Książki fantastyczne

"Pułapka Tesli" na GameExe!

Dodał: , · Komentarzy: 2

Czasem tak bywa, że los przewrotnie stawia nas naprzeciw zadań, których wykonanie mocno się nam nie uśmiecha. Po raz kolejny na przestrzeni ostatniego miesiąca przypadło mi recenzować zbiór opowiadań. Poprzednim razem diabeł okazał się nie taki straszny, jak go sobie malowałem, dlatego i teraz pozwoliłem sobie na odrobinę nadziei. Tym bardziej, że autorem jest nie byle kto, a autor słynnej "Achai" – Andrzej Ziemiański.

pułapka tesli, andrzej ziemiański

"Pułapka Tesli" to tył całego zbioru oraz jednego z opowiadań, sugerujący, że będziemy mieli do czynienia z fantastyką naukową. Choć od chwili przeczytania książki minęło już sporo czasu, recenzja pojawia się dopiero teraz. Jest po temu kilka istotnych powodów, związanych bezpośrednio z zawartością tomu. Jakich?

Książki fantastyczne

Czekałem cztery długie lata, aby znowu móc zrecenzować książkę jednego z moich ulubionych, jeśli nie po prostu ulubionego pisarza w Polsce. Jest mi tym bardziej miło, że udało się zrobić to jeszcze przed oficjalną premierą "Wiedźmina – Sezonu Burz", najnowszej powieści mistrza polskiej fantastyki, Andrzeja Sapkowskiego. Po dwóch książkach z opowiadaniami o wiedźminie i pięciu częściach pasjonującej sagi, nadszedł czas na kolejne spotkanie z Geraltem.

sezon burz

Czy było warto tyle czekać, dowiecie się po zapoznaniu z treścią recenzji, do czego gorąco zachęcam – tym bardziej, że jutro w ciągu dnia możecie liczyć na małą niespodzianką, którą dla Was przygotowaliśmy, wraz z jednym z naszych partnerów. A tymczasem...

Wiadomość o tym, że nowa książka ASa, czyli Andrzeja Sapkowskiego, dla wielu (w tym dla mnie) mistrza polskiej fantastyki, ma pojawić się w sprzedaży 6 listopada, spadła na mnie jak grom z jasnego nieba. Pomyślałem sobie – jak to możliwe?! Tak bez żadnej kampanii reklamowej, bez zapowiedzi, trailerów, bannerów, ulotek, spotów radiowych? Jakże to tak, dlaczego? Po chwili odpowiedź spłynęła na mnie sama – książki Sapkowskiego nie potrzebują już żadnej reklamy, bowiem on sam jest reklamą swoich książek. Wystarczyło, by Wiadomo Który Serwis Aukcyjny przeprowadził sprytną akcję przedsprzedaży, aby tysiące egzemplarzy rozeszły się po całym kraju jak świeże bułeczki. Wszystkie wymienione wcześniej formy reklamowe po prostu nie są tutaj potrzebne. To Sapkowski. To legenda.

Żeby nie popadać w zbyt patetyczny ton, przypomniałem sobie ostatnią przygodę z Panem Andrzejem, czyli "Żmiję", którą też miałem okazję recenzować. Wtedy, jako młodzian jeszcze, dałem ponieść się mojej miłości do tego pisarza i z perspektywy czasu wiem, że byłem nieobiektywny. "Żmija" była po prostu słaba, a z fantastyką miała wspólnego tyle, co ja z lądowaniem człowieka na Księżycu. Czyli prawie nic. Postanowiłem zatem nie nakręcać się zbytnio i podejść do nowej książki ASa z rezerwą, nie robiąc sobie wielkich nadziei, na chłodno. I była to bardzo dobra decyzja.

Czytaj dalej...

Książki fantastyczne

Krzyk aniołów na Game Exe!

Dodał: , · Komentarzy: 0
krzyk aniolow

Zainteresowanie mocami piekielnymi nie jest niczym nowym, jednak istnieje także druga strona. Zwana często anielską, fascynuje człowieka nie mniej niż gorące miejsce kaźni i rogatych diabłów. Właśnie jeden z nadnaturalnych bytów sprawił, że Cade Williams zyskał niezwykłe moce, dzięki którym zwycięsko prowadzi do boju oddział Echo. Czy i tym razem jego drużyna wyjdzie ze starcia zwycięsko?

