Książki fantastyczne

Pragnę uroczyście poinformować, że właśnie teraz na portalu Game Exe pojawił się nowy artykuł. Nie moglibyśmy świętować tego momentu, gdyby nie Wydawnictwo Jaguar, które umożliwiło mi przeczytanie i zrecenzowanie specjalnie dla Was książki pt. "GONE: Faza czwarta: Plaga". Jestem pewien, że zastanawiacie się, jak potoczyły się dalsze losy dzieciaków uwięzionych w ETAP'ie, dlatego gorąco zachęcam do zapoznania się z świeżutką recenzją, która rozwieje wszelkie Wasze wątpliwości. Serdecznie polecam!

okładka

"Jeśliby się dobrze zastanowić, to szybko można dojść do wniosku, że seria pt. "GONE", autorstwa Michaela Granta, jest swoistym pstryczkiem w dziecięce ucho, jasno mówiącym: "Widzicie, co wy byście bez nas, dorosłych, zrobili?" Wszystko dlatego, że autor od samego początku cyklu opowiada nam historię dzieciaków pozostawionych na łaskę losu w stosunkowo niewielkim świecie, nazywanym przez nich ETAP, który jest kawałkiem amerykańskiej Kalifornii, otoczonym wykonaną z nikomu nieznanego materiału Barierą. Poza eksponowaniem faktu, że dorośli przepadli bez śladu, należy też wspomnieć o naprawdę wielu przedziwnych wydarzeniach, które do dziś nie zostały wytłumaczone. I tak nikt już nie dziwi się na widok latających węży, dzieciaków, które potrafią strzelać ogniem czy biegać z prędkością wiatru, a najmniejszego wrażenia nie robią nawet gadające kojoty. Cóż, żyć – nie umierać. W kwietniu tego roku światło dziennie ujrzała książka pt. "GONE: Faza czwarta: Plaga", będąca, jak nie trudno się domyślić, czwartą częścią owego cyklu. Co tym razem przygotował dla wiernych fanów autor? Zobaczmy." Czytaj dalej...

Książki fantastyczne

Trudi Canavan w Polsce!

Dodał: , · Komentarzy: 0
trudi canavan

Okazuje się, że maj będzie wyjątkowo gorący nie tylko dla fanów Andrzeja Sapkowskiego. Pasjonaci talentu australijskiej pisarki, Trudi Canavan, również nie będą mieli podstaw do narzekania. Już 4 maja na regały rodzimych księgarni trafi najnowsza część bestsellerowej „Trylogii Zdrajcy” – „Łotr”. Podczas delektowania się intrygą zawartą na kartach powieści, warto poświęcić kilkanaście minut na refleksje nad nurtującymi kwestiami. Powód? Autorka zawita po raz pierwszy do Polski i będzie mogła osobiście odpowiedzieć na palące pytania.

Jak? Gdzie? Kiedy? Spokojnie, już piszę. Trudi Canavan przyjedzie do naszego pięknego kraju nad Wisłą już 15 maja. Tego dnia spotka się z czytelnikami na Warszawskich Targach Książki odbywających się w Pałacu Kultury i Nauki (stoisko 318C – PLATON) o godzinie 11:30. Jeżeli na niedzielę planujecie jakiś piknik i żałujecie, że taka okazja przejdzie Wam koło nosa, uspokajam – to nie będzie ostatnia szansa. Otóż, 16 maja o godzinie 17:30 w EMPiK Junior, przy ul. Marszałkowskiej 116/122 odbędzie się kolejne spotkanie z pisarką, gdzie po wyczerpującym wywiadzie, pytania będzie mogła zadawać publiczność.

Przyznacie sami, że to niemała gratka. Ktoś się wybiera?

Książki fantastyczne
anne bishop, przymierze ciemności, czarne kamienie, initium

Nadszedł czas na publikację kolejnej recenzji książki na łamach GameExe. Tym razem mowa o "Przymierzu Ciemności", czyli 7 księdze sagi "Czarne Kamienie" autorstwa Anne Bishop. Co na temat tej pozycji sądzi nasz recenzent, Nazin? Przekonajcie się sami.

„Przymierze Ciemności” zaczyna się dwa lata po oczyszczeniu przez Jaenelle świata z szerzącej się skazy krwi, powodowanej przez Dorotheę oraz Hekatah. Jednym z terytoriów, które w wyniku ich knowań ucierpiało najbardziej, było Dena Nehele. Region ten poddał się ich władzy jako jeden z ostatnich. Zadbano więc o to, aby stłamsić wszelki pozostały opór, łamiąc tych, będących największym zagrożeniem, oraz zabijając tych, których nie udało się złamać. Z tego powodu, po psychicznej burzy Jaenelle, nie ostała się żadna Królowa, która mogłaby rządzić tymi ziemiami.

