozczarują. Do której grupy można zaliczyć „Cudzoziemca w Olondrii”?

Czytaj dalej...

Książki fantastyczne

"Laguna" nadchodzi!

Dodał: , · Komentarzy: 0
laguna, okładka

Laguny mają już to do siebie, że przeważnie – a przynajmniej ja już tak mam – kojarzą się z awanturniczymi historiami. Zwłaszcza z piratami wszelkiej maści oraz poszukiwaczami schronienia przed zbyt wzburzonymi wodami, dającymi wyraz gniewowi morskiego boga. A przecież, mimo wszystko, nie tylko na tym może kończyć się rola lagun, co udowadnia chociażby opis książki pióra Nnedi Okorafor. Czy rzeczywiście będzie to Uczta Wyobraźni, jak sugeruje nazwa serii? Możecie sami się o tym przekonać, sięgając po fragment powieści zawarty w rozszerzeniu newsa. I 04.02.2015 pobiec do księgarń, celem zdobycia kolejnej pozycji do swej kolekcji.

Troje nieznajomych, a każde z nich ma swoje problemy. Biolog morski Adaora. Słynny w całej Afryce raper Anthony. Udręczony żołnierz Agu. Kiedy wędrują po plaży Bar Beach w Lagos, legendarnej nigeryjskiej metropolii, są bardziej samotni niż kiedykolwiek.
Kiedy jednak coś podobnego do meteorytu wpada do oceanu, troje ludzi zabranych przez falę zostaje ze sobą związanych na wiele trudnych do zrozumienia sposobów. Wraz z Ayodele, gościem z gwiazd, przebijają się przez Lagos i walczą z czasem, by ocalić miasto, świat... i samych siebie.

"Nie było czasu na ucieczkę. Nie było czasu na odwrót. Nie było czasu na krzyk. I nie było też bólu. Przypominało to wyrzucenie w gwiazdy".

Książki fantastyczne

"Brasyl" – zapowiedź

Dodał: , · Komentarzy: 1
brasyl, okładka

Wydawnictwo MAG uraczy nas wkrótce – bo już 04.02.2015 – kilkoma nowymi, smakowitymi kąskami z serii "Uczta wyobraźni". Mowa między innymi o "Brasylu", na którego zresztą ostrzymy sobie kiełki. Zanim jednak pojawi się redakcyjna ocena – oddajemy w Wasze ręce nie tylko sam opis książki, ale i jej fragment (w rozszerzeniu). Miłej lektury!

Nie istnieje chyba żaden współcześnie piszący twórca fantastyki naukowej, który mógłby równać się talentem, inteligencją i rozmachem z Ianem McDonaldem (…) i cieszyłby się równie wielkim uznaniem krytyków. "Brasyl" to klasyczny McDonald: imponująca szybkim tempem, choć pełna głębokich myśli, historia przygodowa, badająca kwantowy wszechświat, łącząca pełnokrwiste, wiarygodne postacie z hipnotycznym językiem i narracją. Powieść składa się z tryptyków, których kolejne rozdziały przeskakują między teraźniejszością, bliską przyszłością i XVIII wiekiem, a ich bohaterowie to: uzależniona od botoksu producentka reality TV – Marcelina Hoffman, playboy i kombinator, „człowiek interesu” – Edson oraz zakonnik Luis Quinn poszukujący w amazońskiej dżungli zbuntowanego kapłana. Cała trójka jednoczy się w walce o kształt samej rzeczywistości naszego świata. McDonald odmalowuje Brazylię – czy raczej: Brazylie – tej historii z właściwym sobie polotem i porywa czytelnika w podróż jak żaden inny autor.

Książki fantastyczne
zemsta czarownicy

Nie tak dawno wspominałam, że "Kroniki Wardstone" ujrzą światło dzienne w nowej, odświeżonej oprawie, idąc niemalże łeb w łeb z "Siódmym synem" – filmem wyprodukowanym na ich podstawie. Odwiedziliście już może kino? W każdym razie, nie bylibyśmy jednak sobą, gdyby wyłącznie na informacji się skończyło...