Krzyk aniołów to ciąg dalszy przygód elitarnego oddziału Kościoła, który zawsze trafia tam, gdzie niezbędna jest zdecydowana interwencja bez wcześniejszego ostrzeżenia. Echo do tej pory nigdy nie zawiodło, zaś jego dowódca cieszy się zasłużoną reputacją. Tym razem oddział Williamsa zostaje niespodziewanie wysłany przez przełożonych do opuszczonej bazy wojskowej na środku pustyni. Mieszkający tam badacze przepadli bez wieści, podobnie jak nikt nie wyszedł żywy z oddziału zwiadowczego. Na domiar złego, w okolicy unosi się tajemnicza burza, której próżno szukać na jakichkolwiek radarach.

Książki fantastyczne

Wyniki konkursu "Dziedzic czarodziejów"

Dodał: , · Komentarzy: 0
dziedzic czarodziejów

Z opóźnieniem, za który serdecznie przepraszamy, prezentuję Wam wyniki konkursu, w którym do wygrania były cztery egzemplarze "Dziedzica czarodziejów". Zwycięzcom serdecznie gratulujemy – oto oni:

 • Wirginia T. z Mikołowa
 • Agata K. z Zatoru
 • Mateusz W. z Wolbromia
 • Maciej P. z Ostrowi Mazowieckiej

A dla dociekliwych pozostały prawidłowe odpowiedzi na zadane w konkursie pytania:

 • 1. Kim jest Seph? b) Czarodziejem
 • 2. Cinda Williams Chima znana jest także z serii: c) "Siedem królestw"
 • 3. Czym była Gra w pierwszym tomie "Kronik dziedziców"? b) Pojedynkiem na śmierć i życie między wojownikami

Dziękujemy wydawnictwu Galeria Książki za ufundowanie nagród.

Książki fantastyczne

Nagroda World Fantasy 2013 – laureaci

Dodał: , · Komentarzy: 0
nagroda, world fantasy award

Jeszcze w czwartek rozdano na kończącym się dziś konwencie World Fantasy nagrodę im. Davida Gemmella, a dziś przyznano najbardziej prestiżowe wyróżnienia w dziedzinie fantastyki – nagrody World Fantasy. Ponadto w kategorii Życiowe Osiągnięcie nagrodzono Susan Cooper, amerykańską pisarkę fantasy dla dzieci. Jej najpopularniejszą książką jest "Ciemność Rusza do Boju". To samo wyróżnienie otrzymała także Tanith Lee, brytyjska pisarka sci-fi, powieści grozy i fantasy. Najczęściej identyfikowana jest z cyklem "Opowieści z Płaskiej Ziemi".

Poniżej znajduje się lista laureatów i nominowanych w poszczególnych kategoriach.

Książki fantastyczne
david gemmell award

W czwartek w trakcie trwającego konwentu World Fantasy w Brighton, Wielka Brytania, przyznano statuetki im. Davida Gemmella, brytyjskiego autora bohaterskiego fantasy, gdzie prym wiedzie zło i zwalczające je dobro, nacechowane honorem i cnotą. Do jego najbardziej znanych tworów należy debiutancka "Legenda". "Waylander" oraz seria Rigante. Nominowane do nagrody są wyłącznie pozycje dotyczące heroic i high fantasy, a także tytułów powiązanych z twórczością samego Gemmella.

Nagroda ta przyznawana jest w trzech kategoriach – dla powieści fantasy, debiutanta oraz oprawy graficznej. Polskim laureatem nagrody w 2009 roku został Andrzej Sapkowski za "Krew Elfów" w pierwszej kategorii.

Poniżej znajduje się lista tegorocznych nominowanych i laureatów.

Książki fantastyczne

Informacja prasowa

Nowa powieść autora "Atlasu Chmur"

Już 6 listopada w Polsce

tysiąc jesieni jacoba de zoetam okładka
 • Książka Roku wg New York Times
 • Nagroda 2011 Commonwealth Writers' Prize;
 • Nominacja Man Booker Prize for Fiction 2010;
 • Best Books of the Year wg Magazynu Time.