Theran Szary jest jedynym żyjącym potomkiem ostatniej niezdeprawowanej czarownicy rządzącej Dena Nehele. Z całych sił pragnie przywrócić świetność swojego domu, ale, aby to uczynić, potrzebuje Królowej. Lecz na drodze pojawia się kilka przeszkód. Po pierwsze, potencjalne Królowe są zbyt młode, aby rządzić, a on nie może czekać tak długo. Po drugie, po wielu latach skażenia, nikt nie pamięta już starych obyczajów – nikt nie zna Protokołu. Pozostając bez większego wyboru, zwraca się do Daemona Sadiego z prośbą o pomoc w poszukiwaniach Królowej. Daemonowi nieszczególnie się ten pomysł podoba, jednak przez wzgląd na przodków Therana (znanych z „Niewidzialnego Pierścienia”), postanawia mu pomóc. I tak rozpoczyna się cała akcja.

Cassidy pochodzi z biednej, mało znaczącej rodziny, jednak, niezwykłym zrządzeniem losu, urodziła się jako Królowa. Miała nawet swój własny Dwór, lecz niezwykle krótko, gdyż opuścił ją dla innej. Jakby tego było mało, Cassidy nie posiada dużej mocy oraz nie jest szczególnie piękna. Jednakże Jaenelle uważa, że jest idealną kandydatką na miejsce Królowej Dena Nehele. Pechowo dla Cassidy, setka Książąt Wojowników tego regionu ma podobne zdanie co jej poprzedni Dwór. Dlatego też musi dowieść, że może rządzić i potrafi nauczyć ich, co oznacza bycie Krwawym.

Czytaj dalej...

Książki fantastyczne

Wczoraj zakończył się konkurs, w którym do wygrania były egzemplarze książki "Królowie Clonmelu". Aby zostać szczęśliwcem, należało odpowiedzieć na cztery proste pytania. Odpowiedzi powinny być następujące:

"Królowie Clonmelu" to ósma część cyklu "Zwiadowcy". W Hiberni leży sześć królestw. Przywódca kultu wyznawców fałszywego boga, to oczywiście Tennyson, natomiast gorliwi kultyści noszą szaty koloru białego. Pięciu naszych czytelników, którzy znali odpowiedź na te pytania i tym razem udało im się zdobyć nagrodę, to:

  • Gabriela W. z Brzeska
  • Sławomir P. z Niedrzwicy Dużej
  • Maria W. z Radzionkowa
  • Marta B. z Łańcuta
  • Agnieszka J. z Sosnowca

Gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach!

Książki fantastyczne

Recenzja "Rozgwiazdy" P. Wattsa

Dodał: , · Komentarzy: 0
rozgwiazda, peter watts, ars machina, recenzja

W ten spokojny, niedzielny wieczór proponuję wam zapoznać się z recenzją książki pt. "Rozgwiazda", której autorem jest Peter Watts, a na polskim rynku pojawiła się dzięki aktywności wydawnictwa Ars Machina. Jeśli szukaliście jakiejś wartej uwagi pozycji z gatunku S-F, to wydaje mi się, że możecie być zainteresowani. Miłego czytania!

Peter Watts to kanadyjski pisarz science fiction. Posiada doktorat z biologii morskiej, stąd niedziwna okazuje się tematyka niniejszej książki. W Polsce, oprócz "Rozgwiazdy", ukazała się inna jego powieść pt. "Ślepowidzenie", dzięki której zyskał sobie w naszym kraju rzeszę fanów. Niestety, nie miałem jeszcze okazji przeczytać tej książki, zatem ciężko mi napisać o niej cokolwiek więcej niż to, że stanowiła świetne przetarcie dla innych dzieł tego autora, które ukażą się w naszym kraju. A że ukażą się – jestem niemalże pewien. Specjalnie dla polskich czytelników, "Rozgwiazda" opatrzona jest we wprowadzenie Wattsa, w którym z właściwym sobie, specyficznym poczuciem humoru, autor dzieli się z nami swoimi spostrzeżeniami na temat ciepłego, a może nawet gorącego przyjęcia jego pierwszej książki przez polski fandom. Zastanawia się, czy jest możliwe, aby "Rozgwiazda" pobiła popularnością "Ślepowidzenie". Zwraca uwagę, że poza Kanadą i USA, sprzedanie powieści graniczyło z niemożliwością. Jak pisze: "Jeśli twoje dzieło okazuje się zbyt mroczne dla Rosjan, wiesz już, że osiągnąłeś pewien kamień milowy". Ciężko o lepszą rekomendację dla czytelnika chcącego zmierzyć się z pozycją, która z całą pewnością może być zaliczana do "ciężkich gatunkowo".