... dlatego też od dziś możecie zmierzyć się z innymi w konkursie. Udzielcie prawidłowych odpowiedzi, wysilcie nieco mózgownice w poszukiwaniu odrobiny kreatywności, nie zapomnijcie podać prawidłowych danych adresowych... I... Och tak, przede wszystkim najpierw musicie kliknąć tutaj.

Powodzenia!

Książki fantastyczne

"Wezwał nas honor" na Game Exe!

Dodał: , · Komentarzy: 0
wezwał nas honor

Serdecznie zapraszam do czytania recenzji książki "Wezwał nas honor" na Game Exe! Powieść będąca debiutem amerykańskiego pisarza – H. Paula Honsingera – jest przedstawicielem militarnego s-f. Czy warto po nią sięgnąć? Tego dowiecie się z artykułu!

Załoga z problemami pod przywództwem młodego i ambitnego kapitana. Przygody, bitwy i abordaże. Bunty na statku. Spotkania z obcymi rasami. Szczypta technologicznego bełkotu. Charaktery postaci na podstawie znanych szablonów. Pragnienie wiktorii w imię Boga, honoru i ojczyzny. Tych elementów w książce „Wezwał nas honor” znajdziecie pod dostatkiem. Jak jednak powieść prezentuje się jako całość?

Czytaj dalej...

Książki fantastyczne
achaja

Kto lubi poniedziałki? Chyba tylko ci, którzy mają wtedy wolne i muszą nastawiać budzika na jakieś przeraźliwe nocne godziny, jak chociażby 8:00 albo 9:00. Zatem, aby chociaż trochę osłodzić nadchodzący początek tygodnia, chcemy pocelebrować koniec starego tygodnia, dzieląc się z wami recenzją, którą na tę okazję wysmażył dla was Medivh. Achaja tom trzeci. Ktoś jeszcze pamięta początki wciąż rozrastającej się sagi Ziemiańskiego? Przyznam, że sama zbieram się do odświeżenia jej od samiutkiego początku. Macie jakieś szczególne wspomnienia związane z którąś z książek? Miłego poniedziałku!

Czepialstwa ciąg dalszy: bardzo podoba mi się zabieg stosowany przez pisarza, w którym to opisuje niektóre wydarzenia z krótkiego rzutu o kilkaset lat w przyszłość (na zasadzie: żołnierz siedzący w tym samym miejscu za tysiąc lat pomyśli dokładnie to samo). Niestety w tomie trzecim ta figura retoryczna jest stosowana zbyt nachalnie i już po którymś razie czytałem ją z prawdziwym niesmakiem. To wszystko przyprószmy jeszcze odrobiną wulgaryzmów... A nie, przepraszam, tak było w poprzednich tomach.

Czytaj dalej...

poniedziałki
Książki fantastyczne

"Kroniki Wardstone" powracają!

Dodał: , · Komentarzy: 0
zemsta czarownicy

Światła dziennego jeszcze nie ujrzała 12. część "Kronik Wardstone", a Jaguar oddaje już w ręce czytelników dwa pierwsze tomy tego cyklu. Ponownie. I ponownie roztaczamy nad cyklem patronat, nie wypuszczając go z opiekuńczych dłoni Game Exe, a jakże!

Samo wznowienie prezentuje się bardzo smakowicie – moje łapki same garną się do tych okładek, które z pewnością wspaniale będą prezentować się na półkach. Jednakże, wiadomo, książek po okładce się nie ocenia. Dlatego też przypominam o recenzjach Tamc.a i zachęcam nie tyle do zapoznania się z nimi, co z samym cyklem! Poza tym warto zwrócić uwagę na "drobny" fakt – na podstawie "Kronik Wardstone" powstał film "Siódmy syn", który zawita na nasze ekrany już 23.01.2015! Trailer z naszym tłumaczeniem znajdziecie w rozszerzeniu.

Wczytywanie...