Wyobraź sobie imperium, które na półtora wieku odcięło się od świata. Nikt nie może go opuścić, obcokrajowcy nie są wpuszczani, ich religii zakazano, a ich poglądy są traktowane głęboko nieufnie. Mimo to nadal istnieje wąskie okno do wnętrza tego kraju-twierdzy: sztuczna, ogrodzona murem wyspa, połączona z portem na stałym lądzie i obsadzona jedynie garstką kupców z Europy. Jednak zamknięta Brama Lądowa nie może zapobiec spotkaniom umysłów – ani serc.

Tym narodem była Japonia, portem – Nagasaki, a wyspą – Dejima, dokąd zabiera nas panoramiczna powieść Davida Mitchella. Dla holenderskiego urzędnika Jacoba de Zoeta rok 1799 to początek mrocznej opowieści o obłudzie, miłości, winie, wierze i morderstwie – podczas gdy ani on, ani jego poróżnieni krajanie nie wiedzą nawet, że na świecie zmienia się układ sił...

Książki fantastyczne

Chłopcy 2: Bangarang! – recenzja na GameExe

Dodała: , · Komentarzy: 0
chłopcy 2

Dzwoneczek i jej banda wyrośniętych, wiecznie niedojrzałych Chłopców po raz kolejny pokazują, że nie da się oddzielić dobrej zabawy od solidnych kłopotów. I nieważne, czy to klubowy Zjazd, motocyklowa wycieczka do pobliskiego miasta czy pozornie leniwe popołudnie w opuszczonym Lunaparku – każdy dzień to nowa przygoda, a na końcu czai się ta największa. I najbardziej przerażająca. Śmierć…

Droga znowu wzywa, nie ma odwrotu ani chwili na oddech. Tylko co jeśli tym razem wiedzie wprost do znienawidzonej dorosłości?

Bangarang! Naprawdę dawno nie cieszyłam się z kolejnej części serii tak, jak z kolejnego tomu “Chłopców” napisanego przez Jakuba Ćwieka. Szybko po premierze pierwszej części Zagubieni Chłopcy i Druga Nibylandia stali się marką samą w sobie. “Nowoczesna” adaptacja powieści Barrie’go okazała się bestsellerem, który rozkochał w sobie rzesze czytelników. A przecież to tylko dość cienka, niewinna książeczka…

Czytaj dalej...

Książki fantastyczne

Pozdrowienia z St. Petersburga i zaproszenie na Falkon

Dodała: , · Komentarzy: 0

Informacja prasowa

Andriej Diakow, autor świeżo wydanej książki z Uniwersum Metro 2033, przesyła pozdrowienia prosto z St. Petersburga.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego klipu video, który autor nagrał specjalnie dla polskich czytelników.

Wszystkich czytelników książek z serii Uniwersum Metro 2033 na Festiwal Fantastyki Falkon 2013, który odbędzie się w dniach 8-11 listopada. Stoisko wydawnictwa Insignis będzie czynny przez wszystkie cztery festiwalowe dni.

Książki fantastyczne

Jak powstawał Sandman

Dodał: , · Komentarzy: 0

Informacja prasowa

sandman

Jak tworzyliśmy Sandmana

Wspomina Neil Gaiman

The Guardian w ostatnim wydaniu zamieścił obszerny artykuł z ulubionymi planszami autorów z najsławniejszego komiksu Sandman.

Ponad dekada minęła od czasu, kiedy znany grafik Dave McKean zilustrował scenariusz Neila Gaimana do kultowego dzisiaj komiksu Sandman. Obserwowana dzisiaj „złota era komiksu” jest owocem tamtych eksperymentalnych prac – mówi Dave McKean w wywiadzie dla The Guardian.

Postać Snu – aka Sandmana lub Pana Snów – zawsze była w mojej głowie, tak jak analogicznie rzeźby Michała Anioła od zawsze były w marmurze. W 1988 roku, kiedy napisałem odcinek serii Black Orchid, mojego pierwszego komiksu dla DC, przyszło mi do głowy, że byłoby fajnie, gdyby Sandman, który pojawił się w komiksach innych pisarzy, również się tam znalazł. Zacząłem myśleć o tym, jak ponownie napisać tę postać, i rozmawiałem o tym z Janette Kahn [prezesem DC] i Karen Berger [wydawcą]. Potem dostałem telefon z prośbą, bym pisał komiks. Więcej w The Guardian.

Wczytywanie...