"Rozgwiazda" to pierwsza część "Trylogii Ryfterów". Większa część akcji książki rozgrywa się na samym dnie Oceanu Spokojnego, pośród "klifów i rowów Grzbietu Juan de Fuca". Właśnie tam ulokowana została jedna ze stacji podwodnych ryfterów o nazwie "Beebe" (od nazwiska XX-wiecznego badacza, pioniera w dziedzinie badań głębokomorskich). Ryfterzy odpowiedzialni są za obsługę stacji, która w rzeczywistości jest podwodną elektrownią, zaopatrującą w energię całe wybrzeża. Kim jednak są sami ryfterzy? To zmodyfikowani fizycznie ludzie, którzy dzięki przeróbkom, przystosowani są nie tylko do życia na dnie oceanu (głównie do panującego tam ciśnienia), ale i do swobodnego poruszania się w tamtejszych głębinach bez potrzeby oddychania. Wyposażeni w specjalne kombinezony, nazywane z racji idealnego dopasowania do ciała "skórą", z sylwetki wciąż przypominają ludzi, jednak z wyglądu trudno byłoby zaklasyfikować ich jeszcze do naszego gatunku.

Czytaj dalej...

Książki fantastyczne

Pragnę piekielnie gorąco poinformować, że wraz z tą chwilą portal Game Exe wzbogacił swe szeregi artykułów o kolejną pozycję. Wszystko za sprawą Wydawnictwa Jaguar, które umożliwiło mi przeczytanie i zrecenzowanie książki pt. "Uczeń diabła". Jak prezentuje się otwierająca serię pt. "Wielka wojna diabłów" lektura? Czy warto wzbogacić o nią swą prywatną biblioteczkę? Nie zwlekajcie i zapoznajcie się ze świeżutką recenzją, by poznać odpowiedzi na powyższe pytania. Serdecznie polecam!

okładka

"Pomysł na trzon fabuły bezsprzecznie sprawia bardzo pozytywne wrażenie, a tym samym pozwala nam uwierzyć, że tą książką faktycznie warto się zainteresować. Początkowo należałoby przedstawić głównego bohatera, którym, jak wspomniałem, jest Filip Engell. W jego nazwisku nie byłoby nic dziwnego, gdyby nie fakt, że rzeczywiście zachowuje się jak wcielony w ludzkie ciało anioł – chętnie wszystkim pomaga, jest bardzo miły i uczynny, a obok krzywdy nigdy nie przejdzie obojętnie. Zawsze znajdzie czas i chęci na to, by – zwykle bezinteresownie – wesprzeć kogoś swą pomocną dłonią. Po prostu dobroczynna masakra! W czym tkwi kruczek? Otóż niewyjaśnionym zrządzeniem losu, przedstawiona tu persona po śmierci w młodym wieku, zamiast do Nieba, na które niechybnie zasłużyła, trafia do Piekła, by zostać... następcą samego Lucyfera."

Książki fantastyczne

Diamentowe psy/Turkusowe dni

Dodał: , · Komentarzy: 0

Informacja prasowa

diamentowe psy, turkusowe dni Kolejna powieść A. Reynoldsa ukaże się 15 kwietnia.

W bestsellerach „Przestrzeń Objawienia”, „Migotliwa Wstęga”, „Arka Odkupienia”, „Otchłań Rozgrzeszenia” i „Prefekt” Reynolds przedstawia mroczny świat XXVI wieku. Ludzkość, podzieloną na wrogie frakcje, prześladują pozaziemscy drapieżcy, a skrajne odłamy ludzkiej kultury są równie dziwne jak obce cywilizacje.

Jednakże nie wszystko jest posępne i mroczne. Istnieją osoby gotowe podjąć wyzwanie, choćby Richard Swift, apatyczny poszukiwacz przygód z noweli „Diamentowe Psy”. Stary przyjaciel namawia go na wyprawę do Wieży Krwi – tajemniczej budowli, pod którą leżą kości tych, którzy wcześniej próbowali ją zdobyć. Swift eksploruje Wieżę, ale płaci za to niewyobrażalną cenę: czeka go los okrutniejszy niż śmierć.

Są również bohaterowie gotowi bronić idei, choćby Naqi, młoda uczona z „Turkusowych Dni”. Czuje się współwinna przypadkowej śmierci swojej siostry, próbuje o tym zapomnieć i poświęca życie badaniu Żonglerów Wzorców – amorficznych, morskich organizmów z planety Turkusowej. Potrafią one magazynować i zmieniać ludzką pamięć. Na planetę przylatuje grupa podająca się za uczonych. Naqi początkowo z nimi współpracuje, mając nadzieję, że uda jej się zniszczyć własną przeszłość. Ma w tym pomóc tajemnicza toksyna, znaleziona jakoby w Wieży Krwi. Ale przeszłość się nie poddaje...

Książki fantastyczne

Informacja prasowa

Na zbliżający się maj przygotowaliśmy dla miłośników fantastyki prawdziwą ucztę!

w północ się odzieję

Najważniejszą premierą jest oczywiście nowa powieść Terry’ego Pratchetta – W północ się odzieję.

„W północ się odzieję” Terry Pratchett – premiera 17 maja!

Kiedy ludzie zwracają się przeciw czarownicom, cierpią niewinni.

Tiffany Obolała jest czarownicą. Bardzo się stara, pomagając mieszkańcom Kredy. Nawet jeśli jej praca obejmuje głównie bandażowanie nóg i ma niewiele wspólnego z… no magią. I utrudnia sen.

Ale gdzieś, kiedyś istniał splątany kłąb zła i pogardy, nienawiści i wrogości. Teraz się przebudził. Budzi też dawne opowieści, te o złych, starych czarownicach. I nagle Tiffany nie jest już taka pewna, czy postępuje słusznie. A jej mali sprzymierzeńcy – waleczni Nac Mac Feeglowie – tylko wszystko komplikują. Sytuacja powinna się poprawić, kiedy Tiffany wreszcie porządnie się wyśpi. Ale wcale się nie poprawia.

I wkrótce stanie się o wiele, wiele gorsza…

Książki fantastyczne

Surrealistyczny melanż wyobraźni w Trojce

Dodał: , · Komentarzy: 0

Informacja prasowa

W 1997 roku „Trojka” otrzymała nagrodę Phillipa K. Dicka. Jest niepodobna do żadnej z książek, jakie dotąd czytaliście i jakie jeszcze przeczytacie w ciągu najbliższych lat.

„Trojkę” wychwalali za oryginalność i rozmach wizji tacy pisarze, jak John Shirley, Kathe Koja, Brian Stableford, Alan Brennert, Lance Olsen, Kathleen AnnGoonan, Brian Evenson, Paul Riddell, and Don Webb. Twórczość Stepena Chapmana wielokrotnie porównywano do dzieł Philipa K. Dicka, Terry’ego Southerna, Kurta Vonneguta, Mervyna Peake’a, Angeli Carter i innych znakomitości literackich.

Trojka ukazuje się nakładem Wydawnictwa Mag 8 kwietnia 2011r.

trojka, stepen chapman, wydawnictwo mag

W oślepiającym blasku trzech fioletowych słońc troje wędrowców – stara Meksykanka, zautomatyzowany samochód terenowy i brontozaur – od setek lat brną przez pustynię. Nie wiedzą, czy pustynia gdzieś się kończy, a jeśli nawet tak, to co znajdą na jej krańcu. Czasem napotykają idealnie zachowane, ale całkiem bezludne miasta. Nigdy nie spada ani kropla deszczu. Najgorsze jednak jest to, że nie pamiętają nic ze swojego życia przed pustynią – tylko nocą, w snach, przypominając sobie strzępy dawnych przeżyć. Noc sprowadza jednak szaleństwo burz piaskowych, które zamieniają ich ciałami, w jakiejś metafizycznej odmianie zabawy w komórki do wynajęcia. Dysfunkcyjni i zdezorientowani, wielokrotnie zabijają się nawzajem, nigdy jednak nie udaje im się umrzeć. Gdzie są? I jak mogą stamtąd uciec?

Książki fantastyczne

Premiera "Dwóch kart" Agnieszki Hałas

Dodał: , · Komentarzy: 0

Informacja prasowa

8 kwietnia 2011 r. w sprzedaży ukazuje się pierwsza książka wydawnictwa Ifryt – „Dwie karty” Agnieszki Hałas. To pierwszy tom cyklu dark fantasy „Teatr węży”.

Wszystkie anioły umarły, a bogowie odeszli. Magia dzieli się na srebrną i czarną; ta druga jest skażona, wyklęta. Po ziemi grasują demony, czyhające na dusze śmiertelników.

dwie karty, agnieszka hałas, ifryt

W Shan Vaola nad Zatoką Snów pojawia się obłąkany człowiek, który twarz ma pociętą ranami, a ze swej przeszłości pamięta jedynie urywki. Walcząc o byt w światku żebraków i przestępców, stopniowo buduje sobie nową tożsamość. Jego perypetie splatają się z losami całej gamy postaci – bezdomnego chłopca imieniem Znajda, alchemika, na którym ciąży paskudna klątwa, szczurołapa, którego córkę uwiódł i porzucił pewien nicpoń, arystokratki, której brat zginął zabity przez srebrnych magów… A w tle toczy się intryga uknuta przez Otchłań.

Mroczne, lecz bez epatowania makabrą, pełne plastycznych szczegółów obyczajowych, Dwie karty otwierają cykl powieściowy o świecie Zmroczy.

Wczytywanie...